|
Сабақтақырыбы |
Компьютерлік желілер және олардың жіктелуі |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.1.3.1- компьютерлік желілерді топтастыру |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Компьютерлік желілер түрлерін біледі |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Компьютердегі желілерді түріне қарай топтастыра біледі |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кейбіроқушылар: |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күнделікті өмірде компьютерлік желілердің қызметінің маңыздылығына дәлелді мысалдар келтіре алады |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейлері |
Білу, түсіну, қолдану |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар: Желілердің түрлері мен топтамаларын біледі және сызбасын жасай алады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Лексика және терминология: Желі, жергілікті желі, жаһандық желі, интернет желісі, сымсыз желі,желілер топологиясы, шиналық желі, шеңберлік желі, жұлдызша желі, арналар, кабель, корпоративтік желі, желілік хаттама. |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер:
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Мәнгілік ел азаматтарын информатика пәні арқылы отан сүйгіштікке, еңбеккорлыққа, елін, жерін, өз отанын қадіреуге өз бойларына дағдыландыру. |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Сымсыз желілерде жұмыс жасайтын құрылғылар атау барысында ағылшын тілінің сөздерін қолданады. (ағылшын тілі пәні), компьютерлік желілерді біріктіру кезіңдегі ара қашықтықты өлшеуі (математика пәні). |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы меңгерілген білім |
Файлдардың көлемі.Әртүрлі форматтағы файлдардың архивтерін құру және архивтен шығару. |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақта жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 3 мин
Топтастыру 2 мин
«Жұмыс үстелі» әдісі 5 мин
«Миға шабуыл» 2мин Сабақтың ортасы Білу, Түсіну
Оқулықпен топтық жұмыс. «Ойлан, жұптас, бөліс»әдісі 10мин
«Пайыз» әдісі Қалыптастырушы бағалау Жұптық жұмыс Қолдану 8мин.
Жеке жұмыс «Детальдарын қосу» әдісі. 10мин.
|
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушыларды жылы жүзбен қарсы алу, амандасу. «Өзіңе тілегенді - басқаларға тіле!»тренингін ұйымдастыру. (Әр оқушы 10-15 секунд уақыт аралығында ішінен өзіне бір немесе бірнеше ізгі тілек тілеу тапсырылады. Содан кейін қатысушылар жұпқа бөлініп, бір-бірінің қолынан алып, жаңағы өзіне тілегенді жұптасына айту керек). «Жұптасқан жұбың». Ұйымдастыру кезеңіндегі жұптасқан жұптарымен екі топқа бөлемін. 1-ші топтың
аты: Жергілікті
желі . 2-ші топтың
аты: Жаһандық
желі Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Оқушылардың өткен тақырып бойынша алған білімдерін «Жұмыс үстелі» әдісі арқылы пысықтау. (Топта отырған оқушылар өтілген тақырып бойынша сұрақтар құрастырып, басқа топтардың жұмыс столына жапсырады. Топ мүшелері қойылған сұрақтардың жауабын бірлесе жауап береді. Барлық топ қойылған сұрақтарға жауаптарын түсіндіреді. Егер тақырыптан қалып қойған маңызды жерлері болса, мұғалім өзі сұрақ дайындауына болады.) Сұрақтары: 1. Мұрағаттау дегеніміз не және оны тұрмыста не үшін қолданады? 2. Компьютерде мұрағаттаудың қажеттілігі неде деп ойлайсың? 3. Қандай мұрағаттау бағдарламаларын пайдаланғансыңдар? 4. Желі арқылы үлкен көлемдегі ақпараттарды тасымалдауда уақыт пен қаражатты үнемдеу жолдары қалай шешіледі? 5. WinRar бағдарламасының мүмкіндіктерін сипаттап бер? 6. Көптомдық мұрағаттар дегеніміз не? 7. Мұрағаттаушы бағдарлама көмегімен файлды құпиялауды қалай жүзеге асыруға болады? «Миға шабуыл».
