|
Ұзақ мерзімді жоспар |
Мектеп: Трудовое бастауыш |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Мерзімі: |
Мұғалім . Муканова Айнур баловна |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 4 |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Мектептегі өзін-өзі басқару Көшбасшы қандай болуы керек? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
4.1.2.1 мектептіңөзін-өзібасқаруұйымынамүше болу жолдарынтүсіндіру 4.1.2.2 оқушыларарасындағыкөшбасшығатәнтұлғалыққасиеттердіанықтау4.1.5.1 Конституцияныңқоғамөміріндегімаңызытуралықорытындыжасау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
Оқушылардың барлығы орындай алады: Тақырыптың негізгі ойын түсінеді, нақты ақпаратты анықтайды, мұғалімнің көмегімен мәліметтерді жинақтап, постер жасайды. Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Тапсырманың негізгі ойын түсінеді, нақты ақпаратты анықтайды, өз бетінше мәліметтерді жинақтап, постерді қорғай алады. Оқушылардың кейбірі орындай алады: Тапсырманың негізгі ойын түсінеді, қосымша ақпаратты пайдаланып, постер жасайды және қорғайды. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Мектептегі өзін-өзі басқару туралы біледі Көшбасшы қандай болуы керекдігін үйренеді |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Дағдыларды дамыту: Тыңдалым\ жазылым. Үштілділік : мектеп-школа-school, күлгін-пепельный-ashen, қызғылт-оранжевый-orange, жабдықталған-оснащен-equipped Негізгі терминдер мен сөз тіркестері : Кабинет, шкаф, зал, спортзал Талқылау сұрақтары Мектептің ерекшелігі неде? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Қауіпсіздік – ауа райының қолайсыз жағдайындағы қауіпсіздік ережелерін құрастыру арқылы жүзеге асады; Сыйластық – бір-бірінің жауабын мұқият тыңдау барысында көрініс табады. Адалдық – галереяны шарлау барысында әділ баға беруге үйрену арқылы жүзеге асады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
География:Катаклизм Геологиялық катаклизм ұғымдары талданады. Қазақ тілі:оқушылар катаклизм түрлерін кірме сөздер ретінде қарастырып, дұрыс жазылуын үйренеді |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы меңгерілген білім |
Оқушыларда қолайлы, қолайсыз табиғи жағдайлар туралы түсінік бар. Ауа райының қолайсыз құбылыстарын біледі. Қауіпсіздік ережелерін құру тәжірибелері бар. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақта жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 0-3 4-5 5-6 |
Ой қозғау Оқушыларға табиға апаттар жайлы репортаж ұсынылады. Видоены көрер алдында төмендегідей сұрақтар қойылады: -қандай табиғат құбылысы жөнінде репортаж? -бұл жағдайдың болуына не әсер етті? -зардабы қандай болды? Талқылау және ой білдіру (ұжымда) Оқушылар сұрақтар төңірегінде ой бөлісіп, талқылайды. Осы репортаждан өзге өздері өмірлерінде көзімен көрген және теледидардан жаңалықтардан естіген табиғи апаттар жайлы әңгіме қозғалады. Мысалдар келтіріледі.
Болжау Оқушылардан «катаклизм»ұғымын естігендері бар ма деп сұралады. Білетін оқушылар бар болса олардың ой-пікірлері ортаға салынады Сабақ мақсатын анықтау
Сабақ мақсаты ұсынылады: -катаклизм ұғымын түсінідіреміз; -ауа райы мен климаттық жағдайлардың адам өміріне әсерін түсіндіреміз; -ауа-райы қолайсыз жағдайларда өзін-өзі ұстау ережелерін құрастырамыз. Мұғалім -Сендер таңертең қайда келесіңдер? Оқушы -Мектепке Мұғалім -Мектепте кімдер бар? Оқушы -Мектепте мұғалім, директор, оқушы, аспазшы бар. Мұғалім -Онда экранға қарап сөзжұмбақ шешейік. Осы сөзжұмбақ арқылы бүгінгі сабақтың тақырыбын анықтайды.
Мұғалім - Қандай сөз шықты? Кім айтады?
тоқталып, білімімізді көрсетеміз.
Мұғалім "Пазл" әдісі арқылы топқа біріктіру. 3 топ (мектеп, мұғалім, оқушы) |
Видеокөрсетілім Қазақстан телеарнасы Ресурс: https://www.youtube.com/watch?v=yEWHbJXirpI
Презентация Слайд№3
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ ортасы 6-12
12-18 19-23 23-27 27-35 |
-Оқушылар 5 топқа бөлінеді. Оларды топқа бөлу үшін 5 қолайсыз табиғат құбылыстарын атау ұсынылады. Атауларды ұстаз тақтаға жазып отырады. Оқушылар ретімен атауларды бір-бірлеп оқиды. Бірдей атауды атаған оқушылар бір топқа жинақталады. Мысалы: найзағай деп оқыған балалар бір топ болады. - Әр топ оқушыларына бір қолайсыз табиғат құбылыс суреті ұсынылады. Оқушылар сол табиғат құбылысын атайды, адам өміріне әсерін сипаттайды, қандай жерлерде (рельеф, климат т.б.) жиі болу қаупі барын әңгімелейді.
