Открытый урок
по английскому языку
по теме: «Components of
automobile»
Дисциплина АНГЛИЙСКИЙ ЯЗЫК
Тема занятия.
The
components of the automobile.
Устройство автомобиля.
Вид занятий (тип урока) комбинированный
Цель занятия
|
УЧЕБНАЯ - обогащение словарного запаса по теме:
"The
components of
the
automobile";
развитие навыков коммуникативной компетенции
обучающихся в
чтении, переводе, монологической и диалогической
речи;
совершенствование навыков чтения и письма, и
фонетических навыков как средство получения
профессионально-значимой информации;
формирование творческого и критического мышления
обучающихся через дискуссию;
активизация лексических единиц по данной
тематике.
|
2.
ВОСПИТАТЕЛЬНАЯ - формирование самостоятельности и
познавательного интереса к изучаемой
теме;
воспитание командного духа;
развитие у студентов интерес к изучению
английского языка, как
источника получения интересной информации и новых
знаний в своей
специализации.
|
3.
РАЗВИВАЮЩАЯ – развитие способности догадываться о
значении
лексических единиц по
контексту;
развитие умения
импровизировать;
развитие памяти и логического
мышление;
развитие интеллектуальной, эмоциональной,
мотивационной сферы
личности студентов;
развитие познавательной активности
обучающихся;
развитие внимание, воображение и
логику;
развитие и углубление интересов обучающихся в
выбранной ими области
знания.
|
4.
ФОРМИРУЕМЫЕ КОМПЕТЕНЦИИ: ОК 2, 4, 5.
1.
- Определение цели и порядка работы. -Обобщение
результата.
-
Использование в работе полученные ранее знания и
умения.
2.
Обработка и структурирование информации.
-
Нахождение и использование источников информации.
3.
- Нахождение, обработка, хранение и передача информации с
помощью
мультимедийных средств
информационно-коммуникативных
технологий.
- Работа с различными прикладными программами.
|
МЕЖДИСЦИПЛИНАНЫЕ СВЯЗИ Русский язык. Устройство
автомобиля.
Ремонт автомобиля
ВНУТРИПРИДМЕТНЫЕ Английский язык
–
|
Обеспечение занятия
А.
Наглядные пособия: таблица «The
car
parts»,
русско-английский и англо-русский словарь для
автомобилистов.
Б.
Раздаточный материал: иллюстрации «Устройство
автомобиля»
В.
Технические средства обучения: проектор
Г.
Литература основная: В.А. Шляхова «Английский язык для студентов
автомобилестроительных специальностей»
Д.
Дополнительная: “Mechanics” Jim
D. Dearholt
ТРЕБОВАНИЯ К РЕЗУЛЬТАТАМ УСВОЕНИЯ УЧЕБНОГО
МАТЕРИАЛА
СТУДЕНТЫ ДОЛЖНЫ ЗНАТЬ:
лексический материал урока
СТУДЕНТЫ ДОЛЖНЫ УМЕТЬ:
использовать лексический материал урока в речевой
деятельности, делать сообщения по теме: «Устройство
автомобиля»
Ход практического
занятия
I.
Организационный момент.
Good morning, dear students!
I’m glad to see you. And you? Today we have unusual lesson. We have
some guest. I ask you to be active, attentive and concentrate. And
I hope you will do your best.
II. Введение в тему.
I will pronounce some words
and you should guess what topic of our lesson is and what we are
going to speak about today.
Body, bonnet, headrest, passenger
seat,
driving seat,
seat belt,
door, door handle,
wheel, steering wheel, rear-view
mirror, headlight, registration
number (слайд 2).
III. Основная часть.
1. Phonetic
drill. Речевое развитие.
Yes, today we will do some
interesting work connected with automobile.
So, students, look at the screen, please. You can watch a video
about car. You should repeat the words after the
speaker and translate them (видео 1).
2. Practice in scan-reading. (В.А. Шляхова «Английский язык для
студентов автомобилестроительных
специальностей» p.16) (слайды 3).
Do you like to drive it?
As you know the automobile can break, that’s why we must learn all
parts of the car.
