|
Білім беру ұйымының атауы |
Ыбырай Алтынсарин |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні |
қазақ әдебиеті |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
Мен балаң жарық күнде сәуле қуған |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Тулебаева у. |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 6 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
С.Мұратбеков."Жусан иісі" әңгімесіндегі типтік бейнелер. |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
6.1.3.1. әдеби туындыдағы кейіпкердің типтерін тек тұрғысынан сипаттау. 6.2.4.1 әдеби көркемдегіш құралдарды пайдаланып шығармадағы табиғат көрінісін, оқиға орнын, кейіпкер бейнесін сипаттап жазу. |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
1. әдеби туындыдағы кейіпкердің типтерін тек тұрғысынан сипаттайды. 2.әдеби көркемдегіш құралдарды пайдаланып шығармадағы табиғат көрінісін, оқиға орнын, кейіпкер бейнесін сипаттап жазады |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар |
Тәуелсіздік және отаншылдық |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 минут |
І. Ұйымдастыру кезеңі. Түгендеу. Кезекшіні тыңдау. Оқушылар назарын сабаққа аудару. Сынып тазалығы. Жағымды психологиялық ахуал. «Рөлдегі оқушылар» әдісі бойынша топқа бөледі. «Доп лақтыру» сұрақ-жауап жүргізу әдісі бойынша оқушылар үлкен шеңберге тұрады. Ойынды мұғалім бастайды. «Мен қалай жақсы адам болуды білемін. Жақсы адам болу үшін көп оқу керек» деп допты қарсы жақтағы оқушыға лақтырады. Оқушылар доп лақтыру арқылы бір-біріне сұрақ қойып, кезекпен айналым жасап шығады. Сыныптың барлық мүшелерін қамтиды, барлық оқушылар сұрақтарға жауап беруге ұмтылады. Қызығушылықты ояту. «Доп лақтыру». . «Доп лақтыру» сұрақ-жауап жүргізу әдісі бойынша оқушылар үлкен шеңберге тұрады. Ойынды мұғалім бастайды.«Мен жусанның не екенін білемін, жусан ауылда өседі» деп, допты қарсы жақтағы оқушыға лақтырады. Оқушылар доп лақтыру арқылы бір-біріне сұрақ қойып, кезекпен айналым жасап шығады. Сыныптың барлық мүшелерін қамтиды, барлық оқушылар сұрақтарға жауап беруге ұмтылады (оқушылар жауабы тыңдалады). Сабақтың тақырыбы мен мақсаты айқындалады. |
Оқушылар назарын сабаққа аударады. «Доп лақтыру» сұрақ-жауап жүргізу әдісі бойынша оқушылар сұрақтарға жауап береді. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтайды. |
ҚБ. «Одағай сөздер» Тамаша! Керемет! Өте орынды жауап! |
6-сынып «Қазақ әдебиеті» оқулығы |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 10 минут 15 минут 10 минут |
Мағынаны тану. І топ – «Баяндамашылар».Ауыл балалары мен Аянның әрекетіне байланысты диалог құрастырып айту. ІІ топ. «Мінездеме берушілер». Әңгіме кейіпкерлеріне мінездеме бер.
ІІІ топ – «Ізденушілер». Әңгіме оқиғасы орын алған ауыл тіршілігі, соғыс зардаптары туралы шығармадан тауып, әңгімелеп беріңдер. ІV топ – «Салыстырушылар». Аян мен ауыл балаларының іс-әрекеттерін сурет арқылы салыстырып көрсетіңдер. Жеке жұмыс. «Сезімді ояту» әдісі.- Балалар, Енді хикаятты қаншалықты меңгердіңдер, кейіпкерлер қандай әсер қалдырды, қандай ой түйдіңдер. Мәтіннен үзінді тауып, мәнерлеп оқыңдар, жатқа айтып беріңдер.
Бекіту. «Жазушы рөлінде». «Аянның ертегісін қалай аяқтар едім…» |
Ауыл балалары мен Аянның әрекетіне байланысты диалог құрастырады. Әңгіме кейіпкерлеріне мінездеме береді. Әңгіме оқиғасы орын алған ауыл тіршілігі, соғыс зардаптары туралы шығармадан тауып, әңгімелейд. Аян мен ауыл балаларының іс-әрекеттерін сурет арқылы салыстырады. «Сезімді ояту» әдісі, әңгемеден үзінділерді мәнерлеп оқиды, жатқа айтады Жазушы рөліне еніп, Аянның ертегісін аяқтайды. |
Дескриптор: -ауыл балалары әрекеті туралы айтады; -Аян әрекетін айтады. -әңгіме кейіпкерлерінің адамгершілік қасиет табад - баға береді. - ұқсастығы,айырмашылық таба біледі;-сурет арқылы салыстырады- ауыл тіршілігі туралы табады, әңгімелейді;-соғыс зардаптары туралы әңгімелейді, өз көзқарастарын айтады. Дескриптор: 6балл -Кейіпкер бейнесін елестету арқылы сипаттайды; - өзіне ұнаған қасиетіне сүйсінеді; - ұнамаған қасиетін талдайды; - жаны аяушылық сезімін білдіреді; - іс-әрекетіне байланысты өкініш сезімін білдіреді; - іс-әрәкетіне таңданады. Дескриптор: 4балл -ертегіні аяқтайды. 4балл |
6-сынып «Қазақ әдебиеті» оқулығы
С. Мұратбеков «Жусан иісі» әңгімесі
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Рефлексия. Бүгінгі тақырып бойынша қандай ой түйдім? Үйге тапсырма: 1.Аянға хат жазу. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
С.Мұратбеков "Жусан иісі" әңгімесіндегі типтік бейнелер
