|
Білім беру ұйымының атауы |
Шоқан Уәлиханов атындағы орта мектебі |
|||||||||||||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||||||||||||
|
Бөлім: |
3(А) қозғалысқа, түсімділікке берілген есептер |
|||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Л.Бектасова |
|||||||||||||||
|
Күні: |
16.01.2025ж |
|||||||||||||||
|
Сынып:4 « » |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№86 Бір бағыттағы қуып жету қозғалысы |
|||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.5.1.9** артынан қуып жету,бір бағыттағы қалып қою қозғалысына берілген есептерді арифметикалық және алгебралық әдіспен шеш 4.2.1.8** қуып жету қозғалысы мен қалып қою қозғалысына байланысты формулаларды шығарып алу және қолдану |
|||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
- бір бағыттағы қалып қою қозғалысына берілген есептерді арифметикалық және алгебралық әдіспен шешіп шығарады; -қуып жету қозғалысы мен қалып қою қозғалысына байланысты формулаларды шығарып алу және қолдана алады. |
|||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңдері: |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||
|
Басы 10 мин |
І.Психологиялық дайындық Қал қалай? – Осылай! (Бас бармағын көтереді). Жүріс қалай? – Осылай! (Алақанда екі саусақпен «адымдайдыы»). Жүгіріс ше? – Осылай! (Қолдарын шынтағынан бүгіп, жүгіргендегідей етіп қозғалтады).Түнгі ұйқы? – Осылай! (Қолдарын бетінің астына салып, бастарын түсіреді). Аласың ба? Осылай! (Қолдарымен қармайтын əрекеттер жасайды). Бергенде ше? – Осылай! (Қолдарымен бір затты беріп тұрғандай қозғалтады).Ойын қалай? – Осылай! (Езулерін ауаға толтырып, оларды алақандарымен ұрады). Ұрысқанда? – Осылай! (Саусағымен көршісін қорқытады) ІІ.Үй тапсырмасын тексеру №10 Sж=100 M1=140 көшет M2=260 көшет m1= m2-?
көшет/ S1-? Ш:1)М= M1+ M2=140+260=400 к 2)
m= М:
S=400:100=4 к/ 3) S1= M1:
m=140:4=35 4) S2= M2:
m=260:4=65 Ж:I жер
телімінің ауданы – 35 Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау |
Оқушылар психологиялық ахуалын тудыру үшін жаттығу жасау Оқушылар сабақтың тақырыбы мен мақсатымен танысады. |
Керемет! Жарайсыздар!
|
Слайд 1 |
||||||||||||
|
Ортасы 25 мин |
Жаңа сабақ 1-тапсырма. №1Есеп шығару барысында ережені қолдан.
S=200 м V1=110 м/мин V2=60 м/мин t-? мин S1-? м Ш:1) Vжақ= V1- V2=110-60=50 м/мин 2) t= S: Vжақ=200:50=4 мин 3) S1= Vжақ* t=50*1=50 м Ж:Әр минут сайын арақашықтық 50 м-ге кемиді.Әлия әжесін 4 минуттан кейін қуып жетеді.
Мұғалімнің көмегімен орындайды. 2-тапсырма.Жұптық жұмыс №2Есепті шығар. Болат пен Серіктің үйлерінің арақашықтығы – 160 м. Олар мектепке қарай бір уақытта шығып, бір бағытта жүрді. Серік 100 м/мин, ал Болат Серіктің артынан 120 м/мин жылдамдықпен жүрді. Неше минуттан кейін Болат Серікті қуып жетеді? Ш: 120-100=20 м/мин 160:20=8 мин Ж: 8 минуттан кейін Болат Серікті қуып жетеді.
3-тапсырма. Тақтамен жұмыс №3 Әріп-жауаптарды көрсетілген ретпен қойып, сөзді оқы. Оның мағынасын түсіндір.
4-тапсырма. №5 Теңдеулерді шеш. 5-тапсырма (х + 450) – 3 540 = 4 000 : 80 (х + 450) – 3 540 =50 х + 450 =50 + 3 540 х + 450 = 3590 x = 3590 -450 х = 3140 (3140+ 450) – 3 540 = 4 000 : 80 50 =50 (1 234 + n) + 2 140 = 52 741 1 234 + n = 52 741-2 140 1 234 + n = 50601 n = 50601- 1 234 n = 49367 (1 234 + 49367) + 2 140 = 52 741 52 741 = 52 741 450-х=300+10 5-тапсырма. Шығармашылық жұмыс №6 Есепті теңдік құру арқылы шығарамыз (123456-х)*(890000+773)=890773 (123456-х)* 890773=890773 123452-х=890773:890773 123452-х=1 х=123452-1 х=123451 Ж:Теңдікте 123451 саны қалып қойған. 6-тапсырма. Математика күнделікті өмірде №7 (а) есептердің шешуін өрнек түрінде жаз К Арал
теңізі –? Ш:371000 –
362697=8303 Ж:Арал
теңізінің ауданы – 8303 ә К Ш:54+971=1025 м Ж:Каспий теңізінің ең терең жері – 1025 м 7-тапсырма. Зертте №8 Ойлан және жауап бер. I қосылғыш: 650 II қосылғыш: 65 |
Есеп шығару барысында ережені қолданып шығарады.
