|
5.3В Ондық бөлшектер және оларға амалдар қолдану Мектеп: A- Status мектеп- гиназиясы Күні: 24.02.2022ж Мұғалімнің аты-жөні: Ыдырысова А.Е Сынып: 5 «А» |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Ондық бөлшектерге амалдар қолдану |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
5.1.2.27 ондық бөлшектерді қосу; азайтуды және көбейту бөлуді орындау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Тақырып мазмұнын өздігінен ізденіп, топ жұмысына белсене араласып, өзін өзі реттеуді қалыптастырады; оқушылар алған білімдерін тиянақтауға, пысықтауға, өздіктерінен жұмыс жасай білуге үйренеді; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Ондық бөлшектерді қосады, азайтады және көбейтеді, бөледі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар тақырып бойынша негізгі терминдерді білетін болады. Осы тақырыпқа қатысты терминдерді үш тілде меңгереді, қазақ, орыс, ағылшын тіліндегі әдебиеттердегі материалдарды меңгере алады. Ол үшін мынадай сөздіктер қолданамын.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Негізгі терминдер мен сөз тіркестері: аралас сан, натурал сан, бөлшек,ондық бөлшек,бүтін бөлік |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтағы тапсырмалар мен диалогтерге қолданылатын тіл. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Талқылау сұрақтары. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдылары-ның деңгейі |
қолдану |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Әділдікке, патриоттыққа тәрбиелеу, адамгершілік қасиеттерін дамыту |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ-ны қолдану дағдылары |
Алдын ала дайындалған слайдтарды көрсету |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Информатика, физика, тарих, экология |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Ондық бөлшектер.Ондық бөлшектердің оқылуы және жазылуы. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспар-ланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кіріспе
|
1.Ұйымдастыру кезеңі: а) Салемдесу б) оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру в) үй тарпсырмасын тексеру «Досыңды тексер» Үй тапсырмасының жауаптары тақтада көрсетіледі, сол арқылы бір- бірін тексереді.
Назар аудару: Балалар, біз бүгінгі сабағымызды жақсы өту үшін, көңіл- күіміз көтеріңкі болу керек ия?Олай болса, табиғатқа серуен жасайық. Табиғатқа серуендеудің бір шарты бар. Ол- көңіл күйлеріннің жақсы болуы. Ол үшін біз психологиялық тренинг жүргіземіз. в) Психологиялық «Көтеріңкі көңіл күй» тренинг. Балалар, дәптерлеріңді ашып, бүгінгі күнді жазып қойыңдар. Мен сендерге бір жұмбақ жасырайын:
Бүтін менен бөлшекті, Үтірменен айырған. Әп-әдемі жазылар, Айтыңдаршы, қандай сан. (Ондық бөлшек)
Біз нешеуміз, төртеуміз Есептерді шешеміз. Қосып жане азайтып, Көбейтіп біз бөлеміз. Ендеше біз кімдерміз? (Амалдардар)
1-топ: Ондық бөлшектер 2-топ: Амалдар Әріптеріді құрастыра отырып тақтаға тақырыпты іледі жане жұмбақ шешімі арқылы екі топқа бөлінеді.
Табиғатқа серуен мына бағытпен жүргізіледі:
Серуендеу кезінде экологиялық соқпақпен жүреміз. Соқпақ дегеніміз не? Экологиялық соқпақ- табиғатты қорғау ісі.
1.Орман 2. Қорық 3. Жасыл ел 4. A- Status ауласы бағыттары бойынша серуендейміз.
Бағыт бойынша ең алдымен орманға келеміз.Орманның байлығы не? Ормандағы мына бір ағаш қурап, көктемей тұр екен. Осы ағашты білім нәрімен суарайық.
Топтық жұмыс: «Орман бағыты»
Орманның ішінде қоқыстар, қалдықтар жатыр екен. Әрбір қоқысқа жазылған есептерді ауызша орындайық. 0,67= 4,2 0,5*0,8=0,4 1,30,3= 0,39 4,8:2= 2,4 5,6:8= 0,7 2,5:0,5= 5
Келесі бағыт– Қорық. Жұппен жұмыс «Қорық»Қорық дегеніміз не? Қорық дегеніміз- қорғауға алынған табиғат кешені. Енді біз жұппен тарсырманы орындай отырып, Сематикалық картада есеп шешімімен сәкес әріптерді таба отыры, Қазақыстандағы бір қорықты білетін боламыз.
Үстірт қорығы туралы мәліметпен танысайық. Орналасқан жері – Маңғыстау облысы Құрылған мерзімі– 1984 ж. Жер көлемі: 223,28 мың гектар.
