Сабақтың тақырыбы: М.Мағауин. «Бір атаның балалары» шығармасы
Мақсаты: Білімділігі: Оқушылардың алған білімдерін пысықтай отырып, Мұхтар Мағауиннің өмір жолымен таныстырып, шығармадағы мейірімді адамдардың панасыз қалған балалардың ұлтына, тіліне қарамай,жатсынбай қамқорлыққа алу жолындағы қиындықтарды жеткізе білу. Дамытушылығы: Оқушыларды татулық,достық тақырыбының өміршеңдігі туралы ұғымды, шығармашылық қабілеттерін, сын тұрғысынан ойлау жүйесін дамыту,салыстыру, сұрақтар арқылы өз пікірін ашық, еркін жеткізе дағдыландыру. Тәрбиелігі: Өз ойын жүйелі айта білуге, қайсарлыққа, бауырмалдыққа, ұлттық құндылық пен намысымызды қорғай білуге үйрету, ұлтжандылыққа, ұйымшылдыққа тәрбиелеу.
Сабақтың міндеттері: 1.Оқушылар шығарма кейіпкерлерін жан-жақты талдап, олардың арақатынасын анықтайды. 2. Әр оқушы кейіпкерге сын тұрғысынан баға беріп, зерттеу жүргізеді, ой- пікірін білдіре алады. 3. Бірлесе отырып, ынтымақпен жұмыс атқарады,біріге қорытынды жасайды.
Сабақтың түрі: өз бетінше жаңа материалды меңгеру, іскерлік пен дағдыны қалыптастыру.
Әдіс-тәсілі: ізденіс, қызығушылығын ояту, СТО жобасы, өз пікірін қорғау,сұхбаттасу
Сабақтың формасы: жеке,ұжыммен
Көрнекілігі: интербелсенді тақта, портрет, оқулық, кеспе қағаздары, АҚТ, бағалау парағы т.б
Пәнаралық байланыс: тарих, қазақ тілі, музыка, бейнелеу
Қолданылған әдебиеттер: оқулық, қазақ әдебиеті энциклопедиясы
Күтілетін нәтиже: Бірін-біріне ортақ шешім қабылдауға үйренеді.
Сабақтың нақылы: Адам баласын бауырым деу-жүрек ісі. Адам баласына адам баласының бәрі – дос, жолдас, бауыр. /Абай Құнанбаев/
Сабақтың барысы:
I.Ұйымдастыру бөлімі
А) амандасу әдісі
Ә) психологиялық дайындық / біз біргеміз, шаттық шеңбер /
ІІ.Үй тапсырмасын бекіту
А) автор орындығы әдісі бойынша
Ә) ой түйін
ІІІ. Мағынаны ашу
/ ассосация әдісі /
Мұхтар Мағауин Мақанұлы
Шығармалары баспасөз
1940 жылы Семей обл бетінде алғаш рет 1959ж Шұбартау ауданында көрінді
туған.