Кесте бойынша қуып жету арақашықтығын табады.
Жұппен тапсырманы орындайды.
Әріп-жауаптарды көрсетілген ретпен қояды, сөзді оқиды. Оның мағынасын түсіндіреді.
Теңдеулерді шешеді. Тапсырмаларды орындайды.
Тапсырманы орындайды. Т
Есептердің шешуін өрнек түрінде жазады. |
Дескриптор: -Есепті ережені қолдану арқылы шығарады-1б Дескриптор: Арақашықтығы қанша метрге кемитінін табады-1б Дескриптор: -есептің шартын құрады-1б -қуып жету уақытын табады-1б - жауабын жазады-1б Дескриптор: - Әріп-жауаптарды көрсетілген ретпен қояды-1б - сөзді оқиды-1б Дескриптор: -теңдеулерді шешеді-1б Дескриптор: - Есепті теңдік құру арқылы шығарады-1б Дескриптор: -есептердің шешуін өрнек түрінде жазады-1б |
Оқулық
Слайд 2
Суреттер
Карточкалар
Слайд 3
Карточкалар
Слайд 4
|
||||||||||||
|
Соңы 10 мин |
Сабақты бекіту. Рефлексия
Үйге тапсырма №9 S=125 км V1=85 км/сағ V2=60 км/сағ t кезд=? Сағ Ш:1)Vжақ= V1- V2=85-60=25 км/сағ 2) t= S: Vжақ=125:25=5 сағ Ж: Жеңілі автокөлік жүк көлігін 5 сағаттан кейін қуып жетеді. |
Бүгінгі сабақта алған білімдері бойынша рефлексия жасайды |
Оқушылар 1-10 балдық жүйемен бағаланады. |
Слайд 5 |
||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Математика 86 сабақ Бір бағыттағы қуып жету қозғалысы.4 сынып
|
Білім беру ұйымының атауы |
Шоқан Уәлиханов атындағы орта мектебі |
|||||||||||||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||||||||||||
|
Бөлім: |
3(А) қозғалысқа, түсімділікке берілген есептер |
|||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Л.Бектасова |
|||||||||||||||
|
Күні: |
16.01.2025ж |
|||||||||||||||
|
Сынып:4 « » |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№86 Бір бағыттағы қуып жету қозғалысы |
|||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.5.1.9** артынан қуып жету,бір бағыттағы қалып қою қозғалысына берілген есептерді арифметикалық және алгебралық әдіспен шеш 4.2.1.8** қуып жету қозғалысы мен қалып қою қозғалысына байланысты формулаларды шығарып алу және қолдану |
|||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
- бір бағыттағы қалып қою қозғалысына берілген есептерді арифметикалық және алгебралық әдіспен шешіп шығарады; -қуып жету қозғалысы мен қалып қою қозғалысына байланысты формулаларды шығарып алу және қолдана алады. |
|||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңдері: |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||
|
Басы 10 мин |
І.Психологиялық дайындық Қал қалай? – Осылай! (Бас бармағын көтереді). Жүріс қалай? – Осылай! (Алақанда екі саусақпен «адымдайдыы»). Жүгіріс ше? – Осылай! (Қолдарын шынтағынан бүгіп, жүгіргендегідей етіп қозғалтады).Түнгі ұйқы? – Осылай! (Қолдарын бетінің астына салып, бастарын түсіреді). Аласың ба? Осылай! (Қолдарымен қармайтын əрекеттер жасайды). Бергенде ше? – Осылай! (Қолдарымен бір затты беріп тұрғандай қозғалтады).Ойын қалай? – Осылай! (Езулерін ауаға толтырып, оларды алақандарымен ұрады). Ұрысқанда? – Осылай! (Саусағымен көршісін қорқытады) ІІ.Үй тапсырмасын тексеру №10 Sж=100 M1=140 көшет M2=260 көшет m1= m2-?
көшет/ S1-? Ш:1)М= M1+ M2=140+260=400 к 2)
m= М:
S=400:100=4 к/ 3) S1= M1:
m=140:4=35 4) S2= M2:
m=260:4=65 Ж:I жер
телімінің ауданы – 35 Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау |
Оқушылар психологиялық ахуалын тудыру үшін жаттығу жасау Оқушылар сабақтың тақырыбы мен мақсатымен танысады. |
Керемет! Жарайсыздар!
|
Слайд 1 |
||||||||||||
|
Ортасы 25 мин |
Жаңа сабақ 1-тапсырма. №1Есеп шығару барысында ережені қолдан.
