Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Көктем келді.Жазғытұры Абай Құнанбайұлы 2 сынып әдебиеттік оқу
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Бөлім: |
Қоршаған орта |
||||
Педагогтің аты-жөні: |
Иманбердиева А |
||||
Күні: |
18.03.2024 ж |
||||
Сынып: |
2 Асынып |
||||
Сабақтың тақырыбы: |
№79 Көктем келді.Жазғытұры Абай Құнанбайұлы |
||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
2.1.5.1 – өз ойы мен сезімін тірек сөздерді пайдалана отырып жеткізу 2.2.7.1 – мұғалімнің көмегімен шығармадағы көркемдегіш құралдарды (теңеу, кейіптеу) табу |
||||
Сабақтың мақсаты |
өз ойы мен сезімін тірек сөздерді пайдалана отырып жеткізеді мұғалімнің көмегімен шығармадағы көркемдегіш құралдарды (теңеу, кейіптеу) табады |
||||
|
|
||||
Құндылықтар |
Қоршаған ортаны сақтайды |
||||
Сабақтың барысы |
|||||
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақ тың басы 3минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 25 минут Сергіту сәті 2 м Сабақты қорыту 5минут Кері байланыс 5 минут
|
Психологиялықахуалқалыптастыру. Тілек айту. Үй тапсырмасын сұрау «Күнніңі көзін ашамыз әдісі Жаңа сабақ. — Көктем деген сөз қандай мағына береді? Ойланып көрейікші. — Көктем – көк шығады, көктейді. — Көктемді басқаша қалай атауға болады? — Жазғытұрым. — Неліктен бұлай атайды? — Көктемнен кейін жаз мезгілі келеді. Жазға салым, жаз жақындады деген сөз.
Мен бастайын, сендер
жалғастырыңдар… ойыны
.«Ақ киімді денелі ақ
сақалды…» — Олай болса, бүгінгі сабағымызда көктем мезгілі туралы өлеңмен танысамыз.Әуелі автор туралы айтсақ, жылдың төрт мезгіліне арнап өлеңдер жазған атақты ұлы ақынымыз кім? — А.Құнанбаев. — Ендеше автор туралы қысқаша мәлімет бере кетейік. 4.А.Құнанбаевтың өмірі мен шығармашылығы туралы қысқаша мәлімет беру. А.Құнанбаев 1845-1904 жылдары өмір сүрген қазақтың ұлы ақыны. Өзі философ, қоғам қайраткері.өзі әнші, өзі композитор болған қазақтың ғұлама ойшылы. Қазіргі шығыс Қазақстан облысы, Семей қаласына қарасты Шыңғыс тауының баурайында атақты Құнанбай байдың отбасында дүниеге келген. Жасынан өнерге,әнге, өлеңге жақын болған Абай заманынан озық туған ұлы ақынға айналды. Араб,парсы,орыс,т.б. тілдерді жетік білген. Л.Н.Толстай, И.А.Крылов, М.Лермонтов сияқты ұлы ақындардың өлеңдерін қазақшаға аударған. «Қыс» «Жаз» «Күз» «Жазғытұры», т.б. көптеген өлеңдері бар.
• Оқушылар тізбектей екі тармақтан оқып шығады.
7.Дәптермен
жұмыс. 8. Жазғытұры сөзіне топтастыру жасау.
Күн жылынады.Қар ериді. Құстар келе бастайды.Бау-бақша егіледі Сай — сала суға толады.Малдар төлдейді. Өсімдіктер өсе бастайды. Жәндіктер оянады.
Сергіту.
Көкпеңбек көктем шықты.
Көкпеңбек көкпек шықты. Өлеңге талдау жасау.