1962 жылы Қазақ мемлекеттік 1967-1971ж «Жазушы» баспасында
университетінің филология факультетін бас редактордың орынбасары, М.Әуезов
бітірген атындағы Әдебиет және өнер институтында
аға ғылыми қызыметкер болып жұмыс жасайды
IV. Кітаппен сұхбаттасу әдісі
/ 7 минуттық үңілу /
( М.Мағауиннің «Бір атаның балалары» шығармасын оқып, талдау)
V.Сөздікпен жұмыс
( Тақтамен жұмыс. Мақсаты: жаңа сөздерді оның түсініктемелерімен сәйкестендіру)
Детдом- жетім балаларды тәрбиелейтін үй
Гимнастерка – әскер киім, тығыз матадан тігілген киім
Протез – адамның жоқ дене мүшесінің орнына ыңғайлап жасалған жасанды дене мүшесі
Лобогрейка – егін шабатын техника
Раса – нәсіл ( жер бетіндегі адамдардың өғ-ң-түсіне байланысты бөлінуі)
Галифе – тізеден жоғары жағы делдиген тар балақты шалбар
Сұлбасы-бейнесі
Зәузатынан- ұрпағынан
VI. Постермен жұмыс
( оқыған шығарманы постер бетіне түсіріп, қорғау)
VIІ. Дәптермен жұмыс
/ кестемен жұмыс/
|
Шығарма кейіпкері |
Мінез-құлқы |
Портреті |
|
Ахмет |
Ашушаң,молданы үйінен қуып шығады. Балажан, бауырмал, қайсар және алған бетінен қайтпайды. |
Ширатылған ұзын, бозғылт мұрт, шоқша сақалды, өңі жел мен күнге тотыққан ақ сұр шал |
|
Дәуренбек |
Жауға деген өшпенділігі мол, тез ашуланып, қырсығып қалады.Өте қызу қанды |
Қара галифе шалбарлы,әскери гимнастиркалы жігіт,келбеті қатал,яғни немістерге деген өшпенділігі артқан |
|
Зигфрид |
Жайдары,жомарт, ұғымтал,кекшілдігі жоқ,ақылды |
Көк көзді,жалбыраған ұзын сары шашты, сары бала. Кірпігі мен қасы да сары. |
VIIІ. Сергіту сәті
/ музыка ойналады /
IX. Ой толғау
«Қайырымды бола біл...» эссе жазу
X. Қорытынды бөлімі
Иә, балалар, адамгершілігі мол,мейірімді, жақсы болу үшін ешқандай шекараның,нәсілдің,ұлт-тың, білімнің қажеті жоқ екеніне, қазақ халқының пейілінің кеңдігіне біз осы шығарма арқылы көзіміз жете түсті. Оның дәлелі, бүгінде көп ұлтты мемлекетіміздің бірлік пен татулықта өмір сүріп жатқандығын айтуға болады.Жүрек жылуы болса, жеткілікті екен. Негізгісі – атаның емес, адамның ұлы бола білу.
/ кері байланыс әдісі/
XI. Бағалау
/ бағалау парағына қорытынды жасау/
XII. Үйге тапсырма:М.Мағауин «Бір атаның балалары»
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
М.Мағауин. «Бір атаның балалары» шығармасы
Сабақтың тақырыбы: М.Мағауин. «Бір атаның балалары» шығармасы
Мақсаты: Білімділігі: Оқушылардың алған білімдерін пысықтай отырып, Мұхтар Мағауиннің өмір жолымен таныстырып, шығармадағы мейірімді адамдардың панасыз қалған балалардың ұлтына, тіліне қарамай,жатсынбай қамқорлыққа алу жолындағы қиындықтарды жеткізе білу. Дамытушылығы: Оқушыларды татулық,достық тақырыбының өміршеңдігі туралы ұғымды, шығармашылық қабілеттерін, сын тұрғысынан ойлау жүйесін дамыту,салыстыру, сұрақтар арқылы өз пікірін ашық, еркін жеткізе дағдыландыру. Тәрбиелігі: Өз ойын жүйелі айта білуге, қайсарлыққа, бауырмалдыққа, ұлттық құндылық пен намысымызды қорғай білуге үйрету, ұлтжандылыққа, ұйымшылдыққа тәрбиелеу.
Сабақтың міндеттері: 1.Оқушылар шығарма кейіпкерлерін жан-жақты талдап, олардың арақатынасын анықтайды. 2. Әр оқушы кейіпкерге сын тұрғысынан баға беріп, зерттеу жүргізеді, ой- пікірін білдіре алады. 3. Бірлесе отырып, ынтымақпен жұмыс атқарады,біріге қорытынды жасайды.
Сабақтың түрі: өз бетінше жаңа материалды меңгеру, іскерлік пен дағдыны қалыптастыру.
Әдіс-тәсілі: ізденіс, қызығушылығын ояту, СТО жобасы, өз пікірін қорғау,сұхбаттасу
Сабақтың формасы: жеке,ұжыммен
Көрнекілігі: интербелсенді тақта, портрет, оқулық, кеспе қағаздары, АҚТ, бағалау парағы т.б
Пәнаралық байланыс: тарих, қазақ тілі, музыка, бейнелеу
Қолданылған әдебиеттер: оқулық, қазақ әдебиеті энциклопедиясы
Күтілетін нәтиже: Бірін-біріне ортақ шешім қабылдауға үйренеді.
Сабақтың нақылы: Адам баласын бауырым деу-жүрек ісі. Адам баласына адам баласының бәрі – дос, жолдас, бауыр. /Абай Құнанбаев/
Сабақтың барысы:
I.Ұйымдастыру бөлімі
А) амандасу әдісі
Ә) психологиялық дайындық / біз біргеміз, шаттық шеңбер /
ІІ.Үй тапсырмасын бекіту
А) автор орындығы әдісі бойынша
Ә) ой түйін
ІІІ. Мағынаны ашу
/ ассосация әдісі /
Мұхтар Мағауин Мақанұлы
Шығармалары баспасөз
1940 жылы Семей обл бетінде алғаш рет 1959ж Шұбартау ауданында көрінді
туған.
1962 жылы Қазақ мемлекеттік 1967-1971ж «Жазушы» баспасында
университетінің филология факультетін бас редактордың орынбасары, М.Әуезов
бітірген атындағы Әдебиет және өнер институтында
аға ғылыми қызыметкер болып жұмыс жасайды
IV. Кітаппен сұхбаттасу әдісі
/ 7 минуттық үңілу /
( М.Мағауиннің «Бір атаның балалары» шығармасын оқып, талдау)
V.Сөздікпен жұмыс
( Тақтамен жұмыс. Мақсаты: жаңа сөздерді оның түсініктемелерімен сәйкестендіру)
Детдом- жетім балаларды тәрбиелейтін үй
Гимнастерка – әскер киім, тығыз матадан тігілген киім
Протез – адамның жоқ дене мүшесінің орнына ыңғайлап жасалған жасанды дене мүшесі
Лобогрейка – егін шабатын техника
Раса – нәсіл ( жер бетіндегі адамдардың өғ-ң-түсіне байланысты бөлінуі)
Галифе – тізеден жоғары жағы делдиген тар балақты шалбар
Сұлбасы-бейнесі
Зәузатынан- ұрпағынан
VI. Постермен жұмыс
( оқыған шығарманы постер бетіне түсіріп, қорғау)
VIІ. Дәптермен жұмыс
/ кестемен жұмыс/
|
Шығарма кейіпкері |
Мінез-құлқы |
Портреті |
|
Ахмет |
Ашушаң,молданы үйінен қуып шығады. Балажан, бауырмал, қайсар және алған бетінен қайтпайды. |
Ширатылған ұзын, бозғылт мұрт, шоқша сақалды, өңі жел мен күнге тотыққан ақ сұр шал |
|
Дәуренбек |
Жауға деген өшпенділігі мол, тез ашуланып, қырсығып қалады.Өте қызу қанды |
Қара галифе шалбарлы,әскери гимнастиркалы жігіт,келбеті қатал,яғни немістерге деген өшпенділігі артқан |
|
Зигфрид |
Жайдары,жомарт, ұғымтал,кекшілдігі жоқ,ақылды |
Көк көзді,жалбыраған ұзын сары шашты, сары бала. Кірпігі мен қасы да сары. |
VIIІ. Сергіту сәті
/ музыка ойналады /
IX. Ой толғау
«Қайырымды бола біл...» эссе жазу
X. Қорытынды бөлімі
Иә, балалар, адамгершілігі мол,мейірімді, жақсы болу үшін ешқандай шекараның,нәсілдің,ұлт-тың, білімнің қажеті жоқ екеніне, қазақ халқының пейілінің кеңдігіне біз осы шығарма арқылы көзіміз жете түсті. Оның дәлелі, бүгінде көп ұлтты мемлекетіміздің бірлік пен татулықта өмір сүріп жатқандығын айтуға болады.Жүрек жылуы болса, жеткілікті екен. Негізгісі – атаның емес, адамның ұлы бола білу.
/ кері байланыс әдісі/
XI. Бағалау
/ бағалау парағына қорытынды жасау/
XII. Үйге тапсырма:М.Мағауин «Бір атаның балалары»
шағым қалдыра аласыз













