Қысқа мерзімді жоспар
|
Сабақ: «Қазақ тілі» Мағжан Жұмабаев |
Мектеп: Кеңқияқ орта мектебі |
||
|
Күні: 10.09.2018 |
Мұғалімнің аты-жөні: Жумагалиева Асемгуль Турегалиевна |
||
|
Сынып: 7 «Г» |
Қатысқандар: 15 |
Қатыспағандар:0 |
|
|
Оқу мақсаты: |
Тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсінеді. Ақпараттың өзектілігін анықтайды Т2 |
||
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлығы орындайды: Өлеңнің мазмұнын түсінеді.Негізгі ойды анықтайды Көпшілігі орындайды: Өлеңдегі сын есімдерді пайдалана отырып тірек сызбаны толықтырады. Кейбірі орындайды: Өлең мазмұның өмірмен байланыстырады, салыстыра алады. |
||
|
Бағалау критерийі |
1.Өлең мазмұнын түсінеді,негізгі ойды анықтайды. 2.Сын есімдірді пайдалана отырып сызбаны толықтырады 3.Өлең мазмұның өмірмен байланыстырады, салыстыра алады.
|
||
|
Оқыту дағдылары |
Білу, түсіну, қолдану, талдау, жинақтау, бағалау |
||
|
Оқыту әдіс-тәсілдері |
«Тұлғаны таны», «Ассоциация» әдісі, «Кубизм», «Бес саусақ». |
||
|
Тілдік мақсаттар
|
Айбынды,елдік, жауыз, ұшқын, сөздерінің мағынасын түсінеді |
||
|
Құндылықтарға баулу
|
«Мәңгілік Ел» жалпыұлттықидеясыныңмаңыздылығыТарихтың, мәдениет пен тілдіңбіртұтастығы |
||
|
Пәнаралық байланыс |
тарих |
||
|
Сабақ барысы |
||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы
5 минут
Сабақтың ортасы 5-минут
3-минут
2-минут
3-минут
5-минут
5-минут
5-минут
4-минут
3-минут
|
Амандасу Ой шақыру «Тұлғаны таны» әдсі арқылы топқа бөлу және жаңа тақырыпқа шығу. Өлеңнің авторын анықтайды. Алдынғы білімді еске тусіре келе жаңа тақырыпқа шығамын. -Өлең қалай аталады? Авторы кім? -М.Жұмабаев туралы не білесіздер? «Адам- шын адам боламын десе, халық ісі, халық пайдасы жолында құрбан бола білсін»,деген цитатасын оқытып,ақынды қандай адам деп білеміз? -дұрыс Патриот. Патриот – қандай адам? -Ал осындай патриот деп біздің өмірімізде кімдерді атай аламыз? Жақсы ендеше М.Жұмабаевтың патриот екенінің тағы бір дәләлі «Қазақ тілі» өлеңі.
Мәтін алды жұмыс. 1-тапсырма «Қазақ тілі» ассоциация. Дескриптор 1.өз білімін ұсынады. Мәтін кезі. 2-тапсырма Өлеңді тыңдайды.Мәтін алды жасаған ассоциацияларын өлеңдегі сын есімдер арқылы толықтырады. Дескриптор 2.Өлеңдегі сын есімдерді пайдалана отырып, сызбаны толықтырады. Мәтін соңы. «Кубизм» әдісі 3-тапсырма 1.Өлеңнің негізгі тақырыбы не? Нешінші шумақтан анықтадың? Дескриптор 3.1 негізгі ойды анықтайды
4-тапсрыма 2.Теңеулерді тап. Соңғы шумақтың мазмұның түсіңдір. Дескриптор 3.2 Өлеңнен теңеулерді табады 5-тапсырма 3.Қазақ тілінің бүгінгі күндегі орны. Дескриптор 3.3маңыздылығын анықтайды. 6-тапсрыма 4.Өлеңдегі қазақ тілі мен қазіргі қазақ тілінің тағдырың салыстыр Дескриптор 3.4 салыстырады 7-тапсырма 5.Мемлекеттік тіл туралы сұхбат жүргізу Дескриптор 3.5 сұхбат жүргізеді 8-тапсырма 6. «Мәуелі ағаш» арқылы бүгінгі тақырыпты қорытындылау..Яғни, өлең мазмұнына сай ақын қазақ тілін қандай тіл деп көрсеткен? -Бабам тілі ағаштың қай бөлігіне орналастырамыз? Не себепті? -Ал қазір қазақ тілін қай бөлігіне орналастырамыз? Не себепті? -Қай кезде ақынның арманы сенімі ақталады? Алма пішінді стикерге өз ойларын жазып ағашқа орналастырады. -Міне, осы кезде мәуелі ағашта жеміс береді. Қалыптастырушы бағалау
Кері байланыс. «Бес саусақ» әдісі. Бас бармақ-басты мәселе Балалы уйрек –бірлесу.Мен топта/жұпта қалай жұмыс жасадым.Кімге көмек бердім? Ортан терек-ойлану. Мен бүгінгі сабақтан не түйдім? Шылдыр шүмек-шынайылық. Сабақ маған ұнады ма? Неліктен? Кішкентай бөбек-көңіл-күй ахуалы.мен сабақта өзімді қалай сезіндім.
