Бекітемін__________________________
__________________________
Дене шынықтыру сабағының №20 қысқа мерзімді жоспары
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 2 бөлім: Командалық спорттық ойындар |
Мектеп: А.Жексембеков атындағы ОМ |
|
|
Күні: 16.10.20ж |
Мұғалімнің аты-жөні: Сапарбаев И.Т |
|
|
Сынып: 6 ә |
Қатысқандар саны:12 Қатыспағандар саны: 0 |
|
|
Сабақ тақырыбы |
Ойын техникасының дағдысын дамыту |
|
|
Оқу мақсаттары |
6.1.1.1 Аздаған ауқымды арнайы спорттық қозғалыс әрекеттерінің дәлдігін бақылауды және үйлесімділікті дамытуға арналған қимыл-қозғалысты дағдыларын қолдану |
|
|
Сабақ мақсаттары |
Аздаған ауқымды арнайы спорттық қозғалыс әрекеттерінің дәлдігін бақылауды және үйлесімділікті дамытуға арналған қимыл-қозғалысты дағдыларын қолдануды үйрету |
|
|
Бағалау критерийлері |
Аздаған ауқымды арнайы спорттық қозғалыс әрекеттерінің дәлдігін бақылауды және үйлесімділікті дамытуға арналған қимыл-қозғалыс дағдыларын қолдана біледі; |
|
|
Дескрипторлар |
|
|
|
Тілдік мақсаттар
|
Ойындар олардың физикалық және спорттық дағдыларын дамытуға көмектесетіндігі туралы өз түсініктерін көрсете және сипаттай алады. Мыналарды қамтиды:
Талқылауға арналған сұрақтар:
|
|
|
Құндылықтарға баулу |
Жеке жауапкершілік, көшбасшылық қасиеттері, өмір бойы оқу, бір-біріне көмектесу. |
|
|
Пәнаралық байланыстар |
Ғылыммен байланыс – денсаулық және тән, қауіпсіздік, салмақ динамикасы. Информатикамен (ғаламтордан ақпарат іздеу және өңдеу), математикамен (айналу осі, кеңістік, бағыт пен бұрыштар), психологиямен (кіші топта жұмыс жасау дағдылары), биологиямен (ағзадағы биохимиялық өзгерістер), физикамен ( жылдамдық, салмақ, энергия) байланысы. |
|
|
АКТ қолдану дағдылары |
Шағын құрылғылармен сабақты түсіру, ғаламтордан қажетті ақпаратты іздеу үшін ноутбукты қолдану. |
|
|
Алдын ала білімі |
Білім алушылар алдыңғы сыныптарда сабақтарда және оқу бағдарламасынан тыс алған спорт ойындары туралы алдын ала білімдер мен дағдыларды меңгереді деп күтіледі. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы (тайм-менеджмент) 0-4мин |
Сабақтың басында өтетін тақырыппен таныстырып, білім алушылармен бірге оқу мақсаты анықталады. Осыдан кейін білім алушылар сабақтағы бағалау критерийлері және дескрипторлармен танысады. |
Үлкен бос кеңістік.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы (тайм-менеджмент) 5-18мин
18-34мин
|
(С, Ж, ҚБ) Оқушылар баскетбол ойынының шығу тарихы мен шабуылдау техникасын оқыту әдістемесімен танысады. Шығу таихы: Баскетболдың отаны Америка Құрама Штаттары болып есептелінеді. Алғашқы ойын 1891 жылы Массачусетс штатының Спрингфилд қаласында құрылған Христиан жастар қауымдастығының оқу жаттығу орталығында ұйымдастырылған. Сол кезде Канададан қоныс тепкен жас мұғалім, доктор Джеймс Нейсмит гимнастика түрін ары қарай жетілдіру мақсатында жаңа ойын түрін ойлап тауыпты деседі.Баскетболдың этимологиясы (basket – себет, boll -доп) деп жіктеледі. Алғашында ойынды футбол добымен өткізген. Арада бір жыл өткен соң Джеймс Нейсмит арнайы доппен қоса, баскетболдың алғашқы 13 ережесін ойлап тапқан.
Шабуылдау техникасының түрлері:
Осы тапсырманың дескрипторлары:
(ЖЖ, Ж, ҚБ) Өткізілетін оқу тапсырмасының ережелері мен қауіпсіздік ережелері айтылып түсіндіріледі.
