Материалдар / Көпбұрыштар
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Көпбұрыштар

Материал туралы қысқаша түсінік
Көпбұрыш ұғымын меңгеру
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
10 Сәуір 2018
704
1 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 5.4.В.2 Күні: Сынып:5 Ә

Мектеп: № 1 мектеп-лицейі

Мұғалімнің аты-жөні: Шадиева Б.Б.

Қатысқандар: 18 Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

5. 4 В.2 Көпбұрыш

Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаты

5.3.1.7 Көпбұрыш ұғымын меңгеру

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: көпбұрыш ұғымын біледі.

Оқушылардың басым бөлігі: көпбұрыштың түр-лерін,дөңес және дөңес еместігін, қасиеттерін, пери-метрін және ауданын табуды біледі.

Кейбір оқушылар: тіктөртбұрыштың ауданынын формуласын пайдаланып, кескінделген көпбұрыш- тың ауданын анықтап, оны сызып береді алады, логикалық есептерді шығара алады

Бағалау критерийі

1.Көпбұрыш ұғымын біледі. 2.Көпбұрыштың түрлерін, диогнальдарын салуды біледі.

3.Көпбұрыштың дөңес және дөңес еместігін ажыра-тады, периметрлерін және ауданын есептей алады.

Тілдік мақсаттар

Пәнге қатысты лексика және терминология: үшбұрыш, төртбұрыщ, шаршы, бесбұрыш. Талқылауға арналған тармақтар: көпбұрыш. Жазылым бойынша ұсыныс: диагональ

Қазақша

Русский

English

Latine


Үшбұрыш

треугольник

triangle


triangulum

Көпбұрыш

многоугольник


polygon


poligonum

Шаршы

квадрат

square


quadratum

Бесбұрыш

пятиугольник


fifteen


pentagona


Құндылықтарға баулу

Мұғалім дұрыс және бұрыс пайымдауларды анықтау бойынша математикалық амалдардан кейін математиканы өмірдің әртүрлі салаларында қолдану дағдысын да мыту үшін адамдардың ара-қатынас саласына қатысты пікірлерді айтады


Пәнаралық байланыс

Сызу, геометрия,көркем еңбек

Алдыңғы білім

Бұрыш, бұрыштардың түрлерін ажыра-тады (сүйір, тік, доғал, жазыңқы, толық), бұрыштардың градустық өлшемін біледі.

Сабақ барысы

Сабақ тың жоспар ланған кезеңде рі

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы 2 мин.






2 мин




«Тарсиа» әдісін қолдану


4 мин

























«Айырма-шылығы неде?» әдісі

4 мин






























Сабақтың ортасы


« Сағат» әдісі


5 мин



1.Ұйымдастыру кезеңі.

Сыныпта жағымды ахуал қалыптастыру. Шаттық шеңберін құрып, «Ақ тілек» әдісі арқылы бір-бірімізге тілек айтамыз. Оқушыларды геометриялық фигуралар арқылы төмендегідей үш топқа бөлу:

1 топ-Үшбұрыш,

2-топ –Тіктөртбұрыш,

3 топ-Шаршы,

Оқушыларды бағалау критериймен таныстырып, баға-лау парақшаларын беремін.

1. Әр топқа қайталау сұрақтары бойынша сұрақ-жауап жазылған фигуралар таратылады, Сұрақты жауаппен сәйкестендіру арқылы фигра құрастыру қажет. Бұл әдістің мақсаты топ арасындағы ұйымшылдыққа, шапшаңдыққа баулиды.

  1. Бұрыш дегеніміз не? Бұрыш қалай белгіленеді?

  2. Бұрыштың қабырғалары деп, төбесі деп нені айтады?

  3. Бұрыштың өлшем бірлігі қалай аталады?

  4. Биссектриса дегеніміз не?

  5. Қандай бұрыш жазыңқы бұрыш деп аталады?

  6. Транспортир не үшін қажет?

  7. Транспортирдің шкаласы неше бөлікке бөлінген?

  8. Транспортирді пайдаланып, бұрыштың градустық өлшемі қалай табылады?

