|
Сабақтың тақырыбы Коваленттік
байланыс, коваленттік байланыс түзілуінің донорлы-акцепторлы
механизмі
|
Күні:
|
Мұғалімнің
есімі:
|
Сынып:
10
|
Қатысқандар
саны:
|
Қатыспағандар
саны:
|
Оқуға негізделген сабақ
мақсаты
|
Коваленттік байланысты
білу
|
Барлық оқушылардан күтілетін
нәтижелер
|
Барлығы:Коваленттік байланысты
біледі
|
Оқушылардың басым
бөлігі: : Коваленттік байланыстың
түрлерін ажыратады
|
Кейбір
оқушылар: коваленттік байланыс түзілуінің
донорлы-акцепторлы
механизмін
|
Тілдік
мақсат
|
Оқушылар: : коваленттік байланыс
түзілуінің донорлы-акцепторлы механизмін
біледі
|
Негізгі сөздер мен
тіркестер:
|
Сыныптағы диалог/ жазылым
үшін пайдалы тілдік бірліктер:
байланыс-связ-
|
Талқылауға арналған
тармақтар: Орталық атомның коваленттік
байланысының бағытталуымен молекуланың кеңістік құрылымы қалай
байланысқан?
|
Сіз неліктен .... екенін айта
аласыз ба? Геометриялық пішініне
әкеледі
|
Жазылым бойынша
ұсыныстар:Химиядан өзіндік жұмыс дәптерімен,сөздік дәптермен жұмыс
жүргізу.
|
Алдыңғы
оқу
|
Коваленттік байланыс туралы
бұрын алған білімін өмірмен
байланыстыру
|
Жоспарланған
уақыт
|
Жоспарланған
жаттығулар(төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді
жазыңыз)
|
Ресурстар
|
Басталуы
(Кіріспе)
(3мин)
|
1Ұйымдастыру
кезеңі
а)Сәлемдесу;
Ынтымақтастық
атмосферасын қалыптастыру.
Коваленттік ,иондық, сутектік,
металдық топқа бөлінеді.
|
|
Үй тапсыр масы
(2мин)
|
«Кім шапшаң» әдісі
бойынша .Шарты:Екі оқушы бір-біріне сұрақ қояды және жауап береді
?
Бүгінгі
сабағымыз « Коваленттік байланыс,
коваленттік байланыс түзілуінің донорлы-акцепторлы
механизмі»
|
|
Негізгі бөлім (23
мин)
|
«Үш қадамды сұхбат»
әді сі. Әр топ өздеріне берілген тапсырмаға ойланады,бір-біріне
сұрақтар беріп ой тастап бірігеді,нәтижесінде келесі топпен
бөліседі. 1 Химиялық байланыстың
типтері? Сұрақтар беріп, жауап
береді
Ковалентті
байланыстың полюсті және полюссіз екі түрінің бір-бірінен қандай
айырмашылық бар?Мысал
келтір.
Мына молекулалардағы
:О2,СО2, -байланыстардың санын
және еселігін табыңдар
|
Флипчарт, түрлі –
түсті қаламдар,
Химия есептер
жинағы
Интербелсенді тақта,
кесте
|
Қорытынды
(15мин)
|
Тақырып соңындағы
сұрақтарға жауап беру. 1-5 жаттығулар /ауызша/ Оқушылар білімін
Сәйкестендіру кестесі арқылы қорытынды
жасалады.
Оқушылар білімін
кері байланыс арқылы қорытынды
жасалды.
1.Сіз бүгін нені
ұқтыңыз?
2.Сіз үшін не құнды
болды?
3. Қандай тапсырманы
орындау қиынға соқты?
Оқушылар өз
пікірлерін айтып,сабақ
қорытындыланды.
Өз ойларын білім
ағашына стикер арқылы
білдіру.
Үйге
тапсырма Коваленттік байланыс,
коваленттік байланыс түзілуінің донорлы-акцепторлы
механизмі
|
|
Саралау-Сіз қосымша
көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға
тапсырманы күрделендіруді қалай
жоспарлайсыз?
|
Бағалау. Оқушылардың үйренгенін
тексеруді қалай
жоспарлайсыз?
|
Пәнаралық
байланыс
Қауіпсіздік және
қорғау ережелері
АКТ –мен
байланыс
Құндылықтардағы
байланыс
|
|
|
|
Рефлексия
(4мин)
Сабақ/ оқу
мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал
қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен
берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай
түзетулер енгіздім және
неліктен?
|
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ
туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың
тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап
беріңіз?
|
|
Қорытынды
бағамдау
Қандай екі нәрсе
табысты болды (оқытуды да, оқуды да
ескеріңіз)?
1.
2.
Қандай екі нәрсе
сабақты жақсарта алды оқытуды да, оқуды да
ескеріңіз)?
1.
2.
Сабақ барысында мен
сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды
жетілдіруге көмектесетін не
білдім?
|