Оқушы білгендерін тыңдай отырып, жаңа сабақ тақырыбымен және мақсатымен таныстыру. Ендеше, бүгінгі жаңа сабағымыз «Компьютерлік желілер және олардың жіктелуі» Интербелсенді тақта таныстырылым. Жаңа тақырыпты «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі арқылы тақырыпты бөліктерге бөліп, оқуға тапсырмалар беріледі. Оқулықпен жұмыс. Желілерді қасиеттеріне байланысты төмендегідей түрлерге ажыратуға болады. 1-топ: 1. Өңірлік тарауына қарай бөлінуі. 2. Тиістілігіне қарай бөлінуі. 2-топ: 3. Деректерді тасымалдау жылдамдығына қарай бөлінуі. 4. Деректерді тарату ортасына қарай кабельдік және сымсыз болып бөлінуі. Оқушылар жеке оқиды, жұппен талдайды, топпен талықылайды. Өзгелерді тыңдай отырып, өз білімін толықтырады. Жаңа сабақты қаншалықты меңгергенін байқау мақсатында «Пайыз» әдісін қолдану.
Тапсырма №1 «Қолданып көр» дәптермен жұмыс Компьютер кабинетінде орналасқан компьютердегі жергілікті желінің түрін анықтаңдар. Оның сызбасын дәптерге түсіріңдер. Дескрипторлар
Жекеленген тапсырмалар.«Детальдарын қосу» әдісі. №1 ӨҢІРЛІК ТАРАУЫНА ҚАРАЙ БӨЛІНУІ
№2ТИСТІЛІГІНЕ ҚАРАЙ БӨЛІНУІ
№3
Д
1 2. Орта жылдамдықтағы (100 Мбит/с-қа дейін)
3 №4 Деректерді тарату ортасына қарай бөлінісі
Дескрипторлар
|
АКТ Қағаздар | ||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Компьютерлік желі және оның жіктелуі
Компьютерлік желі және оның жіктелуі
|
Сабақтақырыбы |
Компьютерлік желілер және олардың жіктелуі |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.1.3.1- компьютерлік желілерді топтастыру |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Компьютерлік желілер түрлерін біледі |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Компьютердегі желілерді түріне қарай топтастыра біледі |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кейбіроқушылар: |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күнделікті өмірде компьютерлік желілердің қызметінің маңыздылығына дәлелді мысалдар келтіре алады |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейлері |
Білу, түсіну, қолдану |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар: Желілердің түрлері мен топтамаларын біледі және сызбасын жасай алады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Лексика және терминология: Желі, жергілікті желі, жаһандық желі, интернет желісі, сымсыз желі,желілер топологиясы, шиналық желі, шеңберлік желі, жұлдызша желі, арналар, кабель, корпоративтік желі, желілік хаттама. |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер:
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Мәнгілік ел азаматтарын информатика пәні арқылы отан сүйгіштікке, еңбеккорлыққа, елін, жерін, өз отанын қадіреуге өз бойларына дағдыландыру. |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Сымсыз желілерде жұмыс жасайтын құрылғылар атау барысында ағылшын тілінің сөздерін қолданады. (ағылшын тілі пәні), компьютерлік желілерді біріктіру кезіңдегі ара қашықтықты өлшеуі (математика пәні). |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы меңгерілген білім |
Файлдардың көлемі.Әртүрлі форматтағы файлдардың архивтерін құру және архивтен шығару. |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақта жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 3 мин
Топтастыру 2 мин
«Жұмыс үстелі» әдісі 5 мин
«Миға шабуыл» 2мин Сабақтың ортасы Білу, Түсіну
Оқулықпен топтық жұмыс. «Ойлан, жұптас, бөліс»әдісі 10мин
«Пайыз» әдісі Қалыптастырушы бағалау Жұптық жұмыс Қолдану 8мин.
