Сабақтың тақырыбы: Міржақып Дулатов «Бақытсыз Жамал» романы.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Міржақып Дулатовтың «Бақытсыз Жамал» романының тақырыбын, идеялық мазмұнын таныту.
Дамытушылық: студенттердің танымдық, шығармашылық қабілеттерін дамыту, ынтасы мен қызығушылығын, логикасын жетілдіру, сыни тұрғыдағы көзқарасына еркіндік беру.
Тәрбиелік: студенттердің бойына рухани адамгершілік қасиеттерді ұялату, төл әдебиетке деген сүйіспеншілігін тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Сабақтың оқыту әдісі: топтық жүйе, сын тұрғысынан ойлау технологиясы
Сабақта қолданылатын стратегиялары: баяндау, сұбөрақ-жауап, ой қозғау, постер құрастыру, топтасып талдау, топтасып талқылау, ой толғаныс, ой қорыту.
Сабаққа керекті құрал-жабдықтар: Арнайы слайдтар, постер, маркерлер, кестелер, бағалау парағы.
Пәнаралық байланыс: Қазақстан тарихы, қазақ тілі, география, орыс тілі, этнопедагогика
Сабақ барысы:
1. Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылармен амандасу, түгендеу, топқа бөлу.
2.Үй тапсырмасын
М.Дулатовтың «Оян қазақ» кітабына еңген әңгімелері мен өлеңдерін жатқа айту, талдау.Озат оқу технологиясын қолдана отырып «Бақытсыз Жамал» романын оқу.
3. Жаңа сабақты түсіндіру.
Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы: «Бақытсыз Жамал» романы.
Мақсаты: «Бақытсыз Жамал» романының тақырыбын, идеялық мазмұнын білу.
Тегі: Эпос
Жанры: роман-үлкен көлемдегі және прозалық үлгіде жазылған эпикалық туынды. Өмірде болған, не болуға тиіс күрделі құбылыстар мен келелі оқиғаларды, алуан-алуан адам тағдыры мен заман шындығын көлемді, ұзақ мерзімді оқиғаларды арқау етіп, адам өмірін ағымдағы сан алуан құбылыстармен тұтастыққа, мейлінше жан жақты көрсетеді.
Түрі: Трагедиялық шығарма
Тақырыбы: Әйел теңсіздігі
Идеясы: Романның өлеңмен жазылған сөз басында:
Жамалдың жайын жаздық бұл кітапта,
Бақытсыз бір қыз екен осы шақта.
Біреуге хас нәрсе емес, һәм болған іс,
Жайылған бұл бір ғұрып һәр қазақта.
Айырсын оқушылар мағынасын,
Жай ғана хикая деп қарамасын.
Көрген кім шариғаттан деген сөзді:
“Қор етіп әйел халқын аямасын”- деген жолдардан автордың көздеген мақсаты аңғарылады.
Роман екі сюжетте көрініс табады. Бірінші-Жамал мен Ғалидің кездескен сәттерін, сырласып, бір-біріне берік сенісіп, бір-бірін тең тұтып, бағалап , сүйіп қосылмақ болған жандар екенін, өздерінің бақыты үшін күреске бел байлап жолға шыққан тұстарын М.Дулатұлы жылы сезіммен тебірене жазғандығы. Екіншісі- Ғалидің кенеттен ауруынан бастап, ғашығынан айырыларын сезінген Жамалдың көзінен қанды жастар төгіліп, ас ішпей, кірпік қақпай зор қасіретке кірісуі суреттелген.
І бөлім. Крестьянский начальник
ІІ бөлім. Үмітсіз -шайтан
ІІІ бөлім. ЕркекбалашакиінгенЖамал
ІV бөлім. Жамалдыңмолдадандәрісалуы
V бөлім. Сайлау
VІ бөлім. Байжан мен Сәрсембайдыңқұдаболуы
VІІ бөлім. БасындағыбағыжоқЖамал
VІІІ бөлім. Ғали мен Жамалдыңкездесуі
ІХ бөлім. Ғали мен Жамалдыңарасындағығашықтықсезім
Х бөлім. Қос ғашықтың қол ұстасып қашуы
ХІ бөлім. Ел ішіндегі дау
ХІІ бөлім. Жасғұмырдыңсөнуі
ХІІІ бөлім. Жамалдың көрген қорлығы
4. Екі топ берілгенкестебойыншажұмыстарынталқылапқорғайды.Әр топ өзінеберілгентапсырмағатиесілітақырыптыпостергесалып, қорғайды.
