Қызылорда облысы
Қазалы ауданы
Абай атындағы №90 орта мектебінің
Қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімі
Түрікбеналі Жақсыгүл Алпамысқызы
|
Пәні: Қазақ әдебиеті |
8-сынып |
Күні: 19.09. 2017ж |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қорқыт ата кітабы |
|
|
Сабақтың мақсаты:
|
Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдерді пайдалана отырып, жыр мазмұнын игереді, идеясын ашады.Күйдің шығу тарихымен танысады.Ұлттық құндылықтардың асыл қазына екенін сезінеді «Қорқыт ата кітабының» тарихилығын біледі. Әңгімелерін талдау арқылы өзіндік жұмыс істеуге машықтанады, шығармашылықпен жұмыс жасайды |
|
|
Негізгі идеялар: |
Оқушылар Қорқыт ата тақырыбын жан-жақты зерделей алады. |
|
|
Күтілетін нәтиже: |
Оқушылар топтасып жұмыс жасап, сыни тұрғыдан ойлана біледі, бір-бірінің пікірін құрметтей алады. |
|
|
Сабақтың түрі, әдіс – тәсілдері |
Топпен жұмыс,жұппен жұмыс, жеке жұмыс диологтық оқыту, Блум таксономиясы, сұрақ – жауап, сыни тұрғыдан ойлау, «БББ» кестесі |
|
|
Ұйымдастыру кезеңі Сынып оқушыларына жағымды ахуал туғызу, назарын сабаққа аудару, топқа бөлу |
|
|
|
2. Мұғалімнің іс - әрекеті |
Оқушының іс – әрекеті |
|
Сыныптағы ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. Сандар тәсілімен топқа бөліну Білу Тақырыпқа байланысты сұрақ-жауап «Күлтегін»жыры Қорқыт ата кітабы мынадай жырлардан тұрады: 1. Дерсеханұлы Бұқаш туралы жыр; 2. Қазансалар ауылына жау қалай шапқаны туралы жыр; 3. Байыс-Байреке, Байбөрі ұлы туралы жыр; 4. Қазанбек ұлы Оразбек қалай тұтқынға түскені туралы жыр; 5. Домруыл, Доқа Қожа (қажы) ұлы туралы жыр; 6. Қаңлы Қожаұлы Қантөрелі туралы жыр; 7. Қазылеке Қожаұлы Жүгенек туралы жыр; 8. Бисат қалай жалғыз көзді дию Төбекөзді өлтіргені туралы жыр; 9. Бегила баласы Әмрен туралы жыр; 10. ‡йсін Қожаұлы баласы Секрек туралы жыр; 11. Салар Қазан қалай тұтқынға түсті және оны ұлы Ораз қалай босатқаны туралы жыр; 12. Сыртқы оғыздар ішкі оғыздарға қарсы соғысқаны туралы және Бамса-байрақ қалай мерт болғаны туралы жыр. Түсіну. Ой шақыру Қорқыт күйін тыңдату Талдау. «Дерсеханұлы Бұқаш туралы жыр» Сатқындық пен адалдық туралы әңгімелеу Қолдану. Топтық жұмыс 1-топ Семантикалық картамен жұмыс 2-топ Бес жолды өлең әдісі 3-топ Венн диаграммасы Жеке жұмыс «Ыстық орындық», «Константинополь» «Ыстық микрафон» Жинақтау. Бүгінгі тақырып аясында Ана бейнесіне көзқарасымыз қандай? Бағалау
Сауал сұрақтары «БББ» әдісі Кері байланыс «Екі жұлдыз, бір тілек» Үйге тапсырма Рефлексия |
Топқа бөлінеді Күн ретін жазу Тақырыпты жазу Сұрақтарға жауап береді Күй тыңдайды Мәлімет алады Талдайды. Топпен жұмыс жасайды. Оқушылар өз идеяларын ортаға салып, топта ой түйіндейді Оқушылар топта жұмыс жасайды Оқиды. Кері байланыс Өз ойларын айтады Сұрақ- жауап Оқушылар кесте толтырады 1.Ізгілік тақырыбына эссе жазу 2 Қорқыттың нақыл сөздері 3 .Қобызшылық өнер туралы Оқушылар сабақтан алған әсерлерін тілек, ұсыныс ретінде стикерге жазып, білім ағашына іледі. |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Мысалы Ашық сабақ "Қорқыт ата кітабы" 8-сынып
