Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Мұғалімге пікір
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Күні |
Мұғалім |
|
||||
Сабақтың тақырыбы |
Lesson Study –теориясы мен қолдану тәсілдері |
|||||
Мақсаты: |
|
|||||
Табыс критерий |
Топтық жұмыс барысында мәтінді меңгере отырып үш жағдаятттарға баға беруді талқылайды. Топпен сырмақ құрастырып оған табыс критерийлерін қоя отырып бағалауды жоспарлайды. |
|||||
Күтілетін нәтиже: |
*Мұғалімдер Lesson Study үдерісін оқытуды жетілдіру және оның сапасын арттыру құралы ретінде мектептерде Lesson Studyді пайдалану үшін әріптестермен қалай ынтымақтастық орнатуға болатынын; *Әріптестерге қалай қолдау көрсетуге болатынын түсінуді; Мұғалім әр бір жеке оқушының білім алуына қатысты өзінің оқыту тәжірибесі туралы ойлануға мүмкіндік алады; *Lesson Study циклінде сабақтардың қажеттілігіне сәйкес келуі мақсатында мұғалімдер инновациялық педагогикалық тәсілдерін жетілдіруге немесе оның сапасын арттыруға мүмкіндік алады. |
|||||
Қатысатын әріптестер: |
Пән мұғалімдері |
|||||
Түйінді идеялар |
- Lesson Study – сыныпты зерттеу нысандарының бірі. Мұғалімдердің педагогикалық білімдері мен тәжірибесін дамытуға арналған. - Lesson Study- мұғалімдерді оқыту және олардың тәжірибесін дамытудағы ынтымақтастық тәсілі. -Lesson Study-оқу сапасын арттыруды көздеген тәжірибені жақсарту үшін демократиялық тәсіл. |
|||||
Сілтеме пайдаланылатын әдебиеттер |
Мұғалімге арналған нұсқаулық. Үлестірмелі материалдар |
|||||
Қолданылатын материалдар |
Компьютер, интерактивті тақта, бейнежазба, үлестірме материалдар, маркерлер, стикерлер, плакаттар, тапсырмалар |
|||||
Кезеңдер |
Коуч әрекеті |
Мұғалім әрекеті |
Сұрақтар |
|
||
Мақсат қою |
Психологиялық жаттығу. (5 мин) Шаттық шеңберіне тұрып оң жағындағы көршісіне таратылып берілген сөздерді қатыстырып тілек айту. Өлең шумақтарын құрастыру арқылы топқа бөлу.Әр топ өз өлеңдерінің бір шумағын әнімен орындайды. |
Әр топ өз өлеңдерін айтады. |
1.Бұл коучингтен не күтесіз? 2.Сіз не туралы сөйлескіңіз келеді? 3.Сізге бұл мақсатқа жету не үшін қажет? |
|
||
Ағымдық жағдайды талдау |
1-тапсырма.«Миға шабуыл» (бұл ұжымдық талқылау, мәселенің шешімін іздеуде қолданылатын тиімді әдіс) 1 топ - «Lesson Study» дегеніміз не? 2 топ- «Lesson Study» -ді қанадай мақсатпен жүргізу қажет? |
«Lesson Study -дің тиімділігі» бейнефильмін тамашалауға шақыру, ойларын тыңдау. Бейнефильмді көреді , ой қорытады. Мәтінмен танысады, топта талқылайды. |
1.«Lesson Study» мектеп үшін қажет пе? 2.«Lesson Study» қандай мақсатпен жүргізу қажет деп ойлайсыз? |
|
||
Мүмкіндіктерді қарастыру |
2 тапсырма.«Алты қалпақ» әдісі |
Алты қалпаққа салып, өз ойларын жеткізеді |
|
|
||
Кері байланыс |
3-тапсырма «Әуе шары» - Қатысушылардан тұратын топ құру. |
Проблемаларды салыстырып, оның салдарын болжау, жоспарлап, ұйымдастыруда құрылымдық тәсілді қолдану дағдылары қалыптасады. Үлгі бойынша жоспар әзірлейді |
|
|
||
Сегіту сәті |
Сергіту сәті (3-мин) «Мен таптым» әдісі |
Қатысушылар дөңгелене отырып, кезекпен бірден жетіге дейін санайды. Жеті санын айтатын адам «Жеті» деудің орнына, орнынан тұрып, «Мен таптым» деп айтуы керек. Кім жаңылысса, сол ойыннан шығады. |
1. «Lesson Study» әдісін қолдануға болады ма? 2 «Lesson Study» әдісі керегі жоқ деп санайсыз ба? |
|
||
Рефлексия |
«Алақандар» әдісі |
Әр қатысушы А-4 форматына өз алақанын салады. Бас бармаққа- не бойынша жұмыс жасау керек, сұқ саусаққа – қандай жаңалықпен таныстым, ортаншы саусаққа - маған жетпегені.... аты жоқ саусаққа - коучингтегі психологиялық ахуал 10 балмен санағанда .....шынашаққа - барлығынан ұнағаны.... |
|
|
Сабақты зерттеу (Lesson Study) –үдерісінде топ мүшелерінің сабақ дейінгі
кезеңі – Топ мүшелерінің бақылауғаалынатын оқушыларды Сабақты
зерттеу (Lesson study) кезеңдерінің бірі
Сабақты зерттеу (Lesson Study) тəсіліндезерттеу сабағы аяқталғаннан кейін жүзеге асатын талдаудың белгіленген құрылымы
Келесі сабақты зерттеуді топпен бірлесе жоспарлау
