Материалдар / Ондық бөлшекті натурал санға көбейту, аралас сандарды көбейту
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Ондық бөлшекті натурал санға көбейту, аралас сандарды көбейту

Материал туралы қысқаша түсінік
Оқушылар: - Бөлшекті натурал санға көбейтуді орындай алады. - Жай бөлшектің өмірдегі маңыздылығын түсінеді, қолданбалы есептерде және іс-тәжірибелік есептер қолдана алады
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
08 Мамыр 2021
531
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қысқа мерзімді жоспар


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

5.3В Ондық бөлшектер және оларға амалдар қолдану

Мектеп: «Ж. Нұрлыбаев атындағы №49 ЖОМ»

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Бастар Ниетбек Орынбасарұлы

Сынып: 5

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Ондық бөлшекті натурал санға көбейту, аралас сандарды көбейту

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

5.1.1.13 ондық бөлшек ұғымын меңгеру;

5.1.2.28 ондық бөлшекті натурал санға және ондық бөлшекке көбейтуді орындау;

5.1.2.30 ондық бөлшекті натурал санға және ондық бөлшекке бөлуді орындау;

Сабақ мақсаттары

Оқушылар:

- Бөлшекті натурал санға көбейтуді орындай алады.

- Жай бөлшектің өмірдегі маңыздылығын түсінеді, қолданбалы есептерде және іс-тәжірибелік есептер қолдана алады

Бағалау критерийлері

Дағдылар

Бағалау критерийлері

Білу және түсіну

....алымына натурал сан көбейтіліп, бөлімін қалдыру керек.

Білімін қолдану


ондық бөлшекті жай бөлшек түрінде көрсетіп, көбейтуді орындау керек.


Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

- ондық бөлшектерге арифметикалық амалдар қолдану алгоритмін түсіндіре алады;

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер


- ондық бөлшекті натурал санға көбейту үшін ... керек;

- ... неше цифр болса, көбейтіндіде оң жақтан сонша цифрды үтірмен ажырату керек;

Құндылықтарды дарыту

сыни тұрғыдан ойлау арқылы оқушылардың креативті дамуын қалыптастыру

Пәнаралық байланыстар

Информатика

Бастапқы білім

Жай бөлшектерді қосу және азайту

Аралас сандарды қосу. Аралас сандарды азайту

Жай бөлшектерді және аралас сандар көбейту. Өзара кері сандар

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

6 минут

  1. Оқушылармен амандасып, үй жұмысын тексереді.

  2. Сабақтың тақырыбымен, мақсатымен таныстырады.

  3. Алдыңғы өткен материалдарды қайталау

  4. Оқушыларды топқа бөлу

Оқушыларға екі натурал санның көбейтіндісі a* n, әрқайсысы а- ға тең n қосылғыштың қосындысының жазылуы болып табылатынын оқушылардың есіне түсіреміз.



Мысалы: 519=19+19+19+19+19



Осы сияқты 51,9 көбейтіндісінің жазылуын талқылаймыз. Оқушыларды келтірілген екі мысалдағы есептеулер нәтижелерін талдай отырып, бөлшекті натурал санға көбейту ережесін қорытындылауға жетелеймін. Қорытындыны дәйектеу үшін ондық бөлшекті жай бөлшек түрінде көрсетіп, көбейтуді орындауды ұсыныңыз.

Компьютер;

Презентация;

Таймер;

Таратпалар


Сабақтың ортасы

30 минут

Бөлшекті натурал санға көбейту үшін, бөлшектің алымын натурал санға көбейтіп, нәтижесін алым етіп, бөлімінің өзін қалдыру керек.

Осы айтылған ережені әріптермен жазсақ:

, мұндағы n – натурал сан.

Мысал 1:

Қысқаша:



Семантикалық карта толтыру


a

b

c

3

4

7


16

3

4


25

1

5


16

5

4


4

3

8


5

6

4


7

9

14


Әр топқа тапсырмалар беріліп, бір топ келесі бір топтың есептерін тексереді

Аралас сандарды көбейту үшін:

  1. Оларды бұрыс бөлшек түрінде жазу керек;

  2. Бөлшектерді көбейту ережесін қолдану керек.

Мысал 2:

Аралас санды натурал санға көбейткенде, аралас сан бұрыс бөлшек түрінде жазылып, бөлшекті натурал санға көбейту ережесі қолданылады.

Егер көбейткіштердің бірі нөлге тең болса, онда көбейтінді де нөлге тең.

Мысал 3:

Мысал 4: 5 *

Егер көбейткіштердің бірі жай бөлшекпен, ал екіншісі әріппен берілсе, онда әріп бөлшектен кейін бөлшек сызығының деңгейінде жазылады.

ДАМЫТУ: ондық бөлшектерді натурал санға көбейту ережелеріні есеп шығара отырып түсінеді; (PISA есебін шығару 13 – тапсырма. Газет сату. PISA-2018/компьютерлік формат халықаралық зерттеу құралдары. Астана 2016. 94-бет)

Дескриптор: Білім алушы

  • Натурал санды ондық бөлшекке көбейтеді;

  • Көбейтінділерді қосады;

  • Натурал сандарға амал қолданады;

  • Натурал санды ондық бөлшекке бөледі;

  • Есептеулердің дұрыс жауабын жазады.


Алдамұратова А.Т.

«Математика»

5 сынып

Алматы «Атамұра»



Сабақтың соңы

4 минут















Үйге тапсырма.

Көбейтуді орындаңыз:

  1. 1)

2)

3) ;

  1. 1) ;

2)

3)

Мәнін табыңыз:

  1. 1)

Көбейтуді орындаңыздар:

  1. 1)

2) *





Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Оқушылар бірлесе отырып жұппен жұмыс жасайды.. Олар бір –біріне көмек көрсету арқылы есептерді бірлесіп шығарады. Жұппен жұмыс бойынша әр жұп шығарған есептерін басқа жұптар алдында қорғайды және әрбір жұп мүшесінің өзіндік рөлі болу керек. Ал баяулау келе жатқан оқушыларға озық оқушылардың жеткен жетістігіне жету үшін үйде толықтырулар жасауларын сұранамын.

Оқушы бірін –бірі бағалау арқылы неге жеткенін және неге әлі қол жеткізу керектігін бағалап отырады.

Әрбір оқушыны назардар тыс қалдырмай жеке қадір-қасиетін сезіну үшін іс-әрекетіне қарай мадақтау алады

Баланың жас ерекшелігін ескеріп үй тапсырмасын өлшемді етіп беремін, сабақта интербелсенді тақтаны ұзақ уақыт пайдаланбаймын.

Талас тудыратын мәселеде оқушылар бірлесе жұмыс жасау мәдениетін ұстануына, белгілі бір тәртіптің болуына жағдаяттар туындатамын

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға


Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?

1:

2:





Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!