Сабақтың тақырыбы: Квадрат үшмүшені
көбейткіштерге жіктеу
Мақсаты: Өткен тақырыптарды қайталай
отырып алған білім-білік дағдыларын
қорытындылау.
Білімділік:
Оқушылардың квадрат үшмүше және оны көбейткіштерге жіктеу,
квадраттық теңдеуге келтірілетін теңдеулердің кейбір түрлерін шеше
білу дағдыларын жетілдіру
Дамытушылық:
Жылдам ой қорыту, тапқырлық, тиянақтылық қасиеттерін дамыту. Оқу
материалын ұзақ есте сақтау қабілетін дамыту
Тәрбиелік: Оқушыларды ұйымшылдыққа, ұқыптылыққа,
дәлдікке тәрбиелеу, өз біліміне жауапкершілікпен қарауға
дағдыландыру
Сабақтың түрі:.Білімдерін жинақтау,жүйелеу,қорытындылау
сабағы
Сабақтың типі:
Практикалық сабақ.
Көрнекілігі:сызбалар, деңгейлік тапсырмалар жазылған
үлестірме қағаздар
Сабақ әдісі:
Сұрақ- жауап, ауызша жаттығу, есептер шығару, ізденіс.
Сабақтың эпиграфы :«Білімге деген басты бірден-бір жол, - ол
еңбектену».
Бернард Шоу
Сабақ жоспары: 1. Ұйымдастыру
кезеңі.
1.
Оқушыларды топқа бөліп отырғызу.
2.
Топ басшысын сайлау
Сабақ барысы:
Үй
тапсырмасын тексеру №237 (3), №242
(2).
Алау жағу.Кім тез анаграмманы шешсе сол адам алау жағу
мәртебесіне ие болады
-
Еске түсір.Топтық жұмыс : Оқушылар, квадрат теңдеуді
шешудің әртүрлі 9 тәсілдері бар екен . Топ мүшелері
өздері таңдаған әр әдіс бойынша айтып өтеді.
;1-әдіс. Квадрат теңдеулерді
геометриялық әдіспен шешу . Көне заманда алгебраға қарағанда геометрия
көбірек жетілген кезде, квадрат теңдеулерді алгебралық жолмен емес
геометриялық жолмен шеше білген. Ежелгі гректер мына
у2 + 6у-16=0 теңдеуін қалай шешкендігіне
тоқталып өтейік. Шешуі: мұндағы
у2+6у=16 немесе
у2+6у+9=16+9
у2+6у+9 және 16+9 өрнекті геометриялық тұрғыда
сол квадраттың өзін береді, ал
у2+6у-16+9-9=0 бастапқы теңдеу де сол теңдеу.
Бұдан алатынымыз у+3= 5 немесе у1=2, у2=-8.
2-әдіс. Виет теоремасын пайдаланып теңдеулерді
шешу
а=1
болғанда, Бұдан келесі тұжырымдарды шығаруға
болады: а) Егер q (1)
теңдеудің бос мүшесі оң болса
(q 0)
онда теңдеудің екі бірдей таңбалы түбірі болады. Егер р>0, онда
екі түбірі де теріс болады, егер р<0, онда түбірлері оң
болады.
Мысал, 1)х2-9х+20=0,
х1=4,
х2=5,
мұнда q=20 >0, р=-9 <0;
2)х2+5х+6 =0, х1 =-2, х2 =-3, мұнда q =6 >0, р
=5 >0
б)
Егер q (1) теңдеудің бос мүшесі теріс болса (q <0), онда
теңдеудің екі түрлі, таңбалы екі түбірі болады, түбірдің модулі
бойынша үлкені оң болады, егер р <0 болса, теріс болады, егер р
>0
Мысал, 1) х2+3х-4 =0; х1 =-4, х2 =1 мұнда q =-4 <0, р=-3 >0 2)
х2-7х-8 =0; х1 =8, х2 =-1 мұнда q =-8 <0, р =-7
<0
3-әдіс. Теңдеудің сол жақ бөлігін
көбейткіштерге жіктеу Мысал: х2+4х+3 =0 теңдеуін шешейік.
Теңдеудің сол жақ бөлігін көбейткіштерге
жіктейміз:
х2+х+3х+3 =х(х+1)+3 (х+1)
=(х+1)(х+3) Демек, теңдеуді былай жазуға
болады: (х+1)(х+3) =0 Көбейтінді нөлге тең болғандықтан, ең
болмағанда көбейткіштердің біреуі нөлге тең болуы керек. Сондықтан
теңдеулердің сол жақ бөлігіндегі х =-1 және х =-3 сандары
х2+4х+3=0 теңдеуінің түбірлері болып
табылады.