|
Автор портреті «Арыстанмын», «Жолбарыспын», «Көкте-бұлтпын», «Жерде желмін»
унтаспа
Кубик
Мәуелі ағаш суреті
«Гаухар тас»
«Бес саусақ» қағаз қиындысы |
||
|
|
|
|
||
|
|
|
|
||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау |
||
|
* Мақсат бойынша саралау.
* Тапсырманы саралау. А деңгейі: Қазақ тілінің маңыздылығын анықтайды. Өлеңдегі қазақ тілі мен қазіргі қазақ тілі тағдырың салыстырады.
В деңгейі Негізгі идеяны анықтайды. Өлеңнен теңеулерді табады. Сұхбат жүргізеді. С деңгейі Өз білімін ұсынады. Өлеңнен сын есімдерді тауып сызбаны толықтырады. * Қарым-қатынас бойынша саралау. «Ассоциация» кезінде балалар бір-бірін толықтырып отырады. * Оқушыға жеке қолдау көрсету арқылы саралау. Орта деңгейлі оқушыларды мадақтау «Өте жақсы», «Жарайсың». Қабілеті жоғары оқушыларға «Дұрыс, тағы қандай ой қосар едің» дегендей мадақтау сөздерін айтып қошеметтеп отырамын. Және күрделі сұраққа жауап берген оқушыларды «гауһар таспен» ынталандырып отырамын
|
Критерриалды бағалау
Бағалау түрлері( «Бес саусақ, «гауһар тас», уш шапалақ). «Өте жақсы», «Керемет», «Жарайсың» сөздері арқылы мадақтап отырамын. (Әр тапсырма сайын). |
|
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Мағжан Жұмабаев "Қазақ тілі" өлеңі 7 сынып
Мағжан Жұмабаев "Қазақ тілі" өлеңі 7 сынып
Қысқа мерзімді жоспар
|
Сабақ: «Қазақ тілі» Мағжан Жұмабаев |
Мектеп: Кеңқияқ орта мектебі |
||
|
Күні: 10.09.2018 |
Мұғалімнің аты-жөні: Жумагалиева Асемгуль Турегалиевна |
||
|
Сынып: 7 «Г» |
Қатысқандар: 15 |
Қатыспағандар:0 |
|
|
Оқу мақсаты: |
Тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсінеді. Ақпараттың өзектілігін анықтайды Т2 |
||
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлығы орындайды: Өлеңнің мазмұнын түсінеді.Негізгі ойды анықтайды Көпшілігі орындайды: Өлеңдегі сын есімдерді пайдалана отырып тірек сызбаны толықтырады. Кейбірі орындайды: Өлең мазмұның өмірмен байланыстырады, салыстыра алады. |
||
|
Бағалау критерийі |
1.Өлең мазмұнын түсінеді,негізгі ойды анықтайды. 2.Сын есімдірді пайдалана отырып сызбаны толықтырады 3.Өлең мазмұның өмірмен байланыстырады, салыстыра алады.
|
||
|
Оқыту дағдылары |
Білу, түсіну, қолдану, талдау, жинақтау, бағалау |
||
|
Оқыту әдіс-тәсілдері |
«Тұлғаны таны», «Ассоциация» әдісі, «Кубизм», «Бес саусақ». |
||
|
Тілдік мақсаттар
|
Айбынды,елдік, жауыз, ұшқын, сөздерінің мағынасын түсінеді |
||
|
Құндылықтарға баулу
|
«Мәңгілік Ел» жалпыұлттықидеясыныңмаңыздылығыТарихтың, мәдениет пен тілдіңбіртұтастығы |
||
|
Пәнаралық байланыс |
тарих |
||
|
Сабақ барысы |
||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы
5 минут
Сабақтың ортасы 5-минут
3-минут
2-минут
3-минут
5-минут
5-минут
5-минут
4-минут
3-минут
|
Амандасу Ой шақыру «Тұлғаны таны» әдсі арқылы топқа бөлу және жаңа тақырыпқа шығу. Өлеңнің авторын анықтайды. Алдынғы білімді еске тусіре келе жаңа тақырыпқа шығамын. -Өлең қалай аталады? Авторы кім? -М.Жұмабаев туралы не білесіздер? «Адам- шын адам боламын десе, халық ісі, халық пайдасы жолында құрбан бола білсін»,деген цитатасын оқытып,ақынды қандай адам деп білеміз? -дұрыс Патриот. Патриот – қандай адам? -Ал осындай патриот деп біздің өмірімізде кімдерді атай аламыз? Жақсы ендеше М.Жұмабаевтың патриот екенінің тағы бір дәләлі «Қазақ тілі» өлеңі.