«Анықта»әдісі
ЕБҚ Тапсырманы орындауда қолдау көрсету Үй тапсырма.1.Өлеңді жаттау. 2. Ойтолғау жазу. «Қуанам көктем келгенде…». Бағалау. Кері байланыс
|
. Психологиялық ахуал қалыптастыру Үй тапсырмасын айтады Әңгімелейді Өлеңді оқиды Топтастыру жасайды Сергіту сәтін жасайды. Тапсырманы орындайды |
Көңіл күйлерін көтеріп, жаттығып алады. Тамаша! ҚБ Қалам Дескриптор: Сұрақтар,а жауап береді-1б Өлеңді түсініп оқиды-1б
Өлең ді мәнерлеп оқиды-2б
Жазғытұры сөзіне топтастыру жасайда—2б
Жаңылтпашты жатқа айтады -2б
Өлеңге талдау жасайдыі-2б ҚБ Қалам Өлең мазмұнын жазып береді-2б Кері байланыс |
Қимыл-қозғалыстар Оқулық Жұмыс дәптері Оқушы жұмысы Оқулық Кері байланыс тақтасы |
Қой маңырап,төл жамырап,
Жайлау гүлге толады.
Бөбектерім айтыңдаршы,
Бұл қай кезде болады?
(Көктем).
Бұдыр-бұдыр балшықты,
Жинады да талшықты.
Ұқсатып қамытқа
Үй салды
жабыққа.
Қар еріп,
Қыр көгерді,
Құс қиқуы көбейді.
Жерге диқан дән сеуіп,
Қорадан жас тал өрді.
(Көктем).
Алақай көктем келді.........!
Өзендерде мұз...... .
Су........ .
Жылы жақтан құстар ...... .
Құстар ұя ........ .
Төрт түлік....... .
Ауыл адамдары жер .....,егін ...... .
— Көктем деген сөз қандай мағына береді? Ойланып көрейікші.
— Көктем – көк шығады, көктейді.
— Көктемді басқаша қалай атауға болады?
— Жазғытұрым.
— Неліктен бұлай атайды?
— Көктемнен кейін жаз мезгілі келеді. Жазға салым, жаз жақындады деген сөз.
3.Суретпен жұмыс.
Оқушыларға көктем көрінісін бейнелейтін бірнеше сурет ұсынылады:
— Суретке назар салыңдар. Суретке қарап, «Көктем келді» деген тақырыпта оқушылар бір-бірімен мағынасы өзара байланысқан сөйлем құрауы керек.
— Олай болса, бүгінгі сабағымызда көктем мезгілі туралы өлеңмен танысамыз.Әуелі автор туралы айтсақ, жылдың төрт мезгіліне арнап өлеңдер жазған атақты ұлы ақынымыз кім?
— А.Құнанбаев.
— Ендеше автор туралы қысқаша мәлімет бере кетейік.
4.А.Құнанбаевтың өмірі мен шығармашылығы туралы қысқаша мәлімет беру.
А.Құнанбаев 1845-1904 жылдары өмір сүрген қазақтың ұлы ақыны. Өзі философ, қоғам қайраткері.өзі әнші, өзі композитор болған қазақтың ғұлама ойшылы. Қазіргі шығыс Қазақстан облысы, Семей қаласына қарасты Шыңғыс тауының баурайында атақты Құнанбай байдың отбасында дүниеге келген. Жасынан өнерге,әнге, өлеңге жақын болған Абай заманынан озық туған ұлы ақынға айналды. Араб,парсы,орыс,т.б. тілдерді жетік білген. Л.Н.Толстай, И.А.Крылов, М.Лермонтов сияқты ұлы ақындардың өлеңдерін қазақшаға аударған. «Қыс» «Жаз» «Күз» «Жазғытұры», т.б. көптеген өлеңдері бар.
5.Өткен тақырыптарға шолу.
-Тапсырма. Мен бастайын, сендер
жалғастырыңдар…
1.«0й, балалар, балалар!…»
(Жылы – жылы жел соқты,
Жылғалардан су ақты.
Қаңқу — қаңқу қаз кепті,
Жер қарайды жаз кепті)
2.«Ақ киімді денелі ақ сақалды…»
3. Көтерілсе аспандай
Көкте сұрша бұлт көшіп……
4. Шытынайды тыста аяз…..
— Иә, балалар, сендер өткен тақырыптардың бәрін естеріңе сақтап
жүреді екенсіңдер.