Сергіту сәті: «Шрифтограмма»
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз 5.3В Ондық бөлшектер және
оларға амалдар қолдану Мектеп: A- Status мектеп-
гиназиясы Күні: 24.02.2022ж Мұғалімнің
аты-жөні: Ыдырысова
А.Е Сынып: 5
«А» Сабақтың
тақырыбы Ондық бөлшектерге амалдар
қолдану Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына
сілтеме) 5.1.2.27 ондық бөлшектерді
қосу; азайтуды және көбейту бөлуді
орындау Сабақ
мақсаттары Тақырып мазмұнын өздігінен
ізденіп, топ жұмысына белсене араласып, өзін өзі реттеуді
қалыптастырады; оқушылар алған білімдерін
тиянақтауға, пысықтауға, өздіктерінен жұмыс жасай білуге
үйренеді; Бағалау
критерийі Ондық бөлшектерді қосады,
азайтады және көбейтеді,
бөледі Тілдік
мақсаттар Оқушылар тақырып бойынша
негізгі терминдерді білетін
болады. Осы тақырыпқа қатысты
терминдерді үш тілде меңгереді, қазақ, орыс, ағылшын тіліндегі
әдебиеттердегі материалдарды меңгере алады. Ол үшін мынадай
сөздіктер қолданамын. Қазақша Русский English Ондық
бөлшек Десятичная
дробь Tenth Fraction эквивалент эквивалент Equivalent бөлігі часть Part алымы числитель Numerator бөлімі знаменатель Denominator Дұрыс
бөлшек Правильная
дробь Proper (simple)
fraction Бұрыс
бөлшек Неправильная
дробь ImProper fraction Аралас
сан Смешанное
число Mixed number Бүтін
бөлігі Целая
часть Quotient қалдық остаток Remainder Бүтін
сан Целое
число Whole number Сан
ось Числовая
ось Number line Бөлшекті
түрлендіру Преобразование
дробь Enlarging a
fraction ықшамдау упростить Simplify ықшамдау упростить Reduce Мәтіндік
есептер Текстовое
задачи Written problems Рационал
сан Рациональное
число Rational number
Негізгі терминдер
мен сөз тіркестері: аралас сан, натурал сан,
бөлшек,ондық бөлшек,бүтін
бөлік
Сабақтағы
тапсырмалар мен диалогтерге қолданылатын
тіл.
Талқылау
сұрақтары.
«Ой
қозғау»
әдісі:
Жай бөлшекті ондық
бөлшекке қалай келтіреміз?
Ондық бөлшектерді
қалай салыстырамыз?
Ондық бөлшек
дегеніміз не?
Аралас сан дегеніміз
не ?
Ойлау
дағдылары-ның деңгейі
қолдану
Құндылықтарға
баулу
Әділдікке,
патриоттыққа тәрбиелеу, адамгершілік қасиеттерін
дамыту
АКТ-ны қолдану
дағдылары
Алдын ала
дайындалған слайдтарды
көрсету
Пәнаралық
байланыс
Информатика, физика,
тарих, экология
Алдыңғы
білім
Ондық
бөлшектер.Ондық бөлшектердің оқылуы және
жазылуы.
Сабақ
барысы
Сабақтың
жоспар-ланған кезеңдері
Сабақтағы
жоспарланған жаттығу
түрлері
Ресурстар
Кіріспе
1.Ұйымдастыру
кезеңі:
а)
Салемдесу
б) оқушылардың сабаққа дайындығын
тексеру
в) үй тарпсырмасын
тексеру
«Досыңды
тексер»
Үй тапсырмасының
жауаптары тақтада көрсетіледі, сол арқылы бір- бірін
тексереді.
Назар
аудару: Балалар, біз бүгінгі
сабағымызды жақсы өту үшін, көңіл- күіміз көтеріңкі болу керек
ия?Олай болса, табиғатқа серуен жасайық. Табиғатқа серуендеудің бір
шарты бар. Ол- көңіл күйлеріннің жақсы болуы. Ол үшін біз
психологиялық тренинг жүргіземіз. в)
Психологиялық «Көтеріңкі көңіл
күй» тренинг.
Балалар,
дәптерлеріңді ашып, бүгінгі күнді жазып
қойыңдар.
Мен сендерге бір
жұмбақ жасырайын:
Бүтін менен
бөлшекті,
Үтірменен
айырған.
Әп-әдемі
жазылар,
Айтыңдаршы,
қандай сан. (Ондық
бөлшек)
Біз нешеуміз,
төртеуміз
Есептерді
шешеміз.
Қосып жане
азайтып,
Көбейтіп біз
бөлеміз.
Ендеше біз
кімдерміз? (Амалдардар)
1-топ: Ондық
бөлшектер
2-топ:
Амалдар
Әріптеріді құрастыра
отырып тақтаға тақырыпты іледі жане жұмбақ шешімі арқылы екі топқа
бөлінеді.
Табиғатқа серуен
мына бағытпен жүргізіледі:
Серуендеу кезінде
экологиялық соқпақпен жүреміз. Соқпақ дегеніміз
не?
Экологиялық
соқпақ- табиғатты қорғау
ісі.
1.Орман
2.
Қорық
3. Жасыл
ел
4. A- Status
ауласы бағыттары бойынша
серуендейміз.
Бағыт бойынша ең
алдымен орманға келеміз.Орманның байлығы
не?
Ормандағы мына бір
ағаш қурап, көктемей тұр екен. Осы ағашты білім нәрімен
суарайық.
Топтық
жұмыс: «Орман
бағыты»
Орманның ішінде
қоқыстар, қалдықтар жатыр
екен.
Әрбір қоқысқа
жазылған есептерді ауызша
орындайық.
0,67=
4,2
0,5*0,8=0,4
1,30,3=
0,39
4,8:2=
2,4
5,6:8=
0,7
2,5:0,5=
5
Дескрипторлар Ондық бөлшектерді
қосып,азайтып жане к-бейтіп, бөле
алады Амаладарды орындау қасиеттерін
қолданады
Келесі бағыт– Қорық.
Жұппен жұмыс «Қорық»Қорық дегеніміз
не? Қорық дегеніміз- қорғауға алынған табиғат
кешені. Енді біз жұппен тарсырманы орындай отырып, Сематикалық
картада есеп шешімімен сәкес әріптерді таба отыры, Қазақыстандағы
бір қорықты білетін
боламыз.
Үстірт қорығы туралы
мәліметпен танысайық.
Орналасқан жері –
Маңғыстау облысы
Құрылған мерзімі–
1984 ж.
Жер көлемі: 223,28
мың гектар.
Сергіту сәті:
«Шрифтограмма»
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
















