КМЖ :"Менің досым"

Тақырып бойынша 11 материал табылды

КМЖ :"Менің досым"

Материал туралы қысқаша түсінік
Жаңартылған білім мазмұны бойынша 5- сыныпта «Менің досым » тақырыбында өткен алғашқы сабағымды жолдап отырмын. Сабағымда алдыңғы тақырыпты пысықтауда «Серпілген сауал»әдісін,жаңа тақырыпты ашуда «Аудармашы »әдісі , жеке ,өзіндік жұмыс «Менің досым» тақырыбында эссе жазу оқушының ойын ,сөз жүйелеуін бағалау Сергіту сәті : «Досқа хат» «Қарлы кесек» әдістерін пайдаландым.Әсіресе, оқушыларға «Қарлы кесек» әдісі оқушы үшін қызықты болды ,ұнады.
Материалдың қысқаша нұсқасы

Қысқа мерзімді жоспар

САБАҚ:


Тақырыбы:

Қазақ тілі

8-бөлім. «Менің досым»



Мектеп: №12. Қ. Сәтпаев атындағы жом

Күні:

5.05.2017 жыл

Мұғалімнің аты-жөні: Әмреева Малика

СЫНЫП: 5 «Б»




Қатысқандар : 22

Қатыспағандар:2

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

5.О6. Оқылым стратегияларын қолдану;

Жалпы мазмұнын түсіну үшін оқу, нақты ақпаратты табу үшін оқу

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар орындай алады : Мәтіннің жалпы мазмұнын






оқиды,түсінеді, мұғалім көмегімен ойды анықтайды


Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Диалогке қатысады ,



нақты ақпаратты табады, қолданады

Кейбір оқушылар орындай алады : Мәтіннен тапқан ақпаратты

өмірмен байланыстыра алады







Тілдік мақсат

Оқушылар орындай алады: достың кім екенін атай алады , мәтіндегі

ақпараттан бірнеше мысалдар келтіре алады

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: достық, сөздіктер, Дос-друг-.адалдық, қарым-қатынас, сезім, адал дос шынайы дос,

Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: 10-12 сөзге диалогке түседі

Эссе жазу



  • Discuss the chart that is created. Which is the most popular fruit choice? How do we know?

  • Has every learner’s choice been recorded? How can we check?

  • Ask learners if they can think of other questions that we might have investigated. If ideas are not forthcoming, ‘lead’ the discussion by suggesting – what else could we have put in the basket? What other things could we try, to see if people have favourites? What other questions could we have asked about our fruit basket?

  • Take ideas and ask – What do you think the result might be? What would the pictogram look like?


Талқылауға арналған сұрақтар :

1.Дос деп кімді айтамыз?

2.Достықты қалай түсінесіңдер ?

3.Шынайы дос деп кімді атаймыз?

4.Құрдас пен достың айырмашылығын ата .

5.Қандай достың түрлерін білесіңдер?

Не себепті ... деп ойлайсыз? Достың неше түрі бар?

Ишара : шынайылық, сыйластық, достық қарым-катынас


Алдыңғы оқу: Автокөліктер тарихы

Жоспар



Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Басталуы

10 мин

І.Ұйымдастыру кезеңі

а)Психологиялық ахуалды реттеу ,« Шаттық шеңбері» «Досқа тілек» бір-біріне жақсы тілектер айтады

б)Оқушыларды түгелдеу

ә)Түрлі-түсті стикер таңдату арқылы 3-топқа біріктіру

І топ. «Құрдастар»

ІІ топ. «Достар »

ІІІ топ. «Жолдастар»

ІІ.Үй тапсырмасын «Серпілме сұрақтар» арқылы пысықтау

1.Ең алғаш автокөлік қашан пайда болыпты ? 2.Қандай көліктерді білесіңдер?,түрлері т.б. с. с

3.Ашық дәптерден автокөлікке байланысты термин

сөздер тізбегін оқыту. Қалыптастырушы бағалау

«Есіміңді жаз» әр оқушыдан жинау арқылы

Сабақтың мақсаты мен критерий бойынша бағалауды таныстыру



Стикер


А4




Доп




Оқушы дәптері


Есімдері жазылған қағаз қиындысы

Бағалау парағы

Ортасы

25 мин



5 мин








6 мин






6 мин




3 мин




5 мин

ІІІ. «Аудармашы» әдісі сөздіктердің аудармасын табу арқылы сабақтың тақырыбын ашады.

Л


Е


К

А

Р

С

Т

В

А

-

Д

Ә

Р

І





Л

Е

С

-

О

Р

М ММ

А

Н

П

Р

О

Д

О

В

Е

Ц

-

С

А

Т

У

Ш

Ы








Д

О

С

К

А

-

Т

А

Қ

Т

А



Ж

А

Р

К

О

-

Ы

С

Т

Ы

Қ

П

О

Д

Р

У

Г

А

-

Қ

Ұ

Р

Б

Ы











ІУ. «Ойтүрткі»

1.Дос деп кімді айтамыз?

2.Достықты қалай түсінесіңдер ?

3.Шынайы дос деп кімді атаймыз?

4.Құрдас пен достың айырмашылығын ата .

