Қысқа мерзімді жоспар
|
Пәні: Дүниетану Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Бөлім: «Ме «Мен және қоғам» Бөлімше: 1.4 Денсаулық пен қауіпсіздік Ортақ тақырып: «Тағам және сусындар» Күні:13.04.2018 Сынып: 1 «А» |
Мектеп: Мұғалімнің аты-жөні: Қатысқандар саны:18 Қатыспағандар саны:0 |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Біз қалай тамақтанамыз? |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
1.1.4.2 Тамақтану режимін сақтау қажеттілігін түсіндіру. |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
1.Дұрыс тамақтану режимін сақтау қажеттілігін түсінеді. Тағам және сусын түрлерін ажыратады. 2.Дұрыс тамақтану денсаулыққа пайдалы екенін әңгімелейді, пайдалы тағамдар мен сусындарды ажыратып, сәйкестендіреді. 3.Дұрыс тамақтану ережесін құрып, өз нұсқасын салыстырады. |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Дұрыс тамақтанудың маңыздылығы туралы әңгімелейді. |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар сөйлеу барысынды қолданады: тамақтану режимі, ас мәзірі, дұрыс тамақтану, ұлттық тағамдар сөздерін пайдаланады. Дұрыс тамақтанудың маңыздылығы туралы әңгімелер, сұрақ-жауаптар құрастырады. Пәнге тән лексика мен терминология: тағам, сусын, тамақтану ережесі. Талқылауға арналған сұрақтар: -Неліктен бұл тағамды таңдап алдыңыз? -Дүкен немесе базардан не сатып ала аласыздар? - Ас үйде нені табуға болады? -Тағамдар қандай болуы керек? -Қандай сусындарды білесіңдер? -Тамақтану режимі дегенді қалай түсінесің? Тағам-еда-food, сусын-напиток-drink. |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Ынтымақтастық. Ширату жаттығуы, оқу мақсатын анықтауда,топпен жұмыстануда оқушыларды бірлесе жұмыс жасауға,біріге отырып шешім қабылдауға, бір-бірін құрметтеуге, қамқор болуға баулимын. Еңбек пен шығармашылық. Берілген суреттер бойынша тағам мен сусынның түрлерін ажыратуға, дұрыс тамақтану ережесін құруды,жіктеуді үйретемін. Қонақжайлылық.Қазақ халқының қонақжайлылық,үлкендерге құрмет,төзімділік сияқты дәстүрлі құндылықтарын құрметтеуге тәрбиелеймін. Өмір бойы білім алу. Жеке,жұппен, топпен жұмыс кезінде берілген тапсырманы орындағанда және дәптермен жұмыстанғанда оқушылардың шығармашылық, өзін -өзі жетілдіру дағдыларын қалыптастырамын. |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Көркем еңбек. «Орындап көр» айдарында оқушылар таңғы асқа ішетін әр түрлі тағамдар мен сусынды ермексаздан жасайды. Жаратылыстану. Оқушылар дұрыс тамақтану мәзірін құрастырады. |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
«Салт-дәстүр және ауыз әдебиеті» тарауында қазақ халқының тарихына қатысты қызықты аңыздар,ҚР рәміздері, елорданың көрікті жерлері туралы ақпарат алды. |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ |
Интербелсенді тақтадан «Дұрыс тамақтану» туралы слайд көрсетіледі. |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы: |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақта жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Басы 1 мин 2 мин 2 мин |
1.(Ұ.М.К)Ширату. Оқушылармен амандасқаннан кейін,қызықтыру үшін «Ақиқат,жалған» ойынын ойнатамын. Оқушылардың айтылған мысалдың жалған екенін білсе,аяқтарын тарсылдатады,ақиқат екенін білсе,қолдарын шапалақтайды. -Таңғы асты түскі 14:00 де ішеміз (Ж) -Бесін аста жемістер жеген пайдалы (А) -Қымыз - денсаулыққа зиянды сусын (Ж) -Ертедегі адамдар етті отқа пісірмеген. (А) -Күніне төрт-бес мезгіл тамақтанған дұрыс (А) -Тамақтану режимі қажет емес. (Ж) «Болжау» әдісі «Сиқырлы қоржын» Оқушыларды қызықтыру үшін тағам салынған қоржынды ұстатамын.Оқушылар сабаққа не әкелгенін таба алуы керек. Егер оқушылар қоржында не екенін таба алмаса, бір оқушыға қоржындағы заттарды қарап, тағам түрлерінің біреуін (мысалы: ақ,дәмді,қою)сипаттауды өтінемін. Оқушылар сипаттау арқылы қандай тағам екенін табады. Ол үшін жетелеуші сұрақтар беремін. -Ол қоржында не бар? -Жұмсақ па,қатты ма? -Пайдалы ма, зиянды ма? 2. «Суреттер сөйлейді» Саралаудың «Жіктеу» тәсілі. (топқа бөлу) Оқушылардың санына қарай азық-түлік түрлері жазылған үлестірме суреттер тастаймын.Өздері қажетті суреттерді таңдап,анықтайды.«Сөйлейтін қабырғаға» А4 мөлшеріндегі қағазға «жеміс-жидектер», «көкөністер», «сүт өнімдері» деп іліп қоямын. Мұғалімнің белгісі бойынша оқушылар «сөйлейтін қабырғада» ілінген атауларға сәйкес жылдам 3 топқа бірігеді. Ол үшін белгі беремін. Берілген уақытта топқа барып,тұра қалуы керек. -Неліктен бұл тағамды таңдап алдыңыз? -Ендеше,таңдаған тағамдарымызға байланысты топқа бөлініп отырамыз. Әр топ партасында «жемістер», «көкөністер», «сүт өнімдері» сөздері жазылып тұрады. Оқушылар өздерінің орындарын табады. Топ ережесі сұралады. Тақтадағы жаңа сөздерді оқытамын.
