|
Бөлім: «Махаббат пен абырой» |
Мектеп: Мұғалім: |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
Қатысқаны: Қатыспағаны: |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
«Бақытсыз Жамал» романының композициялық құрылымы. |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.2.1.1 композицияны тұтастан бөлшеккке, бөлшектен тұтасқа қарай талдау; |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар: композицияны тұтастан бөлшекке, бөлшектен тұтасқа қарай талдай алады. Көпшілігі: композициялық талдау жасай алады. Кейбір оқушылар:композицияны тұтастан бөлшекке, бөлшектен тұтасқа қарай талдай алады, сұрақтарға жауап беріп, өз дәлелін білдіре алады. |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
1. Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу 2. Психологиялық ахуал. «Жүректі тазарту» Оқушыларға таза парақшалар таратылады. Оған дәл қазіргі кездегі бойындағы кірбіңді, ренішті, қолайсыз көңіл-күйді жазу ұсынылады. Жазып болған соң қоқыс жәшігіне тастайды. Осылайша барлық жағымсыз көңіл күйден арылып, тазарған жүрекпен, көтеріңкі көңіл-күймен сабақ басталады. Қызығушылықты ояту. 3. «Динамика», «Статистика» ойыны. Оқушылар бір-біріне қарама-қарсы отырады. «Динамикалар» қозғала жүріп, «Статистикаларға» «Бақытсыз Жамал» романы бойынша сұрақтар қояды. - Жаттығу қалай өтті? Не білдік? Не үйрендік? Сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады. |
Оқушыларға таза парақшалар таратылады. Оған дәл қазіргі кездегі бойындағы кірбіңді, ренішті, қолайсыз көңіл-күйді жазу ұсынылады. Жазып болған соң қоқыс жәшігіне тастайды. Осылайша барлық жағымсыз көңіл күйден арылып, тазарған жүрекпен, көтеріңкі көңіл-күймен сабақ басталады. |
ҚБ
«Жүрек» |
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Мағынаны тану 1. «Болжам кестесі» әдісі 1-қадам.Мұғалім әңгімені бөліп оқиды. 2-қадам. Үзінді оқылып болған соң, мұғалім оқушылардан әрі қарай не болатынын сұрайды және жорамалын кестенің 1-бағанына жаздырады:
Оқушылар өз болжамдарын 1-үзіндінің мазмұнына сүйене отырып, кестенің 2-бағанын толтырады. Жұмыс осы сызба бойынша жалғасады. Дескриптор:
ҚБ: Шапалақ 2-тапсырма.Әңгімеге композициялық талдау жасау
Дескриптор:
ҚБ Ой толғаныс 3-тапсырма. «Пирамидалық талқылау» әдісі
Дескриптор:
ҚБ: Жарайсың! |
«Болжам кестесі» әдісімен шығарма мазмұнын меңгереді.
Оқушылар өз болжамдарын 1-үзіндінің мазмұнына сүйене отырып, кестенің 2-бағанын толтырады.
Шығарма идеясын анықтайды. Мазмұнын толық түсінеді. Композициялық құрылымына талдайды.
Тіктөртбұрыштың сыртқы бөлігіне топтың әр мүшесі шығарма туралы өз жауабын жазады, ал ішкі төртбұрышқа төрт пікірге ортақ түйінді ой жазылады.
|
ҚБ
«Шапалақ»
ҚБ
«Жүрек»
|
8-сынып «Қазақ әдебиеті» оқулығы |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
Кері байланыс «Плюс» – оң әсер еткен фактілерді, алған білімдері жайлы жазады. «Минус» –«қолымнан келмей жатыр» немесе «түсініксіз болып тұр» деген ойларын жазады. «Қызықты» бөлігіне өзіне қызық болған тұстарды жазады.
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
М.Дулатов "Бақытсыз Жамал" романы 4-сабақ
М.Дулатов "Бақытсыз Жамал" романы 4-сабақ
|
Бөлім: «Махаббат пен абырой» |
Мектеп: Мұғалім: |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
Қатысқаны: Қатыспағаны: |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
«Бақытсыз Жамал» романының композициялық құрылымы. |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.2.1.1 композицияны тұтастан бөлшеккке, бөлшектен тұтасқа қарай талдау; |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар: композицияны тұтастан бөлшекке, бөлшектен тұтасқа қарай талдай алады. Көпшілігі: композициялық талдау жасай алады. Кейбір оқушылар:композицияны тұтастан бөлшекке, бөлшектен тұтасқа қарай талдай алады, сұрақтарға жауап беріп, өз дәлелін білдіре алады. |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
1. Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу 2. Психологиялық ахуал. «Жүректі тазарту» Оқушыларға таза парақшалар таратылады. Оған дәл қазіргі кездегі бойындағы кірбіңді, ренішті, қолайсыз көңіл-күйді жазу ұсынылады. Жазып болған соң қоқыс жәшігіне тастайды. Осылайша барлық жағымсыз көңіл күйден арылып, тазарған жүрекпен, көтеріңкі көңіл-күймен сабақ басталады. Қызығушылықты ояту. 3. «Динамика», «Статистика» ойыны. Оқушылар бір-біріне қарама-қарсы отырады. «Динамикалар» қозғала жүріп, «Статистикаларға» «Бақытсыз Жамал» романы бойынша сұрақтар қояды. - Жаттығу қалай өтті? Не білдік? Не үйрендік? Сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады. |
Оқушыларға таза парақшалар таратылады. Оған дәл қазіргі кездегі бойындағы кірбіңді, ренішті, қолайсыз көңіл-күйді жазу ұсынылады. Жазып болған соң қоқыс жәшігіне тастайды. Осылайша барлық жағымсыз көңіл күйден арылып, тазарған жүрекпен, көтеріңкі көңіл-күймен сабақ басталады. |
ҚБ
«Жүрек» |
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Мағынаны тану 1. «Болжам кестесі» әдісі 1-қадам.Мұғалім әңгімені бөліп оқиды. 2-қадам. Үзінді оқылып болған соң, мұғалім оқушылардан әрі қарай не болатынын сұрайды және жорамалын кестенің 1-бағанына жаздырады:
Оқушылар өз болжамдарын 1-үзіндінің мазмұнына сүйене отырып, кестенің 2-бағанын толтырады. Жұмыс осы сызба бойынша жалғасады. Дескриптор:
ҚБ: Шапалақ 2-тапсырма.Әңгімеге композициялық талдау жасау
Дескриптор:
ҚБ Ой толғаныс 3-тапсырма. «Пирамидалық талқылау» әдісі
Дескриптор:
ҚБ: Жарайсың! |
«Болжам кестесі» әдісімен шығарма мазмұнын меңгереді.
Оқушылар өз болжамдарын 1-үзіндінің мазмұнына сүйене отырып, кестенің 2-бағанын толтырады.
Шығарма идеясын анықтайды. Мазмұнын толық түсінеді. Композициялық құрылымына талдайды.
Тіктөртбұрыштың сыртқы бөлігіне топтың әр мүшесі шығарма туралы өз жауабын жазады, ал ішкі төртбұрышқа төрт пікірге ортақ түйінді ой жазылады.
|
ҚБ
«Шапалақ»
ҚБ
«Жүрек»
|
8-сынып «Қазақ әдебиеті» оқулығы |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
Кері байланыс «Плюс» – оң әсер еткен фактілерді, алған білімдері жайлы жазады. «Минус» –«қолымнан келмей жатыр» немесе «түсініксіз болып тұр» деген ойларын жазады. «Қызықты» бөлігіне өзіне қызық болған тұстарды жазады.
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз
















