2024-2025 оқу жылына арналған
Қысқа мерзімді сабақ жоспарларын жүктеп алғыңыз келеді ме?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен жасалған
Материалдар / Күш 7 сынып 2 тоқсан

Күш 7 сынып 2 тоқсан

Материал туралы қысқаша түсінік
7.2.2.2 – күнделікті өмірден күштердің әрекет етуіне мысалдар келтіру
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады

Оқу ісінің меңгерушісі:________________

Қысқа мерзімді жоспар

Сабақтың тақырыбы: Күш


Білім беру ұйымының атауы:


Бөлімі:


Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сыныбы:

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Күш

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

7.2.2.2 – күнделікті өмірден күштердің әрекет етуіне мысалдар келтіру

Сабақтың мақсаты:

  • Күш ұғымын түсінеді; Күш ұғымына мысалдар келтіре алады, күштің белгіленуін, өлшем бірлігін біледі.

  • Күш әсерлерінің әр түрлі факторларға тәуелділігін талдай алады.(бағытына, қандай нүктеге түсірілетіндігіне, жылдамдықтың өзгеруіне)

Құндылықтарға баулу

  • Бірлік және ынтымақ –командамен топтық тапсырмаларды орындап ,басқалармен біолескен жұмыстың нәтижесін қорғай алады;

  • Жасампаздық және жаңашылдық-қарапайым өлшеулер жүргізу,практикалық есептерді шешуге арналған құралдармен жұмыс жасай алады;


Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/

Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы


5 мин.










5 мин.

«Жариялау» әдісі












Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа дайындығын бақылау.

«Біртұтас тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезеңінен бастап,сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін»

«Бірлік және ынтымақ» құндылығы



Топқа бөлу : «Қол күрес» топқа бөлінеді.

1-топ:

«Теоретиктер» тобы

2-топ:

«Практиктер тобы»

Берілген мәтіндерді балалар оқып алады.

«Жариялау» әдісі арқылы үй тапсырмасы бойынша

Инерция, пайдасы мен зиянын айту.

Жаңа сабақ


Оқушыларды

Қол күрес арқылы екі топқа бөлінеді.







Әрбір топ берілген сұрақ бойынша өз позициясын жариялайды.








Дескриптор

Инерция, пайдасы мен зиянын айту.

Ғарыштағы инерция құбылысы туралы айтып бере алады;

-Жалпы балл-1


Кағаздан жасалған билеттер










Оқулық мәтін


Постер

Маркер

Сабақтың ортасы.

15мин




Топтық тапсырма «Жаңа сабақ»

І топтың тапсырмасы:

  1. Күш дегеніміз не?

  2. Күш қандай шама?

  3. Күштің өлшем бірлігі?

ІІ топтың тапсырмасы:

  1. Күштің белгілінуі?

  2. Күш бірлігі кімнің құрметіне аталған?

  3. Күшті өлшейтін құрал?

«Күнделікті өмірде кездесетін күштер»

  1. Күнделікті заттарды бақылау
    Оқушыларға үйде немесе мектепте күнделікті кездесетін заттарды қарастырып, олардың әрқайсысында әрекет ететін күштерді сипаттау ұсынылады.

  2. Күштердің түрлерін анықтау
    Әр затқа байланысты анықтаған күшті қандай түрге жататынын анықтаңыздар: ауырлық күші, серпімділік күші, үйкеліс күші немесе тіректің реакция күші.

  3. Кесте толтыру
    Заттар мен олардың күштері туралы төмендегі кестені толтырыңыз.

Заттың атау

Әрекет ететін күштің түрі

Қысқаша сипаттама

Қарындаш




Үстел үстіндегі Кітап




Сөмкеңді көтергенде




Қорытынды жасау

    1. Әр түрлі заттарға әрекет ететін күштердің айырмашылықтарын салыстырып, қорытынды жазыңыз.

    2. Қандай күш күнделікті өмірде жиірек кездесетінін анықтаңыз.

Жұптық тапсырма

  1. Күшті килоНьютонмен өрнекте:

    1. 12500Н,500Н,10Н,0,5Н

    2. 2,5МН,12мН,340мН.

  2. Ньютонмен өрнекте:0,5мН,50кН,10МН-ды өрнектеп, стандарт түрде жазыңдар.



Жеке тапсырма

Денеге әрекет ететін 3Н және 4Н екі күштің бағытын неше тәсілмен көрсетуге болады?



1см-ді 20Н-ға тең деп алып,солға қарай 100Н күшті масштабқа сал.

