Материалдар / Нұрдәулет Ақыш «Нағыз әже қайда?". Ая мен Райханның тілегі
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Нұрдәулет Ақыш «Нағыз әже қайда?". Ая мен Райханның тілегі

Материал туралы қысқаша түсінік
шығармадағы тілдік бейнелеу, суреттеу құралдарын табу; • шығармадағы екі нәрсені салыстыра суреттеулерді табу; шығармадағы қарама-қарсы суреттеулерді табу.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
02 Мамыр 2022
443
1 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қысқа мерзімді сабақ жоспар

Бөлім:

4-бөлім Отбасы құндылықтары

Күні:

19.04.22

Сынып: 5 қазақ әдебиеті

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны.

Сабақтың тақырыбы:

Нұрдәулет Ақыш «Нағыз әже қайда?". Ая мен Райханның тілегі

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

5.2.1.1әдеби шығармадағы екі нәрсені салыстыра суреттеулер мен қарама-қарсы суреттеулерді табу

Сабақтың мақсаты.

Сенің білетінің:шығармадағы тілдік бейнелеу, суреттеулер мен қарама-қарсы суреттеу

Сенің меңгеретінің:шығармадағы тілдік бейнелеу, суреттеу құралдарын табу;

  • шығармадағы екі нәрсені салыстыра суреттеулерді табу;

  • шығармадағы қарама-қарсы суреттеулерді табу.

Сабақтың барысы:

Сабақ уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурс

1.Ұйымдастыру кезеңі

Сабақтың басы

5минут

-Сәлемдесу

-Топқа бөлу

1-топ: «Әже» тобы

2-топ: «Ана» тобы

3-топ: «Бала» тобы

Мұғалім жаңа сабақтың мақсат-міндеттерімен,алгаритмімен таныстырады. Пәнаралық байланысты, құндылықты анықтау керек екенін ескертеді. Құндылықтар: отбасы құндылықтары,әже махаббаты, отбасы, ата –ана атану, жауапкершілік

Сабақтың алгаритмі

Білу

«Попкорн» әдісі арқылы сұраққа жауап беру.

Түсіну

Білімлендпен жұмыс.

Қолдану

1-тапсырма Топпен жұмыс.

Жұппен жұмыс. 2-тапсырма.

Талдау

Ой қозғау https://www.youtube.com/watch?v=gtMqE3DSpLM

«Асыл әжем» әнін тыңдату.

Шығармашылық жұмыс.Жеке жұмыс.

Жинақтау

«Түйінді ой» әдісі

Үйге тапсырма алу

Бағалау

Рефлексия. POLLIE қосымшасы арқылы жауап беру

«Әжемнің сандығы» әдісі

-Поэзия минуты әр топтың атауына байланысты Әже,Ана,бала тақырыбына арналады.

Білу:

-Алдыңғы сабаққа шолу.

«Попкорн» әдісі арқылы сұраққа жауап беру.


1. Нұрдәулет Ақыштың «Нағыз әже қайда?"әңгімесі не туралы?

2.Азаттың әжесі қандай?

3.Әкесі қыздарына нағыз әжені көрсетуді неліктен армандады?

4.Оның ойындағы нағыз әже бейнесі қандай?

5.Шығармада қандай мәселе көтеріліп тұр? Ол мәселе біздің қоғамымызда орын алады ма?

6.Автордың айтпақ ой не?-автор қазіргі қоғамдағы әже мен бұрынғы әжені салыстыра отырып, бүгінгі әжелердің ерекшеліктеріне тоқталады.

-Сәлемдесу -0қу құралдарын дайындайды. Топқа бөлініп отырады.










Сабақтың алгаритмімен танысады.













Әр топтан бір оқушы өз топтарының атауы бойынша 1 шумақты мәнерлеп, жатқа оқиды.


«Попкорн» әдісі арқылы сұрақтарға жауап береді.

Жарайсың

Талпын

Сандықшалар арқылы қолпаштау сөздері

1-10 балл































Дескриптор:

сұраққа жауап береді;

1

Алдыңғы білімді еске түсіру сұрақтарына жалпы-1 балл

Күн.кз

Смартфон ноутбук


Оқулық

Білімленд


Слайд














2.Жаңа сабақты түсіндіру


5минут



Түсіну:

Мұғалім кіріспе сөзін айтады.Білімленд арқылы мақсат бойынша түсінік қалыптастырады.

Білімлендпен жұмыс.

ТЖ.Бүгінгі мақсат бойынша тапсырманы орындау үшін онлайн мектептің сабаққа шолуына назар аударайық!