Сабақты зерттеу (Lesson Study) тəсіліндегіең басты үрдіс –сабақты зерттеу
Сабақты зерттеу (Lesson Study) тəсіліндегіең басты үрдіс сапа мониторингін жүргізу
Сабақты зерттеу (Lesson Study) түйіндісипатының бірі креативтілік
Сабақты зерттеу (Lesson Study) үдерісіндебақылауға алынатын сыныптардың санын анықтайтын өлшем Оқу үлгерімі
Сабақты зерттеу (Lesson Study) үдерісіндетоп мүшелерінің зерттеу сабағын
жоспарлауға дейінгі кезеңі Топ мүшелерінің бақылауға алынатын
оқушыларды анықтауы
Сабақты зерттеу (Lеsson Study) үдерісіндебақылауға алынатын сыныптардың санатын анықтайтын өлшем оқу үлгерімі
Сабақты зерттеу кезеңдерінің бірі «Əріптестерінің кеңесіне сүйеніп,
мұғалімнің жеке өзі немесе топпен бірлесіп сабақтың мақсатын анықтауы мендайындауы» осыдан кейінгі кезең Сабақты зерттеуді өткізу және лессонстадиге қатысушылардың оны бақылауы
Сабақты зерттеу тəсілінің аясын зерттеусабағын жоспарлауда ерекше мəн беріледі
« Бақылаудағы» оқушылардыңсабақта өтілетін материалды игеру
Сабақты бақылау парағы
Пәні: Мұғалім бақылаушы:
Бақылаудағы ....оқушы:
|
Сабақтың тақырыбы: |
Сабақтың тақырыбы: |
Сабақтың тақырыбы: |
|||||
Сабақтың кезеңдері /шамамен жұмсалатын уақыт |
Оқушы қалай жауап береді деп күтесіз |
Жауап беру кезінде ол қалай бақыланды |
Оқушы қалай жауап береді деп күтесіз |
Жауап беру кезінде ол қалай бақыланды |
Оқушы қалай жауап береді деп күтесіз |
Жауап беру кезінде ол қалай бақыланды |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Оқушылар нені істей алды? (Олар қандай нәтижелерге жетті және оның қандай дәлелдері бар?) |
|
|
|
|
|
|
|
Зерттеу сабағына рефлексия
Мерзімі:
Пән:
Пән мұғалімі:
1 |
Сипаттау. Не болды? |
|
2 |
Сезім. Ол кезде не туралы ойладыңыз және қандай сезімде болдыңыз? |
|
3 |
Талдау. Сіз бұл жағдайдан қандай қорытынды жасадыңыз? |
|
4 |
Эвалюация Бұл тәжірибенің жақсы және жаман жақтары қандай? |
|
5 |
Қорытынды. Сіз тағы не істей алар едіңіз? |
|
6 |
Іс-әрекет жоспары. Егер бұл жағдай қайталанса, сіз нені басқаша істер едіңіз? |
|
Сабақты зерттеу бойынша өткізілген сабақтан кейінгі талдау
Пәні_______________________________________________________________________________________
Оқу мақсаты ____________________________________________________
Өткізілген сабақтан кейінгі талдау сұрақтары |
Сабақ бойынша пікірлер |
Жоспарланған және қолданылған оқыту әдістемесі, тәсілдер оқушыларды оқытуда көмектесті ме әлде кедергі келтірді ме? |
|
Сізді сабақта не таң қалдырды ? |
|
Кейс-оқушының және басқа оқушылардың ілгерлеуін жақсарту үшін оқытудың қандай аспектілерін келесі сабақта өзгертуге болар еді? |
|
Оқу тәсілінің қандай тамаша жағын білдіңіз? |
|
Қандай оқушының бағалауын қайта қарау керек деп ойлайсыз? |
|
Біз келер жолы тағы нені жасап көруімізге болады? |
|
Талдаушының аты-жөні: _________________________________________________________
Зерттеу тобындағы ролі: __________________________________________________________
Күні: ________________
Жалпы білім беретін мектептің ___________________ пәнінің мұғалімі ____________________
ПІКІР
____________ орта мектепке __________ пәнінің мұғалімі болып ауысып, бүгінгі күнге дейін осы мектепте қызмет атқаруда. _____________ - шығармашылықпен жұмыс істейтін, өз пәнін жетік меңгерген шебер ұстаз. Өз жұмысында оқушылардың оқу іс- әрекетін белсенді ұйымдастыра біледі, инновациялық жұмыс түрлерін, сын тұрғысынан ойлау мен жазу технологиясын қолдана отырып, пәнге деген қызығушылығын арттырады.
20___ жылы Қазақстан педагогтар қауымдастығының ұйымдастыруымен өткен республикалық «Педагогтың тұлғалық бағдары: рухани жаңғыру» атты ғылыми-тәжірибелік конференцияға ұсынған жұмысы үздік деп танылып, дипломмен марапатталды.
20____ жылы орыс әдебиеті пәні мұғалімдері арасында өткен «Пед Старт» республикалық қашықтық олимпиадасында І дәрежелі дипломмен марапатталды.
20____ жылы «Дарын» РҒПО-ның ұйымдастыруымен өткен орыс тілі мұғалімдеріне арналған Республикалық қашықтық олимпиадасында І орынды иеленді.