| 
 Сабақ (1)  | 
 Қазақ әдебиеті  | 
||||||||||||||||
| 
 Сынып: 6  | 
 Қатысқандар:  | 
 Қатыспағандар:  | 
|||||||||||||||
| 
 Сабақтың тақырыбы:  | 
 Абай Құнанбайұлы. «Мен жазбаймын өлеңді ермек үшін" өлеңі  | 
||||||||||||||||
| 
 Күні:  | 
 | 
||||||||||||||||
| 
 Мұғалімнің аты-жөні:  | 
 | 
||||||||||||||||
| 
 Мектеп:  | 
 «М.Төлебаев атындағы орта мектебі»КММ  | 
||||||||||||||||
| 
 Бөлім атауы  | 
 Абайды оқы, таңырқа!  | 
||||||||||||||||
| 
 Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары  | 
 Т/Ж: 6.1.2.1 әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіру; А/И: 6.2.2.1 эпикалық, поэзиялық шығармалардағы автор бейнесін анықтау;  | 
||||||||||||||||
| 
 Сабақ мақсаттары  | 
 Барлық оқушы орындай алады: «Мен жазбаймын өлеңді ермек үшін" өлеңінің мазмұнын біледі. Сұрақтарға жауап бере алады. Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Өлеңдегі көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіре алады, өлеңдегі жағымды, жағымсыз қасиеттерді салыстыра алады Оқушылардың кейбіреулері орындай алады: Өлеңдегі автор бейнесін анықтап, шығармашылық тапсырмаларды орындай алады.  | 
||||||||||||||||
| 
 Бағалау критерийлері  | 
 Абай Құнанбайұлының «Мен жазбаймын өлеңді ермек үшін" өлеңіндегі көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіру, поэзиялық шығармадағы автор бейнесін анықтау;  | 
||||||||||||||||
| 
 Тілдік мақсат  | 
 Оқушылар орындай
алады:  | 
||||||||||||||||
| 
 Пәнге қатысты сөздік қор
мен терминдер:  | 
|||||||||||||||||
| 
 Диалог құруға / шығарма
жазуға арналған пайдалы
тіркестер:  | 
|||||||||||||||||
| 
 Талқылауға арналған сұрақтар: 1.Абай үшін өлең жазу нені білдіреді ? 2. Ақын қандай мақсатпен өлең жазады? 3.Ақын сөзін қандай адам ұғады? 4.Ақын өлеңі кімге арналған? 5. «Мен жазбаймын өлеңді ермек үшін» өлеңінің идеясы?  | 
|||||||||||||||||
| 
 Ишара: мадақтау, қошеметтеу, жылы шырай таныту.  | 
|||||||||||||||||
| 
 Алдыңғы оқу:  | 
 А.Құнанбайұлының «Ғылым таппай мақтанба» өлеңін жатқа айту.  | 
||||||||||||||||
| 
 Құндылықтарға баулу:  | 
 Мәңгілік Ел ұлттық идеясы.Өмір бойы білім алу.  | 
||||||||||||||||
| 
 Пәнаралық байланыс  | 
 Қазақ тілі, музыка, Қазақстан тарихы.  | 
||||||||||||||||
| 
 Жоспарланған уақыт  | 
 Жоспарланған жаттығу түрлері  | 
 Ресурстар  | 
|||||||||||||||
| 
 Сабақтың басы (7мин)  | 
 Ұйымдастыру кезеңі (1 минут) Оқушылармен амандасу. Сыныпты түгендеу. Психологиялық ахуал «Арқаға жазылған комплименттер» әдісін қолдану арқылы жүзеге асырылады. (2 мин) Орындалу шарты: Әр оқушының арқасына түйрегішпен (немесе скотчпен) А-4 форматындағы қағаз бекітіледі. Оқушылар сынып ішін аралап жүріп, бір-бірінің арқаларындағы қағаздарға жылы, жұмсақ сөздер жазып, бірін-бірі мақтайды. 2-3 минуттан кейін олар қағаздарын алып, шағын топ ішінде бір-біріне жазылған комплименттерді оқып береді. Топқа бөлу «Жыл мезгілдері» әдісі арқылы орындалады. (2 минут) Орындалу шарты: Қатысушылар үнсіз өздері дүниеге келген жыл мезгілдері бойынша топқа бөлінеді. Содан соң әр топ өз жыл мезгілдерін пантомимо арқылы бейнелейді, қалған топ табады. І топ: "Қыс" тобы ІІ топ: "Көктем" тобы ІІІ топ: "Жаз" тобы ІІ топ: "Күз" тобы Үй тапсырмасы "Кубизм" әдісі арқылы сұралады. (2 минут) А.Құнанбайұлының «Ғылым таппай мақтанба» өлеңінің идеясын анықтау. Орындалу шарты: оқушылар текше лақтыру арқылы сұрақтарға жауап береді. 
 6. Абай жастарды қандай болуға шақырады? Дескриптор: 1. Өлең мазмұнын түсінеді;. 2.Идеясын анықтай алады. ҚБ: Жұлдызша арқылы бағаланады  | 
 Интербелсенді тақта 
 