І топ. (Талқылаукестесі)
Шығарманың тақырыбы
Талқылау
«БақытсызЖамал» романы
Негізгікейіпкер
Тақырып
Әрекет
Осы әрекеткеитермелегеннәрсе
Жазалаушытарап
Олардың бойындағы қасиет
Шығарманың аяқталуы
ІІ топ. (Салыстырукестесі)
ЕскіәлемЖаңаәлем
Сауатсыздық
Жасыүлкенкісігетұрмысқа шығу
Қалың мал
Әлеуметтік теңсіздік
Қазақ қыздарының бас бостандығы
5.Миға шабуыл аудиокітап бойынша романнан үзінділер тыңдалады, жылдам жауап беру арқылы әр топ үзінді қай бөлімнен алынғанын анықтайды/
6.Композициялық - сюжеттік талдау: (5-минут) (Интербелсендітақтадаталдау).
Оқиғаныңбасталуы: Ел жағдайы, заманкөрінісі
Дамуы:
Сәрсенбайдыңбірперзенткезарболып , ЖарасбаймолданыңқызыШолпандыайтттыруы
Жамалдыңдүниегекелуі, еркеөсуі, оқуы
Шиеленісуі:
Сәрсенбайдыңелдіңсөзінееріп, биліккеталасқатүсуі
БилікүшінБайжанменқұдаласуы
ЖамалдыңБайжанныңбаласыЖұмандыұнатпауы, қайғыруы
Жамал мен Ғалидіңбірін- бірісүюі, көңілқосуы
Шарықтаушегі:
ҒалидіңЖамалдыалыпқашуы
Ғалидіңкенеттенауырып ,қайтысболуы
ЖамалдыңеріксізЖұманғатиюі, бақытсызөмірі
Аяқталуы:
ЖамалдыЖұманныңқорлығынашыдамай, қалағақашпақболып, борандытүндеүсіпөлуі.
7.Сабақтыбекіту. РАПТ әдісібойынша кейіпкерге хат жазады:
8. Рефлексия. Вагон әдісі.Сұрақ:
Бүгінгітақырыпбойыншаалдымызғақойғанмақсатқа жете алдық па?
Сабақнесіменұнады? Не ой түйдіңіз? Бүгінгі сабақтан не үйрендіңіз? Бүгінгі сабақтанесіңде не қалды?
9.Үй тапсырмасын беру:
Бақытсыз Жамал романын түсінік айту, кейіпкерлеріне талдау жасау.
10.Бағалау
«Бағдаршам (бағдаршам түсі бойынша)» әдісі бойынша бағалау. «Қызыл көлік» - 5, «Сары көлік»- 4, «Жасыл көлік» - 3. Топпен жұмыстағы ұпай санымен оқытушы толықтырып толық бағасын журналға қояды.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Міржақып Дулатов «Бақытсыз Жамал» романы
Міржақып Дулатов «Бақытсыз Жамал» романы
Сабақтың тақырыбы: Міржақып Дулатов «Бақытсыз Жамал» романы.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Міржақып Дулатовтың «Бақытсыз Жамал» романының тақырыбын, идеялық мазмұнын таныту.
Дамытушылық: студенттердің танымдық, шығармашылық қабілеттерін дамыту, ынтасы мен қызығушылығын, логикасын жетілдіру, сыни тұрғыдағы көзқарасына еркіндік беру.
Тәрбиелік: студенттердің бойына рухани адамгершілік қасиеттерді ұялату, төл әдебиетке деген сүйіспеншілігін тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Сабақтың оқыту әдісі: топтық жүйе, сын тұрғысынан ойлау технологиясы
Сабақта қолданылатын стратегиялары: баяндау, сұбөрақ-жауап, ой қозғау, постер құрастыру, топтасып талдау, топтасып талқылау, ой толғаныс, ой қорыту.
Сабаққа керекті құрал-жабдықтар: Арнайы слайдтар, постер, маркерлер, кестелер, бағалау парағы.
Пәнаралық байланыс: Қазақстан тарихы, қазақ тілі, география, орыс тілі, этнопедагогика
Сабақ барысы:
1. Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылармен амандасу, түгендеу, топқа бөлу.
2.Үй тапсырмасын
М.Дулатовтың «Оян қазақ» кітабына еңген әңгімелері мен өлеңдерін жатқа айту, талдау.Озат оқу технологиясын қолдана отырып «Бақытсыз Жамал» романын оқу.
3. Жаңа сабақты түсіндіру.
Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы: «Бақытсыз Жамал» романы.
Мақсаты: «Бақытсыз Жамал» романының тақырыбын, идеялық мазмұнын білу.
Тегі: Эпос
Жанры: роман-үлкен көлемдегі және прозалық үлгіде жазылған эпикалық туынды. Өмірде болған, не болуға тиіс күрделі құбылыстар мен келелі оқиғаларды, алуан-алуан адам тағдыры мен заман шындығын көлемді, ұзақ мерзімді оқиғаларды арқау етіп, адам өмірін ағымдағы сан алуан құбылыстармен тұтастыққа, мейлінше жан жақты көрсетеді.
Түрі: Трагедиялық шығарма
Тақырыбы: Әйел теңсіздігі
Идеясы: Романның өлеңмен жазылған сөз басында:
Жамалдың жайын жаздық бұл кітапта,
Бақытсыз бір қыз екен осы шақта.
