Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Натурал сандардың бөлгіштері мен еселіктері
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Бөлім 5.1В: Натурал сандардың бөлінгіштігі |
Мектеп: №5 МЕКТЕП-ЛИЦЕЙ |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Мерзімі: 25.09.2021 |
Мұғалім: Мадияров Б.Ж |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қатысқандар саны:: Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы: |
Натурал сандардың бөлгіштері мен еселіктері |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың түрі: |
Өтілген тақырып бойынша алған білімдерін бекіту дағдыларын қалыптастыру |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары: |
5.1.2.8 Натурал сандардың бөлгіштерін табады: 5.1.2.9 Натурал сандардың еселіктерін табады; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары: |
Оқушылар натурал сандардың бөлгіштері мен еселіктерін табады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері: |
Оқушылар мақсатқа жетеді, егер -Натурал сандардың бөлгіштерінің анықтамаларын тұжырымдай алады; -Натурал сандардың еселіктерінің анықтамаларын тұжырымдай алады ; -Натурал сандардың бөлгіштері мен еселіктерінің негізгі айырмашылықтарын тұжырымдайды ; -Натурал сандардың бөлгіштерін табады; -Натурал сандардың еселіктерін табады; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар:
|
Оқушылар : - Натурал сандардың бөлгіштері мен еселіктерінің анықтамаларын тұжырымдайды , - Натурал сандардың бөлгіштері мен еселіктерін табу алгоритмін түсіндіреді, Пәндік лексика және терминология - натурал сан; - санның бөлгіштері ; - санның еселіктері; -бөлінеді. Хаттама немесе диалог үшін пайдалы фразалар - Натурал сандардың бөлгіштері:.... мына сандар болып табылады; - Натурал сандардың еселіктері :...мына сандар болып табылады; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту |
Өзара сенімділік әрі сыйластық қарам-қатынасты қолдау және тұжырымдау.Тындырымды да ұқыпты тұлға қалыптастыру. Оқушы бойында коммуникативті дағдыны қалыптастыру. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім |
Натурал сандардың бөлінуі мен көбейтілуін, жұп және тақ сандардың анықтамалары. Натурал сандардың еселіктері мен бөлгіштерінің анықтамалары. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пән аралық байланыс |
Компьютерлік сауаттылық бойынша информатика пәнімен байланысты. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары |
Интернет ресурстарымен жұмыс жасау дағдысын дамыту. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ұйымдастыру кезеңі 1минут |
Сәлемдесу. Оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың дайындығын тексеру |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсатын қою 2минут |
Қабылдау « Қақырып -сұрақ». Презентация Слайд 1. Мұғалім оқушылардың өздеріне сабақтың тақырыбына байланысты бір-біріне сұрақтар қоюды ұсынады. Сұрақтар төмендегідей болуы мүмкін:
Мұалім оқушыларға тапсырманы ұсынады: « 60-қа бөлгіш, 120-ға еселік болатын санды жазыңдар». Презентация Слайд 2. Мұғалім оқушылардан сабақтың мақсатын тұжырымдауды сұрайды. Кейіннен мақсат түзетіліп, жетістік критерийі құрылады. |
«Математика 5» Алдамуратова Т. А., Байшоланов Е. С. Алматы: Атамұра, 2010. 44 – 49 бет. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осыған дейін меңгерілген білімді пысықтау 5минут |
Ойын «Допты сал». Презентация Слайды 3 – 7. Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, алдыңғы білімдерін қайталайды. − 40!санының бөлгіштерін айтыңыз; − 21! Санының еселіктерін айтыңыз; − Әрбір натурал санға бөлінетін санды айтыңыз? − 27 санының барлық бөлгіштерін айтыңыз?
Тілдік мақсат бойынша жұмыс оқушылардың жауаптарын анықтамаға сәйкестендіру арқылы іске асады. Мұғалім оқушылардың сұрақтардың жауаптарын түсінгендігін бақылау жолымен бағалайды. Түсіну сұрақтары:
|
http://prezentacii.com/matematike/5182-deliteli-i-kratnye.html |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Өтілген тақырыпты бекіту 10минут
15минут |
Сыныппен жұмыс Презентация Слайд 8. Оқушылар ауызша комментарияларды дәптерлерінде орындайды. Мұғалім оқушыларға білу, түсіну сұрақтарын қойып, жауаптарын тыңдау арқылы бағалайды. 1) 28 қыркүйек күні 28 саны өзінен кіші барлық бөлгіштерін қонаққа шақыруды шешті. Ең бірінші болып бір саны, одан кейін екі саны, одан кейін ... ... ... келді. 2)Барлық қонақтар келгенде 28 саны олардың көп емес екендігіне таң қалды. Ол ренжіп, тағыда сол сандардың өзінің бөлгіштерін шақыруды сұрады. Қанша жаңа қонақ келуі мүмкін? 3)1 саны 28 санына бұндай шартпен бізге жаңа қонақтар келмейтінін түсіндірді:
Презентация Слайд 9. 4) 30 саны үшін жазыңыз: барлық бөлгіштерін және тағы бөлгіштерінің де бөлгіштерін. 30 саны тамаша сан ба? Оқушылар жұпта тапсырмаларды орындайды Мұғалім оқушылардың жұмыстарын тексеріп, кейбір жаттғуларда бір шешімге келе алмаған жұптарға көмектесу арқылы бағалайды. Бағалау критерийлері арқылы өзін-өзі бағалайды.
Презентация Слайд 10. 5) Қандай санның тек бір ғана қонағы болды? Өзі қанша рет қонаққа барды? (1) Жұптық жұмыс: Презентация Слайд 11. 1) Сабақ мақсатына қайта оралу: « 60-қа бөлгіш, 120-ға еселік болатын санды жазыңдар» Оқушылар тапсырманы орындайды. Есепті шешудің басқа жолдарын да қарастырады. Дұрыс шешімі бойынша тексереді.
2) Оқушылар топта ауысып тапсырмаларды орындайды: 1. Берілген сандардың ішінен 15, 4, 6, 8, 10, 12, 14, 16 табыңдар: а) 20-ға бөлгіш; б) 4-ке еселік; в) 16-ға бөлгіш және 4-ке еселік; г) 3-ке еселік және 18-ге бөлгіш.
2. Наурыз мейрамына ұйымдастырылған іс-шараға 90 оқушы қатысты. Олар қорытынды кезеңінде бірдей екі қатарға, 5 бірдей қатарға, 11 бірдей қатарға, 6 адам бір қатарға тұратындай бөліне ала ма?
3. 70 525 саны 217 санына еселік болатынын, ал 729 саны 225261 санына бөлгіш болатынын дәлелдеңдер;
4. 6 496 сандарының барлық бөлгіштерінің қосындысы өзіне тең болатынын тексеріңдер.Өзін қоспаған кезде.Бұл сан қалай аталады?
|