Материалдар / Киіз үйді қалай безендіремін?
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Киіз үйді қалай безендіремін?

Материал туралы қысқаша түсінік
. Материалдармен және құралдармен жұмыс жасау кезінде техникалық қауіпсіздік ережелерін сақтау. 0.2.1.1. Құрастыру түрлеріне сәйкес түрлі техникалар мен тәсілдерді қолдану. 0.3.1.1. Өз ойы бойынша түрлі материалдардан құрастырып шығу. 0.3.2.2. Өзінің шығармашылық жұмысының нәтижесін сипаттау және бағалау. 0.1.2.3. Жұмыс барысында жұмыс орнын, құралдарын ретке келтіру.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
04 Ақпан 2023
243
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Білім беру саласы: «Таным» Ұйымдастырылған оқу қызметі: Құрастыру

Тақырыбы: Киіз үйді қалай безендіремін?

Күні: 14.03.2018

ҰОҚ-ның мақсаты

0.1.2.1. Материалдармен және құралдармен жұмыс жасау кезінде техникалық қауіпсіздік ережелерін сақтау.

0.2.1.1. Құрастыру түрлеріне сәйкес түрлі техникалар мен тәсілдерді қолдану.

0.3.1.1. Өз ойы бойынша түрлі материалдардан құрастырып шығу.

0.3.2.2. Өзінің шығармашылық жұмысының нәтижесін сипаттау және бағалау.

0.1.2.3. Жұмыс барысында жұмыс орнын, құралдарын ретке келтіру.

Күтілетін нәтиже

Барлық тәрбиеленушілер:

- материалдармен және құралдармен жұмыс жасау кезінде техникалық қауіпсіздік ережелерін сақтай алады;

- жұмыс барысында жұмыс орнын, құралдарын ретке келтіре алады.

Зерек тәрбиеленушілер:

- қауіпсіздік және еңбек мәдениетін сақтайды, жіппен жұмыс жасаудың тәсілдерін ажырата және пайдалана алады;

- өз ойы бойынша түрлі материалдардан құрастыра алады.

Қабілетті тәрбиеленушілер:

- өз ойы бойынша әртүрлі материалдардан заттар жасай алады;

- заттарды өздігінен жасауға үйренеді, оның әдемі болуына көңіл бөледі, әртүрлі жіптерді заттардың пішініне сәйкес пайдалана отырып желімдеуді және симмерияны сақтай әдемі өрнек жасауды үйренеді;

- шығармашылық жұмысының нәтижесін сипаттап бағалай алады.

Тілдік мақсат

Дағдыларын дамыту:

түрлі түсті жіптерден ою-өрнектер жасауға болатынын түсінеді және өздері жасаған ою-өрнектері жайында әңгімелеп береді.

Көптілділік: ою – орнамент – pattern; design.

Негізгі терминдер мен сөз тіркестері.

Ою-өрнек, сәндік өрнек, жіптерден өрнек жасау, жіптерді ұсақтап қию, желімдеу.

Пікір алысуға арналған сұрақтар.

Ою-өрнектерді қайдан кездестіруге болады?

Ою-өрнектерді ата?

Ұлттық тұтынатын бұйымдарда қандай өрнектер

кездеседі?

Ою-өрнектердің түстері қандай?

Ою оятын шеберлер жіптерді пайдаланып кілем,

сырмақ, текемет т.б. заттар жасайды. Ою оятын адамдарды неге оюшы деп атаймыз?

Себебін айта аласыңдар ма?

Жіптерден ою-өрнек жасауға бола ма?

Өткен ҰОҚ алған білім

Ою-өрнек элементтерінің аттарын, жіптерді пайдалану

әдіс-тәсілдерін меңгереді.

Жоспар

Жоспарланған

уақыт

Жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

І. Дұрыс әсерлі көңіл күй орнату

0-1 минут







ІІ . Өмірлік тәжірибені

маңыздандыру.

Мақсатты болжам

2-5 минут



ҰОҚ ортасы

III. Тақырып

бойынша жұмыс

6-25 минут






Педагог ҰОҚ балаларға жағымды көңіл

күй туындатады. Шаттық шеңбері: «Жіп шумақтары».