S=200 м V1=110 м/мин V2=60 м/мин t-? мин S1-? м Ш:1) Vжақ= V1- V2=110-60=50 м/мин 2) t= S: Vжақ=200:50=4 мин 3) S1= Vжақ* t=50*1=50 м Ж:Әр минут сайын арақашықтық 50 м-ге кемиді.Әлия әжесін 4 минуттан кейін қуып жетеді.
Мұғалімнің көмегімен орындайды. 2-тапсырма.Жұптық жұмыс №2Есепті шығар. Болат пен Серіктің үйлерінің арақашықтығы – 160 м. Олар мектепке қарай бір уақытта шығып, бір бағытта жүрді. Серік 100 м/мин, ал Болат Серіктің артынан 120 м/мин жылдамдықпен жүрді. Неше минуттан кейін Болат Серікті қуып жетеді? Ш: 120-100=20 м/мин 160:20=8 мин Ж: 8 минуттан кейін Болат Серікті қуып жетеді.
3-тапсырма. Тақтамен жұмыс №3 Әріп-жауаптарды көрсетілген ретпен қойып, сөзді оқы. Оның мағынасын түсіндір.
4-тапсырма. №5 Теңдеулерді шеш. 5-тапсырма (х + 450) – 3 540 = 4 000 : 80 (х + 450) – 3 540 =50 х + 450 =50 + 3 540 х + 450 = 3590 x = 3590 -450 х = 3140 (3140+ 450) – 3 540 = 4 000 : 80 50 =50 (1 234 + n) + 2 140 = 52 741 1 234 + n = 52 741-2 140 1 234 + n = 50601 n = 50601- 1 234 n = 49367 (1 234 + 49367) + 2 140 = 52 741 52 741 = 52 741 450-х=300+10 5-тапсырма. Шығармашылық жұмыс №6 Есепті теңдік құру арқылы шығарамыз (123456-х)*(890000+773)=890773 (123456-х)* 890773=890773 123452-х=890773:890773 123452-х=1 х=123452-1 х=123451 Ж:Теңдікте 123451 саны қалып қойған. 6-тапсырма. Математика күнделікті өмірде №7 (а) есептердің шешуін өрнек түрінде жаз К Арал
теңізі –? Ш:371000 –
362697=8303 Ж:Арал
теңізінің ауданы – 8303 ә К Ш:54+971=1025 м Ж:Каспий теңізінің ең терең жері – 1025 м 7-тапсырма. Зертте №8 Ойлан және жауап бер. I қосылғыш: 650 II қосылғыш: 65 |
Есеп шығару барысында ережені қолданып шығарады.
Кесте бойынша қуып жету арақашықтығын табады.
Жұппен тапсырманы орындайды.
Әріп-жауаптарды көрсетілген ретпен қояды, сөзді оқиды. Оның мағынасын түсіндіреді.
Теңдеулерді шешеді. Тапсырмаларды орындайды.
Тапсырманы орындайды. Т
Есептердің шешуін өрнек түрінде жазады. |
Дескриптор: -Есепті ережені қолдану арқылы шығарады-1б Дескриптор: Арақашықтығы қанша метрге кемитінін табады-1б Дескриптор: -есептің шартын құрады-1б -қуып жету уақытын табады-1б - жауабын жазады-1б Дескриптор: - Әріп-жауаптарды көрсетілген ретпен қояды-1б - сөзді оқиды-1б Дескриптор: -теңдеулерді шешеді-1б Дескриптор: - Есепті теңдік құру арқылы шығарады-1б Дескриптор: -есептердің шешуін өрнек түрінде жазады-1б |
Оқулық
Слайд 2
Суреттер
Карточкалар
Слайд 3
Карточкалар
Слайд 4
|
||||||||||||
|
Соңы 10 мин |
Сабақты бекіту. Рефлексия
Үйге тапсырма №9 S=125 км V1=85 км/сағ V2=60 км/сағ t кезд=? Сағ Ш:1)Vжақ= V1- V2=85-60=25 км/сағ 2) t= S: Vжақ=125:25=5 сағ Ж: Жеңілі автокөлік жүк көлігін 5 сағаттан кейін қуып жетеді. |
Бүгінгі сабақта алған білімдері бойынша рефлексия жасайды |
Оқушылар 1-10 балдық жүйемен бағаланады. |
Слайд 5 |
||||||||||||
шағым қалдыра аласыз

S2-?



, бұл
362697
-ге артық