ҚБ: Мұғалімнің «Қолпаштау» әдісі «Жарайсыңдар!», «Тамаша!», «Керемет!» |
Ірімшік Алма, алмұрт, өрік,қызанақ, қияр, сүт, айран, қымыз, т.б.суреттері арқылы топқа бөлінеді. |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Ортасы 3 мин
5 мин 6 мин
3 мин 4 мин 6 мин 5 мин |
-Бүгінгі сабағымыздың мақсаты: дұрыс тамақтану режимін сақтауды, тағам және сусын түрлерін ажыратуды, дұрыс тамақтану денсаулыққа пайдалы екенін әңгімелей отырып, дұрыс тамақтану ережесін құрамыз. 3/.(Ұ.М.К.) «Қажетін ал». Интербелсенді тақтадан «Дұрыс тамақтану» туралы слайд көрсетемін. Оқушылар өздеріне керек ақпаратты тыңдап отырады. Слайдтан көріп, түсінгендерін қорыту мақсатында «Сұрақ – жауап» әдісін қолдануда «Балмұздақтағы таяқшалар» әдісін қолданамын. - Балалар, дұрыс тамақтанудың режимін сақтап жүрсіңдер ме? -Адамға тамақтану не үшін
қажет? - Суреттен қандай тағам, сусын көріп тұрсыздар? - Суреттегі оқушылар қай мезгілде тамақтанып отыр? - Таңертең қандай тамақтар жеу керек деп ойлайсыңдар? -Зиянды тағам түрлері деп қандай тағамдарды айтуға болады? -Дұрыс тамақтану үшін неше мезгіл тамақ ішу қажет? ҚБ: Мұғалімнің кері байланысы «Шамшырақпен» бағалау. 4.Ұ.Оқулықпен жұмыс. Мұғалім мәтінмен жұмыс жасайды.«Ойлан-жұптас-бөліс» әдісі Саралау тәсілі: тапсырма I топ: Ежелгі адамдардың тамақтану ерекшелігін айтады. II топ : Қазіргі адамдардың тамақтану ерекшелігін айтады. III топ : Ежелгі және қазіргі адамдардың тамақтануын салыстыра отырып әңгімелейді. ҚБ:«Білезік» әдісі арқылы бағалайды. Сұраққа жалаң сөзбен жауап берсе-қызыл білезік Сұраққа толық жауап берсе-сары білезік Ойлануды қажет ететін сұраққа жауап берсе-жасыл білезік тағылады. 6. Саралау тәсілі: тапсырмалар Т: «Кім шапшаң?» семантикалық тапсырма беру. I топ. А: Тағам және сусын түрлерін табу.
Дескриптор:
Қ.Б. «От шашу» әдісі бойынша өз-өздеріне қол шапалақтайды. Барлығы дұрыс тапса- жоғары шапалақтайды. Кейбір оқушылар тапса-ортада шапалақтайды. Таба алмаған оқушылар-төменнен шапалақтайды.
II топ. В: Пайдалы және зиянды тағамдар мен сусындарды бір-бірінен ажыратып, сәйкестендіреді және әңгімелейді. «Льюис Кэррол» диаграммасы арқылы ажыратады. (Тағамдар мен сусындар бейнеленген қима суреттер беріледі.)
