|
№26 ЖББМ директорының ОІЖ орынбасары: |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: Өзара кері сандар |
Пәні: математика |
||||||||||||||||||||
|
Күні: 11. 12. 2018ж. |
Мұғалімнің аты-жөні: Дуйсенбиева Гульнара Тилеужановна |
||||||||||||||||||||
|
Сынып: 5 «Е» |
Қатысқан оқушы саны: |
Қатыспаған оқушы саны: |
|||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
5.1.1.12 өзара кері сандар анықтамасын білу; 5.1.2.22 берілген санға кері санды табу; |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Өзара кері сандар анықтамасын біледі; Басым бөлігі: Берілген бөлшекке кері бөлшекті таба алады; Кейбір оқушылар : Аралас санға кері санды таба алады; |
||||||||||||||||||||
|
Жетістік критерийлері |
Барлық оқушылар: Өзара кері сандар анықтамасын біледі; Басым бөлігі: Берілген бөлшекке кері бөлшекті таба алады; Кейбір оқушылар : Аралас санға кері санды таба алады; |
||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
|
||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар: Өзара кері сан ұғымын біледі; Пәндік лексика және терминология: берілген санға кері сан, өзара кері сан. Диалогқа қажетті сөз тіркесі: - Көбейтіндісі бірге тең болатын екі санды.........; - жай бөлшекке кері санды табу үшін .......; - аралас санға кері санды табу үшін........; - натурал санға кері санды табу үшін........;
|
||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дамыту |
Оқушыларды ұжымшылдыққа, дәлдікке тәрбиелеу. Шығармашылықпен жұмыс жасауға баулу. Өзін –өзі бағалауға, жауапты болуға үйрету, патриоттық сезім қалыптастыру. |
||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Геометрия, тұрмыста қолдана алу. |
||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Интерактивті тақта, интернет ресурстары (сайттар, есептер), таратпа материалдар, көрнекі-демонстрациялық құралдар, фигуралар. |
||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
Цифр, сан, жұп сан, тақ сан ұғымдарын біледі.Натурал сандармен арифметикалық амалдар орындай алады. Сандарға қолданылатын амалдардың қасиетін біледі. Жай бөлшектерді және аралас сандарды қоса алады. Жай бөлшектерді және аралас сандарды көбейте алады. |
||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңдері |
Сабақта орындалатын іс-әрекеттер |
Оқыту ресурстары |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру сәті Оқушылармен амандасу, түгендеу. Оқушыларға үлестірме қағазын таратып топқа бөлу. Үшбұрыш, дөңгелек, шаршы, тіктөртбұрыш топтары. Ынтымақтастық орта қалыптастыру, назарларын сабаққа аудару. (Оқушылар бір-біріне сәттілік тілейді.) Үй жұмысын тексеру. Дұрас орындалған үй тапсырмасы интербелсенді тақтада көрсетіледі. 2-тапсырма Мына бөлшектерге кері бөлшектерді жазыңдар.
Үй тапсырмасы бойынша түсінбеген есептерін тақтада шығарып талқылаймыз. |
АКТ |
|||||||||||||||||||
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
«Қайталау – оқу айнасы». «Математикалық домино» әдісі арқылы өткен тақырып бойынша алған білімдерін еске түсіріп, оқушылар сұрақ пен жауапты сәйкестендіреді. «Математикалық домино»
Дескриптор: - «Жай бөлшектер» бөліміне байланысты сұрақтарға жауап береді.
|
АКТ |
|||||||||||||||||||
|
Топпен жұмыс (оқулықпен жұмыс)
Сергіту сәті
Жеке жұмыс
Сабақты қорытынды- лау
|
Оқулықпен жұмыс «Кім жылдам?» 5- тапсырма. №603, №605 5-тапсырма
1-топ 2- топ 3-топ 4-топ
3, 5, 7, 12, 1, 17, 10, 100, Дескриптор: Берілген сандарға кері сандарды жазады.
№604 Тұжырымдаманың қайсысы тура:
Дескриптор: Дұрыс тұжырымға қол шапалақтайды. №605 x – тің қандай мәнінде теңдік тура болады:
1)
2)
3)
4) Дескриптор: Өзара кері сандардың көбейтіндісі бірге тең екенін ескере отырып теңдеуді шешеді. Әр топ екі теңдеуден тақтаға орындайды. Есте сақтау жаттығуы Белгілі уақытта әр топ мүшесі берілген суреттерді мұқият қарап, рет бойынша көрген суреттерді жазады. Әр топ қанша суретті өз ретімен дұрыс тапқанын айтуы керек.
Тест Қалыптастырушы бағалау. (Тест тапсырмалары арқылы бағаланады). Жұмыс нәтижелерін оқушылар тексеріледі. Тест. №1. 1 санына кері сан? А. бірден үлкен сан; В. кез келген сан; С. өзі (С) №2.
А. №3.
А.
№4.
А.
№5. 7 санына кері сан? А.
