|
Сынып: 2 Күні: 20.10.2020 |
Пәні : Әдебиеттік оқу Машықкер: Бекейқызы Бұлан Мектеп: Ы.Алтынсарин атындағы №37 мектеп гимназиясы |
||
|
Сабақтың тақырыбы |
Мәпелейсің мені, анам! Ақ шаш. Василий Сухомлинский. |
||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
2.2.6.1 - кейіпкердің сыртқы келбетін сипаттау, мінез-құлқы мен іс-әрекетін бағалау. |
||
|
Сабақтың нәтижесі |
Барлық оқушылар: Мәтін мазмұнын түсінеді,бағалауға қатысады. Басым көпшілігі: Тақырыпты болжайды,идея ұсынады. Кейбір оқушылыр: Нақылдың мәтінге қатысын түсіндіре алады. |
||
|
Бағалау критерийлері |
Мәтінді дауыстап оқиды, негізгі ойды түсінеді. Мәтіндегі негізгі ой қандай мәселеге құрылғанын белгілейдә. |
||
|
Құндылықтарды дарыту |
Оқушыларды ата-анасына, бір-біріне құрмет көрсетуіе тәрбиелеу. |
||
|
Пәнаралық байланыс |
Музыка, қазақ тіл |
||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Слайд, ән, видеоматериал, аудтоматериал |
||
|
Тілдік құзыреттілік |
кейіпкердің мінез-құлқы мен іс-әрекетін бағалау, негізгі ойды ашу |
||
|
Алдыңы білім Отбасы мүшелері туралы түсініктері бар. |
|||
|
Сабақ барысы |
|||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы 5минут |
Ұйымдастыру кезеңі Сәлеметсіздер ме, оқушылар! Бүгінгі әдебиетті оқу сабағымызды бастайық. Үй тапсырмасын пысықтау: Өткен сабақта М. Қабанбайдың «Айгүлдің әңгімесі» атты мәтінді оқыған болатынбыз. Сол тақырып бойынша сұрақтар қояйын:
- Әжесі кішкентай кезінде қандай болған? - Әжесі дүкеннен Айгүлге не сатып алады? - Оқиға кімнің атынан баяндалады? - Айгүдің әжесі қандай екен? - Айгүл әжесіне қандай зат алғызды? Дескриптор: Өткен сабақты еске түсірді. Кері байланыс: Қолмен белгі беру техникасы Тақырыпты болжау - Балалар, қазір ән тыңдайық (Еркін Нұржанов « Ана туралы жыр»). -Ән кім туралы екен? Ән ұнады ма? Осы әнге қарап, бүгінгі тақырып кім туралы болады деп ойлайсыңдар? Дескриптор: Ой қозғау арқылы жаңа тақырыпты болжайды. Кері байланыс: Керемет! - Иә, балалар, бүгінгі тақырып - «Мәпелейсің мені, анам!». Василий Сухомлинскийдің «Ақ шаш» әңгімесі. Олай болса сол әңгімені бірге тыңдайық |
Слайд, оқулық (54-55 бет) https://cloud.mail.ru/public/LFVV/2RJicUKXb https://www.youtube.com/watch?v=OkrUwic044s |
|
|
Сабақтың ортасы 30минут |
(МК; Ө; ҚБ) Оқылым 1. «Алпамыс батыр» жырынан үзіндіні мәнерлеп оқу, жаттау. 2. «Ақ шаш» мәтіні оқылады. (аудиомәтін тыңдау)
Қабылдауы бойынша сұрақтар:
Дескриптор: Мәтінді түсініп оқиды. Мазмұны бойынша қойылған сұрақтарға жауап береді. Кейіпкердің сыртқы келбетін сипаттайды, мінез-құлқы мен іс-әрекетін бағалайды.
