|
Сабақ: Ескерткіштердің тарихи көркемдік құндылығы (6-9) |
||||
|
Күні: 02.10.18 |
Мұғалімнің аты – жөні:Иманәлиева Меңдігүл. |
|||
|
Сынып: 7 «г» |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары: |
7Б/С Тарихи және көркемдік құндылығы. Кейіпкерлердің іс-әрекеті мен автор берген портреттік мінездемені салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығына баға беру. |
|||
|
Сабақ мақсаттары: |
Барлық оқушылар орындай алады: Кейіпкердің іс-әрекетің анықтай алады. |
|||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Автор берген портреттік мінездемені салыстыра алады. |
||||
|
Кейбір оқушылар орындай алады: Шығармадағы тарихи және көркемдік құндылыққа баға бере алады. |
||||
|
Бағалау критерийлері |
Жетістік критерийлері |
|||
|
Алдыңғы оқу: |
Жырдың негізгі-тәуелсіздігі (1-5) |
|||
|
Жоспар: |
|
|
|
|
|
Жоспарланған уақыт: |
Мұғалімнің қызметі: |
Оқушының қызметі: |
Бағалау түрлері. |
|
|
Сабақтың басы (7 минут) Сабақтың ортасы 23 минут Сабақтың соңы 10 минут |
Мұғалім оқушылармен амандасады. Психологиялық сабаққа дайындық, яғни оқушылардың көңіл күйін сабаққа икемдеу мақсатында , «Күлтегін», «Тоныкөк», «Білге қаған» болып үш топқа бөлінеді. Үй тапсырмасын тексеру. «Қос жазба күнделігі» әдісі бойынша оқушылардан үй тапсырмасы сұралады.
Орхон-Енисей ескерткіштері Орхон-Енисей жазбалары XVIII ғасырда табылып, оны зертеп, оқу сол басталды . Көне түркілкердің руна жазуын ең алғаш рет 1893 жылы дат ғалымы Вильгелем Томсен оқыды. Кейін орыс ғалымы В.В.Радлов оның аудармасын жасады. Ал түпнұсқадан тура қазақшаға аударуда Ғұбайдолла Айдаров, Алтай Аманжолов, Құлмат Өмірәлиев, Әбжан Құрышжанов, Мархабат Томанов, Марзатай Жолдасбеков және т.б белгілі ғылымдарымыз еңбек етті.Тасқа қашалған бұл жазуларда түркілердің аса ірі әскербасылары мен билеушілері – Елтеріс қағанның кенже баласы Күлтегін мен оның ағасы Білге қағанның өмірі мен күрестері, қағанның кеңесшісі Тоныкөктің даналық ойлары баян етіледі. Күлтегін(684-731жж).-II Шығыс Түрік қағандығы әскерінің бас қолбасшысы, «Көк түрікнің семсері» атаған атақты батыры. 1-тасырма Салыстыру. Бірінші сурет пен екіншімен салыстырады. «Суреттер сөйлейді» Үш оқушыға үш түрлі сурет беріп, сол суретті сөйлету тапсырмасы беріледі. Бірінші сурет бойынша мәлімет айту. Көк түріктің Күлтегіні мен ұландарының бейнесі мұражайда. Ақ боз атқа мініп жол бастап тұрған Күлтегін. Екінші сурет бойынша 2001 жылы Л.Н. Гумилев атындағы ЕҰУ-не Моңғолиядағы Күлтегін ескерткішінің Жапонияда жасалған көшірмесі әкеліп қойылды. Үшінші сурет бойынша 1958 жылы моңғол-чехослоник біріккен ғылыми экспедициясы Күлтегін ескерткішінің орына қазба жұмыстары жүргізген.Басшылық еткен чех археологы Л. Инель.Бұл В.В.Радловтан кейінгі жасалған қазба жұмыстары еді.Екінші жағында ескерткіштің орнатылған күні- бірінші тамыз , 732 жыл деп жазылған. 3-тапсырма. «Білім қоржыны» әдісі арқылы бүгінгі өткен тақырып бойынша оқушылар сұрақтарын жазып қоржынға салады. Смайлик арқылы бағалау.
