|
Білім беру ұйымының атауы |
«Ақтерек ауылындағы орта мектеп Жаманты бастауыш мектебімен» КММ |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Химия |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
8.3А Химиялық элементтердің периодтық жүйесі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Индибаева Макпал Ахметовна |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 8 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Оксидтер |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
8.3.4.7-оксидтердің жіктелуі мен аталуын және алыну жолын білу. Оксидтердің қасиеттерін білу, олардың химиялық қасиеттерін сипаттайтын реакция теңдеулерін құру. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушыларға оксидтер, құрамы, жіктелуі, алу жолдары, химиялық қасиеттері, қолданылуы туралы түсінік беру. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі: |
Оксидтердің жіктелуін, атауларын анықтайды. Оксидтердің алу жолдарын сипаттайды. Оксидтердің химиялық қасиеттерін қолданып, реакция теңдеулерін жазады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Түсіну, білу |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. 5 мин.
|
(Ұ) Ұйымдастыру кезеңі. 1. Сәлемдесу, түгендеу. Сабақ мақсаты мен критерийлермен таныстыру
|
Өз пікірін ашық айту, бір-біріне құрметпен қарау |
|
Оқулық, жұмыс дәптері Кітап, дәптер, қалам, интерактивный тақта |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 30 мин
|
Оксидтер – құрамы екі элементтен тұратын, оның біреуі оттек болып келетін күрделі заттар. Ротация әдісі сабақтың мақсатына жетуіне көмектеседі. Мағынаны тану І. Постерлер дайындау (5 минут) ІІ. «Ротация» (3мин) ІІІ. Постер қорғау (2мин)
Әдісі арқылы оқушылардың сабаққа деген қызығушылығын ояту https://create.kahoot.it/share/5c8bfe55-a398-4509-83f0-f8c83879f125 |
Оқушылар топтар бойынша берілген тапсырманың постерлерін дайындайды. Постер материалдарын интернеттен іздейді, ұялы телефонды қолданады. Ротация. Топтардыңбір-бірінің постері мазмұнымен танысуы, бағалауы. Оқушылар әр топтың дайындаған постерлерін қарап, оларға ойларын қосады. Әр топ өз постерлерін қорғайды. 1 – тапсырма Топтық жұмыс «Сиқырлы ұяшықтар» Берілген оксидтердің формулаларын жіктеп, атауларын атаңдар: K₂O, Na₂O, CuO, CaO, Al₂O₃, BeO, ZnO, MgO, P₂O₅, SO₃, CO₂, H₂O, CO, Mn₂O₇, SO₂, SiO₂, Li₂O, Fe₂O₃, Fe₃O₄ І топ – негіздік оксидтер ІІ топ – екідайлы оксидтер ІІІ топ – қышқылдық оксидтер
2 - тапсырма Жеке жұмыс Берілген реакция теңдеулерін аяқтап, теңестіріндер, реакция типтерін анықтаңдар: Zn + O₂ → CH₄ + O₂ → Fe(OH)₃ → CaCO₃ →
ЕББҚ оқушыларына қолдау Валенттік кестесін беру
Оқушылар экранға қарап ұялы телефондары арқылы сурақтарға жауап береді
3 – тапсырма Жұптық жұмыс Мына айналымдарды жүзеге асыруға мүмкіндік беретін реакция теңдеулерін жазыңдар: С → СО₂ → Н₂СО₃ → СО₂ Na → Na₂O → NaOH → NaCl
ЕББҚ оқушыларына қолдау Қысқартылған мәтін беру |
Дескриптор арқылы химиялық колба әдісімен бағалау
Дескриптор арқылы химиялық колба әдісімен бағалау
Дескриптор арқылы химиялық колба әдісімен бағалау
|
Оқулық, жұмыс дәптерлері. ДК экран, презентация
Оқулық, жұмыс дәптерлері. ДК экран
Оқулық, жұмыс дәптерлері. ДК экран
Ұялы телефон, ДК экран
Оқулық, жұмыс дәптерлері. ДК экран
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
ЕББҚ оқушыға |
* Төмендегі қосылыстардың атауларын ата: Na₂O, MgO, CO₂, SO₂
Тірек-сызба кестесін беру. |
Дескриптор арқылы химиялық колба әдісімен бағалау
|
Оқулық, жұмыс дәптері, кесте
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
(Функционалдық сауаттылық тапсырмасы)
|
Сабақтан шыққан соң Нұрасыл, Мейрамбек, Нұрәлі алма жегілері келді. Үшеуінің таңдауы 3 түрлі алмада болды. Нұрасыл қызыл алма, Мейрамбек жасыл алма, Нұрәлі сары алманы таңдап алды. 3уі әңгімелесіп алмаларын жеп келе жатты. Бірақ, Мейрамбек жеген жасыл алма қатты қарайып кетті. Ал қалған 2уінің алмалары қарая қоймады. Себебі неде? Бұл қандай құбылысқа жатады? |
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
|
Рефлексия: «Білім шыңы»
|
Оқушылaр өз ойлaрын aйтaды.