Қ
Б Толық жауап берсе-
Ө
III топ: С.Тамақтану ережесін құрастырып, өз нұсқасын салыстыру қажет. Кесілген ережелерді пирамидалар бойына төменнен жоғары қарай орналастыру керек. (Сызбаға қарап, тамақтану ережесін құрастырады.)
1. Адамдар күніне 4-5 мезгіл тамақтану керек. 2. Тамақты асықпай жеу керек. 3. Тамақтанған соң дереу шай ішуге болмайды. 4.Тойып тамақтануға болмайды.
Бағалау критерийі: Білім алушы суретке қарап, тамақтану ережесін құрады. Дескриптор:
Қ.Б.« Жұдырық-Үш саусақ- Алақан» -егер оқушылар мақсаттарға және күтілетін нәтижеге қол жеткізгендігіне сенімді болса -ашық алақан -егер оқушылар мақсатқа жартылай ғана жетіп ,бірақ әлі де болса үйрену керек деп санаса-үш саусақ -егер оқушылар елеусіз ғана табысқа жетсе немесе мақсатқа жету үшін елеусіз жұмыс істесе -жұдырығын көрсетеді.
5. Ұ.(М.К) Сергіту сәті: «Жеміс-көкөністер» салаты Оқушылар ортаға шеңберлей тұрады.Мұғалім оқушыларды тұрған ретімен жемістер мен көкөністер атауымен санап шығады: «Алма,шие,өрік,банан».Мұғалім бір немесе бірнеше жеміс немесе көкөністі атайды. Сол кезде оқушылар орнын ауыстыру қажет.
7. Жұптық жұмыс. Алғашқы адамдар нені азық етті? Қазіргі адамдар ше?Арасын сызықпен сәйкестендіреді.
Дескриптор: -Алғашқы адамдардың азығын табады. -Қазіргі адамдардың азығын табады.
ҚБ: Жұлдызшалар» арқылы мұғалімнің бағалауы. Үлкен жұлдызша-тапсырма толық орындалса, кішкентай жұлдызша-тапсырма жартылай дұрыс орындалса
8. Т. Саралау тәсілі: «Диалог және қолдау көрсету» Белсенді оқу әдісі: Тапсырмалар 10. Т. (М.К) «Қонақты қарсы алу» рөлдік ойын. Сынып оқушылары бөлінген топ бойынша Қазақстан,Ресей,Англия өкілдері болады.Оларға бір-біріне қонаққа баратынын ескертіп қоямын. Сынып оқушылары ермексаздан тағам мен сусын жасайды. Қонаққа келгенде қандай сыпайы сөздер айту қажет екенін сұраймын. Әр топтан бір оқушы қонақтар үшін дайындалған тағам мен сусын түрлерін үш тілде айтады. Жаңа сөздерді қолданады. Жауабы:(«Сәлеметсіздер ме,қош келдіңіздер,төрге шығыңыздар,астарыңыз дәмді болсын!) 1 топ-Қазақстан өкілдері -таңғы ас 2 топ-Ресей өкілдері- түскі ас 3 топ-Англия өкілдері –кешкі ас ҚБ:2. «Eкi жұлдыз,бip ұcыныc» әдici apқылы тoптap бipiн-бipi бaғaлaйды. Тoптapдың eкi жaқcы жaуaптapын eкi жұлдыз, әлi тoлықтыpуды қaжeт eтeтiн жaуaптapын ұcыныc бepу apқылы бaғaлaймыз.
Сабақты бекіту. Бағалау критерийі Білім алушы
•Дұрыс тамақтанудың маңыздылығы туралы әңгімелейді.
Ө.ҚБ тапсырмалары Ойлау дағдыларының деңгейі: Білу,түсіну және қолдану.
Тимурдың жазған хатын мұқият тыңда. Оған қандай кеңес берер едің? Жұпта талқыла. Тимурға дұрыс тамақтану туралы жауап хат жаз.
Дескриптор Білім алушы - хаттың мазмұнын талқылайды; - дұрыс тамақтануға қатысты пікір білдіреді; - кейіпкерге дұрыс тамақтанудың маңыздылы туралы кеңес береді. Өзіндік бағалау. ҚБ: Сәнді жұлдыздар
|
Интербелсенді тақта Қосымша 1.слайд
1 Дүниетану (70-71 беттер)
Үлкен, кішкентай жұлдызшалар
Жұмыс дәптері (49-бет)
1 сынып Дүниетану
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 3 мин |
Кері байланыс. 10/. Ұ. «Сұрақты ұстап ал» әдісі , допты лақтыру арқылы оқушылардың жауаптарын тыңдау. -Неге тамақтанамыз? -Неше мезгіл тамақтанған дұрыс? -Қандай тамақтар денсаулыққа пайдалы? -Неліктен кейбір тағамдарды зиянды деп айтамыз? -Ұлттық тағам түрлері мен сусындарын ата -Неге дұрыс тамақтануымыз керек? -Дұрыс тамақтану үшін не болу керек?