Біреуге хас нәрсе емес, һәм болған іс,
Жайылған бұл бір ғұрып һәр қазақта.
Айырсын оқушылар мағынасын,
Жай ғана хикая деп қарамасын.
Көрген кім шариғаттан деген сөзді:
“Қор етіп әйел халқын аямасын”- деген жолдардан автордың көздеген мақсаты аңғарылады.
Роман екі сюжетте көрініс табады. Бірінші-Жамал мен Ғалидің кездескен сәттерін, сырласып, бір-біріне берік сенісіп, бір-бірін тең тұтып, бағалап , сүйіп қосылмақ болған жандар екенін, өздерінің бақыты үшін күреске бел байлап жолға шыққан тұстарын М.Дулатұлы жылы сезіммен тебірене жазғандығы. Екіншісі- Ғалидің кенеттен ауруынан бастап, ғашығынан айырыларын сезінген Жамалдың көзінен қанды жастар төгіліп, ас ішпей, кірпік қақпай зор қасіретке кірісуі суреттелген.
І бөлім. Крестьянский начальник
ІІ бөлім. Үмітсіз -шайтан
ІІІ бөлім. ЕркекбалашакиінгенЖамал
ІV бөлім. Жамалдыңмолдадандәрісалуы
V бөлім. Сайлау
VІ бөлім. Байжан мен Сәрсембайдыңқұдаболуы
VІІ бөлім. БасындағыбағыжоқЖамал
VІІІ бөлім. Ғали мен Жамалдыңкездесуі
ІХ бөлім. Ғали мен Жамалдыңарасындағығашықтықсезім
Х бөлім. Қос ғашықтың қол ұстасып қашуы
ХІ бөлім. Ел ішіндегі дау
ХІІ бөлім. Жасғұмырдыңсөнуі
ХІІІ бөлім. Жамалдың көрген қорлығы
4. Екі топ берілгенкестебойыншажұмыстарынталқылапқорғайды.Әр топ өзінеберілгентапсырмағатиесілітақырыптыпостергесалып, қорғайды.
І топ. (Талқылаукестесі)
Шығарманың тақырыбы
Талқылау
«БақытсызЖамал» романы
Негізгікейіпкер
Тақырып
Әрекет
Осы әрекеткеитермелегеннәрсе
Жазалаушытарап
Олардың бойындағы қасиет
Шығарманың аяқталуы
ІІ топ. (Салыстырукестесі)
ЕскіәлемЖаңаәлем
Сауатсыздық
Жасыүлкенкісігетұрмысқа шығу
Қалың мал
Әлеуметтік теңсіздік
Қазақ қыздарының бас бостандығы
5.Миға шабуыл аудиокітап бойынша романнан үзінділер тыңдалады, жылдам жауап беру арқылы әр топ үзінді қай бөлімнен алынғанын анықтайды/
6.Композициялық - сюжеттік талдау: (5-минут) (Интербелсендітақтадаталдау).
Оқиғаныңбасталуы: Ел жағдайы, заманкөрінісі
Дамуы:
Сәрсенбайдыңбірперзенткезарболып , ЖарасбаймолданыңқызыШолпандыайтттыруы
Жамалдыңдүниегекелуі, еркеөсуі, оқуы
Шиеленісуі:
Сәрсенбайдыңелдіңсөзінееріп, биліккеталасқатүсуі
БилікүшінБайжанменқұдаласуы
ЖамалдыңБайжанныңбаласыЖұмандыұнатпауы, қайғыруы
Жамал мен Ғалидіңбірін- бірісүюі, көңілқосуы
Шарықтаушегі:
ҒалидіңЖамалдыалыпқашуы
Ғалидіңкенеттенауырып ,қайтысболуы
ЖамалдыңеріксізЖұманғатиюі, бақытсызөмірі
Аяқталуы:
ЖамалдыЖұманныңқорлығынашыдамай, қалағақашпақболып, борандытүндеүсіпөлуі.
7.Сабақтыбекіту. РАПТ әдісібойынша кейіпкерге хат жазады:
8. Рефлексия. Вагон әдісі.Сұрақ:
Бүгінгітақырыпбойыншаалдымызғақойғанмақсатқа жете алдық па?
Сабақнесіменұнады? Не ой түйдіңіз? Бүгінгі сабақтан не үйрендіңіз? Бүгінгі сабақтанесіңде не қалды?
9.Үй тапсырмасын беру:
Бақытсыз Жамал романын түсінік айту, кейіпкерлеріне талдау жасау.
10.Бағалау
«Бағдаршам (бағдаршам түсі бойынша)» әдісі бойынша бағалау. «Қызыл көлік» - 5, «Сары көлік»- 4, «Жасыл көлік» - 3. Топпен жұмыстағы ұпай санымен оқытушы толықтырып толық бағасын журналға қояды.
шағым қалдыра аласыз