|
Мұғaлімнің коментaрийі aрқылы бaғaлaнaды. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Оксидтер
Оксидтер
|
Білім беру ұйымының атауы |
«Ақтерек ауылындағы орта мектеп Жаманты бастауыш мектебімен» КММ |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Химия |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
8.3А Химиялық элементтердің периодтық жүйесі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Индибаева Макпал Ахметовна |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 8 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Оксидтер |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
8.3.4.7-оксидтердің жіктелуі мен аталуын және алыну жолын білу. Оксидтердің қасиеттерін білу, олардың химиялық қасиеттерін сипаттайтын реакция теңдеулерін құру. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушыларға оксидтер, құрамы, жіктелуі, алу жолдары, химиялық қасиеттері, қолданылуы туралы түсінік беру. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі: |
Оксидтердің жіктелуін, атауларын анықтайды. Оксидтердің алу жолдарын сипаттайды. Оксидтердің химиялық қасиеттерін қолданып, реакция теңдеулерін жазады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Түсіну, білу |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. 5 мин.
|
(Ұ) Ұйымдастыру кезеңі. 1. Сәлемдесу, түгендеу. Сабақ мақсаты мен критерийлермен таныстыру
|
Өз пікірін ашық айту, бір-біріне құрметпен қарау |
|
Оқулық, жұмыс дәптері Кітап, дәптер, қалам, интерактивный тақта |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 30 мин
|
Оксидтер – құрамы екі элементтен тұратын, оның біреуі оттек болып келетін күрделі заттар. Ротация әдісі сабақтың мақсатына жетуіне көмектеседі. Мағынаны тану І. Постерлер дайындау (5 минут) ІІ. «Ротация» (3мин) ІІІ. Постер қорғау (2мин)
Әдісі арқылы оқушылардың сабаққа деген қызығушылығын ояту https://create.kahoot.it/share/5c8bfe55-a398-4509-83f0-f8c83879f125 |
Оқушылар топтар бойынша берілген тапсырманың постерлерін дайындайды. Постер материалдарын интернеттен іздейді, ұялы телефонды қолданады. Ротация. Топтардыңбір-бірінің постері мазмұнымен танысуы, бағалауы. Оқушылар әр топтың дайындаған постерлерін қарап, оларға ойларын қосады. Әр топ өз постерлерін қорғайды. 1 – тапсырма Топтық жұмыс «Сиқырлы ұяшықтар» Берілген оксидтердің формулаларын жіктеп, атауларын атаңдар: K₂O, Na₂O, CuO, CaO, Al₂O₃, BeO, ZnO, MgO, P₂O₅, SO₃, CO₂, H₂O, CO, Mn₂O₇, SO₂, SiO₂, Li₂O, Fe₂O₃, Fe₃O₄ І топ – негіздік оксидтер ІІ топ – екідайлы оксидтер ІІІ топ – қышқылдық оксидтер
2 - тапсырма Жеке жұмыс Берілген реакция теңдеулерін аяқтап, теңестіріндер, реакция типтерін анықтаңдар: Zn + O₂ → CH₄ + O₂ → Fe(OH)₃ → CaCO₃ →
ЕББҚ оқушыларына қолдау Валенттік кестесін беру
Оқушылар экранға қарап ұялы телефондары арқылы сурақтарға жауап береді
3 – тапсырма Жұптық жұмыс Мына айналымдарды жүзеге асыруға мүмкіндік беретін реакция теңдеулерін жазыңдар: С → СО₂ → Н₂СО₃ → СО₂ Na → Na₂O → NaOH → NaCl
ЕББҚ оқушыларына қолдау Қысқартылған мәтін беру |
Дескриптор арқылы химиялық колба әдісімен бағалау
Дескриптор арқылы химиялық колба әдісімен бағалау
Дескриптор арқылы химиялық колба әдісімен бағалау
|
Оқулық, жұмыс дәптерлері. ДК экран, презентация
Оқулық, жұмыс дәптерлері. ДК экран
Оқулық, жұмыс дәптерлері. ДК экран
Ұялы телефон, ДК экран
Оқулық, жұмыс дәптерлері. ДК экран
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
ЕББҚ оқушыға |
* Төмендегі қосылыстардың атауларын ата: Na₂O, MgO, CO₂, SO₂
Тірек-сызба кестесін беру. |
Дескриптор арқылы химиялық колба әдісімен бағалау
|
Оқулық, жұмыс дәптері, кесте
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
(Функционалдық сауаттылық тапсырмасы)
|
Сабақтан шыққан соң Нұрасыл, Мейрамбек, Нұрәлі алма жегілері келді. Үшеуінің таңдауы 3 түрлі алмада болды. Нұрасыл қызыл алма, Мейрамбек жасыл алма, Нұрәлі сары алманы таңдап алды. 3уі әңгімелесіп алмаларын жеп келе жатты. Бірақ, Мейрамбек жеген жасыл алма қатты қарайып кетті. Ал қалған 2уінің алмалары қарая қоймады. Себебі неде? Бұл қандай құбылысқа жатады? |
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
|
Рефлексия: «Білім шыңы»
|
Оқушылaр өз ойлaрын aйтaды.
|
Мұғaлімнің коментaрийі aрқылы бaғaлaнaды. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз



