Бүгінгі сабақта қалай түсінгендерін кері байланыс парағына жапсырады.
Peфлeкcия «Жемістер мен көкөністер» кері байланысы арқылы қopытындылaп, бaғaлaу. - Бүгiнгi caбaқ түciнiктi бoлды мa? - Caбaқ ciздepгe ұнaды мa? Нeciмeн ұнaды? Түciнiктi бoлca, қиындық бoлмaғaн бoлca, қoлдapындaғы cтикepдi жacыл түcкe жaпcыpaды. - Бүгiнгi caбaқ түciнiктi бoлды, бipaқ қиындық тудыpғaн тaпcыpмaлap бoлды мa? Қaндaй? Қиындық бoлғaн бoлca қoлдapындaғы cтикepдi қызыл түcкe жaпcыpaды. -Caбaқтaн түciнбeй, қинaлғaн кeздepiң бoлды мa? Қинaлып, түciнбeгeн бoлcaңдap қoлдapындaғы cтикepдi сары түcкe жaпcыpaды.
|
Доп
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау-сіз қалай көбірек қолдау беруді жоспарлайсыз?Басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырма бересіз? |
Бaғaлaу – оқушылардың оқуын қалай тексермекшісіз?
|
Дeнcaулық жәнe
қaуiпciздiк тexникacын caқтaу |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Әрбір жеке оқушы қажеттілігін қанағаттандыру мақсатында саралау жұмыстары жүргізіледі. Тапсырма Білім деңгейі әртүрлі оқушыларға тапсырмалар беріледі. Оқушылар деңгейлеріне қарай алға жылжып отырады. Қарқын Жылдам жұмыс істейтін оқушылар, жай қарқында жұмыстанатын оқушыларға көмектеседі. Қорытынды Барлық оқушыларға бағытталған тапсырма бере отырып, олардың әрқайсысының жеке өздерінен не күтетіндігін түсінгендеріне көз жеткізеді . Диалог және қолдау көрсету Сабақтың мақсатын ашу үшін, диологқа негіз болатын сұрақтар қоямын. Оқулықтағы суретпен жұмыс кезінде, қалыптастырушы бағалауда диалог жүргізіледі. Деңгейлік жұмыс кезінде қолдау көрсетеді.
Бағалау Сабақтағы әрбір тапсырмадан соң оқушылар қалыптастырушы бағалаудың түрлері арқылы бағаланып отырады. Жұмыстары түзетіліліп ,дифференционалды жұмыстар жүргізіледі.
Жіктеу Саралау тапсырмаларын орындағанда оқушыларды А,В,С деңгейінде оқушыларға жұптық, өздік,топтық тапсырмалар беріледі.
|
1. ҚБ: Мұғалімнің «Қолпаштау» әдісі «Жарайсыңдар!», «Тамаша!», «Керемет!» 2.ҚБ: Ө. Мұғалімнің кері байланысы «Шамшырақпен» бағалау. 3. ҚБ: Т. «Oйлaн – Жұптас-Бөліс» әдісі. «Білезік» әдісі арқылы бағалайды. 4. ҚБ: Саралау тапсырмалары «Оймен бөліс» әдісі А тобына «От шашу» бойынша өз-өздеріне қол шапалақтайды. В тобына «Кәмпиттер» арқылы дұрыс тапқан оқушыны бағалау. С тобына « Жұдырық-Алақан» 5. Үлкен,кішкентай жұлдызшалар арқылы бағалау. 6. ҚБ:2. «Eкi жұлдыз,бip ұcыныc» әдici apқылы тoптap бipiн-бipi бaғaлaйды. Тoптapдың eкi жaқcы жaуaптapын eкi жұлдыз, әлi тoлықтыpуды қaжeт eтeтiн жaуaптapын ұcыныc бepу apқылы бaғaлaймыз. 7.ҚБ: : «Сәнді жұлдыздар» Жақсы- сары жұлдыз Жарадың –қызыл жұлдыз Ақылдым- жасыл жұлдыз
«Жемістер мен көкөністер» атты кері байланыс apқылы қopытындылаймын.
|
Cepгiту cәтiн opындaғaндa бip-бipiнe кeдepгi кeлтipмeу.
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Рефлексия Сабақ/ оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды?