Үйге тапсырма: «Күлтегін жайлы не білдім?» жинақтаған білімдерін қортып, ойтолғау арқылы қорытындылайды. Кері байланыс: «Ескірмейтің ескерткіш» Рефлексия. «Тастағы таңба» суретіне сабақтан алған қызықты ақпаратын жазады. |
«Күлтегін», «Тоныкөк», «Білге қаған» болып топқа бөлініп отырады.Әр топ өздерінің топ атаулары бойынша мәлімет қарастырып отырады. «Қос жазба күнделігі» әдісі арқылы оқушылардан үй тапсырмасы сұралады. Оқушылар жаңа тақырыппен танысып,түсінік қалыптастырады. Тапсырмаларды орындауға дағдыланады. Оқушылар өз ойларын жинақтап, түсінік қалыптастырады. 1-тасырма Берілген суреттерді оқушылар салыстырады. Оқушылар суреттерді сөйлету арқылы мәлметтер айтып, ой ойларын ортаға салады. 3- тапсырма «Білім қоржыны» әдісі арқылы бүгінгі өткен тақырып бойынша оқушылар сұрақтарын жазып қоржынға салады.Тақтаға шығып әр бір оқушы таңдап алған сұрақтарына жауап береді. «Күлтегін жайлы не білдім?» тақырыбында ойтолғау жазады. Кері байланыста оқушылар ескерткіш салынған сурет қиындылардының артына бүгінгі сабақтан не білді және нені білгісі келеді? Туралы жазады сурет қиындыларын құрастырады. Оқушылар тақтаға ілуді тұрған суретке стикер жапсырады. Сабақтан алған әсерлерімен бөліседі. |
Оқушыларды «таңба» арқылы бағалап отырмын. Оқушылар қол шапалақтау арқылы бағаланып отырады.
Смайликтер арқылы бағаланып отырады. Стикерлер таратылады, оқушылар бүгінгі сабақтан алған әсерін жазады. |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Күлтегін жыры
Күлтегін жыры
|
Сабақ: Ескерткіштердің тарихи көркемдік құндылығы (6-9) |
||||
|
Күні: 02.10.18 |
Мұғалімнің аты – жөні:Иманәлиева Меңдігүл. |
|||
|
Сынып: 7 «г» |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары: |
7Б/С Тарихи және көркемдік құндылығы. Кейіпкерлердің іс-әрекеті мен автор берген портреттік мінездемені салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығына баға беру. |
|||
|
Сабақ мақсаттары: |
Барлық оқушылар орындай алады: Кейіпкердің іс-әрекетің анықтай алады. |
|||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Автор берген портреттік мінездемені салыстыра алады. |
||||
|
Кейбір оқушылар орындай алады: Шығармадағы тарихи және көркемдік құндылыққа баға бере алады. |
||||
|
Бағалау критерийлері |
Жетістік критерийлері |
|||
|
Алдыңғы оқу: |
Жырдың негізгі-тәуелсіздігі (1-5) |
|||
|
Жоспар: |
|
|
|
|
|
Жоспарланған уақыт: |
Мұғалімнің қызметі: |
Оқушының қызметі: |
Бағалау түрлері. |
|
|
Сабақтың басы (7 минут) Сабақтың ортасы 23 минут Сабақтың соңы 10 минут |
Мұғалім оқушылармен амандасады. Психологиялық сабаққа дайындық, яғни оқушылардың көңіл күйін сабаққа икемдеу мақсатында , «Күлтегін», «Тоныкөк», «Білге қаған» болып үш топқа бөлінеді. Үй тапсырмасын тексеру. «Қос жазба күнделігі» әдісі бойынша оқушылардан үй тапсырмасы сұралады.