  9. Транспортирді пайдаланып, градустық өлшемі берілген бұрышты қалай салуға болады?

  10. Қандай бұрыш тік бұрыш деп аталады? Оның градустық өлшемі неге тең?

  11. Қандай бұрыш доғал бұрыш деп аталады?

  12. Қандай бұрыш сүйір бұрыш деп аталады?

  13. Қандай бұрыштар тең бұрыштар деп аталады?


Бағалау критерийі:1. Бұрыш, бұрыштардың түрлерін ажыратады (сүйір, тік, доғал, жазыңқы, толық), бұрыштардың градустық өлшемін біледі 2.Өмірде кездесетін көпбұрыштардың бейнелерін білу.

Дескриптор: бұрыштың атауын, қабырғалар санын, диогнальдар санын,бұрыштар атауын,төбелерді атау.Өмірдегі кейбір бұрыш тәрізді бейнелерді біледі.



2. «Айырмашылығы неде?» әдісі бойынша қызығушылығын арттыру. Әр топқа бір көпбұрыштың сызбасын және жауап кестесін беремін.Мұндағы мақсатым әрбір топтар: 1 топ-Үшбұрыш, 2-топ –Тіктөртбұрыш,3 топ-Шаршы, өз топтарының атын қорғайды,яғни топтық жұмыс жүргіземін.Өз тобының жауабын келесі топпен алмастырып, айырмашылықтарын айтады.

Топ №


Сұрақтар

Жауаптар

Көпбұрыш атауы


Төбелер саны


Төбелер атауын жазыңыз


Бұрыштар саны


Бұрыштар атауын және түрлерін жазыңыз


Қабырғалар саны


Қабырғалар атауын жазыңыз


Диагональдар саны


Диагональдар атауын жазыңыз


Күнделікті өмірдегі және техникадағы бейнелер




Бағалау критерийі:1. көпбұрыштың атын,диогнальдар санын,бұрыштар атауын,қабырғалар атауын,санын,төбелер атауын жазуды білу.

2.Өмірде кездесетін көпбұрыштардың бейнелерін білу.

Дескриптор: көпбұрыштың атауын,қабырғалар санын,диогнальдар санын,бұрыштар атауын,төбелер атауын жаза алады.Өмірдегі кейбір көпбұрыш тәрізді бейнелерді біледі.

3. « Сағат» әдісін пайдаланамын. Мұндағы мақсатым оқушылар жеке жұмыс жасау арқылы дәптерлерін сағат тілімен ауысып бірін-бірі тексереді және бағалайды. №883,№884 есептерді АКТ-ны пайдалану арқылы слайдтан тексереді.

883 есеп

EKF=120°. EKF бұрышының iшiнен KL және KN сәулелерi жүргiзiлген.KN сәулесi – LKF бұрышының биссектрисасы.Егер NKF бұрышы 37° болса, EKL бұрышы неше градус?

А. 48°; В. 46°; С. 42°; D. 53°.

Жауабы: В.46°

884 есеп

7.43-суреттегi ОЕ сәулесi – АОВ бұрышының,

ал ОK сәулесi – АОС бұрышының биссектри-

салары, АОЕ=65° KОЕ=90°. ВОD және

K ОD бұрыштарының градустық өлшемiн

табыңдар.

Жауабы: ВОD=50°, KОD=150°



Слайд№1

Геометр. фигур-р. (үшбұрыш, төртбұрыш,шаршы

А4 парағы



Слайд№2


І топ

Picture 2


ІІ топ

Shape1


ІІІ топ

Shape2



















Кесте Плакат. Маркер




Слайд №3















Слайд №4




«Қар үйіндісі» әдісі

5 мин
























































«Бұрыштар Көпбұрыш- тар» бөлімі бойынша жиынтық бағалау

15 мин

4. Әр топқа«Қар үйіндісі» әдісі арқылы деңгейлік тапсырмалар беремін. .Бұл тапсырманың мақсаты оқушылар теориялық білімдерін практикада қолданады және талдайды. Жұптық жұмыс.

А-деңгей

1232. 7.50-суреттегі фигураларды бұрыштар санына байланысты қалай атауға болады?