Балалар, біз қыс мезгілінде Төлеген Айбергеновтің
«Қыс» өлеңін оқығанда:
«Аппақ қардан омбылап,
Көктем іздеп келем мен» — деп, іздеген көктеміне де жеттік. Бүгін
біз Абай атамыздың «Жазғытұры» өлеңімен
танысамыз.
6.Оқулықпен
жұмыс.
• Мұғалім «Жазғытұры» өлеңін мәнерлеп
оқиды.
• Оқушылар тізбектей екі тармақтан оқып шығады.
7.Дәптермен
жұмыс.
• Сөздік
жұмыс. / дәптерге жазу/
Масатыдай құлпырар – кілемдей түрленер.
Анталаса – топтала, үйіріле.
Мазатсып – рақаттану,
масайрау.
8. Жазғытұры сөзіне топтастыру жасау.
Күн жылынады.
Қар ериді. Құстар келе бастайды.
|
|
|
|
Бау-бақша егіледі Сай — сала суға толады.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
||
|
|
|
|
Малдар
төлдейді.
Өсімдіктер өсе бастайды. Жәндіктер
оянады.
3. Өлеңге талдау
жасау.
Тақтада «Өлеңді оқыған кезде көктем табиғатынан құлағыңа қандай
дауыстар естіледі?» деген сөйлем жазылып тұрады.
— Кітаптан іздеп, түртіп алып жазу, оқып беру (мысалы, боздаған
түйе, қорадағы мал дауысының шуы, дуылдаған құстар мен көбелектер,
сыбдыр қаққан су, балалардың шуы, өлең, жыр, қаз бен аққулардың
қиқуы).
— Көктемгі табиғатта қандай өзгерістер болады?
— Осы дауыстар қалаға тән бе, әлде ауылға тән бе? Ақын қай жердің
көктемін суреттеген? (Дәлелдеу).
— Өлеңде күн көзін ақын неге ұқсатады? (Үзінді оқу, яғни күнді ата
— ана мейірімімен теңестіреді).
— Ал, балалар, өлеңде көктемді көріп тұрған ақынның көңіл күйі
қандай? (Дәлелдеу, үзінділер оқу).
— Өлеңде қандай құстар аталған?
— Жыл құстарын атаңдаршы.
8. Дәптермен
жұмыс.
Енді барлығымыз далаға көз жіберіп, ақын жырлаған көктемнің өз
жерімізбен ұқсастығын, айырмашылығын жазамыз.
(Бұл — оқушының зерттеу жұмысы)
Мысалы:
Абай көктемі Біздің ауыл көктемі.
Қыстың сызы жоқ. Түн салқын…
Жер беті құлпырған Көк шығып, айнала жап — жасыл.
…………………….. …………………………………..
Оқушылардың жұмыстары тексеріледі, оқытылады. Жұмыс
қорытындыланады.
10.
Сергіту.
— Балалар, мына жаңылтпашты оқып, жатқа тез айтамыз. Шөп сөзінің
орнында қай сөз тұр? Қандай шөптің аты аталған? (Жаңылтпаш тақтаға,
плакатқа жазылған)
Жаңылтпаш
Көк шықты,
Көктеп шықты.
Көктем шықты,
Көкпек шықты. З. Муфтибекова.
— Өз жерлеріңде өсетін қандай шөптердің атын білесіңдер?
— Келесі жаңылтпашты оқы, жатқа тез айтып көр. Қай заттың түсі
ауыстырылып айтылып тұр деп ойлайсың?
Көкпеңбек көктем шықты.
Көк көктеп шықты.
Көкпеңбек көкпек шықты.
Көк те көк, Көктем де көк.
(З. Муфтибекова).
ІҮ. Жаңа сабақты
бекіту.
1 — топқа: Тапсырма:
Абайдың «Жазғытұры» өлеңіне ұқсас қандай өлеңдерді оқыдық?
Авторлаары кім еді?
2 — топқа: Көктем көрінісін суреттеу.
Адам тіктеп көре алмас күннің көзін,
Сүйіп, жанып тұрады жан лебізін.
Қызыл арай, сары алтын шатырына
Күннің кешке кіргенін көрді көзім.
