Оқу бағдарламасына сәйкес
оқыту мақсаттары
|
8.2.3.1 шығармадағы
көркемдегіш құралдардың (психологиялық параллелизм, перифраз,
сатира, ирония, гротеск, эллипсис) қолданысын талдай отырып, автор
стилін анықтау;
|
Сабақ
мақсаты
|
Барлық
оқушылар:әдеби шығарма тіліне талдау
жасау;
Көпшілігі:өз көзқарасын
дәлелдеу үшін әңгіме үзінділерін
орынды қолданып, үзінділерді қайта өзгеріске ендіріп
жазу;
Кейбір
оқушылар: өз көзқарасын
дәлелдеу дәлелдеу
үшін әңгіме үзінділерін орынды
қолданып, әңгіме үзінділерін сыни
тұрғыдан қайта жазу.
|
Сабақтың
басы
|
1.Ұйымдастыру кезеңі.
Жағымды психологиялық ахуал. Миға
шабуыл
2.Қызығушылығын
ояту.«Хронология» әдісі
Оқушылар екі топқа бөлінеді.
Бір топ «Оқырмандар», екінші топ «Зерттеушілер»
болады.
«Зерттеушілер» тобы Міржақып
Дулатовтың өмірі мен шығармашылық жолына шолу жасау арқылы
хронологиялық кесте құрып, оқырмандар тобын таныстырады.
«Оқырмандар» тобы автордың өмірі мен шығармашылығына қатысты
білгісі келген сұрақтарды «Зерттеушілер» тобына қояды. Сұрақ саны
үштен аспауы керек. Сұраққа жауап алғаннан кейін «Оқырмандар» тобы
«Зерттеушілер» тобының жұмысына баға береді. Бүгінгі сабақта алған
мәліметтерінің құндылығы жайында қорытынды пікір айтады.(Қабілеті
жоғары оқушыны зерттеуші, қабілеті орта оқушы оқырман болуға
бағыттаңыз).Талдау аяқталған соң мұғалім
сабақтың тақырыбы мен мақсатын сынып оқушыларымен бірлесе отырып
анықтайды. Сабақ барысында мақсатты нәтижеге жету үшін тапсырмалар
бойынша бағалау критерийін жасайды.
Бағалау
критерийі
|
Дескриптор
|
Шығармадағы көркемдегіш
құралдардың қолданысын талдай отырып,
автор стилін анықтай алады.
|
Автор стилін
анықтайды.
Шығармадағы көркемдегіш
құралдарды қолдану ерекшелігін талдайды.
|
ҚБ
|
Оқушылар екі топқа бөлінеді.
Бір топ «Оқырмандар», екінші топ «Зерттеушілер»
болады.
«Зерттеушілер» тобы Міржақып Дулатовтың өмірі мен
шығармашылық жолына шолу жасау арқылы хронологиялық кесте құрып,
оқырмандар тобын таныстырады.
«Оқырмандар» тобы автордың өмірі мен шығармашылығына
қатысты білгісі келген сұрақтарды «Зерттеушілер» тобына
қояды.
Сабақтың
тақырыбы мен мақсатын анықтайды.
|
ҚБ
|
|
Сабақтың
ортасы
|
3. Мағынаны тану.
1-тапсырма
«Шығармашылық ізденіс»
әдісі
Төменде ұсынылған
тақырыптардың бірін таңдап, шағын зерттеу жұмысының тезисін
жазыңыздар.
-
Міржақып Дулатов
шығармаларына тән стильдік ерекшелік
қандай?
-
Міржақып
–
заман шындығын көрсете
білген жазушы.
Жоба
құрылымы:
-
Кіріспе
-
Зерттеу тақырыбының
өзектілігі
-
Зерттеудің мақсаты мен
міндеттері
-
Зерттеу жұмысының
әдістері
-
Зерттеу жұмысының
болжамы
-
Зерттеу жұмысының
құрылымы
-
Зерттеу
бөлімі
-
Қорытынды
Дескриптор:
ҚБ
2-тапсырма «Төрт сөйлем»
тәсілі
Жоба тезисін
қорғайды.
Топ
спикері:
-
өз тобының жұмысына қысқаша
шолу жасайды.
-
Шығармадағы көркемдегіш
құралдарды қолдану ерекшелігін талдайды, ойларын «Төрт сөйлем»
тәсілі арқылы қорытындылап айтады:
1. Пікір:
Зерттеу
жұмысының өзектілігі мен тілдік ерекшелігіне өзіндік пікірін
білдіреді.
2. Дәлел:
Өз
пікірін 1-2 сөйлеммен дәлелдейді.
3. Мысал:
Өз ойын
шығармадағы автор қолданған көркемдегіш құралдармен, зерттеушілер
пікірімен байланыстырып, дәлелді мысалдар
келтіреді.
4.
Қорытынды: Тақырып бойынша топтың
қорытынды тұжырымын айтады.
Қабілеті жоғары оқушылар
«топ спикері» болып, өздерінің көшбасшылық, зерттеушілік
қабілеттерін арттырады.
Дескриптор:
-
Зерттеу жұмысының өзектілігі
мен тілдік ерекшелігіне өзіндік пікірін
білдіреді;
-
Өз пікірін 1-2 сөйлеммен
дәлелдейді;
-
Өз ойын шығармадағы автор
қолданған көркемдегіш құралдармен, зерттеушілер пікірімен
байланыстырып, дәлелді мысалдар
келтіреді.
-
Тақырып бойынша топтың
қорытынды тұжырымын
айтады.
ҚБ
3.Ой
толғаныс.3-тапсырма
«Ой тұжырым»
стратегиясы
Автордың көркемдегіш
құралдарды қолдану ерекшелігі туралы сіздің пікіріңіз
қандай?
Көркемдегіш
құралдар
|
Шығармадан
мысал
|
Пікір
|
психологиялық
параллелизм
|
|
|
теңеу
|
|
|
метафора
|
|
|
ирония
|
|
|
ҚБ
|
Оқушылар «Шығармашылық
ізденіс» әдісімен Міржақып Дулатов шығармаларына тән стильдік
ерекшелікті анықтайды; Шағын зерттеу жұмысының тезисін
жазады.
Шығармадағы көркемдегіш
құралдарды қолдану ерекшелігін талдайды, ойларын «Төрт сөйлем»
тәсілі арқылы қорытындылап айтады.
Қабілеті жоғары оқушылар «топ
спикері» болып, өздерінің көшбасшылық, зерттеушілік қабілеттерін
арттырады.
Оқушылар сабақтан алған
білімдерін қорытындылайды.
|
ҚБ

ҚБ
|
М.Дулатов «Бақытсыз Жамал»
романы
http://bilim-all.kz/olen/3124-Qamar-sulu
|