Құрметті әріптес!
Жазылған сабақ жоспарларында авторлардың еңбегі орасан зор. Сондықтанда сіздерден сатып алынған ҚМЖ- ны таратпауларыңызды сұраймыз. Егер де тарату фактісі кездескен жағдайда, орталық әкімшілігі тарапынан шара қолданылады.
«USTAZ tilegi» ғылыми әдістемелік орталығының әкімшілігі

№130 бұйрық 7-қосымшасына сай ҚМЖ келесі бетте
Бұл ҚМЖ ust.kz сайтында жасалынған. «Ұстаз тілегі» ғылыми-әдістемелік орталығының сайтынының ҚМЖ бөлімінде кез-келген пән, кез-келген сынып бойынша ҚМЖ-ны дидактикалық материалымен бірге жүктеп ала аласыз. Ол үшін сілтеме арқылы өтіңіз.
|
Педагогтің аты-жөні |
|
||||||
|
Күні: |
|
||||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Тіл жəне сөйлеу |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
3.2.3.1 мəтін мазмұны бойынша пікір білдіруге бағытталған сұрақтар құрастыру жəне жауап беру; 3.2.4.1 өз бетінше мəтіннің тақырыбын жəне мұғалімнің көмегімен негізгі ойды анықтау; 3.1.1.1 тыңдаған материал бойынша тірек сөздерді белгілеу, ашық жəне жабық сұрақтарға жауап беру; 3.3.5.1 жіберілген пунктуациялық, орфографиялық, грамматикалық жəне стилистикалық қателерді мұғалімнің көмегімен тауып, түзету. |
||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Мəтін мазмұны бойынша пікір білдіруге бағытталған сұрақтар құрастырып жəне жауап береді. |
||||||
|
Сабақтың барысы. |
|
||||||
|
Сабақтың кезең уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту 9 мин. |
Психологиялық ахуал қалыптастыру. Ана тілің арың бұл, Ұятың боп тұр бетте. Өзге тілдің бәрін біл, Өз тіліңді құрметте. Жұмыс ережесін келісу
Алдыңғы білімді еске түсіру (ұжымда)
|
Психологиялық ахуалға берілген тақпақтарды дауыстап айтып, тілді жаттықтыру және жаңа сабаққа назар аудару. Оқушылар сұраққа жауап береді, жұмысты берілген түріне қарай орындайды. |
ҚБ: От шашу арқылы бір-бірін бағалау. |
Психологиялық ахуал. Алдыңғы білімді еске түсірутапсырмалары. |
|
||
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. 28 мин. |
Оқушыларға сұрақтар қойылады: 1.Біздің Отанымыз-..........!(Қазақстан) 2.Қазақстан Республикасының Президенті кім?(Нұрсұлтан Әбішұлы Назарбаев) 3.Мемлекетіміздің рәміздерін ата.(Елтаңба,ту,әнұран) 4.Қазақстанның астанасы қай қала?(Астана) 5.Мемлекеттік тіл.(Мемлекеттік ана тіліміз-қазақ тілі) 6.Тіл туралы заң қашан қабылданды? («Тіл»туралы тұңғыш заң 1989 жылы,ал екінші рет 1997 жылы 11-шілдеде қабылданды.Елбасы Нұрсұлтан Назарбаевтың 1998 жылдың 20-қаңтарындағы Жарлығына сәйкес «22 қыркүйек-Қазақстан халықтарының тілдері»күні ретінде аталып келеді. -Балалар,тіл дегенде ойларына не келеді? Ана тілі Қазақ тілі Сөйлеу мүшесі Орыс тілі -Тіл-адамның мүшесі,сөйлеу құралы.Сөйлеу тіл арқылы жүзеге асады.Әр халықтың өз ана тілі болады.Әрбір адамға ана тілі ана сүтімен бірге еніп қалыптасады.Тіл байлығы-әрбір елдің ұлттық мақтанышы. Белсенді оқу тапсырмалары(топта, ұжымда) 1-жаттығу. Өтіліп жатқан тақырып төңірегінде өзіндік ой- тұжырым, қорытынды шығару. «Сөйлеу не үшін қажет?», «Ол не арқылы жүзеге асады?» сұрақтарына сызбаның көмегімен жауап беріп, кері байланыс жасау (Ж) Диалогке қатыса отырып, бір-бірімен қалай қарым- қатынасқа түскенін анықтау. Əңгімелесу барысында адамдардың бір-бірімен қарым- қатынасқа түсуі үшін тілдесетіні, сөйлесетіні белгілі болады. «Дəрігер» тақырыбы бойынша бірі – дəрігер, екіншісі науқас рөлінде диалог құрау. Сатушы мен сатып алушы не арқылы қарым-қатынасқа түскенін анықтау. 