 
 Көктем 
 қыс 6 сынып. Қазақ әдебиеті оқулығы. "Арман -ПВ" баспасы 64-70 бет. 
 
  | 
|||||||||||||||
| 
 Сабақтың ортасы (25 мин)  | 
 
Сабақ ортасында
А.Құнанбайұлының «Мен жазбаймын өлеңді ермек
үшін" өлеңінің мазмұнын қысқаша түсіндіремін
(2
минут.) 
 
Дескриптор: 
2.Өлеңдегі сын есім, синоним,
антонимдерді теріп жаза алады. ІІ тапсырма. Жұптық жұмыс. 
 
Өлеңдегі
жағымды/жағымсыз қасиеттерді салыстыру. Орындалу шарты: кестеге өлең жолдарынан жағымды және жағымсыз қасиеттерді салыстырып жазады. 
 Дескриптор: 
 
 ҚБ: Жұлдызша арқылы бағаланады 
 ІІІ тапсырма. Топтық жұмыс. 
 Ақын өлеңі маған қандай ой салды?» тақырыбында постер құру арқылы өлеңдегі көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселенің идеясын түсіндіру. Постер қорғау әдісі бойынша жүзеге асырылады.5мин Орындалу шарты: «Ақын өлеңі маған қандай ой салды?» тақырыбында пікірлесіп топ бойынша постер құрады. Дескриптор: 1. Өлең мазмұнын біледі; 2.Өлеңдегі көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіре аладыі; 
 ҚБ: Бағалау парақшасы топ басшысы топты бағалайды.  | 
 6 сынып. Қазақ әдебиеті оқулығы. "Арман -ПВ" баспасы 9 бет. 
 
 
 
Қима
қағаздар 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  | 
|||||||||||||||
| 
 
  | 
 Сергіту сәті: Абайдың «Желсіз түнде жарық ай» әнін аудиоәуенмен бірге орындау. (4 мин)  | 
 Әннің аудиожазбасы  | 
|||||||||||||||
| 
 ІV тапсырма. Оқулықпен жұмыс. «Қазақ тілінің түсіндірме сөздігін» пайдаланып, сәнқой, даңғой, керім, кербез сынды көнерген сөздерге түсінік беру. (4 минут) Дескриптор: 1. Түсіндірме сөздікпен жұмыс жүргізе алады. 2. Көнерген сөздерге түсінік бере алады. ҚБ: Жұлдызша арқылы бағаланады.  | 
 
6 
 
 
 
 "Арман -ПВ" баспасы 9 бет. 
  | 
||||||||||||||||
| 
 Сабақтың соңы ( 8 мин)  | 
 Кері байланыс: «Бас, қол, жүрек» әдісі арқылы орындалады. 
 Үйге тапсырма: Абай Құнанбайұлы. «Мен жазбаймын өлеңді ермек үшін" өлеңін жаттау (2 мин) 
 Рефлексия «Алма ағашы» стратегиясы бойынша стикерледі толтыруды ұсыну. Оқушылыр өз ойларын жүйелеп, алма ағаш стратегиясы арқылы сабаққа баға беру (3 мин)  | 
 
