Сабақ жоспары
Пәні: математика 6 сынып
Сабақтың тақырыбы: Рационал сандарға амалдар қолдану, деңгейлік
тапсырмалар.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: оқушылардың рационал сандарға амалдар қолдану жөніндегі білімдерін тиянақтау, толықтыру және бағалау.
Дамытушылық: оқушылардың ой-өрісін кеңейту, ойлау қабілеттерін дамыту.
Тәрбиелілік: оқушыларды ұқыптылыққа, ынтымақтастыққа, жауапкершілікке, еңбек ете білуге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: бекіту сабағы
Сабақтың әдісі: жеке жұмыс, топтық жұмыс.
Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта, таратпа материалдар.
Сабақтың барысы: 1. Ұйымдастыру (оқушыларды түгендеу, сабаққа дайындығын тексеру, сабақтың мақсатын айту)
Бүгінгі сабақтағы мақсатымыз – «қайталау- оқу анасы» деген қағидаға сүйене отырып, алған білімдерімізді есеп шығаруда пайдалана алу.
2. Үй жұмысын тексеру. (тақта арқылы) №572
1) 0,5 * = - 6,5 Жауабы : х = 4; х = 1.
2) | 9 – 4х| : 8 + 0,875 =1 Жауабы: х = 2; х = 2,5.
3) 6,8 : | 5х -24| + 2,3 =
4 Жауабы: х = 4; х =
5,3.
4) | 3х - 16| * 2,6 + 3,8 сұрақтары
- Таңбалар ережесін жаз
4. Ауызша жаттығулар (есептеулердің жауабында, жақын арада елімізде өтетін елеулі оқиғалар жөнінде мәліметтер жасырулы)
1) – 168 : (-3) (қауіпсіздік мәселелерімен айналысатын СолтүстікАмериканың
және Орталық Азияның 56 елін біріктіретін әлемдегі аса ірі
өңірлік құрылымның ЕҚЫҰ- ның Саммит-і басталады.)
2) | -2010 | -11 ( Саммит жоғары деңгейдегі кездесу десек, бұл 11 рет өтіп
отырған бас қосу. 1999 жылы соңғы кездесу Ыстамбұлда өткен.)
4) х- (-5) =18; = ? ( 2011 жылдың 30 қаңтарында басталып Астана мен
Алматы қалаларында өткен 7-ші Азия ойындарына
169 қазақстандық спортшы қатысты.)
5) -2 * (- 5,5) ( бұл додада спортшылар спорттық 11 түрінен бәсекег
түспек)
5 Деңгейлік тапсырмалар
|
деңгей |
есептер |
1 топ |
2 топ |
3 топ |
|
А 2 ұпай |
№581 |
2) (0,25-1): (-5) |
4) 1,4:(-7)+(- 0,8) |
6) 5,6:(-4)+0,4 |
|
№582 |
2) -6(1,5+а) |
4) |
6) |
|
|
В
4 ұпай |
№586 |
1) |
2) |
3) : |
|
№589 |
4)9,1х+2-х-6 = -52,6 |
3)12х-5,9-7,5х+3,2 =-4,05 |
2)4,8х-5,5-х= -18,8 |
|
|
С 6 ұпай |
№592 |
2) |
3) |
4) |
Жауаптары интерактивті тақтада біртіндеп ашу арқылы тексеріледі
6 «Жауабы кімде?» ойынын ойнаймыз.
1. Санақ басынан санды кескіндейтін нүктеге дейін қашықтық ____
(санның модулі) деп аталады.
2. Кез келген теріс сан нөлден _____ (кіші).
3. Екі теріс санның қайсысының модулі үлкен болса, сол сан _____ (кіші).
4. -25 пен -18-дің қосындысының модулі неге тең? (-43)
5. -4 · (-8,5) көбейтіндісін есепте. (34)
6. -0,25х=5 теңдеуін шеш. (х=-20)
7. -4·38,7 · (-2,5) тиімді тәсілмен есепте. (387)
8. -8+х+(-22) өрнегін ықщамда.(-30+х)
(интерактивті тақтада жауаптарды жылжыту арқылы тексеріледі)
Бүгінгі сабағымызды қорытындылайық. Натурал сан, бүтін сан, рационал сандарды Эйлер – Венн дөңгелектерімен көрсетейік. Рационал сандарды оқып-үйрену қажет пе? Өмірде кездесетін мысалдарға назар аударайық. (сурет бойынша)
7. Үйге тапсырма: № 581 (тақ) № 582 (тақ); №586 (1).
8. Оқушыларды бағалау.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
математика 6 сынып, Рационал сандарға амалдар қолдану, деңгейлік тапсырмалар.
