|
Пән: Әдебиеттік оқу 4 – сынып |
|
|
Тақырыбы |
Өтірік өлең |
|
Мақсаты |
Топта өлең мазмұнын түсіну арқылы өтірік өлең түрлерін ажырата білу және өтірік өлең туралы өз ойларын ауызша, жазбаша білдіруге үйрену; |
|
Күтілетін нәтиже |
1.Өтірік өлең арқылы сөздің астарты ойын түсінеді. 2.Мәнерлеп оқу дағдылары жетілді. 3.Өтірік өлеңді құрастырады.
|
|
Керекті жабдықтар |
А3 форматы, түрлі түсті бояулар, флипчарт, оқулық. |
|
Қолданылатын әдіс- тәсілдер |
Диалогтік әдіс,постермен жұмыс,сын тұрғысынан ойлау. |
|
Сабақ кезеңдері |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
|
Кірісарпе |
Байланыс орнату; Білім деңгейін анықтау; Психологиялық тұрғыдан дайындау; Сұрақ қою арқылы оқушыны ойлауға жетелеу; Топқа бөлу; Топ ережесін сақтауды естеріне салу, қадағалау. |
Қайырлы күн деп айтамыз Бір болып кеште қайтамыз. Отбасының гүліміз Көңілді өтер күніміз. Балалар өздерінің дайындаған тапсырмаларын көрсетеді. |
|
Тұсаукесер |
Сұрақ – жауап арқылы үй тапсырмасын сұрай отырып өткен сабақта өткен әңгімедегі кейіпкерлер қандай адамдар венн диограмасына салу арқылы оқушылардан кейіпкерлердің бойындағы қандай қасиеттері бар екенін сұрау. Мысалы: І топқа Алдаркөсенің бойындағы қасиетті; ІІ топқа Шығайбайдың бойындағы қасиеттерді; ІІІ топқа Екеуінің бойындағы ортақ қасиеттерін сипаттау тапсырылады. - Бүгінгі сабақ не туралы болуы мүмкін? Оқушыларға тазша баланың өтірік өлеңінен бір шумақтан жазылған өтірік өлең жазылған стикер таратылады үлестіріп, оқып болған соң мағынасын сұрау. |
Берілген өлең жолдарынан қалай түсінгендеріне байланысты көзқарастарын (нені байқағанын) өз ойымен айту; Сабақтың тақырыбы не туралы екендігін пайымдап, балалар өз ойлары бойынша пайымдаулар айту. І топ ІІ топ ІІІ топ Оқушылар оқып, мағынасын тани отырып, оның өтірік өлең екенін айтады. |
|
Негізгі бөлім |
Бүгінгі өтетін сабағымыз «Өтірік өлең»тақырыбы. 1.Өлеңді болжау стратегиясы мен оқу. 1.Бұл шынымен де өтірік өлең бе? 2. Қандай өтіріктер айтылды? 3.Бұл өтірікті қандай деп айтуға болады? 2.Өлең жолдарындағы түсінбей қалған жерлерді түртіп отыру. Тапсырмалар: I.Ойларынан өтірік өлең жазу. II. Ертегі құрастыру ІІІ. Өлеңдегі оқиға бойынша сурет салу. |
Бұл өтірік өлең жолдарында айтылған өтіріктер ешкімге зияны жоқ, қызықты, күлдіргі. Өтірік өлеңде суреттелетін оқиға желісі шындықтан алынғанымен, ондағы іс-әрекет шынайы өмірге жанаспайтынын дәлелдейді. |
|
Қорытынды |
Бағалау кретериалары: 1.Үй тапсырмасындағы эссені жаза білуі. 2.Қосымша сұрақтарға жауап беруі. |
|
|
Үй тапсырмасы |
Өлең мазмұнына сәйкес өмірмен байланыстырып шағын әңгіме жазып келу. |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Өтірік өлең
|
Пән: Әдебиеттік оқу 4 – сынып |
|
|
Тақырыбы |
Өтірік өлең |
|
Мақсаты |
Топта өлең мазмұнын түсіну арқылы өтірік өлең түрлерін ажырата білу және өтірік өлең туралы өз ойларын ауызша, жазбаша білдіруге үйрену; |
|
Күтілетін нәтиже |
1.Өтірік өлең арқылы сөздің астарты ойын түсінеді. 2.Мәнерлеп оқу дағдылары жетілді. 3.Өтірік өлеңді құрастырады.
|
|
Керекті жабдықтар |
А3 форматы, түрлі түсті бояулар, флипчарт, оқулық. |
|
Қолданылатын әдіс- тәсілдер |
Диалогтік әдіс,постермен жұмыс,сын тұрғысынан ойлау. |
|
Сабақ кезеңдері |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
|
Кірісарпе |
Байланыс орнату; Білім деңгейін анықтау; Психологиялық тұрғыдан дайындау; Сұрақ қою арқылы оқушыны ойлауға жетелеу; Топқа бөлу; Топ ережесін сақтауды естеріне салу, қадағалау. |
Қайырлы күн деп айтамыз Бір болып кеште қайтамыз. Отбасының гүліміз Көңілді өтер күніміз. Балалар өздерінің дайындаған тапсырмаларын көрсетеді. |
|
Тұсаукесер |
Сұрақ – жауап арқылы үй тапсырмасын сұрай отырып өткен сабақта өткен әңгімедегі кейіпкерлер қандай адамдар венн диограмасына салу арқылы оқушылардан кейіпкерлердің бойындағы қандай қасиеттері бар екенін сұрау. Мысалы: І топқа Алдаркөсенің бойындағы қасиетті; ІІ топқа Шығайбайдың бойындағы қасиеттерді; ІІІ топқа Екеуінің бойындағы ортақ қасиеттерін сипаттау тапсырылады. - Бүгінгі сабақ не туралы болуы мүмкін? Оқушыларға тазша баланың өтірік өлеңінен бір шумақтан жазылған өтірік өлең жазылған стикер таратылады үлестіріп, оқып болған соң мағынасын сұрау. |
Берілген өлең жолдарынан қалай түсінгендеріне байланысты көзқарастарын (нені байқағанын) өз ойымен айту; Сабақтың тақырыбы не туралы екендігін пайымдап, балалар өз ойлары бойынша пайымдаулар айту. І топ ІІ топ ІІІ топ Оқушылар оқып, мағынасын тани отырып, оның өтірік өлең екенін айтады. |
|
Негізгі бөлім |
Бүгінгі өтетін сабағымыз «Өтірік өлең»тақырыбы. 1.Өлеңді болжау стратегиясы мен оқу. 1.Бұл шынымен де өтірік өлең бе? 2. Қандай өтіріктер айтылды? 3.Бұл өтірікті қандай деп айтуға болады? 2.Өлең жолдарындағы түсінбей қалған жерлерді түртіп отыру. Тапсырмалар: I.Ойларынан өтірік өлең жазу. II. Ертегі құрастыру ІІІ. Өлеңдегі оқиға бойынша сурет салу. |
Бұл өтірік өлең жолдарында айтылған өтіріктер ешкімге зияны жоқ, қызықты, күлдіргі. Өтірік өлеңде суреттелетін оқиға желісі шындықтан алынғанымен, ондағы іс-әрекет шынайы өмірге жанаспайтынын дәлелдейді. |
|
Қорытынды |
Бағалау кретериалары: 1.Үй тапсырмасындағы эссені жаза білуі. 2.Қосымша сұрақтарға жауап беруі. |
|
|
Үй тапсырмасы |
Өлең мазмұнына сәйкес өмірмен байланыстырып шағын әңгіме жазып келу. |
|
шағым қалдыра аласыз