1233. 7.51-суретте кескінделген АС, ВD кесінділері – АВСD төртбұрышының диагональдары. АВСD төртбұрышын салыңдар.

В С

А Д


В-деңгей №

1235. 7.52-суретте неше тік төртбұрыш кескінделген?


1238. 1) Тік төртбұрыштың қабырғалары 13 см және 5 см. Периметрі осы тік төртбұрыштың периметріне тең квадраттың ауданын табыңдар.

2) Квадраттың периметрі оның қабырғасынан 21 см ұзын.Квадраттың ауданын табыңдар.


С-деңгей №1244.

Тік төртбұрыштың ауданының формуласын пайдаланып,7.56-суретте кескінделген көпбұрыштардың ауданын табыңдар.

1) 5 см 2) 5 см 3) 6 см

Орындалған есептер тақтаға жазылады. Өз ойларын еркін жеткізуіне мүмкіндік жасау.Бұл тапсырманы оқушы орындай отырып,тақырыпты өз бетімен игергенін және сызбалармен дұрыс жұмыс жүргізу керектігін көрсетеді .Түсінбеген жерін сұрайды, ең бастысы сыни ойлау дағдысы қалыптасады.

Бағалау критерийі:Көпбұрыштың атын біледі, периметрін және ауданын есептей біледі.

Дескриптор:

Көпбұрыштың периметрін есептей алады.

Үшбұрыштарды төртбұрыштарға толықтырып, олардың аудандарын есептей алады. Сызбалармен жұмыс жүргізе алады.


«Бұрыштар. Көпбұрыштар» бөлімі бойынша жиынтық бағалау

Тақырып Бұрыш

Көпбұрыш

Оқу мақсаты 5.3.1.5 бұрыштардың түрлерін ажырату (сүйір, тік, доғал,

жазыңқы, толық )

5.3.3.2 градустық өлшемі берілген бұрышты транспортир

көмегімен салу

5.3.3.3 бұрыштың градустық өлшемін табуға,

бұрыштарды салыстыруға берілген есептерді шығару

Бағалау критерийі Білім алушы

Сүрет бойынша бұрыштардың түрлерін

анықтайды

Градустық шамасы берілген бұрышты

транспортир көмегімен салады

Белгісіз бұрыштың градустық өлшемін табуға

берілген есептер шығарады

Ойлау дағдыларының

деңгейлері

Қолдану

Жоғары деңгей дағдылары

Орындау уақыты 15 минут

Тапсырма

  1. С ызбаны қолданып, әр бұрыштың түріне бір мысал келтіріңіз.



Бұрыштың түрі Бұрыш

Сүйір бұрыш ___________________

Доғал бұрыш ___________________

Тік бұрыш ___________________

Жазыңқы бұрыш ___________________

Толық бұрыш ___________________

2. Транспортирдің көмегімен берілген бұрыштарды салыңыз.

a) 280

b) 1210

3 . X айнымалының мәнін және белгісіз бұрышының градустық өлшемін табыңыз.



AOB=150 x=__________

BOD=1350 DOE=_________

COD=280


Бағалау критерийі

Дискриптор


Балл

Білім алушы

Сурет бойынша бұрыштардың түрлерін анықтайды

1

Сүйір бұрышты анықтайды

1

Доғал бұрышты анықтайды

1

Тік бұрышты анықтайды

1

Жазыңқы бұрышты анықтайды

1

Толық бұрышты анықтайды

1

Градустық шамасы берілген бұрышты транспортир көмегімен салады

2

Сүйір бұрышты салады

1

Доғал бұрышты салады

1

Белгісіз бұрыштың градустық өлшемені тауға берілген есептер шығарады

3

Алгебралық өрнекті құрастырады

1

Айнымалының мәнін табады

1

Бұрыштың шамасын табады

1

Жалпы балл



10












Слайд №5



















































Жұмыс парақтары

Сабақтың соңы

3 мин

Кері байланыс«Пл юс-минус- қызықты» кері байланыс

+__________________________________________________

(сабақ барысында қандай тапсырма ұнады, қызықты болды)

- __________________________________________________

(оқушыға не түсініксіз болды, қызықсыз болып көрінді)

_________________________________________________

(бұрын естімеген жаңа ақпарат, қызықты фактілер туралы.2.Бағалау. Бағалаупарақшалары арқылы. Қалыптастырушы бағалау .