Көшбасшының басына ие болу керек - адамдарды
түсіне
білу. Көшбасшының өзара қатынас кезіндегі бірінші
қасиеті - қоршаған ортадағы адамдардың не ойлап, не сезетінін
түсіне білу. Маркетинг жөніндегі сарапшы Род Ничолс айтады: «Егер
сіз әрбір клиентпен бір-ақ түрлі жолмен жұмыс істесеңіз, онда
контактілеріңіздің барлық санының 25-30 % ғана шартқа келісім
береді, себебі бір типті адамдары ғана қамтисыз, ал төрт типті
адамдармен қалай жұмыс істеу керектігін үйренсеңіз, нәтижесі 100%
болады». Мектеп туралы не білеміз? Мектеп сөзін естігенде қандай ассоциация туады?
мектеп
Ал енді ,балалар, осы
тақырыпқа диалог құрастырайық.
Оқушылар 5 топта жұмыстарын жалғастырады. Әр топ 3 әрекет (ережені) сызба, сурет, белгілер арқылы флипчатқа салып безендіреді.( -Егер табиғи апаттық жағдай болған кезде үйде болсаң қандай негізгі 3 әрекет жасайсың?) Әр топ жұмыстарын сынып қабырғаларына іледі. Жұмыс аяқталғаннан кейін оқушылар галереяны шарлап, стикерлер арқылы бағалау жасайды.
Бағалау критерийлері:
|
Тақта, бор
Табиғат құбылыстарының қима суреттері (дидактикалық материалға қараңыз)
Жеке парақтар
Кесте салынған парақтар,
сөздер жазылған жолақтар, желім Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Ұзақ мерзімді
жоспар Мектеп: Трудовое
бастауыш Мерзімі: Мұғалім . Муканова Айнур
баловна Сынып:
4 Сабақ
тақырыбы Мектептегі өзін-өзі басқару
Көшбасшы қандай болуы керек? Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына
сілтеме) 4.1.2.1
мектептіңөзін-өзібасқаруұйымынамүше болу
жолдарынтүсіндіру 4.1.2.2
оқушыларарасындағыкөшбасшығатәнтұлғалыққасиеттердіанықтау4.1.5.1
Конституцияныңқоғамөміріндегімаңызытуралықорытындыжасау Сабақ
мақсаты Оқушылардың барлығы орындай
алады: Тақырыптың негізгі ойын түсінеді, нақты
ақпаратты анықтайды, мұғалімнің көмегімен мәліметтерді жинақтап,
постер жасайды. Оқушылардың көпшілігі
орындай алады: Тапсырманың негізгі ойын
түсінеді, нақты ақпаратты анықтайды, өз бетінше мәліметтерді
жинақтап, постерді қорғай алады. Оқушылардың
кейбірі орындай алады: Тапсырманың негізгі ойын
түсінеді, қосымша ақпаратты пайдаланып, постер жасайды және
қорғайды. Бағалау
критерийлері Мектептегі өзін-өзі басқару
туралы біледі Көшбасшы қандай болуы
керекдігін үйренеді Тілдік
мақсаттар
Дағдыларды
дамыту:
Тыңдалым\
жазылым.
Үштілділік :
мектеп-школа-school,
күлгін-пепельный-ashen, қызғылт-оранжевый-orange,
жабдықталған-оснащен-equipped
Негізгі терминдер мен сөз
тіркестері :
Кабинет, шкаф,
зал, спортзал
Талқылау
сұрақтары Мектептің ерекшелігі
неде? Құндылықтарды
дарыту Қауіпсіздік – ауа райының қолайсыз
жағдайындағы қауіпсіздік ережелерін құрастыру арқылы жүзеге
асады; Сыйластық – бір-бірінің жауабын мұқият
тыңдау барысында көрініс табады. Адалдық – галереяны шарлау барысында
әділ баға беруге үйрену арқылы жүзеге
асады. Пәнаралық
байланыстар География:Катаклизм
Геологиялық катаклизм ұғымдары талданады. Қазақ тілі:оқушылар катаклизм
түрлерін кірме сөздер ретінде қарастырып, дұрыс жазылуын
үйренеді Алдыңғы меңгерілген
білім Оқушыларда қолайлы, қолайсыз
табиғи жағдайлар туралы түсінік бар. Ауа райының
қолайсыз құбылыстарын біледі. Қауіпсіздік ережелерін құру
тәжірибелері бар. Сабақ
барысы Сабақтың жоспарланған
кезеңдері Сабақта жоспарланған
іс-әрекет Ресурстар Сабақтың
басы 0-3 4-5 5-6 Ой
қозғау Оқушыларға табиға апаттар
жайлы репортаж ұсынылады. Видоены көрер алдында төмендегідей
сұрақтар қойылады: -қандай табиғат құбылысы
жөнінде репортаж? -бұл жағдайдың болуына не әсер
етті? -зардабы қандай
болды? Талқылау және ой білдіру
(ұжымда) Оқушылар сұрақтар төңірегінде
ой бөлісіп, талқылайды. Осы репортаждан өзге өздері өмірлерінде
көзімен көрген және теледидардан жаңалықтардан естіген табиғи
апаттар жайлы әңгіме қозғалады. Мысалдар
келтіріледі.