5.Қандай достың түрлерін білесіңдер?


ТЖ

Әр оқушының өзіндік көзқарасы ,жауабы

Әр топқа мәтін беремін.Сол мәтінді оқып танысады.

І топ . Мәтіннен буын түрлерін анықтау,табу,жазу

ІІ топ. Мәтіннен антоним сөздерді табу, айту

ІІІ топ. Мәтіннен мақал-мәтелдерді теріп жазу, оқу


У. Жеке жұмыс . «Ойтолғау». «Менің досым» тақырыбына эссе жазу, әр топтан 2-3 оқушы ортада оқу

КБ,мадақтау


Сергіту сәті . «Қарлы кесек» әдісі арқылы «Досқа хат» жазып артқа қарай лақтырады ,бір-біріне жазғанды ортада оқиды.


УІ.Оқулықпен жұмыс

305 –жаттығу. Мәтінді түсініп оқыңдар.

І т. Мәтіннен басқа тілден енген сөздерді табыңдар

ІІ т.Бір сөйлемге лексикалық талдау жасаңдар.

ІІІ т. Тіл т.б .қалаған 3 сөзді орыс,ағылшын тіліне аудар

Критериалды бағалау

Ашық-жабық сұрақтар қою, пысықтау



Интербелсенді тақта











АКТ

А4



Оқушы дәптері


Бағалау парағы







Оқулық

5-сынып

«Атамұра»

Алматы

Соңы :

3 минут





2 мин


УІІ.Кері байланыс «Пайыз» әдісі

0%- түсінбедім

50 %- түсінген сияқтымын

75 %- әлі де көмек қажет

100 %- өте жақсы

ӨӨБ, КБ- ЖБ

УІІІ.Үйге тапсырма: 307- жаттығу

1.Мәтінді оқып, аралас буынды сөздерді тауып жазып, буын түрлеріне ажыратыңдар.

2.Мәтіндегі барлық сөздердің тек түбірін жазыңдар,негізгі түбір мен туынды түбірлердің айырмашылығын айтыңдар



«Пайыз» фишкасы


Бағалау парағы


Қосымша ақпарат





Саралау -оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз?

Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

ӨӨБ,ҚБ,ЖБ

«Есіміңді жаз» стикер не қағаз қиындысына есімдерін жаздырып, жауап берген оқушыдан сабақтың өн бойында жинап алу арқылы бағалау

Мадақтау, марапаттау

Пәнаралық байланыс
Денсаулық және қауіпсіздік ,

АКТ-мен байланыс
Құндылықтар
мен байланыс

(тәрбие элементі)

Қабілетті оқушыға мәтіннен сөздердің синонимін, 3тілде қолдануды тапсырамын

Диалогқа қатысады

Жеке оқушыға сөздерден буын түрлерін табу

Бағалау критерийі


1. Оқылым мазмұнын түсіну,ақпаратты табу






2.мәтіннен тірек сөздерді, буын түрлерін, лексикалық мағынаны табу







3.Өз ойын жүйелі жаза білу



Дескрипторлар


Мәтінді оқиды,ақпаратты түсінеді, табады


Мәтін не туралы екенін айта алады



1.Мәтіндегі буын түрін табады

2. сөздіктерді таба алады


3. антоним сөзді табады


4. мәтіннен мақал-мәтелді тауып,жаза алады


Мәтін құрауда өз ойын ашық жаза алады


Жартылай жаза алады


Ойы шашыраңқы



Бағалау шәкілі :


18-16—«5»


14-12—«4»


10-8—«3»


Балл



1



1



2


2



3



3



3


2


1







АКТ,

Орыс тілі,

Ағылшын т

математика











А4

Рефлексия


Сабақтың мақсаты мен міндеттері орындалды ма ?


Бүгін оқушылар не үйренді ?


Сабақ қалай өтті,

қандай деңгей өтті?

Жоспарлаған саралау жақсы іске асты ма?

(тапсырмалар сәйкес болды ма ?)


Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?


Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге ?


Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды пайдаланыңыз. Сол жақта берілген сұрақтарға жауап беріңіз.


Сабағымның мақсаты мен міндетіне жеттім.Оқушылар өз ортасында ақпаратпен таныса отырып, өз ойын еркін жеткізе алды .


Достықты ,сыйластықтықтың не екенін білді.Сабақ өз дәрежесінде өтті.



Жоспарланған саралау жұмысы жақсы іске асып, әр тапсырма әдіс-тәсілге сәйкес келді, мақсатқа негізделді.


Әр жаттығуға берілген әдіс-тәсілдер сәйкес келіп отырды.


Уақытты тиімді пайдаландым.



Жоспарыма қысқа мерзімді жоспар жасауда жаңашаланды толықтырылды,критерий,дескриптор құруды үйрендім.

















Қорытынды бағамдау



Ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)


1: «Аудармашы» әдісі

2:.«Қарлы кесек» әдісі


Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты )?


1: . Саралау жұмыстары


2. Жеке жұмыс



Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім?


1.1. Кеңейтілген тапсырмаларды кеңінен қолдану


2 Қабілетті оқушылардың қабілеттерін көрсете білетін шығармашылық тапсырмаларын беру.












Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
07.06.2018
1373
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі