Материалдар / Мәтінді есептерді шешу
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Мәтінді есептерді шешу

Материал туралы қысқаша түсінік
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 8.3А Квадрат теңдеулер Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары 8.4.2.1 мәтінді есептерді квадрат теңдеулердің көмегімен шешу; 8.4.2.2 мәтінді есептерді бөлшек-рационал теңдеулердің көмегімен шешу;
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
10 Сәуір 2022
514
1 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қысқа мерзімді жоспар


Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 8.3А Квадрат теңдеулер

Мектеп: Алматы облысы Текелі қаласы

Текелі қаласының «Білім бөлімі» ММ

“№2 орта мектеп мектепке дейінгі шағын орталығымен”

коммуналдық мемлекеттік мекемесі

Күні: 18.01.2021

Мұғалімнің аты-жөні: Джабанаев Сырлас Кикумбаевич

Сынып: 8 «А»

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Мәтінді есептерді шешу

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

8.4.2.1 мәтінді есептерді квадрат теңдеулердің көмегімен шешу;

8.4.2.2 мәтінді есептерді бөлшек-рационал теңдеулердің көмегімен шешу;

Сабақ мақсаттары

есеп шарты бойынша теңдеу құруды білу

мәтін есепті шығаруда тиісті формулаларды қолдану.

бөлшек рационал теңдеулерді шығара алу

Бағалау критерийлері

1.Оқушылар есеп шартын пайдаланып теңдеуге кесте құрады.

2. Уақыт, жұмыс формулаларын бөлшек рационал теңдеулерді құруға қолданады.

3. Бөлшек рационал теңдеулерді дұрыс құрады.

4. Құрылған теңдеуді дұрыс шығарады.

5. Алынған жауапты дұрыс интерпретация жасайды.

6. Есеп жауабын дұрыс жазады.

Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

- мәтіндік есептегі элементтер арасындағы тәуелділікті түсіндіреді;

- кесте құруды сипаттайды;

- бөлшек рационал теңдеулерін құру жолын сипаттау;

- теңдеудің шешуі туралы нақты талдайды;

- алынған нәтижелер туралы айта алады;

- жауабын дұрыс интерпретация жасайды.

Тақырыпқа қатысты сөздік және терминология:

- квадрат теңдеу;

- бөлшек рационал теңдеу;

- уақыттан тәуелділік;

- жұмыстан тәуелділік;

- проценттік мазмұн

- теңдеу түбірлернің формулсы.

Сөйлесулер мен жазу үшін пайдалы сөзтіркестері:

  • кесте құру үшін ....

  • бөлшек рационал теңдеулерді шешу үшін...

  • жауабын жазу үшін....

Құндылықтарды баулу

Құрметтеуге, ынтымақтастықта жұмыс жасауға, өмір бойы білім алуға тәрбиелеу.


Пәнаралық байланыстар

Физика, геометрия

АКТ қолдану

https://youtu.be/8SgNOuybFQU

Бастапқы білім

Квадрат және бөлшек-рационал теңдеулерді шешуді біледі

Сабақ барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

5 мин

І. Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылармен амандасу, түгендеу

Жұмыс ережесі:

- Сабақта бір-бірімізді сыйлаймыз, тыңдаймыз!

- Уақытты үнемдейміз!

- Нақты, дәл жауап береміз!

- Сабақта өзіміздің шапшаңдығымызды, тапқырлығымызды көрсетеміз!

- Сабаққа белсене қатысып, жақсы баға аламыз!

ІІ. Үй тапсырмасын сұрау. «Диалог және қолдау көрсету» тәсілі

  1. 1. Қандай теңдеу квадрат теңдеу деп аталады?

  2. 2. Квадрат теңдеудің түрлері?

  3. 3. Келтірілген квадрат теңдеудің анықтамасы

  4. 4. Мәтінді есептерді шешу алгоритмі

Ауызша есептер «Миға шабуыл»

1.Бір қабырғасы екіншісінен 7 см-ге артық тіктөртбұрыштың ауданы 64 см2. Тіктөртбұрыштың қабырғаларын тап. 

Есеп шарты бойынша теңдеу құр.

x2  + □x – □= 0

2.10 км жолды жаяу жолаушы белгілі бір уақытта жүруі керек еді, бірақ ол 2 сағат кешігіп шыққандықтан, жылдамдығын 1 км/сағ-қа арттырды. Жолаушы қандай жылдамдықпен жүрді? Есеп шарты бойынша теңдеу құр.


Оқушылар амандасады.










Сұрақтарға жауап береді:

1. ax²+bx+c=0 түріндегі теңдеу квадрат теңдеу деп аталады.

2. Толымсыз, толымды, келтірілген квадрат теңдеулер.

3. Егер толық квадрат теңдеудегі бірінші коэффицент 1-ге тең болса, онда ол келтірілген квадрат теңдеу деп аталады.

4. Мәтін есептерді шешу алгоритмі

1) Мәтінді есепте берілген шамалардың арасындағы тәуелділікті анықтау үшін шартын білу қажет.

2) Белгісіз және белгілі шамалардың арасындағы байланысты анықтай отырып, өрнектер құру керек

3) Теңдеу құру керек

4) Құрылған теңдеудің түбірлерін (шешімдерін) табу

5) Табылған мәтіндердің қайсылары есепті қанағаттандыратынын тексеру 

Шешуі:

а=x b=x+7 S=64см²

S=ab x(x+7)=64 x2  + 7x – 64 = 0

Шешуі:











ҚБ: Сөзбен қолдау көрсету






ҚБ: мұғалімнің мадақтауы арқылы (өте жақсы, жарайсың, дұрыс...)

Слайд №1









Слайд №2






Слайд №3-№4












Сабақтың ортасы

30 мин

Тақырыппен, сабақ мақсатымен және күтілетін нәтижемен таныстыру.

1. Топтық жұмыс.

Оқулықпен жұмыс.

1-қатар. 12.10

2-қатар 12.11 (1)

3-қатар 12.11 (2)

2.Жеке жұмыс.

Тест

1.Сандардың кішісін х деп алып, мәтін есепке теңдеу құрастыр.

Бірінші сан екінші саннан 12-ге артық және олардың көбейтіндісі 315-ке тең. .

А. х( х – 12) = 315

В. х(х + 12) = 315

С. 2х + 12 = 315

D. 2х – 12 = 315

2. Сандардың кішісін х деп алып, мәтін есепке теңдеу құрастыр.

Бір сан екіншісінен 17-ге артық және олардың көбейтіндісі 468-ге тең.

A. х( х + 17) = 468

B. х(х — 17) = 468

C. 2х — 12 = 468

D. 2х + 12 = 468

3. Сандардың кішісін х деп алып, мәтін есепке теңдеу құрастыр.

Тізбектей алынған тақ сандардың көбейтіндісі 575-ке тең.

A.х( х + 2) = 575

B.х(х + 1) = 575

C. х • х + 1 = 575

D. 2х — 2 = 575

4.  Тіктөртбұрыштың ауданы 54см2 . Бір қабырғасы екіншісінен 3 см-ге артық болса, кіші қабырғасын табыңыз

A. 9см B. 15см C. 6см D. 12см

5. Гипотенузасы 13 см-ге тең тікбұрышты үшбұрыштың катеттерін табыңыз, егер біреуі екіншісінен 7 см-ге кем болса.

A.10 см; 24 см

B. 5 см; 12 см

C. 10 см; 8 см

D. 8 см; 66 см


Дескриптор:

  1. 1. Математикалық модель дұрыс қолданылған.

  2. 2.Уақыттың жылдамдық пен ара қашықтықтан тәуелділік формуласы дұрыс қолданылған.

  3. 3. Теңдеу дұрыс қоланылған.

  4. 4. Бөлшек рационал теңдеу дұрыс шешілген.

  5. 5. Есеп шартына сәйкес теңдеу түбірлері дұрыс интерпретацияланған.

.

  1. В

  2. А

  3. А

  4. С

  5. В

Әр дұрыс жауап 1 балл


ҚБ: «Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады.


Дескриптор бойынша өзін-өзі бағалау




















ҚБ: «Критерий бойынша» өзін-өзі бағалайды.

5-Тамаша

4-Жарайсың

3-Жақсы

2-Талпын

1-Қайтала






Слайд №5-№7
































Сабақтың соңы

5 мин

Қорытындылау

https://learningapps.org/display?v=ppd2bmutv21


Үй жұмысы: 12.12

Рефлексия «Бағдаршам» әдісі













































Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!