3.2.4.1 (МК; Ж; Ө; Т) Өлеңді мұқият тыңдау. Өлеңнің тақырыбы мен ондағы негізгі ойды анықтау. 2-жаттығу. Өлеңді мұқият тыңдайды. Қарға, торғай сөздерінің мағынасына назар аудартылады. «Өлең не туралы?» сұрағын қою арқылы мəтіннің тақырыбы анықталады. Өлең мазмұны бойынша кейіпкерлер мен сөздерді сəйкестендіреді. Топтық жұмыста оқулықта берілген сұрақтарды талдау арқылы өз ойларымен бөліседі. Өз ойын 3-жаттығуда берілген мəтіндегі оймен салыстырады. 3.1.1.1 (МК; Ұ; Ө; Қ) Түсінбеген сөздерін белгілеу, мəтін мазмұны бойынша қойылған сұрақтарға жауап беру білігін бағалау. 3-жаттығу. Мəтінді түсініп оқиды. Мəтін мазмұнымен жұмыс жүргізіледі. Оқушылардың мəтіндегі түсінбеген сөздерін белгілеу, соңғы екі сөйлем бойынша сұрақ қоюжəне жауап беру жұмыстары ұйымдастырылады. Оқушылардың «Сұрақтарға жауап беруде сөйлеудің қай түрін қолдандың?» деген сұрақ бойынша жауаптары тұжырымдалып, оқулықтағы сызбадан таптырылады. Дескриптор:
|
Берілген сұраққа жауап беріп, тапсырмаларды талапқа сай орындайды. Белсенді оқу тапсырмалары(топта, ұжымда) Жұмыс дәптеріндегі жазылым тапсырмаларын орындау |
Формати вті бағалау. ҚБ: Бас бармақ арқылы бір-бірін бағалау.
ҚБ: От шашу арқылы бір-бірін бағалау. |
Оқылым, жазылым тапсырмалары. |
|
||
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 6 мин |
(МК; Ұ; Қ) Суреттердің көмегімен сұраққа жауап болатын ақпаратты болжай алу білігін бағалау. 4-жаттығу. Суреттердің көмегімен сұраққа жауап болатын ақпаратты болжайды. Суреттерді сөйлеудің ауызекі жəне жазбаша сөйлеу түрлеріне ажыратады. «Ойлан, Жұптас, Пікірлес» 3.3.5.1 (МК; Ө; Қ) Жіберілген қателерді мұғалімнің көмегімен тауып, түзету. 5-жаттығу. Өлеңді жатқа жазады. Оқушылардың бас əріп пен кіші əріптің биіктігі мен мөлшерін сақтап, оларды байланыстырып көлбеу жəне таза жазуы қадағаланып, бағыт беріледі. Оқулықта берілген сұрақтардың дұрыс жауабын тауып, дəлелдейді. «Өз үйіне кіргіз» ойыны ойнатылады. Берілген сөздерді тиісті үйшіктермен сəйкестендіріп, ой қорыту жасайды. |
Тірек сөздермен жұмыс жасау. |
ҚБ: Бағдаршам көздері арқылы бір-бірін бағалау. |
Топтық тапсырмалар. |
|
||
|
Кері байланыс 2мин. |
«СМС» кері байланыс.
|
Сабақтан алған әсерлерін стикерге жазып, суретін жібереді. |
«СМС» |
Кері байланыс тақтайшасы. |
|
||
|
Педагогтің аты-жөні |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Тіл жəне сөйлеу. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
3.2.4.1 өз бетінше мəтіннің тақырыбын жəне мұғалімнің көмегімен негізгі ойды анықтау; 3.3.3.1 оқыған, тыңдаған жəне аудиовизуалды материалдар бойынша мұғалімнің көмегімен жоспар құрып, мазмұндама жазу; 3.2.3.1 мəтін мазмұны бойынша пікір білдіруге бағытталған сұрақтар құрастыру жəне жауап беру |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Оқыған, тыңдаған жəне аудиовизуалды материалдар бойынша мазмұндама жазады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезең уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту 9 мин. |
Психологиялық ахуал қалыптастыру. «Ғажайып жылулық шынжыры» жылулық шеңбері.Балалар бір-біріне жмиып күлу арқылы ,жылы күлкілерін сыйлайды.Педагог күлкінің маңызына тоқтайды. Жұмыс ережесін келісу
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||