3.Үйге тапсырма: 5 сынып оқулығы Әбілқасымова А баспасы.96-97 бет. Көпбұрыштар.№886,887 сонымен бірге айналадағы біз көріп жүрген көпбұрыштарды біліп, көпбұрыш макеттерін жасап келу.


А4 парақшалары











Саралау-Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау-Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау.

Көпбұрыш сызбасын және жауап парағын толтырғанда,деңгейлік есептерді шығарғанда ,логикалық есептерді шығарғанда,кері байланысты дер кезінде беруде айқын көрініс табады.

Оқушылар өзін-өзі бағалау. «Пл юс-минус- қызықты» кері байланыс

алу. Дескрипторлар арқылы бағалау.

Сыныпта есептеуіш техника ережелерін сақтау,АКТ-ны дұрыс пайдалану,циркульді дұрыс пайдалану.




Сабақ бойынша рефлексия. Сабақ мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса,неліктен деп ойлайсыз?Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба?Сабақ жоспарыннан ауытқулар болды ма және неліктен?





Жалпы бағалау




Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе(оқыту мен оқуға қатысты?)


1:


2:


Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді?


1:


2:



Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым,келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?







«Бұрыштар. Көпбұрыштар» бөлімі бойынша жиынтық бағалау

Тақырып Бұрыш

Көпбұрыш

Оқу мақсаты 5.3.1.5 бұрыштардың түрлерін ажырату (сүйір, тік, доғал,

жазыңқы, толық )

5.3.3.2 градустық өлшемі берілген бұрышты транспортир

көмегімен салу

5.3.3.3 бұрыштың градустық өлшемін табуға,

бұрыштарды салыстыруға берілген есептерді шығару

Бағалау критерийі Білім алушы

Сүрет бойынша бұрыштардың түрлерін

анықтайды

Градустық шамасы берілген бұрышты

транспортир көмегімен салады

Белгісіз бұрыштың градустық өлшемін табуға

берілген есептер шығарады

Ойлау дағдыларының

деңгейлері

Қолдану

Жоғары деңгей дағдылары

Орындау уақыты 20 минут

Тапсырма

1. Сызбаны қолданып, әр бұрыштың түріне бір мысал келтіріңіз.

Бұрыштың түрі Бұрыш

Сүйір бұрыш ___________________

Доғал бұрыш ___________________

Тік бұрыш ___________________

Жазыңқы бұрыш ___________________

Толық бұрыш ___________________

29

2. Транспортирдің көмегімен берілген бұрыштарды салыңыз.

a) 280

b) 1210

3. X айнымалының мәнін және белгісіз бұрышының градустық өлшемін табыңыз.

AOB=150 x=__________

BOD=1350 DOE=_________

COD=280

Бағалау критерийі

Дескриптор Балл

Білім алушы

Сурет бойынша

бұрыштардың түрлерін

анықтайды

1

сүйір бұрышты анықтайды; 1

доғал бұрышты анықтайды; 1

тік бұрышты анықтайды; 1

жазыңқы бұрышты анықтайды; 1

толық бұрышты анықтайды; 1

Градустық шамасы

берілген бұрышты

транспортир көмегімен

салады

2

сүйір бұрышты салады;

1

доғал бұрышты салады;

1

Белгісіз бұрыштың

градустық өлшемін табуға

берілген есептер

шығарады

3

алгебралық өрнекті құрастырады; 1

айнымалының мәнін табады; 1

бұрыштың шамасын табады; 1

Жалпы балл 10











































Кері байланыс«Пл юс-минус- қызықты» кері байланыс

+__________________________________________________

(сабақ барысында қандай тапсырма ұнады, қызықты болды)

- __________________________________________________

(оқушыға не түсініксіз болды, қызықсыз болып көрінді)

_________________________________________________









Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!