 6 сынып. Қазақ әдебиеті оқулығы. "Арман -ПВ" баспасы 74бет 
  | 
|||||||||||||||
| 
 Саралау-сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? Оқушылар Абай Құнанбайұлының «Мен жазбаймын өлеңді ермек үшін" өлеңінің мазмұны мен идеясын білді. Қабілетті оқушыларға түрлі әдіс-тәсілдерді пайдаланып, олардың сабаққа деген қызығушылықтарын арттырып отырдым және сөздікпен жұмыс кезінде олардың белсенділігінің артқаны байқалды.  | 
 Бағалау –оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? Сабақ барысында қалыптастырушы бағалау жүзеге асырылып отырды. Бүгінгі сабақта бағаланған оқушылар А. Құнанбайұлының «Мен жазбаймын өлеңді ермек үшін" өлеңінің мазмұнын білді, сұрақтарға жауап берді,өлеңдегі көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндірді, өлеңдегі автор бейнесін анықтап, шығармашылық тапсырмаларды орындады.  | 
 1.Пәнаралық байланыс Қазақ тілі, музыка, Қазақстан тарихы пәндерімен орнатылды.. 2.Денсаулық және қауіпсіздік шаралары сақталды 3. АКТ-мен байланыс болды, интербелсенді тақта қолданылды 4.Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі) Мәңгілік Ел ұлттық идеясы.Өмір бойы білім алу бағдары сабақтың тәрбиелік мәні ретінде қолданылды  | 
|||||||||||||||
| 
 Рефлексия Сабақтың оқу мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма? 
 
 Бүгін оқушылар нені білді? 
 
 
 Мен орындаған саралау шаралары тиімді болды ма? 
 
 
 
 
 
 Мен уақытты тиімді пайдалана алдым ба? 
 Мен өз жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неге?  | 
 
