|
Ұзақ мерзімді жоспар тарауы: 2-сабақ.Адамгершілік-асыл қасиет Мектеп: №17 Күні: 05.05.2017 Мұғалімнің аты жөні Шпекова З.А. Сынып: 5 Қатысқандар: Қатыспағандар: |
||
|
Сабақ тақырыбы |
М.Қабанбай «Бауыр» әңгімесі |
|
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес) |
5.Т/Ж 2 Әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтау Т/Ж 3.Көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашу |
|
|
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар орындай алады:шығарманың тақырыбы мен идеясын пысықтайды Оқушылардың көпшілігі орындай алады:кейіпкерлердің портреті мен образын ашады Кейбір оқушылар орындай алады:кейіпкерлердің іс-әрекетіне өз ойларын білдіреді, көркем шығарманың тақырыбы мен идеясы жайлы білімдерін толықтырады, тақырып пен идеяны ашу жолдарын меңгеру |
|
|
Бағалау критерийі |
Әдеби шығарманың идеясын өз көзқарасы негізінде жеткізеді Идея негізінде шығарманың тақырыбын анықтайды Шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекетіне талдау жасайды Кейіпкер образына қатысты өзіндік пікір танытады |
|
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар орындай алады: Көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашады. Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:бұйымтай,өліара,сырғауыл,мысқал,кейіпкер,портрет,идея,тақырып Диалог пен жазуға қолданған тіркестер: табаны күректей,шер тарқатып,қой аузынан шөп алмайтын,өліара сәт |
|
|
Құндылықтарға баулу |
Негізгі кейіпкерлер тағдырына ортақтаса отырып, сезімді, төзімді, қайырымды болу |
|
|
Пәнаралық байланыс |
Тарих,орыс тілі |
|
|
Алдыңғы білім |
«Сұрақ-жауап»: Көркем шығарманың тақырыбы мен идеясы жайлы оқушылардың ізденіс жұмыстарын тексеру. Сұрақтар қою: 1.Көркем шығарманың тақырыбы дегеніміз не? 2.Жазушы тақырыпты қалай таңдайды? 3.Көркем шығарманың идеясы дегеніміз не? 4.Тақырып пен идеяның ара-қатынасы қандай? |
|
|
Сабақ барысы |
||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
|
Ресурстар |
|
Сабақтың басы |
Мұғалімнің кіріспе сөзі. Туыстық қарым-қатынасқа байланысты топқа бөлу.(аға іні,бауыр) «ПАЗЛ» әдісі Миға шабуыл: Топтарға суреттер беріледі. Мәтін желісіндегі суреттер арқылы тақырыптың не туралы екенін болжайды Оқушылармен бірге сабақ мақсатын анықтау Сабақ мақсаты: кейіпкерлердің портреті мен образын ашу, кейіпкерлердің іс-әрекетіне өз ойларын білдіру, көркем шығарманың тақырыбы мен идеясы жайлы білімдерін толықтыру, тақырып пен идеяны ашу жолдарын меңгеру Мұғалімнің жетекші сұрақтары: Суреттен кімдердің суретін көріп отырсыңдар? / «Бауыр» әңгімесінің кейіпкерлерін / Бұл суреттің сіздерге және сабаққа қандай қатысы бар деп ойлайсыздар? /тақырыбы,идеясы,кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті / |
Қима қағаздар суреттер
|
||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Оқулықпен жұмыс Шығармадағы кейіпкерлер моделін жасаңыздар «
ТЖ Дескриптор - мәтіннен үзінді оқиды - кейіпкерлер портретін табады - іс-әрекетін анықтайды -өз ойларын білдіреді Кері байланыс ҚБ. Оқушылар «Бас бармақ» әдісімен бір-бірін бағалайды. Таныстырылым арқылы әдебиет теориясынан ақпарат алады. Тақырып – автор ойының қазығы,шығарманың іргетасы Бұл әңгіменің тақырыбы соғыс зардабынан жапа шеккен жетімдер тағдыры туралы. Идея-тақырып арқылы шындық өмір көріністерін суреттегенде,оны өз көзқарасы,өз дүниетанымы тұрғысынан бейнелейді. Бұл шығарманың идеясы жетім балалар тағдырына деген аяушылық сезімді оятады. Портрет дегеніміз- Көркем шығармадағы кейіпкерлердің сырт - келбетін, жүріс-тұрысын суреттеуді айтамыз. Көркем шығармада сөзбен сомдалған кез келген құбылысты (көбінесе әдеби қаһарман бейнесін) образ деп атайды. |
Сызба
|
||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
«Домино» әдісі ТЖ Дескриптор - кейіпкерлердің образын анықтайды -әңгіменің тақырыбын түсінеді -идеясын ашады ҚБ. Оқушылар күлегештермен бағалайды.
