Материалдар / Өсімдіктермен жануарлардың адам өміріндегі рөлі
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Өсімдіктермен жануарлардың адам өміріндегі рөлі

Материал туралы қысқаша түсінік
Зерттеулер негізінде өз жергілікті жерінің (жер бедері,климат,өсімдік және жануарлар дүниесі,су нысандары) табиғат жағдайының қолайлы және қолайсыз жақтарын талдау
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
31 Қазан 2020
629
1 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Пәні: Дүниетану

Мектеп:


Күні:

Мұғалім: 

Машықкер:

Сынып:2 «а»

Қатысқандар саны:

Сабақ тақырыбы:

Өсімдіктермен жануарлардың адам өміріндегі рөлі

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары:

2.2.3.2.Зерттеулер негізінде өз жергілікті жерінің (жер бедері,климат,өсімдік және жануарлар дүниесі,су нысандары) табиғат жағдайының қолайлы және қолайсыз жақтарын талдау


Сабақ мақсаттары:

Барлық оқушылар орындайды:

-Өсімдіктер мен жануарлар туралы жалпы түсініктері қалыптасқн;

Көпшілік оқушылар орындайды:

-Өсімдік және жануарлар дүниесін сипаттап айтады.

Кейбір оқушылар орындайды:

-Өсімдік және жануарлардың ерешелігін әңгімелейді.

Бағалау критерийлері

-Өсімдіктермен жануарлардың адам өміріндегі рөлі анықтай алады.

Тілдік мақсаттар:

Негізгі сөздер,тіркестер:

өсімдік-растение- plant ,

 жануар-животные-animal.

Құндылыққа баулу

Қоғамда сәтті әрекет ету үшін қажетті ережелерді,дағдыларды,өмір салтын,жүріс-тұрысты қалыптастыру.

Алдыңғы оқу:

Қоршаған ортаны бақылау туралы жалпы түсінігі бар.

Сабақтың барысы:

Сабақтың

жоспарланған

кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс әрекет


Ресурстар




Сабақтың басы

Ұйымдастыру кезеңі.

4 мин











Үй жұмысын тексеру

5 минут














Сабақтың ортасы

20мин





















































Сергіту сәті



























Сабақтың соңы

8мин
















Бағалау


Психалогиялық ахуал.

-Сәлеметсіңдр ме, балалар!

-Көңіл – күйлерің қалай?

-Жаңа сабаққа дайынсыңдарма?

-Ендеше көтеріңкі көңіл - күймен сабағымызды бастаймыз.

-Менің артымнан қайталаңдар.


Көтеріңкі көңіл – күй

Сыйладым көршім мен саған.

Сәтті өтсін бүгінгі күн,

Жақсы баға ал досым.



Үй жұмысын тексеру

«Тілші» әдісі

-Оқушылар, қазір біз ойын ойнаймыз. Мен тілші боламын, сендерден өткен сабақ бойынша сұхбат алатын боламын.

-Өткен сабақта қандай тақырыппен таныстық?

- Егіншілікпен малшаруашылығымен айналысу үшін қандай табиғат жағдайы қолайлы деп ойлайсыздар?

-Біздің аймағымызда жер бедерінің қандай түрлері кездеседі?

-Сен тұратын жерде қандай өзендер мен көлдер бар?





ҰЖЫММЕН ЖҰМЫС: Мозайка құрастыру.Тақырыпты ашу мақсатында жануар,өсімдік,табиғат суреттері беріледі

  1. Өсімдіктердің адам өміріндегі маңызы қандай?

  2. Жануарлардың адам өміріндегі маңызы қандай?


Кері байланыс: «Сұрақ-жауап» әдісі

-Сәйкестендіру

Балаларға жануардың және олардың өнімдерінің суреттері беріледі солайды сәйкестендіріп, неге ол екенін айтады.

- Өсімдіктер мен жануарлардан алынатын қандай өнім түрлерін білесің?

Бағалау: «Шапалақ» әдісімен.

Топқа бөлу:

Топпен жұмыс: «Топтас,зертте» әдісі.

Әр топ өз тобындағы өсімдіктер мен жануарларды сипаттайды. Балалар оқулықтағы суреттерге қарайық. Жауап бергенде олардың назарын өз өмірлік тәжірибесін қолдануға болады.

1– топ: Өсімдіктің адам өміріндегі маңызы қандай? Пікіріңді дәлелде.

Жауаптар:

1. Әр түрлі тағамдар, қорек: жеміс – жидектер, көкөністер. Бізге дәрумендер жеткізеді.