С.Мұратбеков "Жусан иісі" әңгімесіндегі типтік бейнелер
|
Білім беру ұйымының атауы |
Ыбырай Алтынсарин |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні |
қазақ әдебиеті |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
Мен балаң жарық күнде сәуле қуған |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Тулебаева у. |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 6 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
С.Мұратбеков."Жусан иісі" әңгімесіндегі типтік бейнелер. |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
6.1.3.1. әдеби туындыдағы кейіпкердің типтерін тек тұрғысынан сипаттау. 6.2.4.1 әдеби көркемдегіш құралдарды пайдаланып шығармадағы табиғат көрінісін, оқиға орнын, кейіпкер бейнесін сипаттап жазу. |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
1. әдеби туындыдағы кейіпкердің типтерін тек тұрғысынан сипаттайды. 2.әдеби көркемдегіш құралдарды пайдаланып шығармадағы табиғат көрінісін, оқиға орнын, кейіпкер бейнесін сипаттап жазады |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар |
Тәуелсіздік және отаншылдық |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 минут |
І. Ұйымдастыру кезеңі. Түгендеу. Кезекшіні тыңдау. Оқушылар назарын сабаққа аудару. Сынып тазалығы. Жағымды психологиялық ахуал. «Рөлдегі оқушылар» әдісі бойынша топқа бөледі. «Доп лақтыру» сұрақ-жауап жүргізу әдісі бойынша оқушылар үлкен шеңберге тұрады. Ойынды мұғалім бастайды. «Мен қалай жақсы адам болуды білемін. Жақсы адам болу үшін көп оқу керек» деп допты қарсы жақтағы оқушыға лақтырады. Оқушылар доп лақтыру арқылы бір-біріне сұрақ қойып, кезекпен айналым жасап шығады. Сыныптың барлық мүшелерін қамтиды, барлық оқушылар сұрақтарға жауап беруге ұмтылады. Қызығушылықты ояту. «Доп лақтыру». . «Доп лақтыру» сұрақ-жауап жүргізу әдісі бойынша оқушылар үлкен шеңберге тұрады. Ойынды мұғалім бастайды.«Мен жусанның не екенін білемін, жусан ауылда өседі» деп, допты қарсы жақтағы оқушыға лақтырады. Оқушылар доп лақтыру арқылы бір-біріне сұрақ қойып, кезекпен айналым жасап шығады. Сыныптың барлық мүшелерін қамтиды, барлық оқушылар сұрақтарға жауап беруге ұмтылады (оқушылар жауабы тыңдалады). Сабақтың тақырыбы мен мақсаты айқындалады. |
Оқушылар назарын сабаққа аударады. «Доп лақтыру» сұрақ-жауап жүргізу әдісі бойынша оқушылар сұрақтарға жауап береді. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтайды. |
ҚБ. «Одағай сөздер» Тамаша! Керемет! Өте орынды жауап! |
6-сынып «Қазақ әдебиеті» оқулығы |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 10 минут 15 минут 10 минут |
Мағынаны тану. І топ – «Баяндамашылар».Ауыл балалары мен Аянның әрекетіне байланысты диалог құрастырып айту. ІІ топ. «Мінездеме берушілер». Әңгіме кейіпкерлеріне мінездеме бер.
ІІІ топ – «Ізденушілер». Әңгіме оқиғасы орын алған ауыл тіршілігі, соғыс зардаптары туралы шығармадан тауып, әңгімелеп беріңдер. ІV топ – «Салыстырушылар». Аян мен ауыл балаларының іс-әрекеттерін сурет арқылы салыстырып көрсетіңдер. Жеке жұмыс. «Сезімді ояту» әдісі.- Балалар, Енді хикаятты қаншалықты меңгердіңдер, кейіпкерлер қандай әсер қалдырды, қандай ой түйдіңдер. Мәтіннен үзінді тауып, мәнерлеп оқыңдар, жатқа айтып беріңдер.
Бекіту. «Жазушы рөлінде». «Аянның ертегісін қалай аяқтар едім…» |
Ауыл балалары мен Аянның әрекетіне байланысты диалог құрастырады. Әңгіме кейіпкерлеріне мінездеме береді. Әңгіме оқиғасы орын алған ауыл тіршілігі, соғыс зардаптары туралы шығармадан тауып, әңгімелейд. Аян мен ауыл балаларының іс-әрекеттерін сурет арқылы салыстырады. «Сезімді ояту» әдісі, әңгемеден үзінділерді мәнерлеп оқиды, жатқа айтады Жазушы рөліне еніп, Аянның ертегісін аяқтайды. |
Дескриптор: -ауыл балалары әрекеті туралы айтады; -Аян әрекетін айтады. -әңгіме кейіпкерлерінің адамгершілік қасиет табад - баға береді. - ұқсастығы,айырмашылық таба біледі;-сурет арқылы салыстырады- ауыл тіршілігі туралы табады, әңгімелейді;-соғыс зардаптары туралы әңгімелейді, өз көзқарастарын айтады. Дескриптор: 6балл -Кейіпкер бейнесін елестету арқылы сипаттайды; - өзіне ұнаған қасиетіне сүйсінеді; - ұнамаған қасиетін талдайды; - жаны аяушылық сезімін білдіреді; - іс-әрекетіне байланысты өкініш сезімін білдіреді; - іс-әрәкетіне таңданады. Дескриптор: 4балл -ертегіні аяқтайды. 4балл |
6-сынып «Қазақ әдебиеті» оқулығы
С. Мұратбеков «Жусан иісі» әңгімесі
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Рефлексия. Бүгінгі тақырып бойынша қандай ой түйдім? Үйге тапсырма: 1.Аянға хат жазу. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз













