|
Пән: Сауат ашу |
Ынтымақ ЖОМ КММ |
|||
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: |
Менің отбасым және достарым |
|||
|
КҮНІ: 19.11.2018.ж |
Мұғалімнің аты жөні: |
Жаңабаева Г |
||
|
СЫНЫП: 1 Ә |
Қатысқандар |
Қатыспағандар |
||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Менің отбасым. Мм дыбысы мен әрпі |
|||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
1.2.9.1 Әріпті тану, ажырату және оны дыбыспен сәйкестендіру. 1.2.1.1 Сөз/сөйлем сызбасын оқу. 1.2.4.1 Мұғалімнің көмегімен қарама-қарсы мағыналы, мәндес, көп мағыналы сөздердің мағыналарын ажырату. 1.3.11.1 Сөйлемді бас әріптен бастап жазып,сөйлем соңына тиісті тыныс белгілерін қою. |
|||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады: Оқушылар М м әріпін таниды, ажырата алады және оны дыбыспен сәйкестендіреді. Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Сөздерді сызбалармен сәйкестендіреді, берілген сөйлемдерді оқиды. Кейбір оқушылар орындай алады: Қарама –қарсы мағыналы,мәндес,көп мағыналы сөздердің мағыналарын ажыратады. |
|||
|
Бағалау критерийлері |
Әріпті таниды, ажыратады және оны дыбыспен сәйкестендіреді. Сөз/сөйлем сызбасын оқиды. Мұғалімнің көмегімен қарама-қарсы мағыналы, мәндес, көп мағыналы сөздердің мағыналарын ажыратады. Сөйлемді бас әріптен бастап жазып,сөйлем соңына тиісті тыныс белгілерін қояды |
|||
|
Тілдік мақсат |
Отбасы – семья – family Талқылауға арналған сұрақтар:
|
|||
|
Құндылықтарды дарыту |
Өзіне деген, отбасына деген сыйластық, махаббат, құрмет, достық, қайырымдылық, мейірімділік, қамқорлық сезімдерін ояту; |
|||
|
Пәнаралық байланыстар |
Дүниетану |
|||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Аудио тыңдалым, слайд |
|||
|
Бастапқы білім |
А,Н,Л,Р,О,Т,У,Ш,С,Д,Ы әріптерін таниды, ажыратады және оларды дыбыспен сәйкестендіреді |
|||
|
Сабақ барысы |
|
|||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы:
Жаңа сабақ: Білу. Түсіну.
Қолдану. Талдау
|
Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық дайындық: Жақсы оқып сабақты, Әдеп сақтау сәніміз. Сәлем бердік сіздерге, Басымызды иіп бәріміз. Топқа бөлу: Отбасының суреттері арқылы топтарға бөлу. 1-топ «Ата» 2- топ:Әже 3-топ:Әке 4- топ: Ана «Сиқырлы әріптер» ойынын ойнату арқылы өткен сабақты пысықтау. 1.Дыбыс деген не? 2.Әріп деген не? 3.Дыбыстар нешеге бөлінеді? 4.Олар қалай аталады? 5. Буын деген не? Сабақ тақырыбы мен мақсатын хабарлау. Ұжымдық жұмыс. - Қане, балалар мен сендерге бір жұмбақ жасырайын, шешуін тауып көрейік. Өзі жап – жас, мұрты бар Ет пен сүтке ұмтылар Тастамайды жылы үйде Түкті тоны шұп шұбар (Мысық)
Мы – сық, сөз басында М м дыбысы естіліп тұр. Оның дауыссыз дыбыс екендігі. әріппен таңбаланатындығы, баспа және жазба түрі, бас әріп және кіші әріп түрлерін көрсетіп, түсіндіремін. «Сөз ойла, тез ойла» ойыны арқылы М дыбысынан келетін сөздер айтайық. Ал, балалар біз қандай дауысты дыбыстарды білеміз? (а,о,у,ы) сол дыбыстарға м дыбысын қосып буын құрайық.(ма, мо, му, мы) Жарайсыңдар! Олай болса, біз бүгін Менің отбасым және М м дыбысымен танысамыз. «Суреттер сөйлейді» әдісі суретпен жұмыс Сурет бойынша өз ойларын айтады, суреттегі адамдар сендер үшін кім? - Оларды бір сөзбен қалай атаймыз. - Дұрыс айтасыңдар. - Бүгінгі біздің тақырыбымыз өз отбасымыз туралы болмақ. Дескриптор: -Сурет бойынша әңгімелейді. - Сұрақтарға жауап береді Қ.Б. «Жарайсың!» |
суреттер
суреттер
Оқулық 59-бет
|
||
|
Сабақтың ортасы Жинақтау
Бағалау |
1-тапсырма «Сәйкестендіру» әдісі. (МК)Оқушылардың сөйлем сызбасын «оқуын» жүзеге асырамын. (Ж.Ж) 1 - тапсырма. сұрақты оқи отырып, берілген сөзді сәйкестендіру арқылы суретпен жұмыс жүргізу. Сөздегі жасырынған дыбыстарды тауып,сөйлемдегі көп нүктенің орнына қойып оқиды. Дескриптор: - сөздерді мағынасына қарай суретпен сәйкестендіреді -көп нүктенің орнына тиісті сөздерді қойып оқиды ҚБ: «Басбармақ» әдісі (МК) 2- тапсырма. Тыңдалым. Ең үлкен ата, Атын ата. Ескен Елубай (Т.Ж) «Ойлан,бірік,бөліс» әдісі. Оқушылар берілген «Ата» сөзінің мағынасын сұраққа жауап бере отырып ажыратады және «Үлкен»сөзіне қарсы мағыналы сөзді табады.