— Қандай тамаша сурет!
— Балалар, Абай аталарың көктемді сөзбен қалай суреттеген.
Ал сендер көктемді сан алуан бояу тілімен суреттей алар ма
едіңдер?
(Топ мүшелері бірігіп салады.)
3 — топқа. Көктем туралы 5 жолды өлең.
Зат есім: Көктем.
Етістік: Ағады, шулайды.
Сын есім: масатыдай, жылы, ата — анадай.
Сөйлем: Жердің жүзі масатыдай құлпырады.
Мәндес сөз: Жазғытұры.
Ү.
Қорытындылау.
«Әңгімелеу кестесі» арқылы.
• Өлең тақырыбы: Жазғытұры
• Өлең авторы: Абай Құнанбаев
• Ол кім? Ұлы ақын, сазгер, аудармашы, қара сөздің шебері, ойшыл,
қоғам қайраткері.
• Туған жері: Шығыс Қазақстан облысы. Семей қаласы, Шыңғыс
тауы.
• Өлең не туралы?: Көктемгі табиғаттағы өзгерістер туралы.
• Өлең қай кезең суреттелген? Ертедегі қазақ ауылы.
• Өлеңді оқу арқылы не үйрендің? Адам да, жануар да бар тіршілік
иесі
көктемді қуанышпен қарсы алатынын ұқтым.
ҮІ.
Үйге: 1.Өлеңді
жаттау.
2. Ойтолғау жазу. «Қуанам көктем келгенде…».
Бағалау.
Бөлім: |
Дені саудың – жаны сау |
||||
Педагогтің аты-жөні: |
|
||||
Күні: |
|
||||
Сынып: |
2 сынып |
||||
Сабақтың тақырыбы: |
№78Өзіңді тексер |
||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
2.1.5.1 – өз ойы мен сезімін тірек сөздерді пайдалана отырып жеткізу 2.2.5.1 – мұғалімнің көмегімен көркем шығармадағы оқиғаның басталуын, дамуы мен аяқталуын анықтау |
||||
Сабақтың мақсаты |
өз ойы мен сезімін тірек сөздерді пайдалана отырып жеткізеді мұғалімнің көмегімен көркем шығармадағы оқиғаның басталуын, дамуы мен аяқталуын анықтайды |
||||
|
|
||||
Құндылықтар |
Жан мен тән тазалығын сақтайды |
||||
Сабақтың барысы |
|||||
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақ тың басы 3минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 25 минут Сергіту сәті 2 м Сабақты қорыту 5минут Кері байланыс 5 минут
|
Психологиялықахуалқалыптастыру. Тілекайту.
Үй тапсырмасын сұрау Өткенді пысықтау Сабаққа кіріспе «Ой қозғау»әдісі 1. Суреттегі салт-дәстүрлерді ата. (Шашу,батаберут.б.) Оқушыларды оқу мақсаты және бағалау критерийімен таныстыру Жаңа сабақ.ЖЖ Толық жауапты қажет ететін ашық тапсырма. 2. Жұмбақтарды шеш. Қара сиырым қарап тұр, Қызыл сиырым жалап тұр. Қазан мен от Екеуі қатар тұрса да, Бірін-бірі көрмейді. көз 3. Суреттерге қарап, өтірік әңгіме құрап айт. ЕБҚ оқиды Тапсырманы орындауда қолдау көрсету
Сергіту сәті
4.Ауыз әдебиетінің түрлерін анықта. 5. Сөздерді мағынасы мен ұйқасына қарай орналастырып жаз. 6. Сұраққа жауап бер. Бала тәй-тәй басып жүре бастағанда жасалатын рәсім қалай аталады? 7. Оқып, қандай сөздер екенін анықта. Тізеңді құшақтама, адамға қарап есінеме, үлкеннің сөзін бөлме. 8. Мәтіннің тақырыбын, авторын есіңе түсір. «...Жарайсың, балам! Үйге кіргенде, әрқашан үлкендерге сәлем беруді ұмытпа. Әдепті бала сөйтеді». 9. Қайсысы жаңылтпаш, қайсысы жұмбақ? ЕБҚ Тапсырманы орындауда қолдау көрсету Үй тапсырма. Қайталау Кері байланыс |
Балалардың барлығы орындарынан тұрып, қимыл-қозғалыс жаттығуын жасайды. Психологиялық ахуал қалыптастыру Үй тапсырмасын айтады Әңгімелейді Өлеңді оқиды Сергіту сәтін жасайды. Тапсырманы орындайды Кері байланыс |
Көңіл күйлерін көтеріп, жаттығып алады. Тамаша!
