|
Педагогтің тегі, аты: Қалмұратова Ақбота |
Күні 10.01.2025 Сынып: 9 Г Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Отбасы – ұлт құндылығы |
||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.2.4.1 Тыңдалған мәтіндегі ақпаратты өмірлік мәселелермен байланыстыра білу 9.4.4.2 Салалас құрмалас сөйлемдердің мағыналық түрлерін ажырата білу, түрлендіру; |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты
Құндылықтарды дарыту |
Тыңдалған мәтіндегі ақпаратты өмірлік мәселелермен байланыстыра біледі Салалас құрмалас сөйлемдердің мағыналық түрлерін ажырата біледі
Заң және тәртіп |
||||||||||||||||||||
|
уақыты |
Педагогтің іс -әрекеті |
Оқушының іс -әрекеті |
Бағалау |
Рес |
|||||||||||||||||
|
Басы 2-3 минут |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушыларды түгелдеу Сынып тазалығына назар аудару |
Оқушылар сабаққа дайындалады |
|
|
|||||||||||||||||
|
|
Үй тапсырмасы «Куиз» арқылы өтілен тақырыптарға шолу жасау мақсатында тест аламын. Салалас құрмалас сөйлемге байланысты тест сұрақтары алынады |
Тест сұрақтарына жауап береді |
Дискриптор бойынша бағалау(1-2 бал)
|
|
|||||||||||||||||
|
Жаңа сабақ
|
Миға шабуыл «Серпілген сауал» әдісімен отбасы құндылығы туралы білетін ойларын ортаға салады. Отбасы — адам баласының түп қазығы, алтын ұясы. Адам баласы шыр етіп дүние есігін ашқаннан бастап сол ортаның ыстық-суығына бейімделіп, ықпалына көніп, осында ер жетеді. Отбасының екі тірегі — әлпештеген әке мен аялаған ана. Ата-анаға үлкенге қызмет етіп, әкеңнің еңбегін, анаңның ақ сүтін өтеу — біздің борышымыз. Ата — ана — отбасының негізгі діңгегі, бастапқы дәнекері. Бала әкеден ақыл, анадан мейірім алады. Әке туралы айтсақ, әке отбасының асыраушысы, қамқоршысы. Ана — отбасының ұйтқысы, жылуы, шуағы.
|
Оқушылар сұрақтарға жауап беру арқылы автор туралы мәлімет береді 1. Отбасы дегенді қалай түсінесіңдер?
2. Отбасының басшысы
кім?
|
ҚБ Оқушылар сұрақтарға жауап береді |
|
|||||||||||||||||
|
Тапсырмалар |
1-мәтін. Отбасы мәдениеті Қазақ отбасында баланың ерте есеюіне көп көңіл бөлген. Оны жүзеге асыруда олар үлгі-өнеге көрсету, жауапкершілік арту әдістерін шебер пайдаланған. Баланы ерте жастан-ақ жауапты іс-әрекетке тартып отырған. Мысалы, бес жасында атқа мінгізіп, бәйгеге қосу, қозы баққызу, үлкендердің арасындағы дауды шешу, келіссөз жүргізу т.с.с. істерге бірге ертіп жүрген. Сондай-ақ қазақ отбасы тәрбиесінде ғасырлар бойы қалыптасқан, ұрпақтан ұрпаққа жалғасып келе жатқан отбасы мүшелерінің қатынасының маңызы зор.
|
Мәтіннің стилі
Тақырыбы
Түрі
Тілі
Анықтайды
Тұманның қалыңдығы сонша-түк те көрінбейді. Оның қорыққандығы сонша-не айтып не Өтірік сөз жарақат сияқты: жазылса да орны қалады.
|
Дискриптор бойынша бағалау 1. Мәтін тақырыбын, мәселесін анықтайды. 2. Стильдерді ажырата алады; 3. Стиль белгілерін таба алады; 4. Мәтіннен дәлелдер келтіре алады
Кестені орындау арқылы Түсіндірмелі салалас құрмалас сөйлемнің тыныс белгісін анықтайды Әр жауапқа 1б |
|
|||||||||||||||||
|
Жаңа сабақты бекіту |
«6 НЕЛІКТЕН?» Түсіндірмелі салалас құрмалас сөйлемге семантикалык карта беріледі
|
Апта дәйексөзі Талап бар жерде тәртіп бар
Оқушыларға семантикалық карта беріледі соны уақыт бойынша толтырады. Осы орайда апта дәйексөзі шығады |
Дискриптор жазу
1 минут ішінде орындаған оқушыға 1 б беріледі |
|
|||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы беру
|
Үй тапсырмасы «Отбасы –ұлт байлығы» тақырыбында қоғамдағы қалыптастқан жағдайлар негізінде ойтолғау жазу
|
Оқушылар «Отбасы –ұлт байлығы» тақырыбында қоғамдағы қалыптастқан жағдайлар негізінде ойтолғау жазады
|
Ой толғау жазады Құрамында салалас құрмалас сөйлем түрлері болуы қажет |
|
|||||||||||||||||
|
Кері байланыс |
«Classrom screen» бағдарламасы арқылы сабаққа кері байланыс жасайды
|
Оқушылар сабақты қаншалықты меңгергені туралы бағдарламаға басып шығады |
|
|
|||||||||||||||||
Тексерілді: ________
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Отбасы -ұлт құндылығы 9-сынып қазақ тілі