Б а) Допты бір орында оң және сол қолмен алып жүру;
в Осы тапсырманың дескрипторлары:
|
Үлкен бос кеңістік, баскетбол доптары, ысқырық, конустар. Баскетбол сабақтарындағы қауіпсіздік ережелері интернет ресурсына сілтеме: https://sites.google.com/site/basketbolvskole/home/tehnika-bezopasnosti Баскетболдағы допты алып жүру интернет ресурсына сілтеме: https://www.youtube.com/watch?v=rGBWBpnqMW8&t=26s https://www.youtube.com/watch?v=bN7PhwUd-u4 Үлкен бос кеңістік, баскетбол доптары, ысқырық, конустар. Баскетбол сабақтарындағы қауіпсіздік ережелері интернет ресурсына сілтеме: https://xn--j1ahfl.xn--p1ai/library/instruktazh_po_tehnike_bezopasnosti_na_urokah_baske_112701.html Баскетболдағы допты алып жүру интернет ресурсына сілтеме: https://www.youtube.com/watch?v=Lnfa-ZQgJ6Y https://www.youtube.com/watch?v=rGBWBpnqMW8&t=26s https://www.youtube.com/watch?v=Gxg3DxJ_rjI |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы (тайм-менеджмент) 35-40 мин |
Сабақ уақытында орындаған жұмыстарын бағалау үшін білім алушыларға дескрипторлар арқылы бірін-бірі бағалау ұсынылады. Үйге тапсырма: Сұрақтарға жауап:
|
Рефлексия парағы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ауқымды арнайы спорттық қозғалыс әрекеттерінің дәлдігін бақылау және үйлесімділікті дамытуға арналған қимыл-қозғалыс дағдыларын барлық білім алушылар қолдануын біледі деп жоспарлап отырмын. Қабілеті жоғары оқушыларға ауқымды арнайы спорттық қозғалыс әрекеттерінің дәлдігін бақылау және үйлесімділікті дамытуға арналған қимыл-қозғалыс дағдыларын қолдану бойынша сыныптастарына ақыл-кеңес беруді ұсынамын. |
Материалды меңгеруді бағалау формативті бағалау арқылы барлық сабақ бойы жүзеге асады. Сонымен қатар: Оқуды бақылау Сұрақтар мен жауаптар Өзін-өзі бағалау Білім алушыларды рефлексиялау арқылы |
Денсаулық сақтау технологиялары. Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:
2:
Са Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Бекітемін__________________________
__________________________
Дене шынықтыру сабағының
№20 қысқа мерзімді жоспары
Ұзақ мерзімді жоспар
бөлімі:
2 бөлім: Командалық спорттық
ойындар Мектеп: А.Жексембеков
атындағы ОМ
Күні:
16.10.20ж Мұғалімнің аты-жөні:
Сапарбаев И.Т
Сынып: 6
ә
Қатысқандар
саны:12 Қатыспағандар саны:
0
Сабақ
тақырыбы Ойын техникасының дағдысын
дамыту Оқу мақсаттары 6.1.1.1 Аздаған ауқымды арнайы спорттық қозғалыс
әрекеттерінің дәлдігін бақылауды және үйлесімділікті дамытуға
арналған қимыл-қозғалысты дағдыларын
қолдану Сабақ мақсаттары Аздаған ауқымды арнайы спорттық қозғалыс әрекеттерінің
дәлдігін бақылауды және үйлесімділікті дамытуға арналған
қимыл-қозғалысты дағдыларын
қолдануды үйрету Бағалау критерийлері Аздаған ауқымды арнайы спорттық қозғалыс әрекеттерінің
дәлдігін бақылауды және үйлесімділікті дамытуға арналған
қимыл-қозғалыс дағдыларын қолдана
біледі; Дескрипторлар
Баскетбол сабағындағы
қауіпсіздік ережелерін біледі және
сақтайды;
Жаттығуларды орындау кезіндегі
үйлесімділікті дамытуға арналған қимыл-қозғалыс дағдыларын
қолданады. Тілдік мақсаттар
Ойындар олардың физикалық және
спорттық дағдыларын дамытуға көмектесетіндігі туралы өз
түсініктерін көрсете және сипаттай алады.
