Қарағанды облысы білім басқармасының
Қарқаралы ауданының білім бөлімінің
«Оқушылар орталығы» КММ
Бекітемін: Келісемін: Қарастырды:
Директор: директордың оқу тәрбие Қосымша ББ
орынбасары: ісі жөніндегі орынбасары қауымдастық
Н.И.Енсебаев Г.К.Тауекелова Э.Р.Садуақас
____________ ______________ ___________
« »_____2024ж « »_____2024ж « » ___ 2024ж
«Мәңгілік ел»
(сайыс сабақ)
«Шешендік өнер»
үйірмесінің жетекшісі:
Сарсекеева Д.Ж.
Егіндібұлақ- 2024ж
Қысқа мерзімді жоспар
|
Үйірме: |
Шешендік өнер бастауыш топ |
||||
|
Педагогтің аты-жөні |
Сарсекеева Динара Жумагельдиевна |
||||
|
Күні: |
04.04.2024жыл |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
«Мәңгілік ел» |
||||
|
Сабақтың түрі |
Сайыс сабақ |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
1.Бала жүрегінде Отанға деген сүйіспеншіліктерін арттыру. |
||||
|
2.Патриоттық сезімін ояту |
|||||
|
3.Ұшқыр ойлау мен шапшандыққа баули отырып зейінді дамыту. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Cабақтың барсы 3 мин 2 мин |
Сәлеметсіздер ме, құрметті әріптестер мен оқушылар! Аудандық жас мамандар арасындағы тәжірибе алмасу семинарына қош келдіңіздер! Шешендік өнер үйірмесінің жетекшісі Сарсекеева Динара Жумагельдиевна. Бүгінгі сабағым «шешендік өнер» бастауыш топқа арналады. Сабақтын тақырыбы: «Мәңгілік ел», түрі-сайыс сабақ, мақсаты-1.Бала жүрегінде елбасына деген сүйіспеншілік сезімін ояту, құрметтеу,сонымен қатар Тәуелсіз еліміздің болашағы – жас ұрпақтар бойына Отанға деген сүйіспеншіліктерін арттыру. 2.Сөздік қорларын молайтып, тілдерінің дамуына ықпал ету. Патриоттық сезімін ояту 3.Ұшқыр ойлау мен шапшандыққа баули отырып зейінді дамыту. Сайыс сабағымызды бастамас бұрын әділ қазылар алқасын сайлап алайық. Сайыскерлер сандықтағы түрлі-түсті доптар арқылы екі топқа бөлінейік және топтың атын тандап алыңыздар. Үйірменің ұраны: Оқимыз жазамыз, оқып білім аламыз! Оқимыз жазамыз, біз үйірмеге барамыз! Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру «Ізгі ниет» әдісі арқылы жүреді. Егер, үйірмеге қуана –қуана келсеңіздер он қолдарыңызды көтеріңіздер. Егер, өз білімдеріңізге сенімді болсаңыздар-сол қолдарыңызды көтеріңіздер. Егер, Тәуелсіз еліміздің тағдыры маңызды болса, бір қадам алға бас. Егер, өздеріңізді Отанымыздың патриоты деп есептесеңіздер- екі қолдарыңызды алға созыңыздар. Егер , еліміздің болашағы СІЗ екеніне сенімді болсаңыз-екі алақандарыңызды бір-біріне соғыңыздар! |
Хормен жауап береді. Мұғалімнің іс-әрекетін қайталайды. Алақандарын соғып, шапалақ ұрады. «Сүйінші бала», «Алтын асық» тобы болып бөлінеді Екі алақандарын соғады |
(мұғалімнің бағалауы) Өте жақсы- Керемет! Маған сіздердің сабаққа белсенді қатысқандарыңыз ұнайды. Өте жақсы! |