 
  | 
||||||||||||||||
| 
 Қорытынды бағалау  | 
|||||||||||||||||
| 
 Қандай екі нәрсе табысты болды? (Оқытуды да, оқуды да ескеріңіз) 
 Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды? 
  | 
|||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
"Мен жазбаймын өлеңді ермек үшін" өлеңі 6 сынып
"Мен жазбаймын өлеңді ермек үшін" өлеңі 6 сынып
| 
 Сабақ (1)  | 
 Қазақ әдебиеті  | 
||||||||||||||||
| 
 Сынып: 6  | 
 Қатысқандар:  | 
 Қатыспағандар:  | 
|||||||||||||||
| 
 Сабақтың тақырыбы:  | 
 Абай Құнанбайұлы. «Мен жазбаймын өлеңді ермек үшін" өлеңі  | 
||||||||||||||||
| 
 Күні:  | 
 | 
||||||||||||||||
| 
 Мұғалімнің аты-жөні:  | 
 | 
||||||||||||||||
| 
 Мектеп:  | 
 «М.Төлебаев атындағы орта мектебі»КММ  | 
||||||||||||||||
| 
 Бөлім атауы  | 
 Абайды оқы, таңырқа!  | 
||||||||||||||||
| 
 Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары  | 
 Т/Ж: 6.1.2.1 әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіру; А/И: 6.2.2.1 эпикалық, поэзиялық шығармалардағы автор бейнесін анықтау;  | 
||||||||||||||||
| 
 Сабақ мақсаттары  | 
 Барлық оқушы орындай алады: «Мен жазбаймын өлеңді ермек үшін" өлеңінің мазмұнын біледі. Сұрақтарға жауап бере алады. Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Өлеңдегі көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіре алады, өлеңдегі жағымды, жағымсыз қасиеттерді салыстыра алады Оқушылардың кейбіреулері орындай алады: Өлеңдегі автор бейнесін анықтап, шығармашылық тапсырмаларды орындай алады.  | 
||||||||||||||||
| 
 Бағалау критерийлері  | 
 Абай Құнанбайұлының «Мен жазбаймын өлеңді ермек үшін" өлеңіндегі көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіру, поэзиялық шығармадағы автор бейнесін анықтау;  | 
||||||||||||||||
| 
 Тілдік мақсат  | 
 Оқушылар орындай
алады:  | 
||||||||||||||||
| 
 Пәнге қатысты сөздік қор
мен терминдер:  | 
|||||||||||||||||
| 
 Диалог құруға / шығарма
жазуға арналған пайдалы
тіркестер:  | 
|||||||||||||||||
| 
 Талқылауға арналған сұрақтар: 1.Абай үшін өлең жазу нені білдіреді ? 2. Ақын қандай мақсатпен өлең жазады? 3.Ақын сөзін қандай адам ұғады? 4.Ақын өлеңі кімге арналған? 5. «Мен жазбаймын өлеңді ермек үшін» өлеңінің идеясы?  | 
|||||||||||||||||
| 
 Ишара: мадақтау, қошеметтеу, жылы шырай таныту.  | 
|||||||||||||||||
| 
 Алдыңғы оқу:  | 
 А.Құнанбайұлының «Ғылым таппай мақтанба» өлеңін жатқа айту.  | 
||||||||||||||||
| 
 Құндылықтарға баулу:  | 
 Мәңгілік Ел ұлттық идеясы.Өмір бойы білім алу.  | 
||||||||||||||||
| 
 Пәнаралық байланыс  | 
 Қазақ тілі, музыка, Қазақстан тарихы.  | 
||||||||||||||||
| 
 Жоспарланған уақыт  | 
 Жоспарланған жаттығу түрлері  | 
 Ресурстар  | 
|||||||||||||||
| 
 Сабақтың басы (7мин)  | 
 Ұйымдастыру кезеңі (1 минут) Оқушылармен амандасу. Сыныпты түгендеу. Психологиялық ахуал «Арқаға жазылған комплименттер» әдісін қолдану арқылы жүзеге асырылады. (2 мин) Орындалу шарты: Әр оқушының арқасына түйрегішпен (немесе скотчпен) А-4 форматындағы қағаз бекітіледі. Оқушылар сынып ішін аралап жүріп, бір-бірінің арқаларындағы қағаздарға жылы, жұмсақ сөздер жазып, бірін-бірі мақтайды. 2-3 минуттан кейін олар қағаздарын алып, шағын топ ішінде бір-біріне жазылған комплименттерді оқып береді. Топқа бөлу «Жыл мезгілдері» әдісі арқылы орындалады. (2 минут) Орындалу шарты: Қатысушылар үнсіз өздері дүниеге келген жыл мезгілдері бойынша топқа бөлінеді. Содан соң әр топ өз жыл мезгілдерін пантомимо арқылы бейнелейді, қалған топ табады. І топ: "Қыс" тобы ІІ топ: "Көктем" тобы ІІІ топ: "Жаз" тобы ІІ топ: "Күз" тобы Үй тапсырмасы "Кубизм" әдісі арқылы сұралады. (2 минут) А.Құнанбайұлының «Ғылым таппай мақтанба» өлеңінің идеясын анықтау. Орындалу шарты: оқушылар текше лақтыру арқылы сұрақтарға жауап береді. 
 6. Абай жастарды қандай болуға шақырады? Дескриптор: 1. Өлең мазмұнын түсінеді;. 2.Идеясын анықтай алады. ҚБ: Жұлдызша арқылы бағаланады  | 
 Интербелсенді тақта 
 
 
 Көктем 
 қыс 6 сынып. Қазақ әдебиеті оқулығы. "Арман -ПВ" баспасы 64-70 бет. 
 
  | 
|||||||||||||||
| 
 Сабақтың ортасы (25 мин)  | 
 
Сабақ ортасында
А.Құнанбайұлының «Мен жазбаймын өлеңді ермек
үшін" өлеңінің мазмұнын қысқаша түсіндіремін
(2
минут.) 
 
Дескриптор: 
2.Өлеңдегі сын есім, синоним,
антонимдерді теріп жаза алады. ІІ тапсырма. Жұптық жұмыс. 
 