Мыналарды қамтиды:
лақтыру, қағып алу, допты алып
жүру
шабуылдау техникасын
оқыту
тарихы
Талқылауға арналған
сұрақтар: Баскетболмен айналысқан
кезде қандай қауіпсіздік ережелерін сақтауымыз
қажет? Өздеріңіздің практикалық
білімдеріңізді және дағдыларыңызды күнделікті өмірде қалай
қолданасыздар?
Бұл тапсырмада
қандай арнайы спорттық қозғалыс әрекеттері
қолданылды? Құндылықтарға
баулу Жеке жауапкершілік,
көшбасшылық қасиеттері, өмір бойы оқу,
бір-біріне көмектесу. Пәнаралық
байланыстар Ғылыммен байланыс – денсаулық
және тән, қауіпсіздік, салмақ динамикасы. Информатикамен
(ғаламтордан ақпарат іздеу және өңдеу), математикамен (айналу осі,
кеңістік, бағыт пен бұрыштар), психологиямен (кіші топта жұмыс
жасау дағдылары), биологиямен (ағзадағы биохимиялық өзгерістер),
физикамен ( жылдамдық, салмақ, энергия)
байланысы. АКТ қолдану
дағдылары Шағын құрылғылармен сабақты
түсіру, ғаламтордан қажетті ақпаратты іздеу үшін ноутбукты
қолдану. Алдын ала
білімі Білім алушылар алдыңғы
сыныптарда сабақтарда және оқу бағдарламасынан тыс алған спорт
ойындары туралы алдын ала білімдер мен дағдыларды меңгереді деп
күтіледі.
Сабақтың
барысы
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
Сабақтағы жоспарланған
іс-әрекет
Ресурстар Сабақтың басы (тайм-менеджмент) 0-4мин Сабақтың басында өтетін
тақырыппен таныстырып, білім алушылармен бірге оқу мақсаты
анықталады. Осыдан кейін білім алушылар сабақтағы бағалау
критерийлері және дескрипторлармен
танысады.
Үлкен бос
кеңістік.
Сабақтың ортасы (тайм-менеджмент) 5-18мин
18-34мин
(С, Ж,
ҚБ) Оқушылар баскетбол ойынының
шығу тарихы мен шабуылдау техникасын оқыту әдістемесімен
танысады.
Шығу
таихы: Баскетболдың отаны Америка
Құрама Штаттары болып есептелінеді.
Алғашқы ойын 1891 жылы Массачусетс штатының
Спрингфилд қаласында құрылған Христиан жастар қауымдастығының оқу
жаттығу орталығында ұйымдастырылған. Сол кезде Канададан қоныс
тепкен жас мұғалім, доктор Джеймс Нейсмит гимнастика түрін ары
қарай жетілдіру мақсатында жаңа ойын түрін ойлап тауыпты
деседі.Баскетболдың этимологиясы (basket
– себет, boll
-доп) деп жіктеледі. Алғашында ойынды футбол
добымен өткізген. Арада бір жыл өткен соң Джеймс Нейсмит арнайы
доппен қоса, баскетболдың алғашқы 13 ережесін ойлап
тапқан.
Шабуылдау
техникасының түрлері:
Екі қолмен кеудеден
лақтыру. Бастапқы жағдайда доп кеуде тұсында болады.
Бір аяқ ептеп алдыға қойылуы
мүмкін.
Бір қолмен иықтан
беру. Бастапқы жағдайда доп иық тұсында бір қолдың
білезігінде болады. Екінші қолы оны демеп тұруы
мүмкін.
Жоғарыдан бір қолмен
беру. Доптың бастапқы жағдайы, бір қолының
білезігінде. Алға қозғалғанда қол жазылады да, білезік допты орап,
берілімді
аяқтайды.
Бір қолмен төменнен
беру. Бастапқы жағдайда доп. жамбас тұсында, бір
қолдың білезігінде болады, алақан жоғары қарап, саусақтар алға
созылады.
Қағып алу
– баскетболшының допқа ие болуына себепші
болатын тәсіл. Жақсы қағып алып басқа тәсілдерді тиімді орындауға
әсер етеді.
Допты орнында тұрып бір қолымен қағып
алу. Қолына доп тиісімен допты қысып ұстап, не
денесіне жақындатуы не келесі әдісті қолдана алатындай бағытта
қозғауы керек. Осы
тапсырманың дескрипторлары:
Ойындар кезіндегі
ойынның шабуылдау техникасының ережелерін біледі және
сақтайды; Ойын кезінде үйлесімділікті дамытуға
арналған қимыл-қозғалыс дағдыларын
қолданады.