Орхон-Енисей ескерткіштері Орхон-Енисей жазбалары XVIII ғасырда табылып, оны зертеп, оқу сол басталды . Көне түркілкердің руна жазуын ең алғаш рет 1893 жылы дат ғалымы Вильгелем Томсен оқыды. Кейін орыс ғалымы В.В.Радлов оның аудармасын жасады. Ал түпнұсқадан тура қазақшаға аударуда Ғұбайдолла Айдаров, Алтай Аманжолов, Құлмат Өмірәлиев, Әбжан Құрышжанов, Мархабат Томанов, Марзатай Жолдасбеков және т.б белгілі ғылымдарымыз еңбек етті.Тасқа қашалған бұл жазуларда түркілердің аса ірі әскербасылары мен билеушілері – Елтеріс қағанның кенже баласы Күлтегін мен оның ағасы Білге қағанның өмірі мен күрестері, қағанның кеңесшісі Тоныкөктің даналық ойлары баян етіледі. Күлтегін(684-731жж).-II Шығыс Түрік қағандығы әскерінің бас қолбасшысы, «Көк түрікнің семсері» атаған атақты батыры. 1-тасырма Салыстыру. Бірінші сурет пен екіншімен салыстырады. «Суреттер сөйлейді» Үш оқушыға үш түрлі сурет беріп, сол суретті сөйлету тапсырмасы беріледі. Бірінші сурет бойынша мәлімет айту. Көк түріктің Күлтегіні мен ұландарының бейнесі мұражайда. Ақ боз атқа мініп жол бастап тұрған Күлтегін. Екінші сурет бойынша 2001 жылы Л.Н. Гумилев атындағы ЕҰУ-не Моңғолиядағы Күлтегін ескерткішінің Жапонияда жасалған көшірмесі әкеліп қойылды. Үшінші сурет бойынша 1958 жылы моңғол-чехослоник біріккен ғылыми экспедициясы Күлтегін ескерткішінің орына қазба жұмыстары жүргізген.Басшылық еткен чех археологы Л. Инель.Бұл В.В.Радловтан кейінгі жасалған қазба жұмыстары еді.Екінші жағында ескерткіштің орнатылған күні- бірінші тамыз , 732 жыл деп жазылған. 3-тапсырма. «Білім қоржыны» әдісі арқылы бүгінгі өткен тақырып бойынша оқушылар сұрақтарын жазып қоржынға салады. Смайлик арқылы бағалау.
Үйге тапсырма: «Күлтегін жайлы не білдім?» жинақтаған білімдерін қортып, ойтолғау арқылы қорытындылайды. Кері байланыс: «Ескірмейтің ескерткіш» Рефлексия. «Тастағы таңба» суретіне сабақтан алған қызықты ақпаратын жазады. |
«Күлтегін», «Тоныкөк», «Білге қаған» болып топқа бөлініп отырады.Әр топ өздерінің топ атаулары бойынша мәлімет қарастырып отырады. «Қос жазба күнделігі» әдісі арқылы оқушылардан үй тапсырмасы сұралады. Оқушылар жаңа тақырыппен танысып,түсінік қалыптастырады. Тапсырмаларды орындауға дағдыланады. Оқушылар өз ойларын жинақтап, түсінік қалыптастырады. 1-тасырма Берілген суреттерді оқушылар салыстырады. Оқушылар суреттерді сөйлету арқылы мәлметтер айтып, ой ойларын ортаға салады. 3- тапсырма «Білім қоржыны» әдісі арқылы бүгінгі өткен тақырып бойынша оқушылар сұрақтарын жазып қоржынға салады.Тақтаға шығып әр бір оқушы таңдап алған сұрақтарына жауап береді. «Күлтегін жайлы не білдім?» тақырыбында ойтолғау жазады. Кері байланыста оқушылар ескерткіш салынған сурет қиындылардының артына бүгінгі сабақтан не білді және нені білгісі келеді? Туралы жазады сурет қиындыларын құрастырады. Оқушылар тақтаға ілуді тұрған суретке стикер жапсырады. Сабақтан алған әсерлерімен бөліседі. |
Оқушыларды «таңба» арқылы бағалап отырмын. Оқушылар қол шапалақтау арқылы бағаланып отырады.
Смайликтер арқылы бағаланып отырады. Стикерлер таратылады, оқушылар бүгінгі сабақтан алған әсерін жазады. |
|
шағым қалдыра аласыз















