Ұзақ мерзімді жоспар
бөлімі:
Тарау 9.3С Жасушалық
цикл
|
Мектеп: Жаменке
ОМ
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты-жөні: Жексенбаева Айман
Абдуллаевна
|
Сынып:
9
|
Қатысушылардың
саны:
|
Қатыспағандардың
саны:
|
Сабақтың
тақырыбы
|
Митоз және
мейоз үдерістерін салыстыру. №5модельдеу
мейоз фазаларын зерттеу
|
Осы сабақтың көмегімен қол
жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына
сілтеме)
|
9.2.2.4 митоз және мейоз үдерістерін салыстыру
|
Сабақ түрі
|
Жасушалық цикл бөлімін
бекіту
|
Сабақ
мақсаты
|
Митоз
және мейоз туралы білімдерін пайдалана отырып, осы екі үрдісті
салыстыру
|
Бағалау
критерийі
|
Егер төмендегі
бағалау критерийлерін орындаса, оқушы оқу мақсатына
жетеді:
Нәтижені дұрыс талдап,
қорытынды жасайды
|
|
|
Құндылықтарды дарыту
|
Сыйластық: оқушылар сабақ барысында өзіне және
өзгелерге кедергі келтірмейді, өзгенің ойын соңына дейін
тыңдайды.
Мұғалім әркімнің пікірін тыңдап, өз
ойын білдіреді.
Академиялық
шыншылдық: өзара бағалау мен өзіндік бағалауда шыншылдық
таныту.
Өмір бойы
оқу:
оқушы деңгейіне сәйкес өз бетімен тапсырмаларды орындау үшін
тапсырманы орындау стратегиясын жоспарлайды. Орындаған тапсырмаға
өзіндік рефлексия жасайды.
Ынтымақтастық: әркімнің ойы құнды қағидасын ұстану;
өзара оқыту ортасын құру.
Патриоттық және азаматтық позиция
айналадағы жануарлар
әлеміне қамқорлық танытуға, қорғауға алынған жануарларды танып
білуге тәрбиелеу
|
Пәнаралық байланыстар
|
Математика, информатика,
химия
|
АКТ
қолдану
дағдылары
|
Интернет-көзімен
жұмыс Интерактивті тақта, презентация,
bilimland сайтындағы интерактивті жаттығуларды пайдалану
|
Алдыңғы білім
|
Оқушылар 7-сынып курсынан әр
сомалық жасушаның ДНҚ тұратын гомологиялық хромосомдары болатынын
біледі. Олар хромосомалардың гаплоидты жиынтығының диплоидтыдан
айырмашылығын түсіндіре алады. Оқушылар жасуша циклінің жалпы
сипаттамасын бере және жасушаның митоздық бөлінісін құра
алады.
|
Сабақ
барысы
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың барысы
|
Ұйымдастыру
|
Топқа біріктіру
Шаттық шеңбері
Ыстық орындық» - митоз тақырыбы бойынша білімді
жаңғырту
Екі командадан бір-бір ойыншыдан шығып, мұғалім берген
митоз, мейоз фазаларын сипаттайды. Әр команданың басқа ойыншылары
дұрыс жауабын анықтау қажет.
Бағалау:
Мұғалімнің ауызша бағалауы
|
Қағаз қиындылары
Табан ізі
Презентация:
слайд
Қосымша 1
|
Негізгі
бөлім
|
Cабақтың мақсаты мен бағалау критерийлерімен
оқушыларды таныстыру.
Топпен жұмыс 1-тапсырма
(Т), (ҚБ) Ресурстарды пайдалана
отырып, оқушыларға ермексаз, түсті жіптер және түсті қарындаштар
көмегімен митоз мейоз кезеңдерінің үлгісін жасайды және топтар
өзара бағалайды
2- тапсырма оқыта үйрету
Әр топ қарсы топқа сұрақтар
дайындайды
Сол сұрақ бойынша попс әдісімен қорғайды өзара
бағалайды
Екі топқада берілетін тапсырма
(Жж), (ҚБ) Оқушыларға митоз және мейоз үдерістерін салыстыру үшін Венн
кестесін/диаграммасын толтыруды ұсыну.
Бағалау
критерийлері:
-
бөліну санын
көрсетеді;
-
митоз және мейоз нәтижесінде пайда болған
жасушалардың түрін көрсетеді;
-
бір
аналық жасушадан пайда болған еншілес жасушалардың санын
көрсетеді;
-
еншілес жасушалардағы хромосомалар жиынтығын
атайды;
митоз
бен мейоздың биологиялық маңызы сипаттайды.
|
Презентация: слайд
Таратуға арналған
материалдар
|
Қорытынді
бөлім
|
Кері байланыс
Попс формуласы
1. Менің ойымша.
2. Себебі
3. Дәлелдеймін
4. Қорытындылай келе
|
Қосымша
|
Дифференциалды оқыту – Көбірек қолдау көрсету үшін не
істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндеттер қоюды
жоспарлайсыз?
|
Бағалау –
оқушылардың берілген материалды меңгеру деңгейін қалай
тексересіз?
|
Денсаулықты
сақтау және қауіпсіздік ережелері
|
Сұрақтарға жауап беру қосымша тапсырмасын орындау
ұсынылады.
Қызығушылығы төмен
оқушыларға анықтайтын ағзалардың негізгі сипаттамалары қосымша
беріліп, соларға сүйне отырып, тапсырмаларды орындау
ұсынылады.
|
Тақырып бойынша топпен жұмыс
істеуде
Кері байланыс – мейоз
кезеңдерін анықтау
Кесте толтыруы бойынша
Зертханалық жұмысты
қорытындылау бойынша
|
Сабақ барысында биология кабинетіндегі қауіпсіздік
ережелерін сақтау.
Оқушылар зертханалық жұмыс
кезінде белсенді қимыл жасайды.
|
Рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу
мақсаттары шындыққа негізделген болды ма? Оқушылар бүгін нені
үйренді? Сыныпта қандай атмосфера болды? Мен жүргізген
дифференциация іске асты ма? Мен уақытқа сәйкес жұмыс істедім бе?
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды және неліктен?
|
Бұл бөлімді рефлексия үшін пайдаланыңыз (сабақ
туралы ой қозғау).
Сол бұрышта
тұрған Сіздің сабағыңыз туралы сұрақтарға жауап беріңіз.
|
|
Жалпы бағалау
Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті (сабақ беру әрі
оқу туралы ойланыңыз)?
1:
2:
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алатын еді (сабақ беру
әрі оқу туралы ойланыңыз)?
1:
2:
Мен
сабақ кезінде келесі сабаққа дайындалуға көмектесетіндей сынып
немесе белгілі бір оқушылар туралы не білдім?
1:
2:
|