Жеке жұмыс «Детальдарын қосу» әдісі. 10мин.
|
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушыларды жылы жүзбен қарсы алу, амандасу. «Өзіңе тілегенді - басқаларға тіле!»тренингін ұйымдастыру. (Әр оқушы 10-15 секунд уақыт аралығында ішінен өзіне бір немесе бірнеше ізгі тілек тілеу тапсырылады. Содан кейін қатысушылар жұпқа бөлініп, бір-бірінің қолынан алып, жаңағы өзіне тілегенді жұптасына айту керек). «Жұптасқан жұбың». Ұйымдастыру кезеңіндегі жұптасқан жұптарымен екі топқа бөлемін. 1-ші топтың
аты: Жергілікті
желі . 2-ші топтың
аты: Жаһандық
желі Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Оқушылардың өткен тақырып бойынша алған білімдерін «Жұмыс үстелі» әдісі арқылы пысықтау. (Топта отырған оқушылар өтілген тақырып бойынша сұрақтар құрастырып, басқа топтардың жұмыс столына жапсырады. Топ мүшелері қойылған сұрақтардың жауабын бірлесе жауап береді. Барлық топ қойылған сұрақтарға жауаптарын түсіндіреді. Егер тақырыптан қалып қойған маңызды жерлері болса, мұғалім өзі сұрақ дайындауына болады.) Сұрақтары: 1. Мұрағаттау дегеніміз не және оны тұрмыста не үшін қолданады? 2. Компьютерде мұрағаттаудың қажеттілігі неде деп ойлайсың? 3. Қандай мұрағаттау бағдарламаларын пайдаланғансыңдар? 4. Желі арқылы үлкен көлемдегі ақпараттарды тасымалдауда уақыт пен қаражатты үнемдеу жолдары қалай шешіледі? 5. WinRar бағдарламасының мүмкіндіктерін сипаттап бер? 6. Көптомдық мұрағаттар дегеніміз не? 7. Мұрағаттаушы бағдарлама көмегімен файлды құпиялауды қалай жүзеге асыруға болады? «Миға шабуыл».
Оқушы білгендерін тыңдай отырып, жаңа сабақ тақырыбымен және мақсатымен таныстыру. Ендеше, бүгінгі жаңа сабағымыз «Компьютерлік желілер және олардың жіктелуі» Интербелсенді тақта таныстырылым. Жаңа тақырыпты «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі арқылы тақырыпты бөліктерге бөліп, оқуға тапсырмалар беріледі. Оқулықпен жұмыс. Желілерді қасиеттеріне байланысты төмендегідей түрлерге ажыратуға болады. 1-топ: 1. Өңірлік тарауына қарай бөлінуі. 2. Тиістілігіне қарай бөлінуі. 2-топ: 3. Деректерді тасымалдау жылдамдығына қарай бөлінуі. 4. Деректерді тарату ортасына қарай кабельдік және сымсыз болып бөлінуі. Оқушылар жеке оқиды, жұппен талдайды, топпен талықылайды. Өзгелерді тыңдай отырып, өз білімін толықтырады. Жаңа сабақты қаншалықты меңгергенін байқау мақсатында «Пайыз» әдісін қолдану.
Тапсырма №1 «Қолданып көр» дәптермен жұмыс Компьютер кабинетінде орналасқан компьютердегі жергілікті желінің түрін анықтаңдар. Оның сызбасын дәптерге түсіріңдер. Дескрипторлар
Жекеленген тапсырмалар.«Детальдарын қосу» әдісі. №1 ӨҢІРЛІК ТАРАУЫНА ҚАРАЙ БӨЛІНУІ
№2ТИСТІЛІГІНЕ ҚАРАЙ БӨЛІНУІ
№3
Д
1 2. Орта жылдамдықтағы (100 Мбит/с-қа дейін)
3 №4 Деректерді тарату ортасына қарай бөлінісі
Дескрипторлар
|
АКТ Қағаздар | ||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз





























