САБАҚ:
5.1.1.13
|
Мектеп:
Қайырбек
Оразов атындағы Аралағаш орта мектебі
|
Күні:
|
Мұғалімнің
аты-жөні: Сатубалдинова Ирина
Айдосовна
|
СЫНЫП: 5
|
Қатысқандар: 10
|
Қатыспағандар: 0
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу
мақсаттары:
|
Ондық бөлшектерді оқу және
жазу
|
Ойлау
дaғдыларының
деңгейі
|
Блум: білу, түсіну,
бағалау
|
Сілтеме
|
Блум, СТО, АКТ, 5-сынып
оқулығы
|
Сабақтың типі
|
Жаңа білімді меңгерту сабағы
|
Сабақ мақсаттары
|
Ондық
бөлшектерді оқиды және жазады
|
Бағалау критерийі
|
Ондық
бөлшек ұғымын түсінеді
Ондық
бөлшектерді ажыратады
Ондық
бөлшектерді оқиды
Ондық бөлшектерді
жазады
Жай бөлшектерді ондық
бөлшекпен жазуды меңгереді
|
Колданылатын әдіс-тәсілідер
|
СТО, АКТ, жас ерекшелігіне сай
оқыту, топтық, жұптық, жеке жұмыс, ойын, кері байланыс,
бағалау
|
Құндылықтар
|
Жалпыға бірдей еңбек қоғамы
|
Пәнаралық байланыс
|
Орыс тілі, ағылшын тілі
|
Тілдік мақсат
|
Оқушылар орындай
алады: ондық бөлшектерді дұрыс оқи
алады, жаза алады
|
Түйінді сөздер мен сөз
тіркестері:
сандар-числа-numbers
бөлшек – дроби –
fraction
Ондық бөлшек – десятичные дроби – dicimals
|
Күтілетін
нәтиже
|
Ондық бөлшекті оқуды және
жазуды орындайды
|
Алдыңғы
білім
|
Жай бөлшектерді, аралас
сандарды оқуды, жазуды біледі. Осы игерілген алдыңғы білімдерін
«5.1.1.13» тақырыбында қолданады
|
Сабақ барысы
|
Жоспарланған уақыт
есебі
|
Жоспарланған жаттығу түрлері
(төмендегі жазбаларды сіз жоспарлаған жаттығу түрлерімен
ауыстырыңыз)
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
Ұйымдастыру кезеңі
Шаттық шеңбері
Топқа бөлу:
«Жаңылмаймын» ойыны
(3мин)
|
Психологиялық
тренинг:
Салем достым!
(амандасады)
Сен қалайсың?
(иықтарынан қағады)
Қайда болдың?
(құлақтарынан тартады)
Мен сені
сағындым! (қолдарын жүректеріне
қояды)
Сен келдің
(қолдарын жаяды)
Жақсы болды
(құшақтайды)
Топқа бөлу:
(Оқушылар 1-15-ке дейін
санайды және 3-ке еселік сандардың орнына «жаңылмаймын» деп айту
керек. «Жаңылмаймын» деп айтқан 5 оқушы І-ші топ, қалған 5 оқушы ІІ
топ болады)
|
2 ойын тобы
|
Білу (2 мин)
|
Өткенді қайталау:
Сәйкестендір тесті
Дұрыс бөлшек
Бұрыс бөлшек
Аралас сан
Қалыптастырушы бағалар
жүргізіледі
Бағалау критерийлері
|
Дескрипторлар
|
Ондық бөлшектерді
ажыратады
|
1.Дұрыс
бөлшекті біледі -2 балл
2.Бұрыс
бөлшекті біледі – 2 балл
3.Аралас
сандарды біледі -2 балл
|
|
(Окушылардың не білетіндері
анықталады)
|
Сабақтың
ортасы
Түсіну
(10 мин)
(5
мин)
(10
мин)
Сергіту сәті
(2 мин)
(3
мин)
|
Жаңа
сабақ:
1-топ
2-топ
202
203
бетті оқиды
Қандай қорытынды шығаруға
болады?
1)Аралас сандар мен оған тең ондық бөлшектер
бірдей оқылады.
Мысалы:
және
1,4
2)Ал жай бөлшекпен ондық
бөлшектер әртүрлі оқылады.