Кері байланыс: бірін-бірі бағалау 3.Мәтіндегі негізгі ой қандай мәселеге құалғанын белгіле. 1.Ананың шашының ағаруы. 2.Ананың баласын жақсы көруі. 3.Баланың ағашқа өрмелеуі. Жауабы: Ананың баласын жақсы көруі. Дескриптор: Мәтін мазмұнын талданады Кері байланыс: мұғалімнің кері байланысы Сергіту сәті "Ата-ананы тыңдаймыз"
4. (МК; Ұ; ҚБ) «Ананың көңілі балада, Баланың көңілі далада» деген нақылдың мәтінге қатысы бар ма? Әңгімелеп көр. Мысалы: Бұл нақылдың мәтінге қатысы бар деп ойлаймын. Миша ағашқа шығуды ойлады. Ал анасы Мишаны ойлап, терезеден карап, уаымдағаннан шашы ағарды. (МК; Ө; ҚБ) Жазылым. 5. Дәптеріңе анаңды қуантатындай 5 сөз ойлап жаз. Мысалы: Анашым мен сізді жақсы көремін Дескриптор: Өздерінің жүрек жарды сөздерін жазады. Мәтіннің мағынасын түсінеді. Кері байланыс: өзін-өзі тексеру |
презентация, оқулықпен Оқулық 56 бет https://cloud.mail.ru/public/LFVV/2RJicUKXb https://www.youtube.com/watch?v=qosEw-pFxFc Оқулық Оқулық |
|
|
Сабақтың соңы 2 минут |
Рефлексиялық шеңбер. Оқушылар сұрақтарға жауап береді. Сабақ барысында көңіл-күйіңіз қандай болды? Неліктен? Бүгін не білдіңіз? Сіз үшін не жаңалық балды? Сабаққа қатысуыңызды қалай бағалайсыз? Сабақта қандай қиындықтар туындады? Сабақ аяқталғанда көңіл-күйіңіз қандай? Неліктен?
Үй тапсырмасы: 56 бет өлеңді жаттау
|
https://cloud.mail.ru/public/LFVV/2RJicUKXb |
|
|
Қосымша ақпарат |
|||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау
|
|
|
Мәтіндегі негізгі мәселені анықтайды |
Мұғалімнің кері байланысы, бірін-бірі бағалау |
Сабақта ара қашықтық сақтау, оқу құралдарын пайдалану ережесі |
|
|
Рефлексия Сабақ \оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.
|
||
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: Тақырыпты болжау әдісі 2: Мәтінді аудио арқылы тыңдау Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: Тыңдалым, оқылым және жазылым тапсырмалары 2: Рефлексиялық шеңбер |
|||
Әдіскер: Сахариева З.Д.
Мұғалім: Түсіпханова С.К.
Машықкер: Бекейқызы Бұлан
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Мәпелейсің мені, анам! Ақ шаш. Василий Сухомлинский
Мәпелейсің мені, анам! Ақ шаш. Василий Сухомлинский
|
Сынып: 2 Күні: 20.10.2020 |
Пәні : Әдебиеттік оқу Машықкер: Бекейқызы Бұлан Мектеп: Ы.Алтынсарин атындағы №37 мектеп гимназиясы |
||
|
Сабақтың тақырыбы |
Мәпелейсің мені, анам! Ақ шаш. Василий Сухомлинский. |
||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
2.2.6.1 - кейіпкердің сыртқы келбетін сипаттау, мінез-құлқы мен іс-әрекетін бағалау. |
||
|
Сабақтың нәтижесі |
Барлық оқушылар: Мәтін мазмұнын түсінеді,бағалауға қатысады. Басым көпшілігі: Тақырыпты болжайды,идея ұсынады. Кейбір оқушылыр: Нақылдың мәтінге қатысын түсіндіре алады. |
||
|
Бағалау критерийлері |
Мәтінді дауыстап оқиды, негізгі ойды түсінеді. Мәтіндегі негізгі ой қандай мәселеге құрылғанын белгілейдә. |
||
|
Құндылықтарды дарыту |
Оқушыларды ата-анасына, бір-біріне құрмет көрсетуіе тәрбиелеу. |
||
|
Пәнаралық байланыс |
Музыка, қазақ тіл |
||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Слайд, ән, видеоматериал, аудтоматериал |
||
|
Тілдік құзыреттілік |
кейіпкердің мінез-құлқы мен іс-әрекетін бағалау, негізгі ойды ашу |
||
|
Алдыңы білім Отбасы мүшелері туралы түсініктері бар. |
|||
|
Сабақ барысы |
|||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы 5минут |