«Сәйкестендіру» әдісі Манап Қали Еңбекқор бейнет көрген жігіт Қуақы әке мейірімін көрген жоқ Бауырмал адал Отбасынан алшақ өскен бозбала болашаққа сенімді Әке алдындағы борышты өтеді алаңғасар Жігерлі ТЖ ҚБ. Оқушылар күту уақытымен бағалайды. |
Доминоның суреті
|
||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат. Заңғар жазушы Оралхан Бөкейдің де Шығыс Қазақстан облысының тумасы екенінен ақпарат бере отырып, «Тортай мінер ақ боз ат»шығармасының да жетім бала жайында екенінен айтылады. |
||||||||||||||||||||
|
Саралау:
І деңгей –Тұжырым кестесін жасады ІІ деңгей – «Домино»әдісімен идеяны ашады ІІІ деңгей – «ҚӨДК»әдісімен өз ойларын жинақтайды |
Бағалау:
Қалыптастырушы бағалау. Күту уақытымен бағалау, Бас бармақпен бағалау, смайлик арқылы бағалау. |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия |
|
|||||||||||||||||||
Үйге тапсырма. Әңгімені аяқтаудың нұсқасын ұсыныңдар
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
М.Қабанбай "Бауыр" әңгімесі
М.Қабанбай "Бауыр" әңгімесі
|
Ұзақ мерзімді жоспар тарауы: 2-сабақ.Адамгершілік-асыл қасиет Мектеп: №17 Күні: 05.05.2017 Мұғалімнің аты жөні Шпекова З.А. Сынып: 5 Қатысқандар: Қатыспағандар: |
||
|
Сабақ тақырыбы |
М.Қабанбай «Бауыр» әңгімесі |
|
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес) |
5.Т/Ж 2 Әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтау Т/Ж 3.Көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашу |
|
|
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар орындай алады:шығарманың тақырыбы мен идеясын пысықтайды Оқушылардың көпшілігі орындай алады:кейіпкерлердің портреті мен образын ашады Кейбір оқушылар орындай алады:кейіпкерлердің іс-әрекетіне өз ойларын білдіреді, көркем шығарманың тақырыбы мен идеясы жайлы білімдерін толықтырады, тақырып пен идеяны ашу жолдарын меңгеру |
|
|
Бағалау критерийі |
Әдеби шығарманың идеясын өз көзқарасы негізінде жеткізеді Идея негізінде шығарманың тақырыбын анықтайды Шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекетіне талдау жасайды Кейіпкер образына қатысты өзіндік пікір танытады |
|
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар орындай алады: Көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашады. Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:бұйымтай,өліара,сырғауыл,мысқал,кейіпкер,портрет,идея,тақырып Диалог пен жазуға қолданған тіркестер: табаны күректей,шер тарқатып,қой аузынан шөп алмайтын,өліара сәт |
|
|
Құндылықтарға баулу |
Негізгі кейіпкерлер тағдырына ортақтаса отырып, сезімді, төзімді, қайырымды болу |
|
|
Пәнаралық байланыс |
Тарих,орыс тілі |
|
|
Алдыңғы білім |
«Сұрақ-жауап»: Көркем шығарманың тақырыбы мен идеясы жайлы оқушылардың ізденіс жұмыстарын тексеру. Сұрақтар қою: 1.Көркем шығарманың тақырыбы дегеніміз не? 2.Жазушы тақырыпты қалай таңдайды? 3.Көркем шығарманың идеясы дегеніміз не? 4.Тақырып пен идеяның ара-қатынасы қандай? |
|
|
Сабақ барысы |
