Пәні: математика
Сыныбы: 3 «Ә»
Мұғалімі: Килыбаева Ж.К.
Сабақтың тақырыбы: Өткенді пысықтау
Сабақтың мақсаты: Оқушылар мың көлеміндегі ауызша есептеу тәсілдерін меңгергенін пысықтау. Ой-өрісін дамыту. Шапшаңдыққа, ұйымшылдыққа тәрбиелеу.
Сабақтың міндеттері:
-
амалдар орындау тәртібін біледі;
-
пікірталаста ойын ортаға салады;
-
сыни ойлап, ойларын салыстырады, ой қорытады;
-
жеке, топта жұмыс жасауды меңгереді;
Күтілетін нәтиже: Түрлі тапсырмаларды шапшаң орындауға төселеді және дағдыланады. Өз бетінше білім алуға қол жеткізеді. Әдіс-тәсілдер: СТО стратегиялары, топпен жұмыс,
Пәнаралық байланыс: қазақ тілі, әдебиеттік оқу, дүниетану
Көрнекі-құралдар: интербелсенді тақта, постер,стикер, маркерлер, түрлі-түсті қағаз, слайд,
үлестірме қима-қағаздар, бағалау парақтары.
Бағалау: ОҮБ және ОБ, өзін-өзі (ӨӨБ)
|
Сабақтың кезеңдері |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
|
І кезең: Ұйымдастыру кезеңі |
Слайд №1 Шырылдайды қоңырау, Біз сабақты бастаймыз, Партамызға отырып, Өз ара көз тастаймыз. Табыс тілеп көзбенен. Қонақтарға бас иіп. Қош келдіңіз айтамыз. Топқа бөлу: 1,2,3,4-ке дейін санау арқылы топқа бөліну |
Оқушылар мұғаліммен қосылып қимылмен тақпақты айтады Оқушылар 4-ке дейін санайды, әр топқа отырады |
|
ІІ кезең: Үй тапсырмасын сұрау
|
Слайд №2 - Үйге қандай тапсырма берілді? Өлшем бірліктерді жаттау.
|
Әр топтан оқушылар жауап бер |
|
ІІІ кезең: Қызығушылығын ояту |
Слайл №3. Суретші қандай сандарды пайдаланған?
|
|
|
ІҮ кезең: Мағынаны тану |
Слайд № 4 1-тапсырма: Өрнектер құрастыру және олардың мәнін тап:
2-тапсырма: а) Есепті шығару. ә) Есеп құрастыру және шығару.
3-тапсырма: А) Есептің берілуі бойынша өрнек құрастыру. Ә) Есепті санды деректермен толықтыр және оны шығар.
|
Постермен жұмыс жасайды. Бір оқушы қорғайды. 4-топ жарыса отырып шығарады. 4-топ жарыса отырып шығарады. |
|
Сергіту сәті: |
Екі көзің не үшін керек? Топқа бөлу: Геометриялық фигураларды тарату арқылы 4 топ оқушыларын ауыстыру.
4-тапсырма: Амалдар ретін қойып, оларды шығару
5- тапсырма: Кесе бойынша теңдеулер құрастыру және оны шығару.
6-тапсырма: Уақыт аралығында неше минут бар?
|
Оқушылар мұғаліммен бірге қимылмен көрсетеді. Әр топ 1 тапсырманы орындайды. Оқушылар ұқсас фигуралар арқылы жаңа топ құрады.
Әр топ бір тапсырманы орындайды.
Әр то бір теңдеу шығарады.
Сағат тілін көрсетіп, айырмашылығын табады. |
|
Ү кезең: Ой толғаныс |
Слайд №6 «Санамақ»
|
Оқушылар хормен жауап береді. |
|
ҮІ кезең Қорыту |
«Жас тілші» айдары. Сұрақ-жауап:
Бағалау |
Ортада тілші жүріп әр топқа сұрақтар қою арқылы жүргізеді. «Бармақ» әдісі арқылы бағалау. |
|
ҮІІ кезең Үй тапсырмасы |
|
Күнделіктеріне жазады |
|
ҮІІІ кезең Бағалау. Өзін-өзі бағалау |
Слайд №8 «Бағдаршам» әдісі. Бағдаршам көздерін тарату.
|
Оқушылар таратылған бағдаршам көздерін көтереді. Өте жақсы – жасыл. Жақсы – сары Орташа - қызыл |
Пәні: математика
Сыныбы: 3 «Ә»
Мұғалімі: Килыбаева Ж.К.