Оқушыларды марапаттау: Ең жылдам, Ең тапқыр Үйге тапсырма №6 тапсырма және 30 мысал жазу Рефлексия. Оқушылар келесі сөйлемдерді толықтырады: • Мен білдім … • Қызықты болды… • Қиындық тудырды… • Мен тапсырманы орындадым… • Сабақтан мен не алдым… Оқушыларға стикерлер таратылады. Қолдарына таратылған смайликтер мен стикерлерді рефлексия тақтасына жабыстырады.
|
|
|||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Өзара кері сандар
Өзара кері сандар
|
№26 ЖББМ директорының ОІЖ орынбасары: |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: Өзара кері сандар |
Пәні: математика |
||||||||||||||||||||
|
Күні: 11. 12. 2018ж. |
Мұғалімнің аты-жөні: Дуйсенбиева Гульнара Тилеужановна |
||||||||||||||||||||
|
Сынып: 5 «Е» |
Қатысқан оқушы саны: |
Қатыспаған оқушы саны: |
|||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
5.1.1.12 өзара кері сандар анықтамасын білу; 5.1.2.22 берілген санға кері санды табу; |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Өзара кері сандар анықтамасын біледі; Басым бөлігі: Берілген бөлшекке кері бөлшекті таба алады; Кейбір оқушылар : Аралас санға кері санды таба алады; |
||||||||||||||||||||
|
Жетістік критерийлері |
Барлық оқушылар: Өзара кері сандар анықтамасын біледі; Басым бөлігі: Берілген бөлшекке кері бөлшекті таба алады; Кейбір оқушылар : Аралас санға кері санды таба алады; |
||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
|
||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар: Өзара кері сан ұғымын біледі; Пәндік лексика және терминология: берілген санға кері сан, өзара кері сан. Диалогқа қажетті сөз тіркесі: - Көбейтіндісі бірге тең болатын екі санды.........; - жай бөлшекке кері санды табу үшін .......; - аралас санға кері санды табу үшін........; - натурал санға кері санды табу үшін........;
|
||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дамыту |
Оқушыларды ұжымшылдыққа, дәлдікке тәрбиелеу. Шығармашылықпен жұмыс жасауға баулу. Өзін –өзі бағалауға, жауапты болуға үйрету, патриоттық сезім қалыптастыру. |
||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Геометрия, тұрмыста қолдана алу. |
||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Интерактивті тақта, интернет ресурстары (сайттар, есептер), таратпа материалдар, көрнекі-демонстрациялық құралдар, фигуралар. |
||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
Цифр, сан, жұп сан, тақ сан ұғымдарын біледі.Натурал сандармен арифметикалық амалдар орындай алады. Сандарға қолданылатын амалдардың қасиетін біледі. Жай бөлшектерді және аралас сандарды қоса алады. Жай бөлшектерді және аралас сандарды көбейте алады. |
||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңдері |
Сабақта орындалатын іс-әрекеттер |
Оқыту ресурстары |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру сәті Оқушылармен амандасу, түгендеу. Оқушыларға үлестірме қағазын таратып топқа бөлу. Үшбұрыш, дөңгелек, шаршы, тіктөртбұрыш топтары. Ынтымақтастық орта қалыптастыру, назарларын сабаққа аудару. (Оқушылар бір-біріне сәттілік тілейді.) Үй жұмысын тексеру. Дұрас орындалған үй тапсырмасы интербелсенді тақтада көрсетіледі. 2-тапсырма Мына бөлшектерге кері бөлшектерді жазыңдар.
Үй тапсырмасы бойынша түсінбеген есептерін тақтада шығарып талқылаймыз. |
АКТ |
|||||||||||||||||||
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
«Қайталау – оқу айнасы». «Математикалық домино» әдісі арқылы өткен тақырып бойынша алған білімдерін еске түсіріп, оқушылар сұрақ пен жауапты сәйкестендіреді. «Математикалық домино»
Дескриптор: - «Жай бөлшектер» бөліміне байланысты сұрақтарға жауап береді.
|
АКТ |
|||||||||||||||||||
|
Топпен жұмыс (оқулықпен жұмыс)
Сергіту сәті
Жеке жұмыс
Сабақты қорытынды- лау
|
Оқулықпен жұмыс «Кім жылдам?» 5- тапсырма. №603, №605 5-тапсырма
1-топ 2- топ 3-топ 4-топ
3, 5, 7, 12, 1, 17, 10, 100, Дескриптор: Берілген сандарға кері сандарды жазады.
№604 Тұжырымдаманың қайсысы тура:
Дескриптор: Дұрыс тұжырымға қол шапалақтайды. №605 x – тің қандай мәнінде теңдік тура болады:
1)
2)
3)
4) Дескриптор: Өзара кері сандардың көбейтіндісі бірге тең екенін ескере отырып теңдеуді шешеді. Әр топ екі теңдеуден тақтаға орындайды. Есте сақтау жаттығуы Белгілі уақытта әр топ мүшесі берілген суреттерді мұқият қарап, рет бойынша көрген суреттерді жазады. Әр топ қанша суретті өз ретімен дұрыс тапқанын айтуы керек.
Тест Қалыптастырушы бағалау. (Тест тапсырмалары арқылы бағаланады). Жұмыс нәтижелерін оқушылар тексеріледі. Тест. №1. 1 санына кері сан? А. бірден үлкен сан; В. кез келген сан; С. өзі (С) №2.
А. №3.
А.
№4.
А.
№5. 7 санына кері сан? А.
Оқушыларды марапаттау: Ең жылдам, Ең тапқыр Үйге тапсырма №6 тапсырма және 30 мысал жазу Рефлексия. Оқушылар келесі сөйлемдерді толықтырады: • Мен білдім … • Қызықты болды… • Қиындық тудырды… • Мен тапсырманы орындадым… • Сабақтан мен не алдым… Оқушыларға стикерлер таратылады. Қолдарына таратылған смайликтер мен стикерлерді рефлексия тақтасына жабыстырады.
|
|
|||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз



; 