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз?) 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз?) 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |
||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Мамандықтар сыры
Мамандықтар сыры
Қысқа мерзімді жоспар
|
Пәні: Дүниетану Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Бөлім: «Ме «Мен және қоғам» Бөлімше: 1.4 Денсаулық пен қауіпсіздік Ортақ тақырып: «Тағам және сусындар» Күні:13.04.2018 Сынып: 1 «А» |
Мектеп: Мұғалімнің аты-жөні: Қатысқандар саны:18 Қатыспағандар саны:0 |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Біз қалай тамақтанамыз? |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
1.1.4.2 Тамақтану режимін сақтау қажеттілігін түсіндіру. |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
1.Дұрыс тамақтану режимін сақтау қажеттілігін түсінеді. Тағам және сусын түрлерін ажыратады. 2.Дұрыс тамақтану денсаулыққа пайдалы екенін әңгімелейді, пайдалы тағамдар мен сусындарды ажыратып, сәйкестендіреді. 3.Дұрыс тамақтану ережесін құрып, өз нұсқасын салыстырады. |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Дұрыс тамақтанудың маңыздылығы туралы әңгімелейді. |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар сөйлеу барысынды қолданады: тамақтану режимі, ас мәзірі, дұрыс тамақтану, ұлттық тағамдар сөздерін пайдаланады. Дұрыс тамақтанудың маңыздылығы туралы әңгімелер, сұрақ-жауаптар құрастырады. Пәнге тән лексика мен терминология: тағам, сусын, тамақтану ережесі. Талқылауға арналған сұрақтар: -Неліктен бұл тағамды таңдап алдыңыз? -Дүкен немесе базардан не сатып ала аласыздар? - Ас үйде нені табуға болады? -Тағамдар қандай болуы керек? -Қандай сусындарды білесіңдер? -Тамақтану режимі дегенді қалай түсінесің? Тағам-еда-food, сусын-напиток-drink. |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Ынтымақтастық. Ширату жаттығуы, оқу мақсатын анықтауда,топпен жұмыстануда оқушыларды бірлесе жұмыс жасауға,біріге отырып шешім қабылдауға, бір-бірін құрметтеуге, қамқор болуға баулимын. Еңбек пен шығармашылық. Берілген суреттер бойынша тағам мен сусынның түрлерін ажыратуға, дұрыс тамақтану ережесін құруды,жіктеуді үйретемін. Қонақжайлылық.Қазақ халқының қонақжайлылық,үлкендерге құрмет,төзімділік сияқты дәстүрлі құндылықтарын құрметтеуге тәрбиелеймін. Өмір бойы білім алу. Жеке,жұппен, топпен жұмыс кезінде берілген тапсырманы орындағанда және дәптермен жұмыстанғанда оқушылардың шығармашылық, өзін -өзі жетілдіру дағдыларын қалыптастырамын. |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Көркем еңбек. «Орындап көр» айдарында оқушылар таңғы асқа ішетін әр түрлі тағамдар мен сусынды ермексаздан жасайды. Жаратылыстану. Оқушылар дұрыс тамақтану мәзірін құрастырады. |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
«Салт-дәстүр және ауыз әдебиеті» тарауында қазақ халқының тарихына қатысты қызықты аңыздар,ҚР рәміздері, елорданың көрікті жерлері туралы ақпарат алды. |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ |
Интербелсенді тақтадан «Дұрыс тамақтану» туралы слайд көрсетіледі. |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы: |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақта жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Басы 1 мин 2 мин 2 мин |
1.(Ұ.М.К)Ширату. Оқушылармен амандасқаннан кейін,қызықтыру үшін «Ақиқат,жалған» ойынын ойнатамын. Оқушылардың айтылған мысалдың жалған екенін білсе,аяқтарын тарсылдатады,ақиқат екенін білсе,қолдарын шапалақтайды. -Таңғы асты түскі 14:00 де ішеміз (Ж) -Бесін аста жемістер жеген пайдалы (А) -Қымыз - денсаулыққа зиянды сусын (Ж) -Ертедегі адамдар етті отқа пісірмеген. (А) -Күніне төрт-бес мезгіл тамақтанған дұрыс (А) -Тамақтану режимі қажет емес. (Ж) «Болжау» әдісі «Сиқырлы қоржын» Оқушыларды қызықтыру үшін тағам салынған қоржынды ұстатамын.Оқушылар сабаққа не әкелгенін таба алуы керек. Егер оқушылар қоржында не екенін таба алмаса, бір оқушыға қоржындағы заттарды қарап, тағам түрлерінің біреуін (мысалы: ақ,дәмді,қою)сипаттауды өтінемін. Оқушылар сипаттау арқылы қандай тағам екенін табады. Ол үшін жетелеуші сұрақтар беремін. -Ол қоржында не бар? -Жұмсақ па,қатты ма? -Пайдалы ма, зиянды ма? 2. «Суреттер сөйлейді» Саралаудың «Жіктеу» тәсілі. (топқа бөлу) Оқушылардың санына қарай азық-түлік түрлері жазылған үлестірме суреттер тастаймын.Өздері қажетті суреттерді таңдап,анықтайды.«Сөйлейтін қабырғаға» А4 мөлшеріндегі қағазға «жеміс-жидектер», «көкөністер», «сүт өнімдері» деп іліп қоямын. Мұғалімнің белгісі бойынша оқушылар «сөйлейтін қабырғада» ілінген атауларға сәйкес жылдам 3 топқа бірігеді. Ол үшін белгі беремін. Берілген уақытта топқа барып,тұра қалуы керек. -Неліктен бұл тағамды таңдап алдыңыз? -Ендеше,таңдаған тағамдарымызға байланысты топқа бөлініп отырамыз. Әр топ партасында «жемістер», «көкөністер», «сүт өнімдері» сөздері жазылып тұрады. Оқушылар өздерінің орындарын табады. Топ ережесі сұралады. Тақтадағы жаңа сөздерді оқытамын.