4-әдіс. Квадрат теңдеулердің
коэффициенттерінің қасиеттерін
қолдану ах2+вх+с=0, а≠0 квадрат теңдеуі берілген. Егер
а+в+с=0 (яғни коэффициенттер қосындысы 0-ге тең) болса, онда
х1=1,
х2=
с/а болады
Мысал: 7+2-9=0 қосындысы 0-ге тең. Осы үш сан
үшін квадрат теңдеу құрастырып, оны шешейік:
3-әдіс. Квадраттық теңдеулерді формула арқылы
шешу
ах2+вх+с=0, а≠0 Оған келесідегідей мысалдар
келтіруге болады: 1)3х2-7х+4=0 теңдеуін шешейік. а=3,
в=-7, с=4.
Д=в2-4ас=(-7)2-4•4•3=49-48=1. Д>0 болғандықтан, екі әр
түрлі түбір болады: х1=1,
х2=
Сонымен, дискриминант оң болғанда, яғни
в2-4ас>0, ах2+вх+с=0 теңдеуінің екі түрлі түбірі болады.
p;2)9х2+6х+1=0 теңдеуін шешейік. ;а=9, в=6, с=1.
Д=в2-4ас=62-4•9•1=0
Д=0
болғандықтан, бір ғана түбір бар болады: х= ,
х=
Сонымен, егер дискриминант нөлге тең болса, яғни
в2-4ас=0, ах2+вх+с=0 теңдеуінің жалғыз түбірі бар
болады: х=
3)х2+2х+3=0 теңдеуін шешейік.
а=1, в=2, с=3.
Д=в2-4ас=4-4•3•1= -8. Д<0
болғандықтан, теңдеудің нақты сандар өрісінде түбірі
болмайды. Сонымен, егер дискриминант теріс болса, яғни
в2-4ас<0, онда ах2+вх+с=0 теңдеуінің түбірі
болмайды)
Кез
келген квадрат теңдеуді шешуге болады. Ол үшін: a) жалпы
жағдайда
ДИСКРМИНАНТТЫ табу формуласын білуіміз қажет,
оның үш жағдайын.
D>0. D=0. D<0;
b) Келтірілген
квадрат теңдеу болғанда, оны Виет теремасы арқылы
шешу;
c)
a+b+c=0 және a+c=b дербес жағдайларды
мұқият ескеру:
-
Ұшқыр ойдан ,ұтымды
жауап
-
1.ах² +bх+с=0 түріндегі көпмүше квадрат үшмүше
ме? (ия )
-
2.Квадрат үшмүшені нольге айналдыратын х
айнымалысының мәндері квадрат үшмүшенің түбірлері бола ма (ия
)
-
3.Квадрат үшмүшенің түбірлері болмаса, квадрат
үшмүше көбейткіштерге жіктеледі. (жоқ, себебі түбірлері
жоқ)
-
4.Егер квадрат үшмүше көбейткіштерге жіктелсе,
онда оның түбірлері бар
болады (ия
)
-
5.ах² +bх+с=а(х+х1 )(х+х2 ) квадрат үшмүшені
көбейткіштерге жіктеу формуласы ма ? ( жоқ ,таңбасында
қате бар )
-
4.Ауызша есептер
-
х2 -3х-4=0 теңдеуін шешпестен түбірін тап.
(-1; 4)
-
2.
Квадраттық үшмүше мына көбейтінді түрінде жіктелген:4(х+8)(х-19)
Түбірін тап (-8;19)
-
3. Түбірлері
х1,
х2 болатын теңдеуді
жаз.
х1 =6, х2=
-2 (х2 -4х-12 =0)
-
4. а- ның қандай мәнінде теңбе- теңдік
тура: х2+
3х+а = (х+2)(х+1). (а
=2)
5 .Қара жәшік .Топтық
жұмыс.
Теңдеу
|
Толық
|
Толық емес
|
Келтірілген
|
Келтірілмеген
|
х²+5х-3=0
|
+
|
|
+
|
|
6х²+5=0
|
|
+
|
|
+
|
2х²+4х=0
|
|
+
|
|
+
|
5х-7х²+2=0
|
+
|
|
|
+
|
2х²=0
|
|
+
|
|
+
|
6. Кестені
толтыр.
ах²+вх+с=0
|
а
|
в
|
с
|
в-4ас
|
|
х²+6х+8=0
|
1
|
6
|
8
|
4
|
5
|
2х²+3х-2=0
|
2
|
3
|
-2
|
25
|
2
|
-х²+7х+18=0
|
-1
|
7
|
18
|
81
|
9
|
5х²-х=0
|
5
|
-1
|
0
|
1
|
1
|
7.Квадрат үшмүше
құрастыр
3а²-6а-4 , 5х²-4-7х ,
2х²+4+х, 5х²-4-х , 2х²+4+7х,
7х2х²
Х
5х²
8,Егер түбірі белгілі
болса, квадрат теңдеу
құр:;
а)
х 1=
1, х 2=
-2.