Ұйымдастыру кезеңі Сәлеметсіздер ме, оқушылар! Бүгінгі әдебиетті оқу сабағымызды бастайық. Үй тапсырмасын пысықтау: Өткен сабақта М. Қабанбайдың «Айгүлдің әңгімесі» атты мәтінді оқыған болатынбыз. Сол тақырып бойынша сұрақтар қояйын:
- Әжесі кішкентай кезінде қандай болған? - Әжесі дүкеннен Айгүлге не сатып алады? - Оқиға кімнің атынан баяндалады? - Айгүдің әжесі қандай екен? - Айгүл әжесіне қандай зат алғызды? Дескриптор: Өткен сабақты еске түсірді. Кері байланыс: Қолмен белгі беру техникасы Тақырыпты болжау - Балалар, қазір ән тыңдайық (Еркін Нұржанов « Ана туралы жыр»). -Ән кім туралы екен? Ән ұнады ма? Осы әнге қарап, бүгінгі тақырып кім туралы болады деп ойлайсыңдар? Дескриптор: Ой қозғау арқылы жаңа тақырыпты болжайды. Кері байланыс: Керемет! - Иә, балалар, бүгінгі тақырып - «Мәпелейсің мені, анам!». Василий Сухомлинскийдің «Ақ шаш» әңгімесі. Олай болса сол әңгімені бірге тыңдайық |
Слайд, оқулық (54-55 бет) https://cloud.mail.ru/public/LFVV/2RJicUKXb https://www.youtube.com/watch?v=OkrUwic044s |
|
|
Сабақтың ортасы 30минут |
(МК; Ө; ҚБ) Оқылым 1. «Алпамыс батыр» жырынан үзіндіні мәнерлеп оқу, жаттау. 2. «Ақ шаш» мәтіні оқылады. (аудиомәтін тыңдау)
Қабылдауы бойынша сұрақтар:
Дескриптор: Мәтінді түсініп оқиды. Мазмұны бойынша қойылған сұрақтарға жауап береді. Кейіпкердің сыртқы келбетін сипаттайды, мінез-құлқы мен іс-әрекетін бағалайды.
Кері байланыс: бірін-бірі бағалау 3.Мәтіндегі негізгі ой қандай мәселеге құалғанын белгіле. 1.Ананың шашының ағаруы. 2.Ананың баласын жақсы көруі. 3.Баланың ағашқа өрмелеуі. Жауабы: Ананың баласын жақсы көруі. Дескриптор: Мәтін мазмұнын талданады Кері байланыс: мұғалімнің кері байланысы Сергіту сәті "Ата-ананы тыңдаймыз"
4. (МК; Ұ; ҚБ) «Ананың көңілі балада, Баланың көңілі далада» деген нақылдың мәтінге қатысы бар ма? Әңгімелеп көр. Мысалы: Бұл нақылдың мәтінге қатысы бар деп ойлаймын. Миша ағашқа шығуды ойлады. Ал анасы Мишаны ойлап, терезеден карап, уаымдағаннан шашы ағарды. (МК; Ө; ҚБ) Жазылым. 5. Дәптеріңе анаңды қуантатындай 5 сөз ойлап жаз. Мысалы: Анашым мен сізді жақсы көремін Дескриптор: Өздерінің жүрек жарды сөздерін жазады. Мәтіннің мағынасын түсінеді. Кері байланыс: өзін-өзі тексеру |
презентация, оқулықпен Оқулық 56 бет https://cloud.mail.ru/public/LFVV/2RJicUKXb https://www.youtube.com/watch?v=qosEw-pFxFc Оқулық Оқулық |
|
|
Сабақтың соңы 2 минут |
Рефлексиялық шеңбер. Оқушылар сұрақтарға жауап береді. Сабақ барысында көңіл-күйіңіз қандай болды? Неліктен? Бүгін не білдіңіз? Сіз үшін не жаңалық балды? Сабаққа қатысуыңызды қалай бағалайсыз? Сабақта қандай қиындықтар туындады? Сабақ аяқталғанда көңіл-күйіңіз қандай? Неліктен?
Үй тапсырмасы: 56 бет өлеңді жаттау
|
https://cloud.mail.ru/public/LFVV/2RJicUKXb |
|
|
Қосымша ақпарат |
|||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау
|
|
|
Мәтіндегі негізгі мәселені анықтайды |
Мұғалімнің кері байланысы, бірін-бірі бағалау |
Сабақта ара қашықтық сақтау, оқу құралдарын пайдалану ережесі |
|
|
Рефлексия Сабақ \оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.
|
||
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: Тақырыпты болжау әдісі 2: Мәтінді аудио арқылы тыңдау Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: Тыңдалым, оқылым және жазылым тапсырмалары 2: Рефлексиялық шеңбер |
|||
Әдіскер: Сахариева З.Д.
Мұғалім: Түсіпханова С.К.
Машықкер: Бекейқызы Бұлан
шағым қалдыра аласыз


