Слайд А4 ақ қағаз |
|
|
Сабақтың ортасы 4 мин 10 мин 2 мин 5 мин 8 мин Рефлексия: 2 мин Қортынды: Марапаттау 4 мин |
1990 жылдан бастап егеменді Қазақстан өзіндік көзқарасы бар жеке мемлекет ретінде таныла бастады. Қазақстанның болашақ тәуелсіздігінің іргетасы көтеріліп, негізі қаланды. Қазір бұл күн мемлекеттік масштабта атап өтіліп, мереке ретінде тойланады. Құжатқа сәйкес, Республика күні яғни 25 қазан – ұлттық мерекеге, ал Тәуелсіздік күні яғни 16 желтоқсан – мемлекеттік мерекеге айналды. Осындай атаулы күндерімізді мадақтап, дәріптеп мақтан тұтқан жағдайда ғана Мәңгілік ел бола аламыз. Мәңгілік ел-2050 стратегиясы- Бір мақсат, бір мүдде, бір болашақ ! Олай болса, Мәңгілік ел сайыс сабағымызды бастауға рұқсат етіңіздер 1кезең: Қызықты шеңбердегі сұрақтарға жауап беру. Топтағы сайыскерлер кезекпен тақтаға шығып, қызықты шеңберді айналдырып, бір шыққанда екі сұраққа жауап беруі қажет. Әр жауап берілген сұраққа 10 ұпай беріледі.
2 кезең: «Кім жылдам» . екі топқа ішінде құрастырма суреті бар екі қоржын беріледі, қай топ бірінші құрастырады соған 10 ұпай беріледі. 3 кезең: «Мақал-мәтелдерді дұрыс құрастыр» деп аталады. Оқушылар сенсорлы тақтадан саусақтарының көмегімен орындары ауысқан мақал-мәтелдерді дұрыс құрастырулары керек. Әр тапқан оқушыға 10 ұпай беріледі.
4 кезең: сайысшы бірінші партадағы ребуспен сөзжұмбақтың бір ғана тапсырмадан орындап (сөзінің шешімін тауып), келесі партада дайын тұрған бір реттік (пласмасс) ыдыстарды карандаштың көмегімен «Бірлік» пирамидасын бір нысаның ғана қалайды, ары қарай осы тізбек қайталанады. Тапсырманы бірінші орындап біткен топ қол көтеріп, жұмысты толық аяқтап, ребус пен сөзжұмбақтың шешімін дауыстап оқып береді. Тапсырманы толық орындаған топқа 10 ұпай қойылады. РЕБУС жауабы: 1топ: «Егіндібұлақ», 2топ: «Қарқаралы» СӨЗЖҰМБАҚ жауабы: 1 топ: негізгі сөз –туған 1.Рәміздің атауы- ту 2.Киелі құс-аққу 3.Сізді оқытқан, білім берген кім?-мұғалім 4. Мейірімді жан -Ана 5.Егіндібұлақ ауылының көшесі –Нұрмақов 2-топ: ӨЛКЕМ 1.Жылдың төрт мезгілінің бірі-Көктем 2. Егіндібұлақ ауылында орналасқан тау-Балқантау 3. Егіндібұлақ ауылының көшесі- Қазыбек би 4.Киелі сан- жеті 5.Педагогтың аты берілген ауылдағы мектеп- Қ.Смайлов Бүгінгі сабақта сіздерге не қызықты болды? Бүгінгі сабақтан қандай жаңа ақпарат алдыңыз? Бүгінгі сайыста есте қалған сәтіңіз? Сонымен бүгінгі сайыс сабағымыздың мақсатына жеттік, яғни Мәңгілік ел болып қалыптасу үшін Бір мақсат, бір мүдде, бір болашақ қажет. Болашағымыз бұлттсыз болуы үшін өскелең ұрпақтан патриот тәрбиелеу менің басты мақсатым! Туымызбен –Тұғырлы,Елтаңбамен-Еңселі Әнұранмен-айбатты елміз! Деген ұранмен болашаққа бой түзейік Қара қылды қақ жарып әділқазы Әділ сынар өткен бүгін сайысты- деп кезекті сөзді қазылар алқасына береміз. Олай болса, Нұрайым, Динмұхаммед, Ділдә тақтаға шығып өз өлеңдерін оқысын. ДИНМҰХАММЕД Батырлыққа уызына жарыған, Ел төркіні байрағынан таныған. Өзі ақын, өзі әнші халықта, Кім айта алар болмаған деп Әнұран. НҰРАЙЫМ Енді бүгін өлген туым тірілді, Әнұраным жалғап алды ғұмырды. Босағада қалып келген Елтаңба Баяғыша төріме кеп ілінді ! ДІЛДӘ Бәрі болған қазақ деген көне елде, Ел белгі де, ерлік, елдік, өнер де. Жапандағы ең жауынгер халықта, Кім сенеді, Ту болмады дегенге. Осымен сайыс сабағымыз аяқталды. |
Оқушы интерактивті тақтадағы шеңберді айналдырады, сұрақтарға жауап береді
Ойларының ұшқырлығымен суретті жылдам құрастырды
Оқушылар сенсорлы тақтадан орындары ауысқан мақал-мәтелдерді дұрыс құрастырды
Оқушылар өз ойларын ортаға салады: бірлік, тәуелсіздік, ту, әнұран, елтаңба, шекарамыз бен әскеріміз болу керек, мемлекеттік тіл, ұлттық ақша, Ата Заңымыз тб... |
слайд «Жарайсың!» (мұғалімнің бағалауы) Өте жақсы! Зейінді екенсіздер! Тамаша! Сіздердің маған кері байланысқа шыққандарыңыз ұнайды. Қане батыл оқушылар алға шығамыз! |
Интерактивті тақта https://wordwall.net/ru/resource/70619253 Сурет құрастырма/Ломинатты мозайка/ https://wordwall.net/ru/resource/70619253 Оқулықтар мен ғаламтор |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
"Мәңгілік ел" сайыс сабақ
"Мәңгілік ел" сайыс сабақ
Қарағанды облысы білім басқармасының
Қарқаралы ауданының білім бөлімінің
«Оқушылар орталығы» КММ
Бекітемін: Келісемін: Қарастырды:
Директор: директордың оқу тәрбие Қосымша ББ
орынбасары: ісі жөніндегі орынбасары қауымдастық
Н.И.Енсебаев Г.К.Тауекелова Э.Р.Садуақас
____________ ______________ ___________
« »_____2024ж « »_____2024ж « » ___ 2024ж
«Мәңгілік ел»
(сайыс сабақ)
«Шешендік өнер»
үйірмесінің жетекшісі:
Сарсекеева Д.Ж.
Егіндібұлақ- 2024ж
Қысқа мерзімді жоспар
|
Үйірме: |
Шешендік өнер бастауыш топ |
||||
|
Педагогтің аты-жөні |
Сарсекеева Динара Жумагельдиевна |
||||
|
Күні: |
04.04.2024жыл |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
«Мәңгілік ел» |
||||
|
Сабақтың түрі |
Сайыс сабақ |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
1.Бала жүрегінде Отанға деген сүйіспеншіліктерін арттыру. |
||||
|
2.Патриоттық сезімін ояту |
|||||
|
3.Ұшқыр ойлау мен шапшандыққа баули отырып зейінді дамыту. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Cабақтың барсы 3 мин 2 мин |
