Материалдар / Менің отбасым. Ұ дыбысы мен әрпі.
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Менің отбасым. Ұ дыбысы мен әрпі.

Материал туралы қысқаша түсінік
Барлығы: Жаңа білімді меңгереді. Ұ дыбысының артикуляциялық ерекшеліктерін түсіндіру, айтылу ерекшеліктерін қалыптастыру. Ұ дыбысын дауыстап дұрыс айтуға үйрету. Көбі: Тақырыпты түсініп, тыңдап, жетекші сұрақтар арқылы талқылайды. Кейбірі: Алған білімді өмірде қолдана алады. Айтылған сөздер мен сөйлемдердің көпшілігін дұрыс қайталай алады. Нақты сөйлеу арқылы, мәселені түсінгенін көрсете алады. Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу. Өнер, ана тілі сабағы Таныстырылым . Ұ дыбысы мен әрпі.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
25 Желтоқсан 2018
506
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Күні:28.11.2018

Сынып: 1 «Г»

Мұғалімі: Бокешова Б.

Сабақтың тақырыбы

Менің отбасым. Ұ дыбысы мен әрпі.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

1.7 Тыңдалған материал бойынша өз пікірін айту

1.8 Берілген тақырыпқа әңгіме құрап айту

1.9 Сөздерді, дыбыстарды орфоэпиялық нормаларға сәйкес дұрыс айту

Сабақтың мақсаттары

Барлығы: Жаңа білімді меңгереді.

Ұ дыбысының артикуляциялық ерекшеліктерін түсіндіру, айтылу ерекшеліктерін қалыптастыру. Ұ дыбысын дауыстап дұрыс айтуға үйрету.

Көбі: Тақырыпты түсініп, тыңдап, жетекші сұрақтар арқылы талқылайды.

Кейбірі: Алған білімді өмірде қолдана алады.

Жетістік критерийлері

Айтылған сөздер мен сөйлемдердің көпшілігін дұрыс қайталай алады.

Нақты сөйлеу арқылы, мәселені түсінгенін көрсете алады.

Құндылықтарды дарыту

Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу.

Пәнаралық байланыс

Өнер, ана тілі сабағы

АКТ қолдану дағдылары

Таныстырылым .

Тілдік құзыреттілік

Ұ дыбысы мен әрпі.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру

2 минут

Қане қанат жазайық,
Қарлығашқа ұқсайық.
Ұшып-ұшып алайық,
Орнымызға қонайық.
Білімде алда болайық.

– Балалар, бір-біріміздің қолымыздан ұстап, алақан арқылы жүректің жылуын сезініп үйренген қандай тамаша, қандай қуаныш!






Шаттық шебері








Сабақтың тақырыбын баяндау.

5минут

- Балалар, мен сендерге тақпақ оқимын, соның ішінде қай дыбыс жиі естіледі екен?
«Ұлпабастың басына
Ұлу шықты асыға.
Ұстап алмақ боп оны, 
Ұзақ қонды қасына.
Ұмтылғанда ол енді, 
Ұлу қашты жөнелді»
- Ұлу дегеніміз жәндік міне мынандай болады. Оның өзінің үйшігі болады. Көбінесе сулы жерлерде тіршілік етеді.
* Балалар қай дыбыс жиі естіледі екен? (Ұ дыбысы)
* Ұ дыбысын бәріміз бірге айтайықшы!
* Ұ-ұ-ұ
* Ұ дыбысы қалай айтылады?
* Иә, әндетіліп, созылып айтылады, екен.
* Ұ дыбысы қандай дыбыс?
* Иә, дауысты дыбысты қандай текшемен белгілейміз?
* Ендеше, балалар бүгін Ұ дыбысын әдемі, дұрыс айтып үйренеміз











Таныстырылым

Дыбыстың артикуляциясын анықтау.