||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
|
Ресурстар |
|
Сабақтың басы |
Мұғалімнің кіріспе сөзі. Туыстық қарым-қатынасқа байланысты топқа бөлу.(аға іні,бауыр) «ПАЗЛ» әдісі Миға шабуыл: Топтарға суреттер беріледі. Мәтін желісіндегі суреттер арқылы тақырыптың не туралы екенін болжайды Оқушылармен бірге сабақ мақсатын анықтау Сабақ мақсаты: кейіпкерлердің портреті мен образын ашу, кейіпкерлердің іс-әрекетіне өз ойларын білдіру, көркем шығарманың тақырыбы мен идеясы жайлы білімдерін толықтыру, тақырып пен идеяны ашу жолдарын меңгеру Мұғалімнің жетекші сұрақтары: Суреттен кімдердің суретін көріп отырсыңдар? / «Бауыр» әңгімесінің кейіпкерлерін / Бұл суреттің сіздерге және сабаққа қандай қатысы бар деп ойлайсыздар? /тақырыбы,идеясы,кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті / |
Қима қағаздар суреттер
|
||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Оқулықпен жұмыс Шығармадағы кейіпкерлер моделін жасаңыздар «
ТЖ Дескриптор - мәтіннен үзінді оқиды - кейіпкерлер портретін табады - іс-әрекетін анықтайды -өз ойларын білдіреді Кері байланыс ҚБ. Оқушылар «Бас бармақ» әдісімен бір-бірін бағалайды. Таныстырылым арқылы әдебиет теориясынан ақпарат алады. Тақырып – автор ойының қазығы,шығарманың іргетасы Бұл әңгіменің тақырыбы соғыс зардабынан жапа шеккен жетімдер тағдыры туралы. Идея-тақырып арқылы шындық өмір көріністерін суреттегенде,оны өз көзқарасы,өз дүниетанымы тұрғысынан бейнелейді. Бұл шығарманың идеясы жетім балалар тағдырына деген аяушылық сезімді оятады. Портрет дегеніміз- Көркем шығармадағы кейіпкерлердің сырт - келбетін, жүріс-тұрысын суреттеуді айтамыз. Көркем шығармада сөзбен сомдалған кез келген құбылысты (көбінесе әдеби қаһарман бейнесін) образ деп атайды. |
Сызба
|
||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
«Домино» әдісі ТЖ Дескриптор - кейіпкерлердің образын анықтайды -әңгіменің тақырыбын түсінеді -идеясын ашады ҚБ. Оқушылар күлегештермен бағалайды.
«Сәйкестендіру» әдісі Манап Қали Еңбекқор бейнет көрген жігіт Қуақы әке мейірімін көрген жоқ Бауырмал адал Отбасынан алшақ өскен бозбала болашаққа сенімді Әке алдындағы борышты өтеді алаңғасар Жігерлі ТЖ ҚБ. Оқушылар күту уақытымен бағалайды. |
Доминоның суреті
|
||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат. Заңғар жазушы Оралхан Бөкейдің де Шығыс Қазақстан облысының тумасы екенінен ақпарат бере отырып, «Тортай мінер ақ боз ат»шығармасының да жетім бала жайында екенінен айтылады. |
||||||||||||||||||||
|
Саралау:
І деңгей –Тұжырым кестесін жасады ІІ деңгей – «Домино»әдісімен идеяны ашады ІІІ деңгей – «ҚӨДК»әдісімен өз ойларын жинақтайды |
Бағалау:
Қалыптастырушы бағалау. Күту уақытымен бағалау, Бас бармақпен бағалау, смайлик арқылы бағалау. |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия |
|
|||||||||||||||||||
Үйге тапсырма. Әңгімені аяқтаудың нұсқасын ұсыныңдар
шағым қалдыра аласыз

Тұжырым»
