Отбасы -ұлт құндылығы 9-сынып қазақ тілі
|
Педагогтің тегі, аты: Қалмұратова Ақбота |
Күні 10.01.2025 Сынып: 9 Г Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Отбасы – ұлт құндылығы |
||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.2.4.1 Тыңдалған мәтіндегі ақпаратты өмірлік мәселелермен байланыстыра білу 9.4.4.2 Салалас құрмалас сөйлемдердің мағыналық түрлерін ажырата білу, түрлендіру; |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты
Құндылықтарды дарыту |
Тыңдалған мәтіндегі ақпаратты өмірлік мәселелермен байланыстыра біледі Салалас құрмалас сөйлемдердің мағыналық түрлерін ажырата біледі
Заң және тәртіп |
||||||||||||||||||||
|
уақыты |
Педагогтің іс -әрекеті |
Оқушының іс -әрекеті |
Бағалау |
Рес |
|||||||||||||||||
|
Басы 2-3 минут |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушыларды түгелдеу Сынып тазалығына назар аудару |
Оқушылар сабаққа дайындалады |
|
|
|||||||||||||||||
|
|
Үй тапсырмасы «Куиз» арқылы өтілен тақырыптарға шолу жасау мақсатында тест аламын. Салалас құрмалас сөйлемге байланысты тест сұрақтары алынады |
Тест сұрақтарына жауап береді |
Дискриптор бойынша бағалау(1-2 бал)
|
|
|||||||||||||||||
|
Жаңа сабақ
|
Миға шабуыл «Серпілген сауал» әдісімен отбасы құндылығы туралы білетін ойларын ортаға салады. Отбасы — адам баласының түп қазығы, алтын ұясы. Адам баласы шыр етіп дүние есігін ашқаннан бастап сол ортаның ыстық-суығына бейімделіп, ықпалына көніп, осында ер жетеді. Отбасының екі тірегі — әлпештеген әке мен аялаған ана. Ата-анаға үлкенге қызмет етіп, әкеңнің еңбегін, анаңның ақ сүтін өтеу — біздің борышымыз. Ата — ана — отбасының негізгі діңгегі, бастапқы дәнекері. Бала әкеден ақыл, анадан мейірім алады. Әке туралы айтсақ, әке отбасының асыраушысы, қамқоршысы. Ана — отбасының ұйтқысы, жылуы, шуағы.
|
Оқушылар сұрақтарға жауап беру арқылы автор туралы мәлімет береді 1. Отбасы дегенді қалай түсінесіңдер?
2. Отбасының басшысы
кім?
|
ҚБ Оқушылар сұрақтарға жауап береді |
|
|||||||||||||||||
|
Тапсырмалар |
1-мәтін. Отбасы мәдениеті Қазақ отбасында баланың ерте есеюіне көп көңіл бөлген. Оны жүзеге асыруда олар үлгі-өнеге көрсету, жауапкершілік арту әдістерін шебер пайдаланған. Баланы ерте жастан-ақ жауапты іс-әрекетке тартып отырған. Мысалы, бес жасында атқа мінгізіп, бәйгеге қосу, қозы баққызу, үлкендердің арасындағы дауды шешу, келіссөз жүргізу т.с.с. істерге бірге ертіп жүрген. Сондай-ақ қазақ отбасы тәрбиесінде ғасырлар бойы қалыптасқан, ұрпақтан ұрпаққа жалғасып келе жатқан отбасы мүшелерінің қатынасының маңызы зор.
|
Мәтіннің стилі
Тақырыбы
Түрі
Тілі
Анықтайды
Тұманның қалыңдығы сонша-түк те көрінбейді. Оның қорыққандығы сонша-не айтып не Өтірік сөз жарақат сияқты: жазылса да орны қалады.
|
Дискриптор бойынша бағалау 1. Мәтін тақырыбын, мәселесін анықтайды. 2. Стильдерді ажырата алады; 3. Стиль белгілерін таба алады; 4. Мәтіннен дәлелдер келтіре алады
Кестені орындау арқылы Түсіндірмелі салалас құрмалас сөйлемнің тыныс белгісін анықтайды Әр жауапқа 1б |
|
|||||||||||||||||
|
Жаңа сабақты бекіту |
«6 НЕЛІКТЕН?» Түсіндірмелі салалас құрмалас сөйлемге семантикалык карта беріледі
|
Апта дәйексөзі Талап бар жерде тәртіп бар
Оқушыларға семантикалық карта беріледі соны уақыт бойынша толтырады. Осы орайда апта дәйексөзі шығады |
Дискриптор жазу
1 минут ішінде орындаған оқушыға 1 б беріледі |
|
|||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы беру
|
Үй тапсырмасы «Отбасы –ұлт байлығы» тақырыбында қоғамдағы қалыптастқан жағдайлар негізінде ойтолғау жазу
|
Оқушылар «Отбасы –ұлт байлығы» тақырыбында қоғамдағы қалыптастқан жағдайлар негізінде ойтолғау жазады
|
Ой толғау жазады Құрамында салалас құрмалас сөйлем түрлері болуы қажет |
|
|||||||||||||||||
|
Кері байланыс |
«Classrom screen» бағдарламасы арқылы сабаққа кері байланыс жасайды
|
Оқушылар сабақты қаншалықты меңгергені туралы бағдарламаға басып шығады |
|
|
|||||||||||||||||
Тексерілді: ________
шағым қалдыра аласыз