Өлеңдегі
жағымды/жағымсыз қасиеттерді салыстыру. Орындалу шарты: кестеге өлең жолдарынан жағымды және жағымсыз қасиеттерді салыстырып жазады. 
 Дескриптор: 
 
 ҚБ: Жұлдызша арқылы бағаланады 
 ІІІ тапсырма. Топтық жұмыс. 
 Ақын өлеңі маған қандай ой салды?» тақырыбында постер құру арқылы өлеңдегі көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселенің идеясын түсіндіру. Постер қорғау әдісі бойынша жүзеге асырылады.5мин Орындалу шарты: «Ақын өлеңі маған қандай ой салды?» тақырыбында пікірлесіп топ бойынша постер құрады. Дескриптор: 1. Өлең мазмұнын біледі; 2.Өлеңдегі көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіре аладыі; 
 ҚБ: Бағалау парақшасы топ басшысы топты бағалайды.  | 
 6 сынып. Қазақ әдебиеті оқулығы. "Арман -ПВ" баспасы 9 бет. 
 
 
 
Қима
қағаздар 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  | 
|||||||||||||||
| 
 
  | 
 Сергіту сәті: Абайдың «Желсіз түнде жарық ай» әнін аудиоәуенмен бірге орындау. (4 мин)  | 
 Әннің аудиожазбасы  | 
|||||||||||||||
| 
 ІV тапсырма. Оқулықпен жұмыс. «Қазақ тілінің түсіндірме сөздігін» пайдаланып, сәнқой, даңғой, керім, кербез сынды көнерген сөздерге түсінік беру. (4 минут) Дескриптор: 1. Түсіндірме сөздікпен жұмыс жүргізе алады. 2. Көнерген сөздерге түсінік бере алады. ҚБ: Жұлдызша арқылы бағаланады.  | 
 
6 
 
 
 
 "Арман -ПВ" баспасы 9 бет. 
  | 
||||||||||||||||
| 
 Сабақтың соңы ( 8 мин)  | 
 Кері байланыс: «Бас, қол, жүрек» әдісі арқылы орындалады. 
 Үйге тапсырма: Абай Құнанбайұлы. «Мен жазбаймын өлеңді ермек үшін" өлеңін жаттау (2 мин) 
 Рефлексия «Алма ағашы» стратегиясы бойынша стикерледі толтыруды ұсыну. Оқушылыр өз ойларын жүйелеп, алма ағаш стратегиясы арқылы сабаққа баға беру (3 мин)  | 
 
 6 сынып. Қазақ әдебиеті оқулығы. "Арман -ПВ" баспасы 74бет 
  | 
|||||||||||||||
| 
 Саралау-сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? Оқушылар Абай Құнанбайұлының «Мен жазбаймын өлеңді ермек үшін" өлеңінің мазмұны мен идеясын білді. Қабілетті оқушыларға түрлі әдіс-тәсілдерді пайдаланып, олардың сабаққа деген қызығушылықтарын арттырып отырдым және сөздікпен жұмыс кезінде олардың белсенділігінің артқаны байқалды.  | 
 Бағалау –оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? Сабақ барысында қалыптастырушы бағалау жүзеге асырылып отырды. Бүгінгі сабақта бағаланған оқушылар А. Құнанбайұлының «Мен жазбаймын өлеңді ермек үшін" өлеңінің мазмұнын білді, сұрақтарға жауап берді,өлеңдегі көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндірді, өлеңдегі автор бейнесін анықтап, шығармашылық тапсырмаларды орындады.  | 
 1.Пәнаралық байланыс Қазақ тілі, музыка, Қазақстан тарихы пәндерімен орнатылды.. 2.Денсаулық және қауіпсіздік шаралары сақталды 3. АКТ-мен байланыс болды, интербелсенді тақта қолданылды 4.Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі) Мәңгілік Ел ұлттық идеясы.Өмір бойы білім алу бағдары сабақтың тәрбиелік мәні ретінде қолданылды  | 
|||||||||||||||
| 
 Рефлексия Сабақтың оқу мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма? 
 
 Бүгін оқушылар нені білді? 
 
 
 Мен орындаған саралау шаралары тиімді болды ма? 
 
 
 
 
 
 Мен уақытты тиімді пайдалана алдым ба? 
 Мен өз жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неге?  | 
 
 
  | 
||||||||||||||||
| 
 Қорытынды бағалау  | 
|||||||||||||||||
| 
 Қандай екі нәрсе табысты болды? (Оқытуды да, оқуды да ескеріңіз) 
 Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды? 
  | 
|||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз

 







 сынып. Қазақ әдебиеті
оқулығы.














