Таныстым:
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі
Момынай жалпы орта білім беретін мектеб
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Пәні: Геометрия ЖМБ
|
Бөлім: |
Көпжақтар |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
Алиева Г.А. |
|
|
Күні: |
14.11.2024ж. |
|
|
Сынып: 11 «Ә» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Көпжақтардың жазықтықпен қималары |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
11.2.1- көпжақтың жазықтықпен қималарын сала білу |
|
|
Сабақтың мақсаты |
|
|
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
|
|
Оқушылармен амандасу, түгендеу, назарын
сабаққа аудару Оқу мақсаттарымен таныстыру. Үй тапсырмасын тексеру. |
Жинақтала ды,сабаққа ынталанады. |
|
Оқулық. |
|
Сабақтың ортасы |
Жаңа сабақ түсіндіру. Кез келген көпжақтың жазықтықпен қиылысуынан пайда болған фигура көпжақтың қимасы деп аталады. Бұл жазықтық – қиюшы жазықтық. Көпбұрыштың төбелері – көпжақтың қыры мен қиюшы жазықтықтың қиылысу нүктелері, ал көпбұрыштың қабырғалары – көпжақтың жағы мен қиюшы жазықтықтың қиылысу түзулері. Призманың бүйір қырларына параллель жазықтықтармен қиғанда шығатын қималары параллелограмм болып табылады. Дербес жағдайда диагональдық қималары да параллелограмдар болады. Бұл қималар бір жаққа тиісті емес екі бүйір қыры арқылы өтетін жазықтықтармен қиғанда шығады. Қиюшы жазықтық кез келген пирамиданың төбесі арқылы өтсе, қимасында үшбұрыш пайда болады. Егер қиюшы жазықтық пирамида төбесі мен табанының диагоналі арқылы өтсе, пайда болған үшбұрыш диагоналді қимасы деп аталады. Тапсырмалар орындау. 1 тапсырма. A (2; –1; 3), B (2; 0; –3), C (0; –1; 2) нүктелері a) координата бас нүктесіне қатысты центрлік симметрия; b) ордината осіне қатысты осьтік симметрия; c) Oxz жазықтығына қатысты айналық симметрия түрлендірулер барысында көшетін нүктелерді тап. 2 тапсырма. Абсцисса осіне қатысты осьтік симметрия барысында K (2; –4; 3) нүктесі қандай нүктеге көшетінін тап. 3 тапсырма. Дұрыс үшбұрышты призманың табан қабырғасы – 6 см, ал бүйір қыры – 3 см. Жоғарғы табанының төбесі мен осы төбеге қарсы жатқан табан қабырғасы арқылы өткен қиманың ауданын тап. 4 тапсырма. Егер диагональді қиманың ауданы 20√2 см2, биіктігі 4 см, ал бүйір қыры √34 см болса, дұрыс төртбұрышты қиық пирамиданың бүйір бетінің ауданын тап. 5 тапсырма. Пирамиданың биіктігі – 8√2 м. Ауданы табан ауданының жартысына тең, пирамида табанына параллель қима мен төбесінің арасындағы арақашықтықты тап. |
Жаңа сабақты меңгереді. Сызбалармен жұмыс жасайды. Тапсырманы өз бетінше орындайды. |
Әрбір дұрыс жауапқа 1 балл беріледі. |
bilimland.kz |
|
Сабақтың соңы |
Үй жұмысы: № Рефлексия. Оқушыларға келесі сұрақтарға жауап беру ұсынылады:
|
Үй жұмысын алады. Рефлексияны орындайды |
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Көпжақтардың жазықтықпен қималары. 11 сынып ҚМЖ геометрия ҚГБ 2 тоқсан
Көпжақтардың жазықтықпен қималары. 11 сынып ҚМЖ геометрия ҚГБ 2 тоқсан
Таныстым:
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі
Момынай жалпы орта білім беретін мектеб
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Пәні: Геометрия ЖМБ
|
Бөлім: |
Көпжақтар |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
Алиева Г.А. |
|
|
Күні: |
14.11.2024ж. |
|
|
Сынып: 11 «Ә» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Көпжақтардың жазықтықпен қималары |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
11.2.1- көпжақтың жазықтықпен қималарын сала білу |
|
|
Сабақтың мақсаты |
|
|
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
|
|
Оқушылармен амандасу, түгендеу, назарын
сабаққа аудару Оқу мақсаттарымен таныстыру. Үй тапсырмасын тексеру. |
Жинақтала ды,сабаққа ынталанады. |
|
Оқулық. |
|
Сабақтың ортасы |
Жаңа сабақ түсіндіру. Кез келген көпжақтың жазықтықпен қиылысуынан пайда болған фигура көпжақтың қимасы деп аталады. Бұл жазықтық – қиюшы жазықтық. Көпбұрыштың төбелері – көпжақтың қыры мен қиюшы жазықтықтың қиылысу нүктелері, ал көпбұрыштың қабырғалары – көпжақтың жағы мен қиюшы жазықтықтың қиылысу түзулері. Призманың бүйір қырларына параллель жазықтықтармен қиғанда шығатын қималары параллелограмм болып табылады. Дербес жағдайда диагональдық қималары да параллелограмдар болады. Бұл қималар бір жаққа тиісті емес екі бүйір қыры арқылы өтетін жазықтықтармен қиғанда шығады. Қиюшы жазықтық кез келген пирамиданың төбесі арқылы өтсе, қимасында үшбұрыш пайда болады. Егер қиюшы жазықтық пирамида төбесі мен табанының диагоналі арқылы өтсе, пайда болған үшбұрыш диагоналді қимасы деп аталады. Тапсырмалар орындау. 1 тапсырма. A (2; –1; 3), B (2; 0; –3), C (0; –1; 2) нүктелері a) координата бас нүктесіне қатысты центрлік симметрия; b) ордината осіне қатысты осьтік симметрия; c) Oxz жазықтығына қатысты айналық симметрия түрлендірулер барысында көшетін нүктелерді тап. 2 тапсырма. Абсцисса осіне қатысты осьтік симметрия барысында K (2; –4; 3) нүктесі қандай нүктеге көшетінін тап. 3 тапсырма. Дұрыс үшбұрышты призманың табан қабырғасы – 6 см, ал бүйір қыры – 3 см. Жоғарғы табанының төбесі мен осы төбеге қарсы жатқан табан қабырғасы арқылы өткен қиманың ауданын тап. 4 тапсырма. Егер диагональді қиманың ауданы 20√2 см2, биіктігі 4 см, ал бүйір қыры √34 см болса, дұрыс төртбұрышты қиық пирамиданың бүйір бетінің ауданын тап. 5 тапсырма. Пирамиданың биіктігі – 8√2 м. Ауданы табан ауданының жартысына тең, пирамида табанына параллель қима мен төбесінің арасындағы арақашықтықты тап. |
Жаңа сабақты меңгереді. Сызбалармен жұмыс жасайды. Тапсырманы өз бетінше орындайды. |
Әрбір дұрыс жауапқа 1 балл беріледі. |
bilimland.kz |
|
Сабақтың соңы |
Үй жұмысы: № Рефлексия. Оқушыларға келесі сұрақтарға жауап беру ұсынылады:
|
Үй жұмысын алады. Рефлексияны орындайды |
|
|
шағым қалдыра аласыз