ҚБ: Мұғалімнің «Қолпаштау» әдісі «Жарайсыңдар!», «Тамаша!», «Керемет!» |
Ірімшік Алма, алмұрт, өрік,қызанақ, қияр, сүт, айран, қымыз, т.б.суреттері арқылы топқа бөлінеді. |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Ортасы 3 мин
5 мин 6 мин
3 мин 4 мин 6 мин 5 мин |
-Бүгінгі сабағымыздың мақсаты: дұрыс тамақтану режимін сақтауды, тағам және сусын түрлерін ажыратуды, дұрыс тамақтану денсаулыққа пайдалы екенін әңгімелей отырып, дұрыс тамақтану ережесін құрамыз. 3/.(Ұ.М.К.) «Қажетін ал». Интербелсенді тақтадан «Дұрыс тамақтану» туралы слайд көрсетемін. Оқушылар өздеріне керек ақпаратты тыңдап отырады. Слайдтан көріп, түсінгендерін қорыту мақсатында «Сұрақ – жауап» әдісін қолдануда «Балмұздақтағы таяқшалар» әдісін қолданамын. - Балалар, дұрыс тамақтанудың режимін сақтап жүрсіңдер ме? -Адамға тамақтану не үшін
қажет? - Суреттен қандай тағам, сусын көріп тұрсыздар? - Суреттегі оқушылар қай мезгілде тамақтанып отыр? - Таңертең қандай тамақтар жеу керек деп ойлайсыңдар? -Зиянды тағам түрлері деп қандай тағамдарды айтуға болады? -Дұрыс тамақтану үшін неше мезгіл тамақ ішу қажет? ҚБ: Мұғалімнің кері байланысы «Шамшырақпен» бағалау. 4.Ұ.Оқулықпен жұмыс. Мұғалім мәтінмен жұмыс жасайды.«Ойлан-жұптас-бөліс» әдісі Саралау тәсілі: тапсырма I топ: Ежелгі адамдардың тамақтану ерекшелігін айтады. II топ : Қазіргі адамдардың тамақтану ерекшелігін айтады. III топ : Ежелгі және қазіргі адамдардың тамақтануын салыстыра отырып әңгімелейді. ҚБ:«Білезік» әдісі арқылы бағалайды. Сұраққа жалаң сөзбен жауап берсе-қызыл білезік Сұраққа толық жауап берсе-сары білезік Ойлануды қажет ететін сұраққа жауап берсе-жасыл білезік тағылады. 6. Саралау тәсілі: тапсырмалар Т: «Кім шапшаң?» семантикалық тапсырма беру. I топ. А: Тағам және сусын түрлерін табу.
Дескриптор:
Қ.Б. «От шашу» әдісі бойынша өз-өздеріне қол шапалақтайды. Барлығы дұрыс тапса- жоғары шапалақтайды. Кейбір оқушылар тапса-ортада шапалақтайды. Таба алмаған оқушылар-төменнен шапалақтайды.
II топ. В: Пайдалы және зиянды тағамдар мен сусындарды бір-бірінен ажыратып, сәйкестендіреді және әңгімелейді. «Льюис Кэррол» диаграммасы арқылы ажыратады. (Тағамдар мен сусындар бейнеленген қима суреттер беріледі.)
