Мерзімі |
|
Сыныбы | 8
|
Пәні | Қазақ әдебиеті
|
Тақырыбы | М.Дулатұлы "Шешенің балаларын сүйюі" |
Мақсаты | Оқушыларға ХХ ғасыр әдебиетінің көрнеті өкілі М.Дулатов өмірі мен шығармашылығына тоқталу, "Шешенің балаларын сүйюі" өлеңінің тақырыбы мен идеясын аша отырып, сыни тұрғыдан ойлау қабілеттерін арттыру. |
Күтілетін нәтиже | - Оқушылар ХХ ғасыр әдебиетінің көрнеті өкілі М.Дулатов өмірі мен шығармашылығын біледі ;-"Шешенің балаларын сүйюі" өлеңінің тақырыбы мен идеясын ашады;- тақырып бойынша сұрақтар құрастырып, оған жауап бере алады;-өзіндік ой-пікір айтуға дағдыланады;-бірін-бірі тыңдауға, сұрақ қоюға жаттығады; |
Әдістер |
|
Ресурстар | 8-сынып оқулығы, бағалау парақшасы, кесте, стикер, маркер, интербелсенді тақта
|
Сабақ кезеңдері | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті
| 7 модуль |
Ұйымдастыру кезеңі | 1. Оқушылармен амандасу. Сынып оқушыларын ұйымдастырып, сабаққа бейімдеймін.2.оқушыларға "Әдебиетшілер" және "Зерттеушілер" сөзі жазылған мозайканы құрастыруды тапсырамын.
|
Оқушылар «мозайка әдісі» арқылы екі ұжымға бөлінеді 1-ұжым "Әдебиетшілер"2-ұжым "Зерттеушілер" |
|
Білу | "Ассоциация" әдісіМ.Дулатовтың шығармашылығына ассоциация жасайды.
| 1- ұжымға М.Дулатовтың шығармаларынан үзінді оқу2-ұжымға М.Дулатовтың өмірінен хронологиялық кесте жасайды | Диалогтік оқыту
|
Түсіну | "Ана" тақырыбында постер қорғау тапсырмасын беремін
"Киноматография" әдісіБейнекөрсетілім көрсетіледі. | Оқушылар "Ана" тақырыбында постер жасап, қорғайды.-жарық дүние сыйлаушы-ұрпақ жалғастырушы-тіршіліктің тірегі-өмірдің шуағы-әлемді тербетуші-отбасынң ұйытқысы | АКТКөшбасшылық |
Қолдану | Өлеңнің мазмұнымен таныстырып, мәнерлеп оқыту | "Шешенің балаларын сүюі" өлеңіКім сендерді балалар сүйетұғын,Қуанышыңа қуанып, қайғыңа күйетұғын?-Түн ұйқысын төрт бөліп, кірпік қақпай,Шешең байғұс дамылсыз жүретұғын.
Кім сендерді, балалар, тербететін,Еркелетіп, ойнатып,сергітетін?-Жалқау болсаң, балалар, жаман болсаң,Қамқор анаң көз жасаын көлдететін.
| Оқылым |
Талдау | Сатылай кешенді талдау1-тапсырма Шығарманың атыавторытақырыбыидеясыжанр түрішумақтармақбунақұйқастұрақты тіркесэпитет
2-тапсырма1-ұжым "Әдебиетшілер"Семантикалық кесте "Аналар әлемі"
2-ұжым "Зерттеушілер" Сәйкестендіру тесті
| Өлеңді "сатылай кешенді талдау" әдісімен екі ұжым екі шумақтан талдайды-"Шешенің балаларын сүюі" өлеңі-М.Дулатұлы-ана туралы-ана махаббаты, өмірдегі рөлі-поэзиялық (арнау өлеңі)-4 шумақ-16 тармақ-3 бунақ-қара өлең ұйқасы-кірпік қақпау, төбесі көкке жету;
Семантикалық кестені толтырады
Белгілі тұлғалардың аналарын табу1.Абай Рәзия2.Шоқан Ұлжан3.ЫбырайЗейнеп4.ЕлбасыГүлсім5.МағжанАйман6.МұқағалиӘлжан7.ЖамбылДәмеш8.МіржақыпҰлдан9.Бауыржан Нағиман | Жас ерекшелігіне сәйкес оқыту
Дарынды және талантты балаларды оқыту |
Жинақтау | "Жыр жазамын жүрегімнен анама..." атты тақырыпта эссе жазу | Оқушылар берілген уақыт аралығында эссе жазады. |
|
Бағалау | "10 сұрақ, 10 жауап" әдісі1.М.Дулатұлы кім?2.Қандай шығармаларын білесіңдер?3."Шешенің балаларын сүюі" өлеңі лириканың қай түріне жатады?4.Өлеңде ананың балаға деген махаббаты қалай көрініс тапқан?5.Өлең идеясын жеткізуде автор қандай тәсілді тиімді қолданған?6.Ана туралы қандай шығармалар оқыдыңдар?7.Ана туралы қандай мақал-мәтелдерді білесіңдер?8.Неліктен автор риторикалық сұрақтарды көп пайдаланған?9.Неліктен ақын шығармасын "Шешенің баларын сүюі" деп атаған?10.Сендер өлеңге қандай тақырып қояр едіңдер? | Сұрақтарға жауаптар беріледі | Оқыту мен оқу үшін бағалау |
Бағалау | Формативті бағалау | Екі ұжым бірін-бірі бағалайды |
|
Кері байланыс | Блоб ағашы |
|
|
Үйге тапсырма | "Топтық тергеу" әдісі Егер мен суретші болсам.....Егер мен ақын болсам......Егер мен |
|
|