Сабақтың тақырыбы:
| М. Шаханов. Достық өлкесiнiң заңы |
Күні: |
|
Сынып: |
|
|
Сабақта меңгерілетіндағдылық мақсаттар | Өлеңді өмірмен байланыстыра отырып, өлең мазмұнын меңгерту. Автордың өмірі мен шығармашылығы туралы мәлімет беріп, мәнерлеп оқу дағдыларын жетілдіру, өлеңді сатылай кешенді талдау арқылы білімдерін көтеру. |
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар білуге тиісті:Автордың өмірі мен шығармашылығы туралы біледі. |
| Оқушылардың көпшілігі білуге тиіс:Тақырып мазмұнын түінуі тиіс |
| Кейбір оқушылар білуге тиіс:Автордың өзге де шығармаларын. |
Бұрыннан бар білімдері | Тапсырмаларды сатылай кешенді талдауды біледі. |
Жоспар |
Жоспарланғануақыттар | Жоспарланған уақыт (жаттығулар) | Ресурстар |
Басталуы | Ұйымдастыру кезеңіТопқа бөліну (конфеттер таңдау арқылы)Конфетте достық туралы мақал-мәтелдер, адал достық, амал достық бойындағы қасиеттер жазылған. Дос болсаң берік бол,Досыңа серік бол. Жолдасы жақсының өзі жақсы Досы көпті жау алмайды,Ақылы көпті дау алмайды. Жүз теңгең болғанша,Жүз досың болсын. Дос жылатып айтады,Дұшпан күлдіріп айтады.көмектесу, сыйластық, құрметтеу, кемшілігін бетіне айту, жанашыр.өзінің қамын ойлау, өзгеге жақсылық ойламайды, досының жетістігін көре алмау, сатқын, арам. Қызығушылықты ояту«Ғажайып алаң» ойыны |
Таныстырылым. |
Ортасы
| Жаңа сабақОқулықпен жұмысМ. Шаханов туралы мәлімет беру1942 ж 2шілде Қазақстанның халық жазушысы,Оңтүстік Қазақстан облысы ақын, сазгер, қоғам қайраткері.Әкесі Досболов Шахан «Түрік халықтары арасынан анасы Ұмсын ең үздік әлем ақыны» ата-ғының иегері«Жалын» журналының бас редакторы «Мемлекеттік тіл қоғамдық қозғалысыныңтөрағасыМ. Шаханов шығармаларының тақырыптары: Отан ТарихТабиғат ДостықМахаббат2. Оқулықпен жұмысІштей оқу• 1-топ 1,2,3шумағын• 2-топ 4,5,6 шумағын• 3-топ 7,8,9 шумағын• Өлең мазмұнын қара сөзбен әңгімелеу 3. Дәптермен жұмысСүттей аппақ- тазаКөңіліміздің айдынында күн жүзді- қуану, шаттануӨлке-адамның туған жері және өсіп өнген аймағы. Мұғалімнің түсіндірмесі | Автор портреті, дәптерлер. Электронды оқулықты тыңдап,тақырып қою.
|
Сергіту сәті | Жолдарыңа үңіліп,Екі бақа жүгіріп,Секіреді, бақ-бақ,Ағаштарды аттап.Олар ерте тұрады,Беті-қолын жуады.Оңға-солға шайқалып,Бақылдайды ән салып.Судан шіркей табады,Өсіп үлкен болады.Бақ-бақ, нақ-нақ,Біздер айттық тақпақ. | Сергіту жаттығуы жазылған парақша |
Аяқталуы | Сұрақтармен жұмыс-Өлең кімнің атынан баяндалып тұр?- Мұхтар мен досы әжесінен неге қатты қорықты?-Әжесі неге немересін жазалаусыз қалдарды?-Баланың орнында болсаң сен не істер едің? | Берілген тапсырма барысында оқушылар өз белсенділктерін көрсетеді. |
Үйге тапсырма: өлеңді мәнерлеп оқу. |
Дифференциациялау оқушыларға мейлінше қолдаукөрсетуді қалай жоспарлайсыз?Қабілетті оқушыға тапсырманықалайша түрлендіресіз? | Бағалау – оқушы білімінтексеруді қалайшажоспарлайсыз? | Пәнаралық байланыс –Денсаулық пен қауіпсіздіктітексеру, АКТ |
РефлексияСабақтың мақсатымен оқу міндеттеріанық па?Бүгін оқушылар неүйренді?Сабақ қалай өтті,қандай деңгейдеөтті?
|
Бүгінгі сабақ кызықты болды ма?
|
Дифференциялаужоспарым жүзегеасты ма?Тапсырмаларысәйкес болды ма?Уақыт дәлдігі қалайболды? Жоспарымақандай өзгерістеренгіздім? | |
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?1: Оқушыларды сабақтың әр кезеңінде бағалау.2: Дарынды және үлгерімі төмен оқушылардың ерекшелігіне көңіл бөлу.Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады ( оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?1: Сабақтың нәтижесіне көңіл бөлу.2: Рефлексия.Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім ? |