Мысалы Ашық сабақ "Қорқыт ата кітабы" 8-сынып
Қызылорда облысы
Қазалы ауданы
Абай атындағы №90 орта мектебінің
Қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімі
Түрікбеналі Жақсыгүл Алпамысқызы
|
Пәні: Қазақ әдебиеті |
8-сынып |
Күні: 19.09. 2017ж |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қорқыт ата кітабы |
|
|
Сабақтың мақсаты:
|
Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдерді пайдалана отырып, жыр мазмұнын игереді, идеясын ашады.Күйдің шығу тарихымен танысады.Ұлттық құндылықтардың асыл қазына екенін сезінеді «Қорқыт ата кітабының» тарихилығын біледі. Әңгімелерін талдау арқылы өзіндік жұмыс істеуге машықтанады, шығармашылықпен жұмыс жасайды |
|
|
Негізгі идеялар: |
Оқушылар Қорқыт ата тақырыбын жан-жақты зерделей алады. |
|
|
Күтілетін нәтиже: |
Оқушылар топтасып жұмыс жасап, сыни тұрғыдан ойлана біледі, бір-бірінің пікірін құрметтей алады. |
|
|
Сабақтың түрі, әдіс – тәсілдері |
Топпен жұмыс,жұппен жұмыс, жеке жұмыс диологтық оқыту, Блум таксономиясы, сұрақ – жауап, сыни тұрғыдан ойлау, «БББ» кестесі |
|
|
Ұйымдастыру кезеңі Сынып оқушыларына жағымды ахуал туғызу, назарын сабаққа аудару, топқа бөлу |
|
|
|
2. Мұғалімнің іс - әрекеті |
Оқушының іс – әрекеті |
|
Сыныптағы ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. Сандар тәсілімен топқа бөліну Білу Тақырыпқа байланысты сұрақ-жауап «Күлтегін»жыры Қорқыт ата кітабы мынадай жырлардан тұрады: 1. Дерсеханұлы Бұқаш туралы жыр; 2. Қазансалар ауылына жау қалай шапқаны туралы жыр; 3. Байыс-Байреке, Байбөрі ұлы туралы жыр; 4. Қазанбек ұлы Оразбек қалай тұтқынға түскені туралы жыр; 5. Домруыл, Доқа Қожа (қажы) ұлы туралы жыр; 6. Қаңлы Қожаұлы Қантөрелі туралы жыр; 7. Қазылеке Қожаұлы Жүгенек туралы жыр; 8. Бисат қалай жалғыз көзді дию Төбекөзді өлтіргені туралы жыр; 9. Бегила баласы Әмрен туралы жыр; 10. ‡йсін Қожаұлы баласы Секрек туралы жыр; 11. Салар Қазан қалай тұтқынға түсті және оны ұлы Ораз қалай босатқаны туралы жыр; 12. Сыртқы оғыздар ішкі оғыздарға қарсы соғысқаны туралы және Бамса-байрақ қалай мерт болғаны туралы жыр. Түсіну. Ой шақыру Қорқыт күйін тыңдату Талдау. «Дерсеханұлы Бұқаш туралы жыр» Сатқындық пен адалдық туралы әңгімелеу Қолдану. Топтық жұмыс 1-топ Семантикалық картамен жұмыс 2-топ Бес жолды өлең әдісі 3-топ Венн диаграммасы Жеке жұмыс «Ыстық орындық», «Константинополь» «Ыстық микрафон» Жинақтау. Бүгінгі тақырып аясында Ана бейнесіне көзқарасымыз қандай? Бағалау
Сауал сұрақтары «БББ» әдісі Кері байланыс «Екі жұлдыз, бір тілек» Үйге тапсырма Рефлексия |
Топқа бөлінеді Күн ретін жазу Тақырыпты жазу Сұрақтарға жауап береді Күй тыңдайды Мәлімет алады Талдайды. Топпен жұмыс жасайды. Оқушылар өз идеяларын ортаға салып, топта ой түйіндейді Оқушылар топта жұмыс жасайды Оқиды. Кері байланыс Өз ойларын айтады Сұрақ- жауап Оқушылар кесте толтырады 1.Ізгілік тақырыбына эссе жазу 2 Қорқыттың нақыл сөздері 3 .Қобызшылық өнер туралы Оқушылар сабақтан алған әсерлерін тілек, ұсыныс ретінде стикерге жазып, білім ағашына іледі. |
шағым қалдыра аласыз