FShape1









Пиза тапсырмасы


1*Еркін түсу

Пиза қаласындағы биік көлбеу мұнараның құрылысы 1173 ж. басталған болатын. Осы ғимарат сол қисайыңқыраған кезде, 1360 ж. салынып бітті. Әрине, бұл ғимарат өзінің осы ерекшелігімен қоса, Галилей ашкан заңның арқасында Пиза каласының даңқын бүкіл өлемге ғасырдан-ғасырға паш етіп келеді. Сөйтіп, ол мұнара төңірегіне жиналған пизандықтарды таңғалдырды. Мұндай тәжірибелерді Галилей пішіндері мен өлшемдері әртүрлі денелермен, олардың түрлі орталардағы түсуін бақылай отырып, сан мәрте қайталады. Міне, осылайша өз тұжырымдарының дұрыстығына тәжірибе аркылы кез жеткізе отырып, Галилей ауасыз кеңістікте барлық денелер бірдей уақытта түседі деп үйғарды. Галилей ашқан бұл заңның маңызы өте зор болды.


Сұрақ 1: Тәжірибе жасалған көлбеу Пизан мұнарасының биіктігі қаншаға тең?

А) 60м В) 58м С)57м Д) 52м

Сұрақ 2: Еркін түсу

Галилей өз ұйғарымын денелерді ауасыз кеңістікте түсіріп тексере алмады. Өйткені Галилей өмір сүрген XVII ғасырда ауа соратын арнайы құралдар, сорғылар әлі жоқ еді. Ол жүргізген тәжірибе Галилей гипотезасының дұрыс екенін дәлелдеді.



Оны тек 80 жыл өткеннен соң жүзеге асырған ғалым.

А) Ньютон В) Торричели С)Архимед Д) Кеплер


Сұрақ 3: Еркін түсу


Алайда күнделікті бақылау денелердің калыпты жағдайда түрліше құлайтынын көрсетеді. Мәселен, ауыр шар тез кұлап түседі, ал жұқа қағаз парағы біртіндеп, күрделі траектория бойымен калықтап түседі.





Құлайтын денелердің жылдамдығы мен үдеуі, қалыпты жағдайда қандай шамаларға тәуелді?

Иә немесе жоқ

Дененің ауырлығына

Иә/жоқ

Өлшемдер мен пішініне

Иә/жоқ

Тығыздығына

Иә/жоқ



Сұрақ 4: Еркін түсу

Неғұрлым дәл есептеулер еркін түсу үдеуінің сандық мәні Жер шарының әртүрлі нүктесінде аздап өзгеше болатынын көрсетеді. Мысалы жергілікті жердегі ендікке байланысты ол қалай өзгереді?

_________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Оқушылар жаңа сабақты топпен бірге қорғайды


















Оқушылар кестені толтырады.


Дескриптор
Күш ұғымына мысалдар келтіре алады, күштің белгіленуін, өлшем бірлігін біледі.

Топ оқушылары ақылдаса отырып, жауап береді

Слайдтар арқылы қорғайды;

Әр топтың жауабын қалған топтың оқушылары «Бас бармақ» әдісімен бағалап отырады

Жалпы балл-3


Дескриптор


Оқушы 3-тен кем емес күнделікті затты дұрыс анықтай алады;

Әр затқа сәйкес күштің түрін дұрыс анықтай алады;

Әр затқа әрекет ететін күшті қысқаша және түсінікті түрде сипай алады;

Қандай күш жиірек кездесетінін көрсетіп,

логикалық қорытынды жасай алады;


2 балл
































Дескриптор:

Өлшембірліктерді Ньютонжәне килоНьютонға

түрлендіре алады;

2 балл






Дескриптор:


Күштің векторлық түрде бағытын көрсете алады;

Күшті масштабқа салып есептеп сала алады;



1








балл


Оқулық

Дәптер

Мензурка,

су, көлемдері әр түрлі цилиндрлер



Сабақтың соңы.

10 мин

Жеке жұмыс.

Практикалық тапсырма




10 мин

Рефлекция








Бағалау




Үй тапсырмасы


Жеке тапсырма

Дәптерді Динанометмен өлшеп көріңіздер:__________________

Рефлексия

«Күш білімде - Білім кітапта»


Shape4 Shape3 Shape2

Көмек керек

Жақсы түсіндім

Бәрін білемін

Әр тапсырманың бағалау критериилері бойынша 10 баллдық жүйемен бағалау




Үйге тапсырма:Тақырыпты оқу ,күш түрлеріне мысалдар келтіру

Оқушылар кестені толтырады.




Дескриптор:


Динонометді қолдануды үйренеді;

Дәптерді өлшеп ,дононометрдің бөлік құны бойынша күшті таба алады;


1 балл






Жалпы тапсырмалар бойынша 10 балл


Дк экран

Дәптер
















Стикерлер





Shape5

Физика

Бүгінгі күннің аффирмациясы :

«Күш білімде - Білім кітапта»

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

7.2.2.2 – күнделікті өмірден күштердің әрекет етуіне мысалдар келтіру

Жаңа сабақ

Топтық тапсырма

«Күнделікті өмірде кездесетін күштер»

  1. Күнделікті заттарды бақылау
    Оқушыларға үйде немесе мектепте күнделікті кездесетін заттарды қарастырып, олардың әрқайсысында әрекет ететін күштерді сипаттау ұсынылады.