Сабақтың тақырыбы: Теңдеу құру арқылы есеп шығару
Сабақтың мақсаты: оқушыларды есепті шығарудың жаңа тәсілімен – теңдеу құру арқылы шешумен таныстыру; теңдеу құру дағдыларын арттыру; құрылымы күрделірек теңдеулерді шешу біліктіліктерін арттыру; талдау және логикалық ойлау қабілетін дамыту, ұқыптылыққа, шапшаңдыққа тәрбиелеу.
Күтілетін нәтиже:
-
түрлі тапсырмаларды шапшаң орындауға төселеді және дағдыланады;
-
өз бетінше білім алуға қол жеткізеді.
-
математикалық заңдылықтар мен терминдерді қолданады.
-
сабаққа деген қызығушылығы артады.
Әдіс-тәсілдер: СТО, сұрақ-жауап, ой қозғау, жеке, топтық жұмыс.
Пәнаралық байланыс: қазақ тілі, әдебиеттік оқу, дүниетану
Көрнекі-құралдар: интербелсенді тақта, постер,стикер, маркерлер, түрлі-түсті қағаз, слайд,
үлестірме қима-қағаздар, бағалау парақтары.
Бағалау: ОҮБ және ОБ, өзін-өзі (ӨӨБ)
|
Сабақтың кезеңдері |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
|
І кезең: Ұйымдастыру кезеңі |
Шырылдайды қоңырау, Біз сабақты бастаймыз, Қош келдіңіз айтамыз, Қонақтарға бас иіп. Табыс тілеп көзбенен, Өзара көз тастаймыз, Партамызға отырып. Топқа бөлу: «1-ші, 2-ші, 3-ші, 4-ші» Математикалық диктант беру. Жауаптары бойынша 4 топқа бөлу. |
Оқушылар қосылып айтады Оқушылар жауабын тауып, әр топқа отырады |
|
ІІ кезең: Үй тапсырмасын сұрау
|
- Үйге қандай тапсырма берілді? Үй тапсырмасын тексеру. №6. 107- бет |
Әр топтан оқушылар жауап береді |
|
ІІІ кезең: Қызығушылығын ояту |
Тірек білім, білік, дағдыларын белсендіру «Иә», «жоқ» ойыны. - Үшбұрыш үш қабырғадан және үш төбеден тұрады. - Тіктөртбұрыштың периметрін анықтау үшін ұзындық пен енді қосу керек. - Кесіндінің басы бар, аяғы жоқ. - Тіктөртбұрыштың барлық бұрыштары тік. - Қосуды азайтумен тексереді. - Егер санды 1-ге көбейтсе, 1 шығады. - Шаршының барлық қабырғалары тең. - 5-пен 3-тің көбейтіндісі 15-ке тең. |
Оқушылар «иә», «жоқ» деп жауап береді. |
|
ІҮ кезең: Мағынаны тану |
1-тапсырма: Амалдардың белгісіз компонентін қалай табады? Таза жазу: 853 саны. Қандай сан? 853 санының құрамын ата. 853-тің бірлігі, ондығы, жүздігі қанша? 853-тің ішінде неше бірлік,ондық, жүздік бар? Оқулықпен, дәптермен жұмыс: 2-тапсырма: Теңдеулерді шеш: 1-топ: 10*(12+х)= 500 2-топ: 5*10*У= 250 3-топ: (с-50)*3= 600 4-топ: 45:5*В= 900 3-тапсырма: Есепті шығарудың 4 тәсілін қарастыру.
Топқа бөлу:«Қызыл»,«Сары»,«Қызғылт»,«Жасыл».