математика 6 сынып, Рационал сандарға амалдар қолдану, деңгейлік тапсырмалар.
Сабақ жоспары
Пәні: математика 6 сынып
Сабақтың тақырыбы: Рационал сандарға амалдар қолдану, деңгейлік
тапсырмалар.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: оқушылардың рационал сандарға амалдар қолдану жөніндегі білімдерін тиянақтау, толықтыру және бағалау.
Дамытушылық: оқушылардың ой-өрісін кеңейту, ойлау қабілеттерін дамыту.
Тәрбиелілік: оқушыларды ұқыптылыққа, ынтымақтастыққа, жауапкершілікке, еңбек ете білуге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: бекіту сабағы
Сабақтың әдісі: жеке жұмыс, топтық жұмыс.
Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта, таратпа материалдар.
Сабақтың барысы: 1. Ұйымдастыру (оқушыларды түгендеу, сабаққа дайындығын тексеру, сабақтың мақсатын айту)
Бүгінгі сабақтағы мақсатымыз – «қайталау- оқу анасы» деген қағидаға сүйене отырып, алған білімдерімізді есеп шығаруда пайдалана алу.
2. Үй жұмысын тексеру. (тақта арқылы) №572
1) 0,5 * = - 6,5 Жауабы : х = 4; х = 1.
2) | 9 – 4х| : 8 + 0,875 =1 Жауабы: х = 2; х = 2,5.
3) 6,8 : | 5х -24| + 2,3 =
4 Жауабы: х = 4; х =
5,3.
4) | 3х - 16| * 2,6 + 3,8 сұрақтары
- Таңбалар ережесін жаз
4. Ауызша жаттығулар (есептеулердің жауабында, жақын арада елімізде өтетін елеулі оқиғалар жөнінде мәліметтер жасырулы)
1) – 168 : (-3) (қауіпсіздік мәселелерімен айналысатын СолтүстікАмериканың
және Орталық Азияның 56 елін біріктіретін әлемдегі аса ірі
өңірлік құрылымның ЕҚЫҰ- ның Саммит-і басталады.)
2) | -2010 | -11 ( Саммит жоғары деңгейдегі кездесу десек, бұл 11 рет өтіп
отырған бас қосу. 1999 жылы соңғы кездесу Ыстамбұлда өткен.)
4) х- (-5) =18; = ? ( 2011 жылдың 30 қаңтарында басталып Астана мен
Алматы қалаларында өткен 7-ші Азия ойындарына
169 қазақстандық спортшы қатысты.)
5) -2 * (- 5,5) ( бұл додада спортшылар спорттық 11 түрінен бәсекег
түспек)
5 Деңгейлік тапсырмалар
|
деңгей |
есептер |
1 топ |
2 топ |
3 топ |
|
А 2 ұпай |
№581 |
2) (0,25-1): (-5) |
4) 1,4:(-7)+(- 0,8) |
6) 5,6:(-4)+0,4 |
|
№582 |
2) -6(1,5+а) |
4) |
6) |
|
|
В
4 ұпай |
№586 |
1) |
2) |
3) : |
|
№589 |
4)9,1х+2-х-6 = -52,6 |
3)12х-5,9-7,5х+3,2 =-4,05 |
2)4,8х-5,5-х= -18,8 |
|
|
С 6 ұпай |
№592 |
2) |
3) |
4) |
Жауаптары интерактивті тақтада біртіндеп ашу арқылы тексеріледі
6 «Жауабы кімде?» ойынын ойнаймыз.
1. Санақ басынан санды кескіндейтін нүктеге дейін қашықтық ____
(санның модулі) деп аталады.
2. Кез келген теріс сан нөлден _____ (кіші).
3. Екі теріс санның қайсысының модулі үлкен болса, сол сан _____ (кіші).
4. -25 пен -18-дің қосындысының модулі неге тең? (-43)
5. -4 · (-8,5) көбейтіндісін есепте. (34)
6. -0,25х=5 теңдеуін шеш. (х=-20)
7. -4·38,7 · (-2,5) тиімді тәсілмен есепте. (387)
8. -8+х+(-22) өрнегін ықщамда.(-30+х)
(интерактивті тақтада жауаптарды жылжыту арқылы тексеріледі)
Бүгінгі сабағымызды қорытындылайық. Натурал сан, бүтін сан, рационал сандарды Эйлер – Венн дөңгелектерімен көрсетейік. Рационал сандарды оқып-үйрену қажет пе? Өмірде кездесетін мысалдарға назар аударайық. (сурет бойынша)
7. Үйге тапсырма: № 581 (тақ) № 582 (тақ); №586 (1).
8. Оқушыларды бағалау.
шағым қалдыра аласыз













