Материалдар / Он жетінші қарасөз

Он жетінші қарасөз

Материал туралы қысқаша түсінік
Он жетінші қарасөз
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
15 Қазан 2024
97
0 рет жүктелген
450 ₸
Бүгін алсаңыз
+23 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +23 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады



Б. Атыханұлы атындағы №36 гимназия

Қысқa мерзімді (сабақ) жоспaры



Бөлiм:

I бөлім. Өлең-сөздің патшасы.

Педагогтің Т.А.Ә.


Күні:

02.10.2023ж

Қатысушылар саны:

Ерекше білімді қажет ететін оқушы саны:

Қатыспағандар саны:

Сынып:

10 «B»

Сабақтың тақырыбы

Он жетінші қарасөз

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

10.2.4.1 көркем шығармада көтерілген мәселелерге талдау жасау арқылы шығармашылық жұмыс( әңгіме, өлең, әдеби және еркін тақырыптарға шығарма) жазу

Сабақтың мақсаты

  • көркем шығармада көтерілген мәселелерге талдау жасау арқылы шығармашылық жұмыс( әңгіме, өлең, әдеби және еркін тақырыптарға шығарма) жазады.

Сабақтың кезеңі/ уақыт



Педагогтің әрекеті


Оқушының әрекеті


Бағалау


Ресурстар


Сабақтың басы


3 минут





2 минут




1 минут

1. Жағымды психологиялық орта қалыптастыру.

Ұйымдастыру кезеңі.

Топқа бөлу.

Топ аттары жазылған қима қағаздар арқылы 4 топқа бөлемін.

1-топ: «Қайрат»

2-топ: «Ақыл»

3-топ: «Жүрек»

4-топ: «Ғылым»




Сәлемдеседі.


Оқушылар бір-бірімен қол алып, амандасады. Бір-біріне жақсы тілектер айтады





Оқу мақсатымен және бағалау критерийлерімен таныстырамын.

.



1

«Абай 2» Абай шығармаларының екі томдық толық жинағы (103-бет) Алматы «Жазушы» 2005

https://abai.kz/post/6


Сабақтың ортасы



12 минут



























3 минут










7 минут


































15-минут







Топтық жұмыс

Топтық жұмыс

«FILA» әдісі. Қара сөздегі кейіпкерлер жүйесін жинақтап, тұлғасын ашып, даралауға бағытталады. Топ мүшелері «FILA» әдісі бойынша тапсырма түрлерін бөліп алыңдар. Өз тұжырымдарыңды топта талқылап, жұмыстарыңды біріктіріп, кестені толтырыңдар.

F (facts / фактілер, деректер) – шығармадағы кейіпкер бейнесін анықтайтын/жүйесін жинақтайтын деректер жинаушы

I (ideas / пікір не идея) – кейіпкер туралы өзінің ой-пікірін білдіруші.

L (learning issues / cұрақтар) – кейіпкер даралығын, ешкімге ұқсамайтын ерекшелігін анықтауға бағытталған 2 сұрақ құрайды.

A (action plan / іс-әрекет не жоспар) – қойылған сұраққа сай жауап беріп, іс-әрекеттер (мысал, дәлелдер) жасайды.

F деректер

I

пікір

L

cұрақтар

A

іс-әрекет







Дескриптор:

  • Қара сөзден кейіпкер жүйесін жинақтайды.

  • Кейіпкер туралы өзінің ой-пікірін айтады.

  • Кейіпкер даралығын, ешкімге ұқсамайтын ерекшелігін анықтауға бағытталған 2 сұрақ құрайды.

  • Қойылған сұраққа сай мысалдар мен дәлелдер келтіріп жауап береді.



Топтық жұмыс

2-тапсырма. «Сәйкестендіру» тапсырмасы.

Бұл тапсырманы қара сөз мазмұнын, кейіпкерлер жүйесін еске түсіру мақсатында орындау қажет.

Кейіпкер бейнесіне сай шығармада айтылған мінездеуді сәйкестендір және әр топ өзіне берілген атаудың болмысын ашатын 2 дәлел айтыңдар.



ҚПрямая соединительная линия 9 Прямая соединительная линия 4 айрат


Онсыз пайданы іздей алмайды, залалдан да қаша алмайды, ғылымды ұғып, үйрене алмайды.

АПрямая соединительная линия 5 қыл


Үш қасиет адам баласының бойынан табылса – табанының тобырағы көзге сүртерлік ең қасиетті адам сол болар.

ЖПрямая соединительная линия 3 үрек


Дүниеде ешнәрсе онсыз кәмелетке жетпейді. Өнер, мал табу, мансапты еңбексіз табуға болмайды.

Ғылым


Ол -адам денесінің патшасы. Әділет, нысап, ұят, рақым, мейірбаншылыққа ие.





Жеке жұмыс.

3-тапсырма. Ой толғау «Үш-ақ нәрсе адамның қасиеті – ыстық қайрат, нұрлы ақыл, жылы жүрек»

Ұлы Абайдың 17-ші қара сөзінің тақырыбы – адам бойындағы адамдық қасиеттер туралы. Негізгі идеясы: оқушысын ізгілікке, ғылымды меңгерген көкірегі ояу азамат болуға баулу екенін оқып, біліп, талдау тапсырмаларын орындадыңдар. Ойларыңды жинақтап, көтерілген мәселені негізге алып ой толғау жазыңдар.

Ойтолғаудың құрылымы беріледі:

  1. Көтерілген мәселені 3 сөйлеммен жаз;

  2. 1 аргумент – шығармадан 1 қанатты сөз;

  3. Қазіргі өмірде маңызы бар мәселе 2-3 сөйлеммен;

  4. Оны жақтайсың ба әлде қолдамайсың ба? 2 сөйлем.


КБ «+,- » 1-2, 2-3, 3-4, 4-1 топтар дескрипторларға сүйене отырып бір-бірінің жауаптарын бағалайды, ұнаған тұсы мен кемшілігін айтады.


































Тапсырманы түсініп орындайды;


































Толық адам туралы толық мәлімет алып, тақырыпты түсінеді;




«Үш шапалақ» әдісімен бағалау




























ҚБ. Оқушылар дұрыс жауап бойынша бір топ қараама-қарсы топты бағалайды.




«Жетістік баспалдағы» әдісімен бағалау































Қ алыптастырушы бағалау



2

Үлестірмелі қағаз




































3

Оқулық

Жұмыс дәптері






4 Оқулық,












5

Жұмыс дәптері












Үйге тапсырма

2 минут

Қарасөзде айтылған «Толық адам» туралы эссе жазу.

Үй жұмысын орындайды.


6

Жұмыс дәптері

39бет

Сабақтың аяқталуы.

7 минут

Рефлексия

«Аяқталмаған сөйлем» әдісі

Маған сабақ ұнады, өйткені...........

Мен көп нәрсені білдім, мәселен,......................

Өз білімімді мына тұрғыда жақсартуым керек..........





Мұғалім оқушылардың сабаққа қатысқан белсенілігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша әр оқушының өзіне тиісті баллын қойып бағалайды. Сонымен қатар, оқушыларды ынталандыру үшін арнайы «керемет», «жақсы» деген жапсырмалар таратылады;

7






Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