Тақтамен жұмыс 4-тапсырма: Есептерге өрнектер құрастыру және оларды шығару
Сергіту сәті: «Көбейткіш, көбейткіш, көбейтінді». 4*1 6*1 4*2 6*2 4*3 6*3 4*4 6*4 4*5 6*5........ № 6-тапсырма: Кестені пайдаланып, тура теңдік және теңсіздіктер құрастыру. Қызыл және көк түске жазылған өрнектер таратылады. Шығармашылық тапсырма: № 7 (ауызша) |
Постермен жұмыс жасайды. Бір оқушы қорғайды. 4-топ жарыса отырып постерге шығарады. 4-топ жарыса отырып постерге шығарады. Ұқсас гүлдер арқылы топтасады
Әр топтан бір оқушы шығады Оқушылар шапшаң көбейту кестесін айтады Оқушылар постерге жапсырады, дәлелдейді. Оқушылар шапшаң жауап береді. |
|
Ү кезең: Ой толғаныс |
- Бүгінгі сабақта теңдеу туралы қандай мағлұмат алдық? «Бес жолды өлең стратегиясы» 1. Не? 1 сөз 2. Қандай? 2 сөз 3. Не істеді? 3 сөз 4. 4 сөзден құралған сөйлем? 5. Мағыналас сөз. 1 сөз |
Әр топтан бір оқушы жауап береді. |
|
ҮІ кезең Қорыту |
Сұрақ-жауап:
|
Оқушылар сұраққа жауап береді |
|
ҮІІ кезең Үй тапсырмасы |
№5 . 109-бет. Өрнектерді баған түрінде жазып,
есептеу. |
Күнделіктеріне жазады |
|
ҮІІІ кезең Өзін-өзі бағалау Бағалау |
«Бағдаршам» әдісі» Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау. Бағалау парақшаларындағы ұпай сандарын есептеп, бағалау. |
Оқушылар бағдаршам көздерін көтереді. Өте жақсы – жасыл. Жақсы – сары Орташа - қызыл |
|
Рефлексия |
«Музыкалық көңіл-күй»
|
Оқушылар бүгінгі сабақтан алған әсерлерін стикерге жазып, тақтаға іледі. |
Пәні: математика
Сыныбы: 3 «Ә»
Мұғалімі: Килыбаева Ж.К.
Сабақтың тақырыбы: Қозғалыс жылдамдығы
Сабақтың мақсаты: оқушыларға жылдамдық, уақыт, қашықтық туралы түсінік қалыптастыру; есеп шығару дағдысын арттыру; талдау және логикалық ойлау қабілетін дамыту, ұқыптылыққа, шапшаңдыққа тәрбиелеу.
Күтілетін нәтиже:
-
түрлі тапсырмаларды шапшаң орындауға төселеді және дағдыланады;
-
өз бетінше білім алуға қол жеткізеді.
-
математикалық заңдылықтар мен терминдерді қолданады.
-
қозғалыс жылдамдығы туралы мағлұмат алады.
-
сабаққа деген қызығушылығы артады.
Әдіс-тәсілдер: СТО, сұрақ-жауап, ой қозғау, жеке, топтық жұмыс.
Пәнаралық байланыс: қазақ тілі, әдебиеттік оқу, дүниетану
Көрнекі-құралдар: интербелсенді тақта, постер,стикер, маркерлер, түрлі-түсті қағаз, слайд,
үлестірме қима-қағаздар, бағалау парақтары.
