|
Күні: |
Мектеп: Пән мұғалімі: |
|||||||
|
Сынып: 6 |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||||
|
Бөлім: |
Туған жерім- аялы алтын бесігім. |
|||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Әл-Фараби «Қашықтасың туған жер», «Тіршілікте құрыштай бол төзімді». Ақын өлеңдерінің өзектілігі. |
|||||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары: |
6.2.1.1 шығарма композициясындағы белгілі бір эпизодтың алатын маңызына негіздеме жасау; |
|||||||
|
Сабақ мақсаты: |
Шығарманың өлеңдернің өзектілігін түсіну,ой қорыта алу |
|||||||
|
Құндылықтарды игерту: |
Туған жерді аялау,өмір мен дос,ақыл-парасат,тіршіліктің маңызын түсініу т.б. |
|||||||
|
Пәнаралық байланыс: |
Тарих, қазақ тілі |
|||||||
|
АКТ-ны қолдану дағдылары: |
Планшет |
|||||||
|
Бағалау критерийлері: |
-Өлеңдерінің өзектілігін анықтайды. |
|||||||
|
Тілдік мақсаттар: |
Трактат, шаңыт, сарылу, зиялы, тұтам |
|||||||
|
Дифференциация |
Оқушылардың барлығы: Әбу Насыр әл-Фарабидің өлеңдерінің мәнін ашады, түсінеді; Оқушылардың
көбісі: Туған жерге деген
сүйіспеншілігін сезініп,ізденеді; |
|||||||
|
Осыған дейін меңгерілген білім |
Әл – Фараби өмірі мен шығармалары туралы деректер біледі. |
|||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||
|
Жоспарлан-ған уақыт Сабақтың басы |
Қызығушылықты ояту 1.Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу,түгендеу. 2.Психологиялық ахуал. «Өлеңді ұйқастыр» әр оқушы бір қатардан туған жер туралы өлең шығарады.Әр топ бір шумақ. 3.Ширату 1. Әл-Фарабидің шын есімі кім? Қай жерде дүниеге келген? 2 4. Ғалымның қанша ғылыми жазбасы біздің заманымызға жетті?
Әл-Фараби туралы «Сен білесің бе?» планшеттен видеоролик көрсетемін. |
Ресурс сурет |
||||||
|
С 30 минут |
Тапсырма. «DEAL» D – Describe – баяндау, суреттеу (оқығанды, көргенді сипаттау, сынау, өлшеу). E – Explain – түсіндіру (құбылыс немесе оқиға бойынша не білетіндерін, түсінгендерін суреттеу). A – Anallуse – талдау (ақпаратты талдау, қорытынды жасау, себептерін атау). L – Links – байланыс (болжамдар немесе қорытынды жасау, өзінде бар біліммен байланыстыру 1-топ.«Қашықтасың туған жер» Ақын өлеңінің өзектілігін анықтайды 2-топ. «Тіршілікте құрыштай бол төзімді». Ақын өлеңінің өзектілігін анықтайды. 3-топ .
Қ/Б «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі |
А4 формат |
||||||
|
Сабақтың соңы |
«Көңіл күй букеті» Оқушылар гүлдерді вазаға қояды. Ваза суреті плакатқа салынған. Сабақтағы жұмысын бағалай отырып, әр оқушы аты жазылған стикер-гүлді вазаға бекітуі қажет. Қызыл түс – проблема бар, көмек қажет. Сары түс – барлығы түсінікті емес. Жасыл түс – барлығы жақсы. |
Қағаз гүлдер |
||||||
|
Қосымша ақпарат |
Интернет желісі |
|
||
|
Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? |
Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік ережелері АКТ-мен байланыс |
Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз? |
||
|
Тыңдалған мəтіннің негізгі мазмұнын түсіну, ақпараттың өзектілігін анықтайды. Мәтінінің мазмұнын түсінедіМәтіннің мазмұны бойынша берілген сұрақтарға түсініп жауап бере алды. |
|
|
||
|
Жалпы баға Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1: 2: |
||||
Тексерілді:
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Əл-Фараби."Қашықтасың,туған жер!"