Болжау Оқушылардан «катаклизм»ұғымын
естігендері бар ма деп сұралады. Білетін оқушылар бар болса олардың
ой-пікірлері ортаға салынады Сабақ мақсатын
анықтау Сабақ тақырыбы мен мақсаты
жайлы оқушылардың болжамдары айтылады Сабақ мақсаты
ұсынылады: -катаклизм ұғымын
түсінідіреміз; -ауа райы мен климаттық
жағдайлардың адам өміріне әсерін
түсіндіреміз; -ауа-райы қолайсыз жағдайларда
өзін-өзі ұстау ережелерін құрастырамыз. Мұғалім -Сендер таңертең қайда
келесіңдер? Оқушы -Мектепке Мұғалім -Мектепте кімдер
бар? Оқушы -Мектепте мұғалім, директор,
оқушы, аспазшы бар. Мұғалім -Онда экранға қарап сөзжұмбақ
шешейік. Осы сөзжұмбақ арқылы бүгінгі
сабақтың тақырыбын анықтайды.
1. м ұ ғ а л і м
2. е
3. к і т а п
4. д ә п т е р
5. е
6. п а р т а
Ұстаз сөзінің синонимі
(МҰҒАЛІМ)
Қаласы бар, үйі жоқ. Өзеңі
бар, суы жоқ. Орманы бар, бүрі жоқ. Бақшасы бар, гүлі жоқ.
(КІТАП)
Ойынды жазасын, Аласын
мазасын. Беттері біткен соң, Қарыз боп қаласың
(ДӘПТЕР)
Оқушы орны
(ПАРТА)
Мұғалім -
Қандай сөз шықты? Кім
айтады?
МЕКТЕП
Дұрыс, бүгін біз сендермен осы
«Мектеп» тақырыбына тоқталып, білімімізді
көрсетеміз.
Бүгінгі сабақтың
тақырыбы «Менің
мектебім» Мұғалім "Пазл" әдісі
арқылы топқа
біріктіру. 3 топ
(мектеп,
мұғалім,
оқушы) Видеокөрсетілім Қазақстан
телеарнасы Ресурс:
https://www.youtube.com/watch?v=yEWHbJXirpI
Презентация
Слайд№3
Сабақ
ортасы 6-12
12-18
19-23
23-27
27-35 Әңгіме құра
(Топта)
-Оқушылар 5 топқа бөлінеді.
Оларды топқа бөлу үшін 5 қолайсыз табиғат құбылыстарын атау
ұсынылады. Атауларды ұстаз тақтаға жазып отырады. Оқушылар ретімен
атауларды бір-бірлеп оқиды. Бірдей атауды атаған оқушылар бір топқа
жинақталады. Мысалы: найзағай деп оқыған балалар бір топ
болады.
-
Әр топ оқушыларына бір
қолайсыз табиғат құбылыс суреті ұсынылады.
Оқушылар сол табиғат құбылысын
атайды, адам өміріне әсерін сипаттайды, қандай жерлерде (рельеф,
климат т.б.) жиі болу қаупі барын
әңгімелейді.
Көшбасшының басына ие болу керек - адамдарды
түсіне
білу. Көшбасшының өзара қатынас кезіндегі бірінші
қасиеті - қоршаған ортадағы адамдардың не ойлап, не сезетінін
түсіне білу. Маркетинг жөніндегі сарапшы Род Ничолс айтады: «Егер
сіз әрбір клиентпен бір-ақ түрлі жолмен жұмыс істесеңіз, онда
контактілеріңіздің барлық санының 25-30 % ғана шартқа келісім
береді, себебі бір типті адамдары ғана қамтисыз, ал төрт типті
адамдармен қалай жұмыс істеу керектігін үйренсеңіз, нәтижесі 100%
болады».
Мектеп
туралы не білеміз? Мектеп сөзін естігенде қандай ассоциация
туады?
мектеп
Ал енді ,балалар, осы
тақырыпқа диалог құрастырайық.
«Галереяны шарлау»
стратегиясы (топта)
Оқушылар 5 топта жұмыстарын
жалғастырады. Әр топ 3 әрекет (ережені) сызба, сурет, белгілер
арқылы флипчатқа салып безендіреді.( -Егер табиғи апаттық жағдай
болған кезде үйде болсаң қандай негізгі 3 әрекет
жасайсың?)
Әр топ жұмыстарын сынып
қабырғаларына іледі. Жұмыс аяқталғаннан кейін оқушылар галереяны
шарлап, стикерлер арқылы бағалау жасайды.
Бағалау
критерийлері: ауа-райы қолайсыз жағдайларда
өзін-өзі ұстаудың негізгі 3 ережесін құрастыра
алады.
Тақта,
бор
Табиғат құбылыстарының қима
суреттері (дидактикалық материалға
қараңыз)
Жеке
парақтар
Кесте салынған парақтар,
сөздер жазылған жолақтар, желім | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||