ҚБ
Дескриптор: Суреттегі салт-дәстүрлерді атайды-1б Жұмбақтардыды шешеді-1б Суреттерге қарап, өтірік әңгіме құрап айтады-2б
Дескриптор Ауыз әдебиетінің түрлерін анықтайды-1б Сөздерді мағынасы мен ұйқасына қарай орналастырып жазады-1б Бала тәй-тәй басып жүре бастағанда жасалатын рәсімді айтады-1б Оқып, қандай сөздер екенін анықтайды-1б Мәтіннің тақырыбын, авторын айтады-1б Қайсысы жаңылтпаш, қайсысы жұмбақ екенін ажыратады-1б
ҚБ
Кері байланыс |
Қимыл-қозғалыстар смайликтер Оқулық Жұмыс дәптері Оқушы жұмысы Оқулық Кері байланыс тақтасы |
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
Пәні: |
Әдебиеттік оқу Алматымектеп |
|||||
Бөлім: |
Дені саудың – жаны сау |
|||||
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
Күні: |
|
|||||
Сынып: 2 |
|
|
||||
Сабақтың тақырыбы: |
№ ТЖБ3 |
|||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
2.1.5.1 – өз ойы мен сезімін тірек сөздерді пайдалана отырып жеткізу 2.2.7.1 – мұғалімнің көмегімен шығармадағы көркемдегіш құралдарды (теңеу, кейіптеу) табу |
|||||
Сабақтың мақсаты |
өз ойы мен сезімін тірек сөздерді пайдалана отырып жеткізеді мұғалімнің көмегімен шығармадағы көркемдегіш құралдарды (теңеу, кейіптеу) табады |
|||||
Құндылықтар |
Ар-ұят:Ата-анасына сүйіспеншілікпен қарайды |
|||||
Сабақтың барысы |
||||||
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
Сабақ тың басы 2 минут Сабақ тың ортасы 40мин Кері байланыс 2 минут |
Психологиялық ахуалды жақсарту
Сабаққа кіріспе Бүгінгі сабағымызда тоқсандық жиынтық бағалау тапсырмаларын орындайтын боламыз. Тоқсандық жиынтық бағалау тапсырмалары
|
Тапсырмалар ды орындайды Кері байланыс жасайды |
Мақтап, мадақтап отыру : Керемет! ҚБ-10Б Кері байланыс |
тоқсандық жиынтық бағалау парақшалары Кері байланыс парағы |
|
|
||||
|
|
||||
|
|
||||
|
|
||||
|
|
||||
|
|
||||
|
|
||||
|
|
||||
|
|
||||
|
|||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
«Күнніңі көзін ашамыз әдісі
Жаңа сабақ.
— Көктем деген сөз қандай мағына береді? Ойланып көрейікші.— Көктем – көк шығады, көктейді.
— Көктемді басқаша қалай атауға болады?
— Жазғытұрым.
— Неліктен бұлай атайды?
— Көктемнен кейін жаз мезгілі келеді. Жазға салым, жаз жақындады деген сөз.
Мен
бастайын, сендер жалғастырыңдар… ойыны
.«Ақ киімді денелі ақ
сақалды…»
— Олай болса, бүгінгі сабағымызда көктем мезгілі туралы өлеңмен танысамыз.Әуелі автор туралы айтсақ, жылдың төрт мезгіліне арнап өлеңдер жазған атақты ұлы ақынымыз кім?
— А.Құнанбаев.
— Ендеше автор туралы қысқаша мәлімет бере кетейік.