Бағалау: ОҮБ және ОБ, өзін-өзі (ӨӨБ)
|
Сабақтың кезеңдері |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
|||||||||
|
І кезең: Ұйымдастыру кезеңі |
Шырылдайды қоңырау, Біз сабақты бастаймыз, Қош келдіңіз айтамыз, Қонақтарға бас иіп. Табыс тілеп көзбенен, Өзара көз тастаймыз, Партамызға отырып. Топқа бөлу: «1-ші, 2-ші, 3-ші, 4-ші» Математикалық диктант беру. Жауаптары бойынша 4 топқа бөлу. |
Оқушылар қосылып айтады Оқушылар жауабын тауып,топқа отырады, топты қорғайды |
|||||||||
|
ІІ кезең: Үй тапсырмасын сұрау
|
- Үйге қандай тапсырма берілді? Үй тапсырмасын тексеру. №4. 140- бет |
Әр топтан оқушылар жауап береді |
|||||||||
|
ІІІ кезең: Қызығушылығын ояту |
Тірек білім, білік, дағдыларын белсендіру «Иә», «жоқ» ойыны. - Үшбұрыш үш қабырғадан және үш төбеден тұрады. - Тіктөртбұрыштың периметрін анықтау үшін ұзындық пен енді қосу керек. - Кесіндінің басы бар, аяғы жоқ. - Тіктөртбұрыштың барлық бұрыштары тік. - Қосуды азайтумен тексереді. - Егер санды 1-ге көбейтсе, 1 шығады. - Шаршының барлық қабырғалары тең. - 5-пен 3-тің көбейтіндісі 15-ке тең. |
Оқушылар «иә», «жоқ» деп жауап береді. |
|||||||||
|
ІҮ кезең: Мағынаны тану |
Ауызша есеп 202*3=606 303*3=909 18:3=6 918:3=306 220*3= 660 404*2=808 18:9=2 918:9=102 Тақтамен жұмыс(оқулықпен жұмыс) 1-тапсырма: А) Ш: 525:5 105м (үй мен мектеп) 525-105 420м Ж: 420 м қысқа Ә) Кесте бойынша есеп құрастыр және оны шығар.
2-тапсырма: А) Есепті шығару Шарты: Шешуі: S -200 км V= S: t t - 4 сағ V= 200 :4 =50 V-? V= 50 км/сағ Ә) Сәйке жылдамдықты анықта 4-тапсырма: Есеп бойынша өрнек жазу 1-топ: 1000-(120*3)= 1000-360= 640г қант 2-топ: 12дм*5= 60 дм таспа 3-топ: 65 мин-20 мин= 45 мин 4-топ: 120-(12*6)= 120-72= 48л су Сергіту сәті: «Көбейткіш, көбейткіш, көбейтінді». 4*1 6*1 4*2 6*2 4*3 6*3 4*4 6*4 4*5 6*5........ 5-тапсырма: Теңдеулерді шеш: 1-топ: 5*Х=140-70 2-топ: 630:Х=18*5 3-топ: 200-а=116?4 4-топ: 980-Х=45+347+103 Шығармашылық тапсырма: № 7 (ауызша) |
4-топ жарыса отырып есеп құрастырады Ұжым болып шығарады. Әр топтан бір оқушы шығады Оқушылар шапшаң көбейту кестесін айтады Оқушылар постерге шығарады, дәлелдейді. Оқушылар шапшаң жауап береді. |
|||||||||
|
Ү кезең: Ой толғаныс |
«Бес жолды өлең стратегиясы» 1. Не? 1 сөз 2. Қандай? 2 сөз 3. Не істеді? 3 сөз 4. 4 сөзден құралған сөйлем? 5. Мағыналас сөз. 1 сөз |
Әр топтан бір оқушы жауап береді. |
|||||||||
|
ҮІ кезең Қорыту |
Сұрақ-жауап:
|
Оқушылар сұраққа жауап береді |
|||||||||
|
ҮІІ кезең Үй тапсырмасы |
№6 . 142-бет.
Көбейту кесте
жаттау. |
Күнделіктеріне жазады |
|||||||||
|
ҮІІІ кезең Өзін-өзі бағалау Бағалау |
«Бағдаршам» әдісі» Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау. Бағалау парақшаларындағы ұпай сандарын есептеп, бағалау. |
Оқушылар бағдаршам көздерін көтереді. Өте жақсы – жасыл. Жақсы – сары Орташа - қызыл |
|||||||||
|
Рефлексия |
«Білім ағашы»
|
Оқушылар бүгінгі сабақтан алған әсерлерін стикерге жазып, білім ағашына іледі. |
(10+6):8= (20-10):5=
(20-14):3= (60-40):10=
(20+0):10= (50+50):50=
(12-10):1=
(20+20):10= (8+0):2=
(15+5):5= (80-40):10=
(30+6):9= (10+2):3=
(20+10):10= (20+4):8=
(10-4):2 = (42-30):4=
(20+1):7= (47-20):9=
(40+50):30=
(10+0):10= (80-40):40=
(70+20):90 = (45-5):40=
(14+6):20= (63-3):60=
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Математика пәнінен 3 "Ә" сыныбындағы ашық сабақ жоспары
Математика пәнінен 3 "Ә" сыныбындағы ашық сабақ жоспары
Пәні: математика
Сыныбы: 3 «Ә»
Мұғалімі: Килыбаева Ж.К.