Қ
Б Толық жауап берсе-
Ө
III топ: С.Тамақтану ережесін құрастырып, өз нұсқасын салыстыру қажет. Кесілген ережелерді пирамидалар бойына төменнен жоғары қарай орналастыру керек. (Сызбаға қарап, тамақтану ережесін құрастырады.)
1. Адамдар күніне 4-5 мезгіл тамақтану керек. 2. Тамақты асықпай жеу керек. 3. Тамақтанған соң дереу шай ішуге болмайды. 4.Тойып тамақтануға болмайды.
Бағалау критерийі: Білім алушы суретке қарап, тамақтану ережесін құрады. Дескриптор:
Қ.Б.« Жұдырық-Үш саусақ- Алақан» -егер оқушылар мақсаттарға және күтілетін нәтижеге қол жеткізгендігіне сенімді болса -ашық алақан -егер оқушылар мақсатқа жартылай ғана жетіп ,бірақ әлі де болса үйрену керек деп санаса-үш саусақ -егер оқушылар елеусіз ғана табысқа жетсе немесе мақсатқа жету үшін елеусіз жұмыс істесе -жұдырығын көрсетеді.
5. Ұ.(М.К) Сергіту сәті: «Жеміс-көкөністер» салаты Оқушылар ортаға шеңберлей тұрады.Мұғалім оқушыларды тұрған ретімен жемістер мен көкөністер атауымен санап шығады: «Алма,шие,өрік,банан».Мұғалім бір немесе бірнеше жеміс немесе көкөністі атайды. Сол кезде оқушылар орнын ауыстыру қажет.
7. Жұптық жұмыс. Алғашқы адамдар нені азық етті? Қазіргі адамдар ше?Арасын сызықпен сәйкестендіреді.
Дескриптор: -Алғашқы адамдардың азығын табады. -Қазіргі адамдардың азығын табады.
ҚБ: Жұлдызшалар» арқылы мұғалімнің бағалауы. Үлкен жұлдызша-тапсырма толық орындалса, кішкентай жұлдызша-тапсырма жартылай дұрыс орындалса
8. Т. Саралау тәсілі: «Диалог және қолдау көрсету» Белсенді оқу әдісі: Тапсырмалар 10. Т. (М.К) «Қонақты қарсы алу» рөлдік ойын. Сынып оқушылары бөлінген топ бойынша Қазақстан,Ресей,Англия өкілдері болады.Оларға бір-біріне қонаққа баратынын ескертіп қоямын. Сынып оқушылары ермексаздан тағам мен сусын жасайды. Қонаққа келгенде қандай сыпайы сөздер айту қажет екенін сұраймын. Әр топтан бір оқушы қонақтар үшін дайындалған тағам мен сусын түрлерін үш тілде айтады. Жаңа сөздерді қолданады. Жауабы:(«Сәлеметсіздер ме,қош келдіңіздер,төрге шығыңыздар,астарыңыз дәмді болсын!) 1 топ-Қазақстан өкілдері -таңғы ас 2 топ-Ресей өкілдері- түскі ас 3 топ-Англия өкілдері –кешкі ас ҚБ:2. «Eкi жұлдыз,бip ұcыныc» әдici apқылы тoптap бipiн-бipi бaғaлaйды. Тoптapдың eкi жaқcы жaуaптapын eкi жұлдыз, әлi тoлықтыpуды қaжeт eтeтiн жaуaптapын ұcыныc бepу apқылы бaғaлaймыз.
Сабақты бекіту. Бағалау критерийі Білім алушы
•Дұрыс тамақтанудың маңыздылығы туралы әңгімелейді.
Ө.ҚБ тапсырмалары Ойлау дағдыларының деңгейі: Білу,түсіну және қолдану.
Тимурдың жазған хатын мұқият тыңда. Оған қандай кеңес берер едің? Жұпта талқыла. Тимурға дұрыс тамақтану туралы жауап хат жаз.
Дескриптор Білім алушы - хаттың мазмұнын талқылайды; - дұрыс тамақтануға қатысты пікір білдіреді; - кейіпкерге дұрыс тамақтанудың маңыздылы туралы кеңес береді. Өзіндік бағалау. ҚБ: Сәнді жұлдыздар
|
Интербелсенді тақта Қосымша 1.слайд
1 Дүниетану (70-71 беттер)
Үлкен, кішкентай жұлдызшалар
Жұмыс дәптері (49-бет)
1 сынып Дүниетану
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 3 мин |
Кері байланыс. 10/. Ұ. «Сұрақты ұстап ал» әдісі , допты лақтыру арқылы оқушылардың жауаптарын тыңдау. -Неге тамақтанамыз? -Неше мезгіл тамақтанған дұрыс? -Қандай тамақтар денсаулыққа пайдалы? -Неліктен кейбір тағамдарды зиянды деп айтамыз? -Ұлттық тағам түрлері мен сусындарын ата -Неге дұрыс тамақтануымыз керек? -Дұрыс тамақтану үшін не болу керек?