(ЖЖ, Ж,
ҚБ) Өткізілетін оқу тапсырмасының
ережелері мен қауіпсіздік ережелері айтылып
түсіндіріледі.
Б
а) Допты бір орында оң және сол қолмен алып
жүру;
в Осы
тапсырманың дескрипторлары:
Баскетбол
сабағындағы қауіпсіздік ережелерін біледі және
сақтайды;
Жаттығуларды орындау кезіндегі
үйлесімділікті дамытуға арналған қимыл-қозғалыс дағдыларын
қолданады. Үлкен бос кеңістік, баскетбол
доптары, ысқырық, конустар. Баскетбол сабақтарындағы
қауіпсіздік ережелері интернет ресурсына
сілтеме:
https://sites.google.com/site/basketbolvskole/home/tehnika-bezopasnosti
Баскетболдағы допты алып жүру
интернет ресурсына сілтеме: https://www.youtube.com/watch?v=rGBWBpnqMW8&t=26s
https://www.youtube.com/watch?v=bN7PhwUd-u4
Үлкен бос кеңістік, баскетбол
доптары, ысқырық, конустар. Баскетбол сабақтарындағы
қауіпсіздік ережелері интернет ресурсына
сілтеме:
https://xn--j1ahfl.xn--p1ai/library/instruktazh_po_tehnike_bezopasnosti_na_urokah_baske_112701.html
Баскетболдағы допты алып жүру
интернет ресурсына сілтеме: https://www.youtube.com/watch?v=Lnfa-ZQgJ6Y
https://www.youtube.com/watch?v=rGBWBpnqMW8&t=26s
https://www.youtube.com/watch?v=Gxg3DxJ_rjI
Сабақтың соңы (тайм-менеджмент) 35-40
мин
Сабақ уақытында
орындаған жұмыстарын бағалау үшін білім алушыларға дескрипторлар
арқылы бірін-бірі бағалау
ұсынылады.
Үйге тапсырма:
Сұрақтарға жауап:
Баскетбол ойынының шығу
тарихы?
Лақтырудың
түрлері?
Баскетбол ойынында допты торға лақтырудың қандай
әдіс-тәсілдерін
білесің?
Рефлексия
парағы
Саралау –
оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді
жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға
қандай міндет қоюды жоспарлап
отырсыз?
Бағалау – оқушылардың материалды
меңгеру деңгейін қалай тексеруді
жоспарлайсыз?
Денсаулық және
қауіпсіздік техникасының
сақталуы
Ауқымды арнайы спорттық қозғалыс әрекеттерінің дәлдігін
бақылау және үйлесімділікті дамытуға арналған қимыл-қозғалыс
дағдыларын барлық білім
алушылар қолдануын біледі
деп жоспарлап
отырмын. Қабілеті жоғары
оқушыларға ауқымды арнайы спорттық қозғалыс әрекеттерінің дәлдігін
бақылау және үйлесімділікті дамытуға арналған қимыл-қозғалыс
дағдыларын қолдану бойынша сыныптастарына
ақыл-кеңес беруді ұсынамын. Материалды меңгеруді
бағалау формативті бағалау арқылы барлық сабақ бойы жүзеге
асады. Сонымен
қатар:
Оқуды
бақылау
Сұрақтар мен
жауаптар
Өзін-өзі
бағалау Білім алушыларды
рефлексиялау арқылы Денсаулық сақтау
технологиялары.
Сергіту сәттері
мен белсенді іс-әрекет
түрлері. Осы сабақта
қолданылатын Қауіпсіздік техникасы
ережелерінің тармақтары
Сабақ бойынша
рефлексия
Сабақ
мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ
қол жеткізді ме?
Жеткізбесе,
неліктен?
Сабақта саралау
дұрыс жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық
кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай
ауытқулар болды,
неліктен?
Бұл бөлімді сабақ
туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз
туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап
беріңіз.
Жалпы
баға
Сабақтың жақсы өткен екі
аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да
ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту
туралы да, оқу туралы да
ойланыңыз)?
1:
2:
Са | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
аскетболшының тұрысы:
)