Сабақтың тақырыбы: Өткенді пысықтау
Сабақтың мақсаты: Оқушылар мың көлеміндегі ауызша есептеу тәсілдерін меңгергенін пысықтау. Ой-өрісін дамыту. Шапшаңдыққа, ұйымшылдыққа тәрбиелеу.
Сабақтың міндеттері:
-
амалдар орындау тәртібін біледі;
-
пікірталаста ойын ортаға салады;
-
сыни ойлап, ойларын салыстырады, ой қорытады;
-
жеке, топта жұмыс жасауды меңгереді;
Күтілетін нәтиже: Түрлі тапсырмаларды шапшаң орындауға төселеді және дағдыланады. Өз бетінше білім алуға қол жеткізеді. Әдіс-тәсілдер: СТО стратегиялары, топпен жұмыс,
Пәнаралық байланыс: қазақ тілі, әдебиеттік оқу, дүниетану
Көрнекі-құралдар: интербелсенді тақта, постер,стикер, маркерлер, түрлі-түсті қағаз, слайд,
үлестірме қима-қағаздар, бағалау парақтары.
Бағалау: ОҮБ және ОБ, өзін-өзі (ӨӨБ)
|
Сабақтың кезеңдері |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
|
І кезең: Ұйымдастыру кезеңі |
Слайд №1 Шырылдайды қоңырау, Біз сабақты бастаймыз, Партамызға отырып, Өз ара көз тастаймыз. Табыс тілеп көзбенен. Қонақтарға бас иіп. Қош келдіңіз айтамыз. Топқа бөлу: 1,2,3,4-ке дейін санау арқылы топқа бөліну |
Оқушылар мұғаліммен қосылып қимылмен тақпақты айтады Оқушылар 4-ке дейін санайды, әр топқа отырады |
|
ІІ кезең: Үй тапсырмасын сұрау
|
Слайд №2 - Үйге қандай тапсырма берілді? Өлшем бірліктерді жаттау.
|
Әр топтан оқушылар жауап бер |
|
ІІІ кезең: Қызығушылығын ояту |
Слайл №3. Суретші қандай сандарды пайдаланған?
|
|
|
ІҮ кезең: Мағынаны тану |
Слайд № 4 1-тапсырма: Өрнектер құрастыру және олардың мәнін тап:
2-тапсырма: а) Есепті шығару. ә) Есеп құрастыру және шығару.
3-тапсырма: А) Есептің берілуі бойынша өрнек құрастыру. Ә) Есепті санды деректермен толықтыр және оны шығар.
|
Постермен жұмыс жасайды. Бір оқушы қорғайды. 4-топ жарыса отырып шығарады. 4-топ жарыса отырып шығарады. |
|
Сергіту сәті: |
Екі көзің не үшін керек? Топқа бөлу: Геометриялық фигураларды тарату арқылы 4 топ оқушыларын ауыстыру.
4-тапсырма: Амалдар ретін қойып, оларды шығару
5- тапсырма: Кесе бойынша теңдеулер құрастыру және оны шығару.
6-тапсырма: Уақыт аралығында неше минут бар?
|
Оқушылар мұғаліммен бірге қимылмен көрсетеді. Әр топ 1 тапсырманы орындайды. Оқушылар ұқсас фигуралар арқылы жаңа топ құрады.
Әр топ бір тапсырманы орындайды.
Әр то бір теңдеу шығарады.
Сағат тілін көрсетіп, айырмашылығын табады. |
|
Ү кезең: Ой толғаныс |
Слайд №6 «Санамақ»
|
Оқушылар хормен жауап береді. |
|
ҮІ кезең Қорыту |
«Жас тілші» айдары. Сұрақ-жауап:
Бағалау |
Ортада тілші жүріп әр топқа сұрақтар қою арқылы жүргізеді. «Бармақ» әдісі арқылы бағалау. |
|
ҮІІ кезең Үй тапсырмасы |
|
Күнделіктеріне жазады |
|
ҮІІІ кезең Бағалау. Өзін-өзі бағалау |
Слайд №8 «Бағдаршам» әдісі. Бағдаршам көздерін тарату.
|
Оқушылар таратылған бағдаршам көздерін көтереді. Өте жақсы – жасыл. Жақсы – сары Орташа - қызыл |
Пәні: математика
Сыныбы: 3 «Ә»
Мұғалімі: Килыбаева Ж.К.
