11 сынып
|
Жамбыл облысы, Шу ауданы, Шу
қаласы
Ыбырай Алтынсарин атындағы орта мектебі
КММ
Математика
пән
мұғалімі: Қожамқұлова Замира Алибековна
|
Сабақтың тақырыбы
|
Математикадағы логикалық есептерді шығару
жолдары
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлық оқушылар:
Мәтін есептерде адам жасын анықтауды әр түрлі
тақырыпқа берілген арифметикалық есептерді шығара
алады.
|
Оқушылардың басым
бөлігі: Функциялардағы сауаттылықты тексере
алады.
|
Кейбір оқушылар:
Тапсырмасы қиын шешілетін есептерді орындай
алады.
|
Тілдік мақсат
|
Оқушылар:
Геометриялық мазмұндағы логикалық
есептер
|
Негізгі сөздер мен
тіркестер: Логика, реттік сан.
|
Жоспар
|
Жоспарланған
уақыт
|
Жоспарланған әрекет (тапсырмалар, жаттығулар,
ескертпелер)
|
Сабақтың басы
(5 минут)
|
Оқушыларды
түгелдеу;
Сергіту сәті:
«Көңілашар» әуені орындалып
тұрады.
Шаттық
шеңбері:Бір – біріне тілек айту. Таратылған
мазайка арқылы сурет құрастыру.
Мұғалім
сұрағы:
Осы құрастырылған суреттерде қандай
байланыс бар?
Топқа
бөлу:Тұрған
күйде
1. Шу қаласының
суреті
2. Кітаптың
суреті
3. Рухани жаңғыру эмблемасы
сутері
Бойынша топқа оқушыларды
бөлеміз
|
Сабақтың ортасы
(30 минут)
|
Негізгі терминдерді
анықтау. (3 минут)
сабақтың тақырыбын шыққан сурет артындағы сөз
арқылы ашады. МАТЕМАТИКАДАҒЫ ЛОГИКАЛЫҚ ЕСЕПТЕРДІ ШЫҒАРУ ЖОЛДАРЫ
слайдтан шығады
|
Критерий
құрамыз
Оқушылардың көмегімен
құрылады:
Функцияларды сауаттылықпен тексере
алады
1.Адамның жасын анықтау
2.Теңдеудің бүтін шешімін таба
білеміз.
3.Ықтималдыққа берілген
есептер
4.
Заңдылыққа берілген есептер
5.
Теңдеу құруға берілген есептер
6.
Кітап беттерін табуға байланысты есептер
7.
Санның соңғы цифрына байланысты есептер
|
|
Дәлелдемелермен болжамдарды
анықтайды
Оқулықтың бетін ашындар, таразыға тартып
аңықтауға нұсқаларды іріктеу әдісімен орындай
алады.
|
Мәтіндік
есептер
1.Әр түрлі тақырыпта берілген арифметикалық
есептерді шеше алады
2.Нұсқаларды іріктеу әдісімен дұрыс таба
алады
3.Белгісізді әріппен белгілілеп.оны шешу әдісін
анықтай алады
|
Жеке жұмыс
жүргіземіз
«Киелі орындарға саяхат»
әдісі
Әр оқушыға тапсырма беріледі. Тапсырманы шешіп
жауабы жазылған жерге жапсырады. 3 топ өздері құрып алып үлкен
парақшаға жапсырады. Сол кезде үлкен Жамбыл облысының киелі
жерлерінің суреттері шығады
|
Топпен
жұмыс
«Ойлан. Бірік. Бөліс» әдісі бойынша топтық жұмыс
жүргізіледі. Әр топ есепті шығарып, ортаға салып, бөліседі. Одан
кейін тақтаға шығып өз есептерін басқа топқа
түсіндіреді.
|
Жұппен жұмыс
«Менің таңдауым, жарқын болашақ» Жұптар өз
таңдаған университеттерінің суретін таңдап алып, жұптық жұмыс
жасайды.
|
Бағалау
|
Бүгінгі сабағымызда әркім қаншалықты жетістікке
жетіп, өз үлесін қоса алдыңдар.
Жеміс ағашы арқылы өздерімізді
бағалаймыз
|
Аяқтау
|
Оқушылар өздерініз көріп тұрғандай білімнің биік
баспалдағына шыға білсек келешекте әр біріңе арман болған өз
армандаған Университетінің түлегі боласыңдар. Білімді ұрпақ өссе
Қазақстанның болашағы жарқын, келешегі кемел
болмақ.
Сіздердің сондай болашақтарыңызға сондай үлес
қосқаным үшін мен қуаныштымын
|