Сәлеметсіздер ме, құрметті әріптестер мен оқушылар! Аудандық жас мамандар арасындағы тәжірибе алмасу семинарына қош келдіңіздер! Шешендік өнер үйірмесінің жетекшісі Сарсекеева Динара Жумагельдиевна. Бүгінгі сабағым «шешендік өнер» бастауыш топқа арналады. Сабақтын тақырыбы: «Мәңгілік ел», түрі-сайыс сабақ, мақсаты-1.Бала жүрегінде елбасына деген сүйіспеншілік сезімін ояту, құрметтеу,сонымен қатар Тәуелсіз еліміздің болашағы – жас ұрпақтар бойына Отанға деген сүйіспеншіліктерін арттыру. 2.Сөздік қорларын молайтып, тілдерінің дамуына ықпал ету. Патриоттық сезімін ояту 3.Ұшқыр ойлау мен шапшандыққа баули отырып зейінді дамыту. Сайыс сабағымызды бастамас бұрын әділ қазылар алқасын сайлап алайық. Сайыскерлер сандықтағы түрлі-түсті доптар арқылы екі топқа бөлінейік және топтың атын тандап алыңыздар. Үйірменің ұраны: Оқимыз жазамыз, оқып білім аламыз! Оқимыз жазамыз, біз үйірмеге барамыз! Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру «Ізгі ниет» әдісі арқылы жүреді. Егер, үйірмеге қуана –қуана келсеңіздер он қолдарыңызды көтеріңіздер. Егер, өз білімдеріңізге сенімді болсаңыздар-сол қолдарыңызды көтеріңіздер. Егер, Тәуелсіз еліміздің тағдыры маңызды болса, бір қадам алға бас. Егер, өздеріңізді Отанымыздың патриоты деп есептесеңіздер- екі қолдарыңызды алға созыңыздар. Егер , еліміздің болашағы СІЗ екеніне сенімді болсаңыз-екі алақандарыңызды бір-біріне соғыңыздар! |
Хормен жауап береді. Мұғалімнің іс-әрекетін қайталайды. Алақандарын соғып, шапалақ ұрады. «Сүйінші бала», «Алтын асық» тобы болып бөлінеді Екі алақандарын соғады |
(мұғалімнің бағалауы) Өте жақсы- Керемет! Маған сіздердің сабаққа белсенді қатысқандарыңыз ұнайды. Өте жақсы! |
Слайд А4 ақ қағаз |
|
|
Сабақтың ортасы 4 мин 10 мин 2 мин 5 мин 8 мин Рефлексия: 2 мин Қортынды: Марапаттау 4 мин |
1990 жылдан бастап егеменді Қазақстан өзіндік көзқарасы бар жеке мемлекет ретінде таныла бастады. Қазақстанның болашақ тәуелсіздігінің іргетасы көтеріліп, негізі қаланды. Қазір бұл күн мемлекеттік масштабта атап өтіліп, мереке ретінде тойланады. Құжатқа сәйкес, Республика күні яғни 25 қазан – ұлттық мерекеге, ал Тәуелсіздік күні яғни 16 желтоқсан – мемлекеттік мерекеге айналды. Осындай атаулы күндерімізді мадақтап, дәріптеп мақтан тұтқан жағдайда ғана Мәңгілік ел бола аламыз. Мәңгілік ел-2050 стратегиясы- Бір мақсат, бір мүдде, бір болашақ ! Олай болса, Мәңгілік ел сайыс сабағымызды бастауға рұқсат етіңіздер 1кезең: Қызықты шеңбердегі сұрақтарға жауап беру. Топтағы сайыскерлер кезекпен тақтаға шығып, қызықты шеңберді айналдырып, бір шыққанда екі сұраққа жауап беруі қажет. Әр жауап берілген сұраққа 10 ұпай беріледі.
2 кезең: «Кім жылдам» . екі топқа ішінде құрастырма суреті бар екі қоржын беріледі, қай топ бірінші құрастырады соған 10 ұпай беріледі. 3 кезең: «Мақал-мәтелдерді дұрыс құрастыр» деп аталады. Оқушылар сенсорлы тақтадан саусақтарының көмегімен орындары ауысқан мақал-мәтелдерді дұрыс құрастырулары керек. Әр тапқан оқушыға 10 ұпай беріледі.