4.А.Құнанбаевтың өмірі мен шығармашылығы туралы қысқаша мәлімет беру.
А.Құнанбаев 1845-1904 жылдары өмір сүрген қазақтың ұлы ақыны. Өзі философ, қоғам қайраткері.өзі әнші, өзі композитор болған қазақтың ғұлама ойшылы. Қазіргі шығыс Қазақстан облысы, Семей қаласына қарасты Шыңғыс тауының баурайында атақты Құнанбай байдың отбасында дүниеге келген. Жасынан өнерге,әнге, өлеңге жақын болған Абай заманынан озық туған ұлы ақынға айналды. Араб,парсы,орыс,т.б. тілдерді жетік білген. Л.Н.Толстай, И.А.Крылов, М.Лермонтов сияқты ұлы ақындардың өлеңдерін қазақшаға аударған. «Қыс» «Жаз» «Күз» «Жазғытұры», т.б. көптеген өлеңдері бар.
6.Оқулықпен жұмыс.
• Мұғалім «Жазғытұры» өлеңін
мәнерлеп
оқиды.
• Оқушылар тізбектей екі тармақтан оқып шығады.
7.Дәптермен
жұмыс.
•
Сөздік жұмыс. / дәптерге жазу/
Масатыдай құлпырар – кілемдей түрленер.
Анталаса – топтала, үйіріле.
Мазатсып – рақаттану,
масайрау.
8. Жазғытұры сөзіне топтастыру жасау.
Күн жылынады.Қар ериді. Құстар келе бастайды.Бау-бақша егіледі Сай — сала суға толады.Малдар төлдейді. Өсімдіктер өсе бастайды. Жәндіктер оянады.
Сергіту.
— Балалар, мына жаңылтпашты оқып, жатқа тез
айтамыз.
Көкпеңбек көктем шықты.
Көк көктеп шықты.
Көкпеңбек көкпек шықты.
Көк те көк, Көктем де көк.
Өлеңге талдау жасау.
«Анықта»әдісі
Тақтада «Өлеңді оқыған кезде көктем табиғатынан құлағыңа қандай
дауыстар естіледі?» деген сөйлем жазылып тұрады.
— Кітаптан іздеп, түртіп алып жазу, оқып беру (мысалы, боздаған
түйе, қорадағы мал дауысының шуы, дуылдаған құстар мен көбелектер,
сыбдыр қаққан су, балалардың шуы, өлең, жыр, қаз бен аққулардың
қиқуы).
— Көктемгі табиғатта қандай өзгерістер болады?
— Осы дауыстар қалаға тән бе, әлде ауылға тән бе? Ақын қай жердің
көктемін суреттеген? (Дәлелдеу).
— Өлеңде күн көзін ақын неге ұқсатады? (Үзінді оқу, яғни күнді ата
— ана мейірімімен теңестіреді).
— Ал, балалар, өлеңде көктемді көріп тұрған ақынның көңіл күйі
қандай? (Дәлелдеу, үзінділер оқу).
— Өлеңде қандай құстар аталған?
— Жыл құстарын атаңдаршы.
Қорытындылау.
«Мазмұнын айту» әдісі
Үй тапсырма.
1.Өлеңді жаттау.
2. Ойтолғау жазу.
«Қуанам көктем келгенде…».
Сөздік
жұмыс. / дәптерге жазу/
Масатыдай құлпырар – кілемдей түрленер.
Анталаса – топтала, үйіріле.
Мазатсып – рақаттану,
масайрау.
Көкпеңбек көктем шықты.
Көк көктеп шықты.
Көкпеңбек көкпек шықты.
Көк те көк, Көктем де көк.
Бағалау
Оқушының аты-жөні:-----------------------------
1.Сұрақтарға жауап береді-1б
2.Өлеңді түсініп оқиды-1б
3.Өлеңді мәнерлеп оқиды-2б
4.Жазғытұры сөзіне топтастыру жасайда—2б
5.Жаңылтпашты жатқа айтады -2б
6.Өлеңге талдау жасайды-2б
7.Өлең мазмұнын жазып береді-2б