Мысалы:
және
0,7
|
Қалыптастырушы бағалау.
Бағалау критерийлері
|
Дескрипторлар
|
Ондық бөлшекті біледі
|
1. Ондық
бөлшекті біледі -1 балл
2. Ондық
бөлшекті оқи алады – 1 балл
3. Жай
бөлшекті ондық бөлшекке айналдыра алады -1 балл
4. Аралас сандарды ондық
бөлшектерге айналдыра алады – 1 балл
|
1
тапсырма: Математикалық
диктант
(ондық бөлшектерді «Ұшақтың»
қанатына жатқа жазу)
-
Нөл бүтін оннан
тоғыз;
0,9
-
Нөл бүтін жүзден он жеті:
0,17
-
Нөл бүтін жүзден
үш;0,03
-
Екі бүтін мыңнан үш жүз он бес;
2,315
-
Үш бүтін жүзден
бес;3,05
Ұшақтың қанатына дұрыс немесе қате екенің әрбір
оқушы (+, -) белгі қояды. 2 рет лақтыру арқылы
анықтау.
Бағалау критерийлері
|
Дескрипторлар
|
Бөлшектерді ажыратады
|
1. Ондық бөлшекті
жазуды толық үйренеді – 5 балл
|
Жеке жұмыс: Деңгейлік
тапсырмалар
2
тапсырма:
а) Дұрыс бөлшектерді ондық
бөлшек түрінде
жазыңдар:
1) ; 2) 3)
ә) Бұрыс бөлшектерді ондық
бөлшек түрінде
жазыңдар:
1) ; 2) ; 3)
б) Аралас сандарды ондық
бөлшек түрінде
жазыңдар:
1) 2) 3)
Бағалау критерийлері
|
Дескрипторлар
|
Берілген бөлшектерді
ондық бөлшек түрінде жазады
|
1. Дұрыс бөлшекті ондық бөлшекпен
жазуды толық үйренеді – 3 балл
2.Бұрыс
бөлшекті ондық бөлшекпен жазуды толық үйренеді – 3
балл
3. Бұрыс бөлшекті аралас сан
түрінде жаза алады – 3 балл
4. Аралас санды бұрыс
бөлшекпен жазуды толық жазалады-3 балл
5.Аралас
сандарды ондық бөлшекпен жазуды толық үйренеді – 3
балл
|
Ауада сегіз санын салу.
Оқушылар орындарынан тұрып, бірінші - оң қолмен 3 рет 8 санын
салады, екінші - сол қолмен 3 рет
8 санын салады, үшінші - екі
қолмен 3 рет
8 санын
салады.
Осы жаттығуларды бірнеше рет
қайталайды.
3
тапсырма: «ДОМИНО»
ойыны
І
топ: Доминоның сол жағында ондық
бөлшектер, ал оң жағында жай
бөлшектер
0,3
|
|
ІІ
топ: Доминоның сол жағында жай
бөлшектер, ал оң жағында ондық
бөлшектер
|
2,7
|
Бағалау критерийлері
|
Дескрипторлар
|
Доминоны дұрыс
құрастырады
|
1. Жай бөлшекті ондық бөлшекке
толық аударады – 5 балл
2.Ондық бөлшекті жай бөлшекпен
алмастырады – 5 балл
|
|
А4
парағына
оқулықтан алған
білімдерін постерге түсіру, оны
қорғау
А4 парағынан ұшақ жасап,
ұшыру
Дәптермен жұмыс (бірін-бірі тексереді)
Әр топқа 5 домино беріледі
|
Үйге
тапсырма
|
§34 бет 203 оқу №706 есеп
Шығармашылық жұмыс «Ондық
бөлшектер» туралы тарихи мәліметтер тауып әкелу
|
Оқушылар күнделікке үй
жұмысын жазып алады
|
Бағалау
|
«5» - 31-37
«4» - 26-30
«3» - 16-25
«2» - 0-15
|
Өз өздерін
бағалайды
|
Сабақтың соңы
5
минут
Қортындылау
Кері байланыс
|
Бүгінгі сабақта болған көңіл
– күйді бет – әлпеті салынған суреттерді таңдау.
Түсінбедім Сұрағым бар
Түсіндім
|
Карточкалар,
смайликтер
|