4 кезең: сайысшы бірінші партадағы ребуспен сөзжұмбақтың бір ғана тапсырмадан орындап (сөзінің шешімін тауып), келесі партада дайын тұрған бір реттік (пласмасс) ыдыстарды карандаштың көмегімен «Бірлік» пирамидасын бір нысаның ғана қалайды, ары қарай осы тізбек қайталанады. Тапсырманы бірінші орындап біткен топ қол көтеріп, жұмысты толық аяқтап, ребус пен сөзжұмбақтың шешімін дауыстап оқып береді. Тапсырманы толық орындаған топқа 10 ұпай қойылады. РЕБУС жауабы: 1топ: «Егіндібұлақ», 2топ: «Қарқаралы» СӨЗЖҰМБАҚ жауабы: 1 топ: негізгі сөз –туған 1.Рәміздің атауы- ту 2.Киелі құс-аққу 3.Сізді оқытқан, білім берген кім?-мұғалім 4. Мейірімді жан -Ана 5.Егіндібұлақ ауылының көшесі –Нұрмақов 2-топ: ӨЛКЕМ 1.Жылдың төрт мезгілінің бірі-Көктем 2. Егіндібұлақ ауылында орналасқан тау-Балқантау 3. Егіндібұлақ ауылының көшесі- Қазыбек би 4.Киелі сан- жеті 5.Педагогтың аты берілген ауылдағы мектеп- Қ.Смайлов Бүгінгі сабақта сіздерге не қызықты болды? Бүгінгі сабақтан қандай жаңа ақпарат алдыңыз? Бүгінгі сайыста есте қалған сәтіңіз? Сонымен бүгінгі сайыс сабағымыздың мақсатына жеттік, яғни Мәңгілік ел болып қалыптасу үшін Бір мақсат, бір мүдде, бір болашақ қажет. Болашағымыз бұлттсыз болуы үшін өскелең ұрпақтан патриот тәрбиелеу менің басты мақсатым! Туымызбен –Тұғырлы,Елтаңбамен-Еңселі Әнұранмен-айбатты елміз! Деген ұранмен болашаққа бой түзейік Қара қылды қақ жарып әділқазы Әділ сынар өткен бүгін сайысты- деп кезекті сөзді қазылар алқасына береміз. Олай болса, Нұрайым, Динмұхаммед, Ділдә тақтаға шығып өз өлеңдерін оқысын. ДИНМҰХАММЕД Батырлыққа уызына жарыған, Ел төркіні байрағынан таныған. Өзі ақын, өзі әнші халықта, Кім айта алар болмаған деп Әнұран. НҰРАЙЫМ Енді бүгін өлген туым тірілді, Әнұраным жалғап алды ғұмырды. Босағада қалып келген Елтаңба Баяғыша төріме кеп ілінді ! ДІЛДӘ Бәрі болған қазақ деген көне елде, Ел белгі де, ерлік, елдік, өнер де. Жапандағы ең жауынгер халықта, Кім сенеді, Ту болмады дегенге. Осымен сайыс сабағымыз аяқталды. |
Оқушы интерактивті тақтадағы шеңберді айналдырады, сұрақтарға жауап береді
Ойларының ұшқырлығымен суретті жылдам құрастырды
Оқушылар сенсорлы тақтадан орындары ауысқан мақал-мәтелдерді дұрыс құрастырды
Оқушылар өз ойларын ортаға салады: бірлік, тәуелсіздік, ту, әнұран, елтаңба, шекарамыз бен әскеріміз болу керек, мемлекеттік тіл, ұлттық ақша, Ата Заңымыз тб... |
слайд «Жарайсың!» (мұғалімнің бағалауы) Өте жақсы! Зейінді екенсіздер! Тамаша! Сіздердің маған кері байланысқа шыққандарыңыз ұнайды. Қане батыл оқушылар алға шығамыз! |
Интерактивті тақта https://wordwall.net/ru/resource/70619253 Сурет құрастырма/Ломинатты мозайка/ https://wordwall.net/ru/resource/70619253 Оқулықтар мен ғаламтор |
|
шағым қалдыра аласыз