Сабақтың тақырыбы: Теңдеу құру арқылы есеп шығару
Сабақтың мақсаты: оқушыларды есепті шығарудың жаңа тәсілімен – теңдеу құру арқылы шешумен таныстыру; теңдеу құру дағдыларын арттыру; құрылымы күрделірек теңдеулерді шешу біліктіліктерін арттыру; талдау және логикалық ойлау қабілетін дамыту, ұқыптылыққа, шапшаңдыққа тәрбиелеу.
Күтілетін нәтиже:
-
түрлі тапсырмаларды шапшаң орындауға төселеді және дағдыланады;
-
өз бетінше білім алуға қол жеткізеді.
-
математикалық заңдылықтар мен терминдерді қолданады.
-
сабаққа деген қызығушылығы артады.
Әдіс-тәсілдер: СТО, сұрақ-жауап, ой қозғау, жеке, топтық жұмыс.
Пәнаралық байланыс: қазақ тілі, әдебиеттік оқу, дүниетану
Көрнекі-құралдар: интербелсенді тақта, постер,стикер, маркерлер, түрлі-түсті қағаз, слайд,
үлестірме қима-қағаздар, бағалау парақтары.
Бағалау: ОҮБ және ОБ, өзін-өзі (ӨӨБ)
|
Сабақтың кезеңдері |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
|
І кезең: Ұйымдастыру кезеңі |
Шырылдайды қоңырау, Біз сабақты бастаймыз, Қош келдіңіз айтамыз, Қонақтарға бас иіп. Табыс тілеп көзбенен, Өзара көз тастаймыз, Партамызға отырып. Топқа бөлу: «1-ші, 2-ші, 3-ші, 4-ші» Математикалық диктант беру. Жауаптары бойынша 4 топқа бөлу. |
Оқушылар қосылып айтады Оқушылар жауабын тауып, әр топқа отырады |
|
ІІ кезең: Үй тапсырмасын сұрау
|
- Үйге қандай тапсырма берілді? Үй тапсырмасын тексеру. №6. 107- бет |
Әр топтан оқушылар жауап береді |
|
ІІІ кезең: Қызығушылығын ояту |
Тірек білім, білік, дағдыларын белсендіру «Иә», «жоқ» ойыны. - Үшбұрыш үш қабырғадан және үш төбеден тұрады. - Тіктөртбұрыштың периметрін анықтау үшін ұзындық пен енді қосу керек. - Кесіндінің басы бар, аяғы жоқ. - Тіктөртбұрыштың барлық бұрыштары тік. - Қосуды азайтумен тексереді. - Егер санды 1-ге көбейтсе, 1 шығады. - Шаршының барлық қабырғалары тең. - 5-пен 3-тің көбейтіндісі 15-ке тең. |
Оқушылар «иә», «жоқ» деп жауап береді. |
|
ІҮ кезең: Мағынаны тану |
1-тапсырма: Амалдардың белгісіз компонентін қалай табады? Таза жазу: 853 саны. Қандай сан? 853 санының құрамын ата. 853-тің бірлігі, ондығы, жүздігі қанша? 853-тің ішінде неше бірлік,ондық, жүздік бар? Оқулықпен, дәптермен жұмыс: 2-тапсырма: Теңдеулерді шеш: 1-топ: 10*(12+х)= 500 2-топ: 5*10*У= 250 3-топ: (с-50)*3= 600 4-топ: 45:5*В= 900 3-тапсырма: Есепті шығарудың 4 тәсілін қарастыру.
Топқа бөлу:«Қызыл»,«Сары»,«Қызғылт»,«Жасыл».