Мәтін алды жұмыс. 1-тапсырма «Қазақ тілі» ассоциация. Дескриптор 1.өз білімін ұсынады. Мәтін кезі. 2-тапсырма Өлеңді тыңдайды.Мәтін алды жасаған ассоциацияларын өлеңдегі сын есімдер арқылы толықтырады. Дескриптор 2.Өлеңдегі сын есімдерді пайдалана отырып, сызбаны толықтырады. Мәтін соңы. «Кубизм» әдісі 3-тапсырма 1.Өлеңнің негізгі тақырыбы не? Нешінші шумақтан анықтадың? Дескриптор 3.1 негізгі ойды анықтайды
4-тапсрыма 2.Теңеулерді тап. Соңғы шумақтың мазмұның түсіңдір. Дескриптор 3.2 Өлеңнен теңеулерді табады 5-тапсырма 3.Қазақ тілінің бүгінгі күндегі орны. Дескриптор 3.3маңыздылығын анықтайды. 6-тапсрыма 4.Өлеңдегі қазақ тілі мен қазіргі қазақ тілінің тағдырың салыстыр Дескриптор 3.4 салыстырады 7-тапсырма 5.Мемлекеттік тіл туралы сұхбат жүргізу Дескриптор 3.5 сұхбат жүргізеді 8-тапсырма 6. «Мәуелі ағаш» арқылы бүгінгі тақырыпты қорытындылау..Яғни, өлең мазмұнына сай ақын қазақ тілін қандай тіл деп көрсеткен? -Бабам тілі ағаштың қай бөлігіне орналастырамыз? Не себепті? -Ал қазір қазақ тілін қай бөлігіне орналастырамыз? Не себепті? -Қай кезде ақынның арманы сенімі ақталады? Алма пішінді стикерге өз ойларын жазып ағашқа орналастырады. -Міне, осы кезде мәуелі ағашта жеміс береді. Қалыптастырушы бағалау
Кері байланыс. «Бес саусақ» әдісі. Бас бармақ-басты мәселе Балалы уйрек –бірлесу.Мен топта/жұпта қалай жұмыс жасадым.Кімге көмек бердім? Ортан терек-ойлану. Мен бүгінгі сабақтан не түйдім? Шылдыр шүмек-шынайылық. Сабақ маған ұнады ма? Неліктен? Кішкентай бөбек-көңіл-күй ахуалы.мен сабақта өзімді қалай сезіндім.
|
Автор портреті «Арыстанмын», «Жолбарыспын», «Көкте-бұлтпын», «Жерде желмін»
унтаспа
Кубик
Мәуелі ағаш суреті
«Гаухар тас»
«Бес саусақ» қағаз қиындысы |
||
|
|
|
|
||
|
|
|
|
||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау |
||
|
* Мақсат бойынша саралау.
* Тапсырманы саралау. А деңгейі: Қазақ тілінің маңыздылығын анықтайды. Өлеңдегі қазақ тілі мен қазіргі қазақ тілі тағдырың салыстырады.
В деңгейі Негізгі идеяны анықтайды. Өлеңнен теңеулерді табады. Сұхбат жүргізеді. С деңгейі Өз білімін ұсынады. Өлеңнен сын есімдерді тауып сызбаны толықтырады. * Қарым-қатынас бойынша саралау. «Ассоциация» кезінде балалар бір-бірін толықтырып отырады. * Оқушыға жеке қолдау көрсету арқылы саралау. Орта деңгейлі оқушыларды мадақтау «Өте жақсы», «Жарайсың». Қабілеті жоғары оқушыларға «Дұрыс, тағы қандай ой қосар едің» дегендей мадақтау сөздерін айтып қошеметтеп отырамын. Және күрделі сұраққа жауап берген оқушыларды «гауһар таспен» ынталандырып отырамын
|
Критерриалды бағалау
Бағалау түрлері( «Бес саусақ, «гауһар тас», уш шапалақ). «Өте жақсы», «Керемет», «Жарайсың» сөздері арқылы мадақтап отырамын. (Әр тапсырма сайын). |
|
||
шағым қалдыра аласыз