Дескриптор -«Ата» сөзінің мағынасын ажыратады. -берілген сөзге қарсы мағыналы сөзді табады. ҚБ: «Бағдаршам» әдісі. Сергіту жаттығуы. 3-тапсырма (Ө.Ж) Дәптермен жұмыс. Жазу кезінде кеудені тік көтеріп дәптерді қиғаштап, қаламды дұрыс ұстап жазамыз. Дескриптор -жазу жолының сызықтары мен жоларалық кеңістікті сақтап, көркем жазады. -М дыбысының орнын анықтап жазады. Қ.Б: Смайлик 4-тапсырма.Топтық жұмыс
Дескриптор: - м дыбысын сөз арасынан анықтайды. - дауысты және дауыссыз дыбыстарды топтап жазады. Қ.Б:«бес жұлдыз» |
Тыңдалым. Оқылым.
Оқулықпен жұмыс 59-бет
Айтылым
Жазылым дәптері 31-бет
|
||
|
Сабақтың соңы |
Рефлексия «Менің сөзім» әдісі. Бүгін сабақта не білдім? |
|
||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пəнаралық байланыс Қауіпсіздік жəне еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс |
|
Рефлексия Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім жəне неліктен? |
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сəйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2:
Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?
|
||
Оқу ісі меңгерушісі:
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Менің отбасым М дыбысы мен әрпі
Менің отбасым М дыбысы мен әрпі
|
Пән: Сауат ашу |
Ынтымақ ЖОМ КММ |
|||
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: |
Менің отбасым және достарым |
|||
|
КҮНІ: 19.11.2018.ж |
Мұғалімнің аты жөні: |
Жаңабаева Г |
||
|
СЫНЫП: 1 Ә |
Қатысқандар |
Қатыспағандар |
||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Менің отбасым. Мм дыбысы мен әрпі |
|||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
1.2.9.1 Әріпті тану, ажырату және оны дыбыспен сәйкестендіру. 1.2.1.1 Сөз/сөйлем сызбасын оқу. 1.2.4.1 Мұғалімнің көмегімен қарама-қарсы мағыналы, мәндес, көп мағыналы сөздердің мағыналарын ажырату. 1.3.11.1 Сөйлемді бас әріптен бастап жазып,сөйлем соңына тиісті тыныс белгілерін қою. |
|||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады: Оқушылар М м әріпін таниды, ажырата алады және оны дыбыспен сәйкестендіреді. Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Сөздерді сызбалармен сәйкестендіреді, берілген сөйлемдерді оқиды. Кейбір оқушылар орындай алады: Қарама –қарсы мағыналы,мәндес,көп мағыналы сөздердің мағыналарын ажыратады. |
|||
|
Бағалау критерийлері |
Әріпті таниды, ажыратады және оны дыбыспен сәйкестендіреді. Сөз/сөйлем сызбасын оқиды. Мұғалімнің көмегімен қарама-қарсы мағыналы, мәндес, көп мағыналы сөздердің мағыналарын ажыратады. Сөйлемді бас әріптен бастап жазып,сөйлем соңына тиісті тыныс белгілерін қояды |
|||
|
Тілдік мақсат |
Отбасы – семья – family Талқылауға арналған сұрақтар:
|
|||
|
Құндылықтарды дарыту |
Өзіне деген, отбасына деген сыйластық, махаббат, құрмет, достық, қайырымдылық, мейірімділік, қамқорлық сезімдерін ояту; |
|||
|
Пәнаралық байланыстар |
Дүниетану |
|||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Аудио тыңдалым, слайд |
|||
|
Бастапқы білім |
А,Н,Л,Р,О,Т,У,Ш,С,Д,Ы әріптерін таниды, ажыратады және оларды дыбыспен сәйкестендіреді |
|||
|
Сабақ барысы |
|
|||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы:
Жаңа сабақ: Білу. Түсіну.