Тақтамен жұмыс 4-тапсырма: Есептерге өрнектер құрастыру және оларды шығару
Сергіту сәті: «Көбейткіш, көбейткіш, көбейтінді». 4*1 6*1 4*2 6*2 4*3 6*3 4*4 6*4 4*5 6*5........ № 6-тапсырма: Кестені пайдаланып, тура теңдік және теңсіздіктер құрастыру. Қызыл және көк түске жазылған өрнектер таратылады. Шығармашылық тапсырма: № 7 (ауызша) |
Постермен жұмыс жасайды. Бір оқушы қорғайды. 4-топ жарыса отырып постерге шығарады. 4-топ жарыса отырып постерге шығарады. Ұқсас гүлдер арқылы топтасады
Әр топтан бір оқушы шығады Оқушылар шапшаң көбейту кестесін айтады Оқушылар постерге жапсырады, дәлелдейді. Оқушылар шапшаң жауап береді. |
|
Ү кезең: Ой толғаныс |
- Бүгінгі сабақта теңдеу туралы қандай мағлұмат алдық? «Бес жолды өлең стратегиясы» 1. Не? 1 сөз 2. Қандай? 2 сөз 3. Не істеді? 3 сөз 4. 4 сөзден құралған сөйлем? 5. Мағыналас сөз. 1 сөз |
Әр топтан бір оқушы жауап береді. |
|
ҮІ кезең Қорыту |
Сұрақ-жауап:
|
Оқушылар сұраққа жауап береді |
|
ҮІІ кезең Үй тапсырмасы |
№5 . 109-бет. Өрнектерді баған түрінде жазып,
есептеу. |
Күнделіктеріне жазады |
|
ҮІІІ кезең Өзін-өзі бағалау Бағалау |
«Бағдаршам» әдісі» Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау. Бағалау парақшаларындағы ұпай сандарын есептеп, бағалау. |
Оқушылар бағдаршам көздерін көтереді. Өте жақсы – жасыл. Жақсы – сары Орташа - қызыл |
|
Рефлексия |
«Музыкалық көңіл-күй»
|
Оқушылар бүгінгі сабақтан алған әсерлерін стикерге жазып, тақтаға іледі. |
Пәні: математика
Сыныбы: 3 «Ә»
Мұғалімі: Килыбаева Ж.К.
Сабақтың тақырыбы: Қозғалыс жылдамдығы
Сабақтың мақсаты: оқушыларға жылдамдық, уақыт, қашықтық туралы түсінік қалыптастыру; есеп шығару дағдысын арттыру; талдау және логикалық ойлау қабілетін дамыту, ұқыптылыққа, шапшаңдыққа тәрбиелеу.
Күтілетін нәтиже:
-
түрлі тапсырмаларды шапшаң орындауға төселеді және дағдыланады;
-
өз бетінше білім алуға қол жеткізеді.
-
математикалық заңдылықтар мен терминдерді қолданады.
-
қозғалыс жылдамдығы туралы мағлұмат алады.
-
сабаққа деген қызығушылығы артады.
Әдіс-тәсілдер: СТО, сұрақ-жауап, ой қозғау, жеке, топтық жұмыс.
Пәнаралық байланыс: қазақ тілі, әдебиеттік оқу, дүниетану
Көрнекі-құралдар: интербелсенді тақта, постер,стикер, маркерлер, түрлі-түсті қағаз, слайд,
үлестірме қима-қағаздар, бағалау парақтары.