Бүгінгі сабақта қалай түсінгендерін кері байланыс парағына жапсырады.
Peфлeкcия «Жемістер мен көкөністер» кері байланысы арқылы қopытындылaп, бaғaлaу. - Бүгiнгi caбaқ түciнiктi бoлды мa? - Caбaқ ciздepгe ұнaды мa? Нeciмeн ұнaды? Түciнiктi бoлca, қиындық бoлмaғaн бoлca, қoлдapындaғы cтикepдi жacыл түcкe жaпcыpaды. - Бүгiнгi caбaқ түciнiктi бoлды, бipaқ қиындық тудыpғaн тaпcыpмaлap бoлды мa? Қaндaй? Қиындық бoлғaн бoлca қoлдapындaғы cтикepдi қызыл түcкe жaпcыpaды. -Caбaқтaн түciнбeй, қинaлғaн кeздepiң бoлды мa? Қинaлып, түciнбeгeн бoлcaңдap қoлдapындaғы cтикepдi сары түcкe жaпcыpaды.
|
Доп
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау-сіз қалай көбірек қолдау беруді жоспарлайсыз?Басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырма бересіз? |
Бaғaлaу – оқушылардың оқуын қалай тексермекшісіз?
|
Дeнcaулық жәнe
қaуiпciздiк тexникacын caқтaу |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Әрбір жеке оқушы қажеттілігін қанағаттандыру мақсатында саралау жұмыстары жүргізіледі. Тапсырма Білім деңгейі әртүрлі оқушыларға тапсырмалар беріледі. Оқушылар деңгейлеріне қарай алға жылжып отырады. Қарқын Жылдам жұмыс істейтін оқушылар, жай қарқында жұмыстанатын оқушыларға көмектеседі. Қорытынды Барлық оқушыларға бағытталған тапсырма бере отырып, олардың әрқайсысының жеке өздерінен не күтетіндігін түсінгендеріне көз жеткізеді . Диалог және қолдау көрсету Сабақтың мақсатын ашу үшін, диологқа негіз болатын сұрақтар қоямын. Оқулықтағы суретпен жұмыс кезінде, қалыптастырушы бағалауда диалог жүргізіледі. Деңгейлік жұмыс кезінде қолдау көрсетеді.
Бағалау Сабақтағы әрбір тапсырмадан соң оқушылар қалыптастырушы бағалаудың түрлері арқылы бағаланып отырады. Жұмыстары түзетіліліп ,дифференционалды жұмыстар жүргізіледі.
Жіктеу Саралау тапсырмаларын орындағанда оқушыларды А,В,С деңгейінде оқушыларға жұптық, өздік,топтық тапсырмалар беріледі.
|
1. ҚБ: Мұғалімнің «Қолпаштау» әдісі «Жарайсыңдар!», «Тамаша!», «Керемет!» 2.ҚБ: Ө. Мұғалімнің кері байланысы «Шамшырақпен» бағалау. 3. ҚБ: Т. «Oйлaн – Жұптас-Бөліс» әдісі. «Білезік» әдісі арқылы бағалайды. 4. ҚБ: Саралау тапсырмалары «Оймен бөліс» әдісі А тобына «От шашу» бойынша өз-өздеріне қол шапалақтайды. В тобына «Кәмпиттер» арқылы дұрыс тапқан оқушыны бағалау. С тобына « Жұдырық-Алақан» 5. Үлкен,кішкентай жұлдызшалар арқылы бағалау. 6. ҚБ:2. «Eкi жұлдыз,бip ұcыныc» әдici apқылы тoптap бipiн-бipi бaғaлaйды. Тoптapдың eкi жaқcы жaуaптapын eкi жұлдыз, әлi тoлықтыpуды қaжeт eтeтiн жaуaптapын ұcыныc бepу apқылы бaғaлaймыз. 7.ҚБ: : «Сәнді жұлдыздар» Жақсы- сары жұлдыз Жарадың –қызыл жұлдыз Ақылдым- жасыл жұлдыз
«Жемістер мен көкөністер» атты кері байланыс apқылы қopытындылаймын.
|
Cepгiту cәтiн opындaғaндa бip-бipiнe кeдepгi кeлтipмeу.
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Рефлексия Сабақ/ оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды?
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз?) 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз?) 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |
||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз




-сынып
оқулығы

