Қолдану. Талдау
|
Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық дайындық: Жақсы оқып сабақты, Әдеп сақтау сәніміз. Сәлем бердік сіздерге, Басымызды иіп бәріміз. Топқа бөлу: Отбасының суреттері арқылы топтарға бөлу. 1-топ «Ата» 2- топ:Әже 3-топ:Әке 4- топ: Ана «Сиқырлы әріптер» ойынын ойнату арқылы өткен сабақты пысықтау. 1.Дыбыс деген не? 2.Әріп деген не? 3.Дыбыстар нешеге бөлінеді? 4.Олар қалай аталады? 5. Буын деген не? Сабақ тақырыбы мен мақсатын хабарлау. Ұжымдық жұмыс. - Қане, балалар мен сендерге бір жұмбақ жасырайын, шешуін тауып көрейік. Өзі жап – жас, мұрты бар Ет пен сүтке ұмтылар Тастамайды жылы үйде Түкті тоны шұп шұбар (Мысық)
Мы – сық, сөз басында М м дыбысы естіліп тұр. Оның дауыссыз дыбыс екендігі. әріппен таңбаланатындығы, баспа және жазба түрі, бас әріп және кіші әріп түрлерін көрсетіп, түсіндіремін. «Сөз ойла, тез ойла» ойыны арқылы М дыбысынан келетін сөздер айтайық. Ал, балалар біз қандай дауысты дыбыстарды білеміз? (а,о,у,ы) сол дыбыстарға м дыбысын қосып буын құрайық.(ма, мо, му, мы) Жарайсыңдар! Олай болса, біз бүгін Менің отбасым және М м дыбысымен танысамыз. «Суреттер сөйлейді» әдісі суретпен жұмыс Сурет бойынша өз ойларын айтады, суреттегі адамдар сендер үшін кім? - Оларды бір сөзбен қалай атаймыз. - Дұрыс айтасыңдар. - Бүгінгі біздің тақырыбымыз өз отбасымыз туралы болмақ. Дескриптор: -Сурет бойынша әңгімелейді. - Сұрақтарға жауап береді Қ.Б. «Жарайсың!» |
суреттер
суреттер
Оқулық 59-бет
|
||
|
Сабақтың ортасы Жинақтау
Бағалау |
1-тапсырма «Сәйкестендіру» әдісі. (МК)Оқушылардың сөйлем сызбасын «оқуын» жүзеге асырамын. (Ж.Ж) 1 - тапсырма. сұрақты оқи отырып, берілген сөзді сәйкестендіру арқылы суретпен жұмыс жүргізу. Сөздегі жасырынған дыбыстарды тауып,сөйлемдегі көп нүктенің орнына қойып оқиды. Дескриптор: - сөздерді мағынасына қарай суретпен сәйкестендіреді -көп нүктенің орнына тиісті сөздерді қойып оқиды ҚБ: «Басбармақ» әдісі (МК) 2- тапсырма. Тыңдалым. Ең үлкен ата, Атын ата. Ескен Елубай (Т.Ж) «Ойлан,бірік,бөліс» әдісі. Оқушылар берілген «Ата» сөзінің мағынасын сұраққа жауап бере отырып ажыратады және «Үлкен»сөзіне қарсы мағыналы сөзді табады.
Дескриптор -«Ата» сөзінің мағынасын ажыратады. -берілген сөзге қарсы мағыналы сөзді табады. ҚБ: «Бағдаршам» әдісі. Сергіту жаттығуы. 3-тапсырма (Ө.Ж) Дәптермен жұмыс. Жазу кезінде кеудені тік көтеріп дәптерді қиғаштап, қаламды дұрыс ұстап жазамыз. Дескриптор -жазу жолының сызықтары мен жоларалық кеңістікті сақтап, көркем жазады. -М дыбысының орнын анықтап жазады. Қ.Б: Смайлик 4-тапсырма.Топтық жұмыс
Дескриптор: - м дыбысын сөз арасынан анықтайды. - дауысты және дауыссыз дыбыстарды топтап жазады. Қ.Б:«бес жұлдыз» |
Тыңдалым. Оқылым.
Оқулықпен жұмыс 59-бет
Айтылым
Жазылым дәптері 31-бет
|
||
|
Сабақтың соңы |
Рефлексия «Менің сөзім» әдісі. Бүгін сабақта не білдім? |
|
||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пəнаралық байланыс Қауіпсіздік жəне еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс |
|
Рефлексия Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім жəне неліктен? |
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сəйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2:
Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?
|
||
Оқу ісі меңгерушісі:
шағым қалдыра аласыз