Бағалау: ОҮБ және ОБ, өзін-өзі (ӨӨБ)
|
Сабақтың кезеңдері |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
|||||||||
|
І кезең: Ұйымдастыру кезеңі |
Шырылдайды қоңырау, Біз сабақты бастаймыз, Қош келдіңіз айтамыз, Қонақтарға бас иіп. Табыс тілеп көзбенен, Өзара көз тастаймыз, Партамызға отырып. Топқа бөлу: «1-ші, 2-ші, 3-ші, 4-ші» Математикалық диктант беру. Жауаптары бойынша 4 топқа бөлу. |
Оқушылар қосылып айтады Оқушылар жауабын тауып,топқа отырады, топты қорғайды |
|||||||||
|
ІІ кезең: Үй тапсырмасын сұрау
|
- Үйге қандай тапсырма берілді? Үй тапсырмасын тексеру. №4. 140- бет |
Әр топтан оқушылар жауап береді |
|||||||||
|
ІІІ кезең: Қызығушылығын ояту |
Тірек білім, білік, дағдыларын белсендіру «Иә», «жоқ» ойыны. - Үшбұрыш үш қабырғадан және үш төбеден тұрады. - Тіктөртбұрыштың периметрін анықтау үшін ұзындық пен енді қосу керек. - Кесіндінің басы бар, аяғы жоқ. - Тіктөртбұрыштың барлық бұрыштары тік. - Қосуды азайтумен тексереді. - Егер санды 1-ге көбейтсе, 1 шығады. - Шаршының барлық қабырғалары тең. - 5-пен 3-тің көбейтіндісі 15-ке тең. |
Оқушылар «иә», «жоқ» деп жауап береді. |
|||||||||
|
ІҮ кезең: Мағынаны тану |
Ауызша есеп 202*3=606 303*3=909 18:3=6 918:3=306 220*3= 660 404*2=808 18:9=2 918:9=102 Тақтамен жұмыс(оқулықпен жұмыс) 1-тапсырма: А) Ш: 525:5 105м (үй мен мектеп) 525-105 420м Ж: 420 м қысқа Ә) Кесте бойынша есеп құрастыр және оны шығар.
2-тапсырма: А) Есепті шығару Шарты: Шешуі: S -200 км V= S: t t - 4 сағ V= 200 :4 =50 V-? V= 50 км/сағ Ә) Сәйке жылдамдықты анықта 4-тапсырма: Есеп бойынша өрнек жазу 1-топ: 1000-(120*3)= 1000-360= 640г қант 2-топ: 12дм*5= 60 дм таспа 3-топ: 65 мин-20 мин= 45 мин 4-топ: 120-(12*6)= 120-72= 48л су Сергіту сәті: «Көбейткіш, көбейткіш, көбейтінді». 4*1 6*1 4*2 6*2 4*3 6*3 4*4 6*4 4*5 6*5........ 5-тапсырма: Теңдеулерді шеш: 1-топ: 5*Х=140-70 2-топ: 630:Х=18*5 3-топ: 200-а=116?4 4-топ: 980-Х=45+347+103 Шығармашылық тапсырма: № 7 (ауызша) |
4-топ жарыса отырып есеп құрастырады Ұжым болып шығарады. Әр топтан бір оқушы шығады Оқушылар шапшаң көбейту кестесін айтады Оқушылар постерге шығарады, дәлелдейді. Оқушылар шапшаң жауап береді. |
|||||||||
|
Ү кезең: Ой толғаныс |
«Бес жолды өлең стратегиясы» 1. Не? 1 сөз 2. Қандай? 2 сөз 3. Не істеді? 3 сөз 4. 4 сөзден құралған сөйлем? 5. Мағыналас сөз. 1 сөз |
Әр топтан бір оқушы жауап береді. |
|||||||||
|
ҮІ кезең Қорыту |
Сұрақ-жауап:
|
Оқушылар сұраққа жауап береді |
|||||||||
|
ҮІІ кезең Үй тапсырмасы |
№6 . 142-бет.
Көбейту кесте
жаттау. |
Күнделіктеріне жазады |
|||||||||
|
ҮІІІ кезең Өзін-өзі бағалау Бағалау |
«Бағдаршам» әдісі» Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау. Бағалау парақшаларындағы ұпай сандарын есептеп, бағалау. |
Оқушылар бағдаршам көздерін көтереді. Өте жақсы – жасыл. Жақсы – сары Орташа - қызыл |
|||||||||
|
Рефлексия |
«Білім ағашы»
|
Оқушылар бүгінгі сабақтан алған әсерлерін стикерге жазып, білім ағашына іледі. |
(10+6):8= (20-10):5=
(20-14):3= (60-40):10=
(20+0):10= (50+50):50=
(12-10):1=
(20+20):10= (8+0):2=
(15+5):5= (80-40):10=
(30+6):9= (10+2):3=
(20+10):10= (20+4):8=
(10-4):2 = (42-30):4=
(20+1):7= (47-20):9=
(40+50):30=
(10+0):10= (80-40):40=
(70+20):90 = (45-5):40=
(14+6):20= (63-3):60=
шағым қалдыра аласыз