2. Дәрі – дәрмек: Шөптен жасалған дәрі – дәрмектер адамдарды емдейді.

3. Құрылыс материалын аламыз немесе үй жиһаздарын пайдаланамыз: есік, терезе, сандық, сөрелер жасалады.

4. Әдемілікке гүлдер өсіреміз. Өсірген гүліміз бөлме ауасын тазартады.

5. Мал азығы болады. Отын, жылу береді.

2топ: «Мен  табиғаттан  не үйрене  аламын?»

Жауаптар:

Күн – бұл риясыз сүйіспеншілік пен төзімділіктің белгісі.

Күн барлығына бірдей, ешкімді түріне, түсіне, ұлтына  қарап бөлмей, жарқырап өз жылуын төгеді.Жер – бұл өз міндетін мүлтіксіз, риясыз орындаудың үлгісі. Әр тәулік сайын жер өз білігін 360°С-қа айнала отырып, адамдарды күндіз жұмыс істеу үшін жарықпен, түнде демалу үшін қараңғылықпен қамтамасыз етіп отырады. Біз Жер мен Күннен адамдар үшін риясыз, мүлтіксіз қызмет ету міндеттерін үйренеміз.

3 – топ: Өсімдіктердің табиғаттағы маңызы қандай?

Жауаптары:

1. Су буландырып, ауаны ылғалдандырады.

2. Ыстықты қайтарады, суықты бәсеңдетеді.

3. Жел жылдамдығын азайтып, желден қорғайды.

4. Қарды тоқтатады.

Дескриптор

  • Топтық жұмыс жасай алады

  • Өз пікірлеріне дәлел келтіре алады

  • Алған білімдерін өмірде қолдана алады


Тербеледі ағаштар

Алдымнан жел еседі

Кіп-кішкентай ағаштар,

Үп-үлкен боп өседі.


1-топ

Жабайы жануарлармен үй жануарларына сипаттама беріңдер. Қызыл кітапқа енген жануарлардың бірқатарын атаңдар.

2-топ

Мәдени және жабайы өсімдіктерге Венн диаграммасын құру

3-топ

Табиғаттан біз не аламыз? Сәйкестендіру әдісі жүргізіледі.Ватманда жануарлар мен табиғат көріністеріне сәйкес суреттерді жабыстырады.

Қолдану

- Өсімдіктер мен жануарлар арасындағы байланысқа мысал келтір.

Кері байланыс:

- Адам өмірінде өсімдіктердің маңызы қандай?

- Өз жеріңде өсімдік шаруашылығы бар ма?

- Одан қандай өнім түрлерін аламыз?

- Өзің тұратын жерде мал терісін илейтін кәсіпорын бар ма?

Бағалау: «Бағдаршам әдісі»

Жұппен жұмыс: «Сәйкестендіру»

  • Жұмыс дәптермен жұмыс.

Кері байланыс:

-Адам ағзасына қажетті өсімдіктерді ата.

Жеке жұмыс: Жұмыс дәптермен жұмыс

Қорытынды: 

1.Біздің елімізде қандай көрікті, табиғаты әсем жерлері бар?

2.Туған жерімізге сүйіспеншіліктеріңді қалай білдірер едіңдер?

3.Бүгінгі сабақтан қандай құндылықты игердік, қандай қасиеттарді бойымызға дарыта алдық?

 4.Табиғатымызда жан-жануар, өсімдіктердің өсіп-өніп, көп өнім беруі үшін адамдарда қандай қасиеттер қажет? (ысырапшылдыққа жол бермеу,зиян келтірмеу, жанашырлық, тазалық)

5. Адамдар өсімдіктерге,жан-жануарларға қамқорлық жасай отырып, қандай сезімге бөленеді? 

Түйіндеме : Табиғат адам өмірінің барлық қажетін толық өтей алу үшін ол міндетті  түрде ештеңемен былғанып уланбауы тиіс. Адам өзінің де, табиғаттың да досы, санасыз іс-әрекет жасаса, жауы болады. Табиғатты аялап, оған еш қиянат жасамай, сүйіп, оған қамқоршы болуымыз керек. Сонда ғана  бәріміз де аман боламыз, бақытты өмір сүре аламыз. Адам үшін табиғат – кең сарай, мәңгі тозбас құтты қоныс болатынын ешқашан ұмытпайық!

Кері байланыс: «Бағалау терезесі»

Өте жақсы.

Жақсы.

Қанағаттанарлық.

Слайд



















Суреттер

Үлестірме материалдар







Суреттер







Суреттер

































Үлестірме материалдар











Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!