Тексеру : а)
х2+х-2 б)
х2+8х+15 б)
х 1= -
5, х 2= -
3. в)х1=
9
х2=
-11
Жауабы : в)
x2+2x
-99 = 0
-
Кім жылдам». Деңгейлік
тапсырмалар;І
деңгей.(1 ұпай) 1) 3х²-5х-2
2)-5х²+2х-3 3)
-16х²+6х+1 коэффициенттерін жазыңдар.p; деңгей. ( 2
ұпай ) Түбірлерін
табыңдар: 1)
х²-4х+3&2) 5х²+8х+3 3)
2х²-5х+2
Жауаптары :
1деңгей. 2 деңгей: 1)
х1=1,
х2=3
2) х1=-3, х2=6
, 3)
х1=-5, х2=2
3 деңгей : 1) 15(х-0,3)(х+0,4)
2) 5(х+1)(х+0,6) 3)
2(х-2)(х-0,5)
Бөлшекті
қысқарт 2)
3)
10. Тест&1ұпай)
-
Бұл
көпмүше ax2+bx+c a/ квадрат
теңдеуі в/ квадрат үшмүше
c/ квадраттық функция d/
квадрат теңсіздік
-
ax2+bx+c=0- бұл a/ квадрат
теңдеуі в/ квадрат
үшмүше c/ квадраттық
функция d/ квадрат
теңсіздік
-
x2+px+q =0- бұл
a/ квадрат теңдеуі в/
толымсыз квадрат теңдеуі c/келтірілген квадрат теңдеуі
d/ квадрат теңдеуі
-
өрнектердің ішінен квадрат үшмүшені табыңдар : a/
2x+3 в/ x3-x2+c/ x2-19x+5
d/
3x2-0.4x-x3
-
ax4+bx2+c=0-бұл
a/ квадрат теңдеуі в/ биквадрат
теңдеуі c/ келтірілген квадрат
теңдеуі d/ квадрат үшмүше
-
Дискриминант формуласы қайысы ?
a/ D=b+4ac в/
D=b-4ac2
c/ D=b-4a2 c
d/ D=b2-4ac
-
4
х2-8х+4=0 дискриминанты неге тең?
а/
4
sp; с/ 36&nsp;
-
Көбейткіштерге жікте
:
9- 4 х2 a/
(3+2х)(3+2х)
в/ (3-2х)(3+2х)c/
(3-2х)(3-2х)&жіктеуге болмайды
-
Келтірілген квадрат теңдеу табыңдар :
a/ 2x+3 в/
x3-x2+5 c/
x2-19x+5 d/
3x2-0.4x-x3
-
Қай
кезде квадрат теңдеуінде шешімі болмайды ?
a/ D>0
в/ D<0 c/
D=0 d/ кез келген жағдайда
-
х2-
9х+8 көбейткіштерге жікте :a/
(х-1)(х-8) b/
(х+1)(х-9) c/
(х+1)(х+8)
d/ жіктеуге болмайды
-
2х2-10х+12 көбейткіштерге жікте : a/
(2х-4)(х+3) b/ 2(х-2)(х-3)
c/ 2
(х+2)(х+3)
d/ (х-2)(х-3)
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
11
|
12
|
в
|
а
|
с
|
с
|
в
|
д
|
д
|
в
|
с
|
в
|
а
|
в
|
12 . «Сөзжұмбақ».
-
b2–4ac өрнегін қалай атайды?
2.
Квадрат теңдеудің түбірлері туралы теорема қай ғалымның есімімен
аталған?
3. ах4+вх2+с=0
түріндегі теңдеу қалай аталады?
4.
Түбір белгісінің басқаша атауы
5.
Теңдеуді шешкенде табылатын сан.
6.
Теңдеудің түрі.
7. в=0
немесе с=0,
болмаса в=0, с=0
болатын квадрат теңдеудің түрі.
8. а=1
болатын квадрат теңдеу.
9.
Квадрат теңдеудегі а, в қалай аталады?
10.
Геометриялық фигура
11.
Теңдеуді қанағаттандырмайтын түбір.
12.
Дәлелдеуді қажет ететін тұжырым
13.
Теңдеуді шешуге көмектесетін өрнек.
Үйге тапсырма № 241, №242(2,4)
§12
Рефлекция.:
-Сабақ ұнады ма несімен ұнады.
Стикер арқылы әр оқушы сабақ
ұнаған,ұнамағандығын жазып әр топ бетшесіне
жапсырады.
Қорытындылау. Топ басшыларының
бағалауы.