Əл-Фараби."Қашықтасың,туған жер!"
|
Күні: |
Мектеп: Пән мұғалімі: |
|||||||
|
Сынып: 6 |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||||
|
Бөлім: |
Туған жерім- аялы алтын бесігім. |
|||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Әл-Фараби «Қашықтасың туған жер», «Тіршілікте құрыштай бол төзімді». Ақын өлеңдерінің өзектілігі. |
|||||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары: |
6.2.1.1 шығарма композициясындағы белгілі бір эпизодтың алатын маңызына негіздеме жасау; |
|||||||
|
Сабақ мақсаты: |
Шығарманың өлеңдернің өзектілігін түсіну,ой қорыта алу |
|||||||
|
Құндылықтарды игерту: |
Туған жерді аялау,өмір мен дос,ақыл-парасат,тіршіліктің маңызын түсініу т.б. |
|||||||
|
Пәнаралық байланыс: |
Тарих, қазақ тілі |
|||||||
|
АКТ-ны қолдану дағдылары: |
Планшет |
|||||||
|
Бағалау критерийлері: |
-Өлеңдерінің өзектілігін анықтайды. |
|||||||
|
Тілдік мақсаттар: |
Трактат, шаңыт, сарылу, зиялы, тұтам |
|||||||
|
Дифференциация |
Оқушылардың барлығы: Әбу Насыр әл-Фарабидің өлеңдерінің мәнін ашады, түсінеді; Оқушылардың
көбісі: Туған жерге деген
сүйіспеншілігін сезініп,ізденеді; |
|||||||
|
Осыған дейін меңгерілген білім |
Әл – Фараби өмірі мен шығармалары туралы деректер біледі. |
|||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||
|
Жоспарлан-ған уақыт Сабақтың басы |
Қызығушылықты ояту 1.Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу,түгендеу. 2.Психологиялық ахуал. «Өлеңді ұйқастыр» әр оқушы бір қатардан туған жер туралы өлең шығарады.Әр топ бір шумақ. 3.Ширату 1. Әл-Фарабидің шын есімі кім? Қай жерде дүниеге келген? 2 4. Ғалымның қанша ғылыми жазбасы біздің заманымызға жетті?
Әл-Фараби туралы «Сен білесің бе?» планшеттен видеоролик көрсетемін. |
Ресурс сурет |
||||||
|
С 30 минут |
Тапсырма. «DEAL» D – Describe – баяндау, суреттеу (оқығанды, көргенді сипаттау, сынау, өлшеу). E – Explain – түсіндіру (құбылыс немесе оқиға бойынша не білетіндерін, түсінгендерін суреттеу). A – Anallуse – талдау (ақпаратты талдау, қорытынды жасау, себептерін атау). L – Links – байланыс (болжамдар немесе қорытынды жасау, өзінде бар біліммен байланыстыру 1-топ.«Қашықтасың туған жер» Ақын өлеңінің өзектілігін анықтайды 2-топ. «Тіршілікте құрыштай бол төзімді». Ақын өлеңінің өзектілігін анықтайды. 3-топ .
Қ/Б «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі |
А4 формат |
||||||
|
Сабақтың соңы |
«Көңіл күй букеті» Оқушылар гүлдерді вазаға қояды. Ваза суреті плакатқа салынған. Сабақтағы жұмысын бағалай отырып, әр оқушы аты жазылған стикер-гүлді вазаға бекітуі қажет. Қызыл түс – проблема бар, көмек қажет. Сары түс – барлығы түсінікті емес. Жасыл түс – барлығы жақсы. |
Қағаз гүлдер |
||||||
|
Қосымша ақпарат |
Интернет желісі |
|
||
|
Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? |
Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік ережелері АКТ-мен байланыс |
Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз? |
||
|
Тыңдалған мəтіннің негізгі мазмұнын түсіну, ақпараттың өзектілігін анықтайды. Мәтінінің мазмұнын түсінедіМәтіннің мазмұны бойынша берілген сұрақтарға түсініп жауап бере алды. |
|
|
||
|
Жалпы баға Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1: 2: |
||||
Тексерілді:
шағым қалдыра аласыз
абақтың ортасы