Педагог балаларға жіп шумақтарын бір-біріне беру арқылы жақсы тілектер айтуды ұсынады. Сұрақ: Сендер қалай ойлайсыңдар жіпті

тағы неге пайдалануға болады. Жіптен әртүрлі заттар жасауға болатынын педа-

гог көрсетіп, түсіндіреді.

Педагог киіз үйдің жабдықтарын

көрсетіп, қазақ халқының сәндікқолданбалы өнері жайында бейне фильм көруді ұсынады. Олардың ою өрнектеріне баса назар аударып, заттарды қалай әшекейлеуге болатынын түсіндіреді. Қазақ халқының салт- дәстүрі жайында әңгімелейді.

Педагог тәрбиеленушілердің назарын алдын-ала құрастырылған киіз үйге аударады. Осындай киіз үйдің жабдықтарын жасауды ұсынады. Сырмақ, текемет, көрпешелердің

ою-өрнектерін жіптермен әшекейлейтіндіктерін айтады.

Педагог тәрбиеленушілерге түрлі түсті

жіптердің сапасы әртүрлі болатынын түсіндіреді: жібек, жүн, мақта-мата т.б.

Оларды салыстырып көреді және оны қалай пайдалануға болатынын сұрайды.

Жүн жіптерді неден алуға болады? Мақта-мата жіптерді ше? Жібек жіп

қалай алынады? Олардың жауаптарын тыңдай отырып, өздері қорытынды жасауға бағыт береді. Жіптер әртүрлі түсті, сапалары да алуан түрлі, жіңішке немесе жуан болады. Жіптер үзіледі, оны қайшымен қиюға да болады. Жіппен тігуге, тоқуға және кесте тігуге де болады. Қой жүнінен, мақтадан, жібек тен жасалған заттарды слайд бойынша

көрсетеді. Қазақ халқының тұрмысында қой жүндерінен жасалған жіптер кеңінен

пайдаланылған. Олар өте әдемі, ортаны көркем безендіруде тиімді болған. Олар:

сырмақ, текемет, тоқылған киімдер т.б. Қайшымен жұмыс істеген кезде қандай

ережелерді сақтау қажет екенін есте сақтаймыз.


Жіп

Шумақ тары.





Сәкен

Болыс.

«Киіз үй»

құрастыру.


Әліппе-дәптер.

Түрлі

түсті жіп-

тер мен

ою-өрнек

үлгі

қалыптары,

қайшы,

желім,

қағаз

және үлгі

суреттер.

IV. ҰОҚ

қорытындысы.

Рефлексия

26-30 минут

Ою-өрнектер дайын болған соң әркім өз жұмыстарын көрсетеді, сәнді

өрнек әлемі жайында әңгімелеседі, әдемі жасалған жұмысты таңдайды,

тәрбиеленушілердің өздері шығармашылық жұмыстарын не үшін және қалай пайдаланатынын айтады. Педагог тәрбиеленушілерге өздерінің жасаған заттары жайында әңгімелеп беруді сұрайды. Өзінің еңбегін бағалауды және нәтижесін сипаттап айтып беруді ұсынады. Жасаған заттарын киіз үйдің ішіне орналастырады.

- қазақ халқының тұрмыстық бұйымдарын әшекейлеу сендерге ұнады ма? Сырмақ, текемет ұнады ма? Оны қалай әшекейледіңдер?

- сендерге өз бетіңмен жұмыс жасаған ұнады ма? жіптерді созып дайындау,

оны шумақтау, қиып ұсақтау т.б.

- өздерің ойлағандай заттарды бейнелей алдыңдар ма?

- балаларға ҰОҚ-де жасаған заттарын бағалау ұсынылады.

Смайликтердің күлімдеп тұрған бей- несін салу. (доға тәрізді сызық төменнен

жоғары болса – қиындықтарға кездесті, педагогтің көмегімен тапсырманы орын-

дады, түзу сызық – қиындыққа кездесті, бірақ өздігінен орындады, күлімдеп

тұрған бейне – бәрін өзі қиындықсыз, өздігінен дербес орындады.)

Жұмыс жасап болған соң орындарын жинастырып қояды.


Әліппе-

дәптер







Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!