Білімлендпен жұмыс

Автор әңгімеде қазіргі таңдағы өзекті мәселені сөз ете отырып, кейіпкерлерімен бүгінгі күннің тұрмыс-тіршілігін жоғары деңгейде сипаттайды. Автор өзінің әжесін сипаттай отырып, қазіргі таңда сондай мейірімді әжені кездестерудің өзі қиын екендігін айтады. «Нағыз әже» бейнесін суреттеуде жазушы түрлі көркемдегіш құралдарды орынды қолдана алған. – Өзі мейірімді де, ақылды адам. Ешкімге ешқашан ұрыспайды, ұрса қалса, орнымен, теріс қылығыңа өзің ұялатындай етіп ұрсады. Тіпті, ештеме істемеген күннің өзінде ұршық иіріп отырады, – деп автор әже бейнесін көркем сипаттайды. Осы бейнеге қарама-қарсы қазіргі қоғамдағы әжені де суреттейді. Қаламгер бүгінгінің әжесі кішіге өнеге, ертегі айтпайтындығын, немере де қарамайтындығын сынға алады. Өзінің әжесіндей кейуананы іздейді. Тұрақты тіркес: аузын ашып тыңдаған,құлағына құя беру,жер көкте жоқ, бүйректен сирақ шығару

-Мұғалім оқушылардың мақсат бойынша сабақты түсінгендерін тексеру барысында сұрақ қойып, жауап алады.


«Зырылдауық сұрақтар» әдісі

1.Суреттеу деген не?Оның түрлерін атаңдар.

2.Портрет, мінездеу қалай жасалады?


«Ой қозғау» әдісі

1.Ая мен Райханның түсінігі бойынша нағыз

әже қандай болуы керек деп ойлайсыңдар?


( Біз бүгінгі сабақта Ая мен Райханның қандай әжені көргілерін келетінін кейіпкерлерді салыстырмалы түрде суреттеп, талдап көрейік!)

Жаңа сабақпен байланыстырады



Дәптерді ашып, күн ретін, тақырыпты жазады.





Жаңа сабақты түсінеді.

Білімлендтегі сабақ шолу бойынша мақсат бойынша мәліметпен танысады.



Қажетті мәліметті дәптерге жазып алады.












Сұраққа жауап береді.

Бағалау критерийі:

Шығармадағы тілдік бейнелеу, суреттеу құралдарын табады .

  • Шығармадағы екі нәрсені салыстыра суреттеулерді табады.

Шығармадағы қарама-қарсы суреттеулерді табады.

Слайд


Оқулық

139-144-беттер



Білімленд












Сабақтың ортасы

10 минут

Қолдану:

Мұғалім тапсырманы бастамас бұрын дескриптормен, тапсырманы орындау тәртібімен таныстырады.


1-тапсырма Топпен жұмыс.

1-топ: Активинспаер арқылы «1тезис, 3 дәлел» әдісі бойынша нағыз әженің қандай болу керек екендігін дәлелдеңдер.


1 тезис

1-дәлел

2-дәлел

3-дәлел

Нағыз әже





2-топ: «learningapps» қосымшасы бойынша «Сәйкестендір» әдісі арқылы әкесін тәрбиелеген әже мен қонақта көрген әженің қасиеттерін салыстырмалы түрде сәйкестендіріңдер.

Әкесін тәрбиелеген әже

Қонақта көрген әже



Тірек сөздер:Тіпті ештеңе істемегеннің өзінде ұршық иіріп отырады,ешкімге ешқашан ұрыспайды, «қарағым, айналайын» деп сөйлейтін иман жүзді қария,ертегі айта алмайды,басына жаздық гүлді орамал салған егде кісі,ақылды,,иығына көгілдір жемпір іліп алған,үні де,қолы да жұмсақ, «Бабушка» деп аталады,өзі ылғи шаруа істеп күйбеңдейді де жүреді, бата жасай алмайды,мейірімді, өзінің сырт нұсқасы мен білетін ауыл кемпірлеріне онша ұқсамайды.

3-топ: POLLIE қосымшасы арқылы сұрақтарға жауап беріңдер.

1.Балалар, қазақ отбасында бала тәрбиесімен кімдер айналысады?

2.Бұрынғы кездегі және қазіргі кездегі бала тәрбиесі қандай?


Оқушылар топта үш түрлі қосымшамен жұмыс жасайды.


1-топ: Активинспаер арқылы ақпараттық сауаттылықтарын компьютерге сауатты жазып, «1тезис, 3 дәлел» әдісі арқылы нағыз әженің қандай адам екенін дәлелдеп көрсетеді.

2-топ: «learningapps» қосымшасымен екі әженің қасиеттерін сәйкестендіреді. 3-топ: POLLIE қосымшасы арқылы сұрақтарға жазбаша жауап береді.

Дескриптор:

1-топ нағыз әженің ерекшелігін дәлелдейді;

578тг - Сатып алу
Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!