* Енді, Ұ дыбысын созып, әндетіп айтайық.
* Аузымызбен айтамыз, құлағымызбен естиміз, басымызбен ойлаймыз.
* Балалар, ерніміздің қалпы қандай?
* Ерініміз құбырға ұқсап, алға қарай сүйірленіп шығады екен
* Ал, енді тісіміздің қалпына қарайық.
* Тісіміздің қалпы қандай?
* Аузымызбен айтамыз, құлағымызбен естиміз, басымызбен ойлаймыз.
* Иә, Үстіңгі және астыңғы тістеріміздің арасы ашық екен.
* Тіліміздің қалпы қандай екен?
* Аузымызбен айтамыз, құлағымызбен естиміз, басымызбен ойлаймыз
* Иә, тіліміз ұйықтап жатқан мысыққа ұқсайды.
* Ауа еркін шығады
.



Бағалау критерийі:

  1. Ұұ дыбысымен таныстыру.

  2. Дыбыстың артикуляциясын анықтау.

Ұ дыбысының артикуляциялық ерекшеліктерін түсіндіру, айтылу ерекшеліктерін қалыптастыру. Ұ дыбысын дауыстап дұрыс айтуға үйрету.

Сабақтың ортасы

4 минут

1тапсырма

1 Әр отбасы мүшелеріне тиесілі заттарды сурет арқылы болжа.





Оқулықпен жұмыс

Бағалау критерийі:

1.Әр отбасы мүшелеріне тиесілі заттарды тапқызып,оны сәйкестендіру.

2.Бұл сөздерде қай дыбыс жаңа? Ол қандай дыбыс?

Дескриптор:

1.Отбасы мүшелеріне тиесілі затты табады.Отбасы мүшесі мен затты сәйкестендіреді.

2. жаңа дыбысты табады, дыбыстың атауын айтады.



2 тапсырма

10 минут

2 Оқы.

Ұр ұн ұт ұш ұста ұршық ұнтақ ұтқыр ұшақ ұсақ құлын құрақ ұран құмыра Нұрлан құлан құлақ Ұлан құмырсқа Ақнұр




Оқулықпен жұмыс

Бағалау критерийі:

1. Берілген сөздерді оқу.


2.буынға бөлу.

Дескриптор:

1.сөздерді оқиды.

2.буынға бөледі.

Сергіту сәті

1 минут

Ұшты, ұшты –бұлбұл ұшты (ұшады).

Ұшты, ұшты – бұғы ұшты (ұшпайды).

Ұшты, ұшты – құмырсқа ұшты (ұшады).

Ұшты, ұшты – ұшақ ұшты (ұшады).

Ұшты, ұшты – құлын ұшты (ұшады).

Ұшты, ұшты – Нұрлан ұшты (ұшпайды)


Сергіту сәтіне арналған жинақ

Қызықты тапсырма

8 минут

Топтық жұмыс


Аяқталуы


16 минут

































1-топ: Суреттер бойынша жабайы жануарлардың аттарын сәйкестендіріп жаз.

2-топ: Суретке қара, қалдырылып кеткен әріпті

қойып, сөзді оқы.

3-топ: Суреттерге мұқият қара, атауында «Ұ» дыбысы

бар суреттерді көрсет.

4-топ: Берілген атауларға суреттерді сәйкестендіріп жабыстырады.

1.Ұшқыш 2.Мұғалім 3.Құлақ 4.құмырсқа








Топтық жұмыс



































. Бағалау критерийі:

1.Берілген тапсырмаларды топпен бірлесіп орындау
















Дескриптор:

1.1-топ: сурет бойынша жануарлардың атын сәйкестендіреді.

2-топ: Түсіп қалған әріптерді табады,жазады,оқиды.

3-топ: Ұ дыбысы бар сөздерді табады.

4-топ.суреттерді сәйкестендіріп жабыстырады




Аяқталуы

8 минут






Дәптермен жұмыс

Сабақтың соңы

2 минут


Рефлексия




Бағдаршамның

суреттері.










































Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!