New
words.
engine (power plant)
—
двигатель (силовая установка)
chassis —
шасси
body —
кузов
power train — силовая передача
running gear — ходовая часть
steering system - рулевое управление
brakes — тормоза
clutch - сцепление
gearbox — коробка передач
propeller shaft — карданный вал
final drive - главная передача
differential
-
дифференциал
rear axle — задний мост
axle shafts — полуоси
frame with
axles — рама с
осями
wheels and
springs — колеса с
рессорами
hood —
капот
fenders —
крылья
heater -
отопитель
windshield wiper — стеклоочиститель
include — включать в себя
consist
of —
состоять из
as well —
также
in turn — в свою очередь
source of power — источник энергии
fuel — топливо
cooling — охлаждение
lubricating — смазка
Automobile, chassis, electric, system,
control, differential, ventilator,
cylinder.
Components of the
automobile
The automobile is made up of
three basic parts: the power plant, or the engine, the chassis and
the body.
The engine is the source of
power that makes the wheels rotate and the car move. It includes
fuel, cooling, lubricating and electric systems. Most automobile
engines have six or eight cylinders
The chassis includes a power
train (power transmission), a running gear, steering and braking
systems as well.
The power train carries the
power from the engine to the car wheels.
The power transmission, in
turn, contains the clutch, gearbox, propeller or cardan shaft,
final drive, differential, rear axle and axle shafts. The running
gear consists of a frame with axles, wheels and
springs.
The body has a hood, fenders
and accessories: the heater, stereo tape recorder, windshield
wipers, conditioner, speedometer and so on. The clutch is a
friction device connecting (or disconnecting) the engine crankshaft
to the gears in the gearbox. It is used for freeing the gearbox
from the engine and is controlled by the clutch
pedal.
Brakes are important
mechanisms of the car. They are used to slow or stop the car. Most
braking systems in use today are hydraulic. They are operated by
the brake pedal. When the driver pushes down on the brake pedal,
they are applied and the car stops.
(Приложения 1,
2)
(слайды ).
4. Work in
pairs.
Divide into two team and do
exercise to the text. What team does everything correctly and
faster is a winner.
1st task. Choose
the
terms
related
to
:
(слайд 6).
the engine
(двигателю); the chassis
(шасси); the body
(кузову) and give Russian
equivalents.
Fuel system, axle shaft,
accessories, cooling system, frame with axles, running gear,
lubricating system, steering system, heater, propeller shaft,
power transmission, final drive, windshield wiper, clutch, wheels
and axle shafts, gearbox, electric system,
differential.
2nd task. Match question and
answer (слайд ).
QUESTIONS
-
What are the main basic parts
of the automobile?
-
What does the chassis consist
of?
-
What units does the power
train contain?
-
What is the function of the
clutch?
-
Why are brakes
needed?
ANSWERS
-
The clutch, gearbox, cardan
shaft and the final drive,
-
Freeing the engine from the
gearbox,
-
The power plant, the chassis
and the body.
-
A power train, frame with
axles, wheels and springs.
E. To slow or stop the
car.
3rd task. Complete the
sentences: (слайд )
The mechanism used for
stopping the car is .... (brakes).
The mechanism used for
changing the speed is .... (gearbox).
The mechanism used for
connecting (or disconnecting) the engine from the gearbox is ....
(clutch).
The unit carrying the power
from the engine to the car wheels is ....
(power
train).
The instrument measuring the
speed of the car is… (speedometer).
4th task. Label the name of the car’s
components. (Приложение 3)
5. Listening
practice. (p. 25 ex.7. “Mechanics” Jim
D. Dearholt)
Listen to a conversation
between a mechanic and manager in a brake shop and complete the
conversation.
After ending the work swap the
works with your partner and check them.
6. Speaking
practice.
Act out the dialogue between a
brake shop manager and a brake shop
mechanic
(p. 25 ex.8. “Mechanics” Jim
D. Dearholt).
Student
A: You are a brake shop manager.
Talk to student B about:
the time of
appointments
the work to be
done
Student
B: You are a brake shop mechanic.
Talk to Student A about the day’s
appointments.
Home task.
Написать реферат или подготовить презентацию по
теме: «Устройство автомобиля».