  2. Күштердің түрлерін анықтау
    Әр затқа байланысты анықтаған күшті қандай түрге жататынын анықтаңыздар: ауырлық күші, серпімділік күші, үйкеліс күші немесе тіректің реакция күші.

  3. Кесте толтыру
    Заттар мен олардың күштері туралы төмендегі кестені толтырыңыз.

  4. Заттың атау

    Әрекет ететін күштің түрі

    Қысқаша сипаттама

    Қарындаш




    Үстел үстіндегі Кітап




    Сөмкеңді көтергенде




  5. Қорытынды жасау

    • Әр түрлі заттарға әрекет ететін күштердің айырмашылықтарын салыстырып, қорытынды жазыңыз.

    • Қандай күш күнделікті өмірде жиірек кездесетінін анықтаңыз

Жұптық тапсырма

  1. Күшті килоНьютонмен өрнекте:

    1. 12500Н,500Н,10Н,0,5Н

    2. 2,5МН,12мН,340мН.

  2. Ньютонмен өрнекте:0,5мН,50кН,10МН-ды өрнектеп, стандарт түрде жазыңдар.



Жеке тапсырма



Денеге әрекет ететін 3Н және 4Н екі күштің бағытын неше тәсілмен көрсетуге болады?



1см-ді 20Н-ға тең деп алып,солға қарай 100Н күшті масштабқа сал.

FShape6







Жеке тапсырма

Дәптерді Динанометмен өлшеп көріңіздер:__________________



Пиза тапсырмасы


1*Еркін түсу

Пиза қаласындағы биік көлбеу мұнараның құрылысы 1173 ж. басталған болатын. Осы ғимарат сол қисайыңқыраған кезде, 1360 ж. салынып бітті. Әрине, бұл ғимарат өзінің осы ерекшелігімен қоса, Галилей ашкан заңның арқасында Пиза каласының даңқын бүкіл өлемге ғасырдан-ғасырға паш етіп келеді. Сөйтіп, ол мұнара төңірегіне жиналған пизандықтарды таңғалдырды. Мұндай тәжірибелерді Галилей пішіндері мен өлшемдері әртүрлі денелермен, олардың түрлі орталардағы түсуін бақылай отырып, сан мәрте қайталады. Міне, осылайша өз тұжырымдарының дұрыстығына тәжірибе аркылы кез жеткізе отырып, Галилей ауасыз кеңістікте барлық денелер бірдей уақытта түседі деп үйғарды. Галилей ашқан бұл заңның маңызы өте зор болды.


Сұрақ 1: Тәжірибе жасалған көлбеу Пизан мұнарасының биіктігі қаншаға тең?

А) 60м В) 58м С)57м Д) 52м

Сұрақ 2: Еркін түсу

Галилей өз ұйғарымын денелерді ауасыз кеңістікте түсіріп тексере алмады. Өйткені Галилей өмір сүрген XVII ғасырда ауа соратын арнайы құралдар, сорғылар әлі жоқ еді. Ол жүргізген тәжірибе Галилей гипотезасының дұрыс екенін дәлелдеді.



Оны тек 80 жыл өткеннен соң жүзеге асырған ғалым.

А) Ньютон В) Торричели С)Архимед Д) Кеплер


Сұрақ 3: Еркін түсу


Алайда күнделікті бақылау денелердің калыпты жағдайда түрліше құлайтынын көрсетеді. Мәселен, ауыр шар тез кұлап түседі, ал жұқа қағаз парағы біртіндеп, күрделі траектория бойымен калықтап түседі.





Құлайтын денелердің жылдамдығы мен үдеуі, қалыпты жағдайда қандай шамаларға тәуелді?

Иә немесе жоқ

Дененің ауырлығына

Иә/жоқ

Өлшемдер мен пішініне

Иә/жоқ

Тығыздығына

Иә/жоқ



Сұрақ 4: Еркін түсу

Неғұрлым дәл есептеулер еркін түсу үдеуінің сандық мәні Жер шарының әртүрлі нүктесінде аздап өзгеше болатынын көрсетеді. Мысалы жергілікті жердегі ендікке байланысты ол қалай өзгереді?

_________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________




Рефлексия «Күш білімде - Білім кітапта» Бағалау


«Күш білімде - Білім кітапта»


Shape9 Shape8 Shape7

Көмек керек

Жақсы түсіндім

Бәрін білемін

Менің өзіме қойған балым:

Мұғалімнің маған қойған баллы:




25 Желтоқсан 2024
72
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі