Педагогикадағы ғылыми зерттеудің белгілері мен түрлері.

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Педагогикадағы ғылыми зерттеудің белгілері мен түрлері.

Материал туралы қысқаша түсінік
Педагогикадағы ғылыми зерттеудің белгілері мен түрлері. Әдіснамалық арнайы талдау нәтижелерінде негізделіп педагогика саласындағы үдерістер мен нәтижелерді ғылым саласына жатқызатын белгілері бөлініп қарастырылады. Ондай белгілер төртеу. Олардың біріншісі – біз қоятын мақсаттар сипаты. Мақсат практикалық немесе танымдық болуы мүмкін. Мұғалім балаларды оқыту және тәрбиелеу үшін практикалық мақсатпен сабақтар жүргізеді. Егер ол осы сыныпта қандай тәсілдер пайдалануға, осы жағдайларда өте жақсы нәтижеге жетуге болатыны туралы білім алса, бұл әзірге ғылым емес. Мұндай білім – эмпирикалық. Ал егер ғылыми танымдық деңгейде мақсат қойылса, яғни ғылыми негізделген оқыту әдісінің тәрбиелік қызметі түрлерінің тиімділігін анықтау сияқты мақсат қойылса, бұл танымдық мақсат болады да, алынған білім педагогика ғылымының қрына енеді.
Материалдың қысқаша нұсқасы

«Бекітемін»

Директордың оқу ісі

жөніндегі орынбасары

________М.Әлімбекова

Сабақ жоспары

Пән атауы

Алгебра және анализ бастамалары

Оқу тобы

МГО-317

ЭГД-317

Күні



Сабақтың тақырыбы: Көбейтінді түрінде берілген тригонометриялық функцияларды қосынды және айырым түріне келтіру.


Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Оқушыларға тригонометриялық функциялардың көбейтінді түрінде берілген тригонометриялық функцияларды қосынды және айырым түріне түрлендіру формулаларын меңгерту және осы формулаларды есеп шығару кезінде қолдана білуге үйрету.

Тәрбиелік: Ұқыптылыққа, тазалыққа, сыйластыққа, адамгершілікке тәрбиелеу.


Дамытушылық: Оқушылардың тригонометрия туралы білім, білік дағдысын дамыту. Ойларын жинақтау, есте сақтау қабілеттерін жетілдіру.


Сабақтың типі: Жаңа білімді меңгерту

Сабақтың түрі:  теориялық

Сабақтың әдісі:  түсіндіру, баяндау, сұрақ –жауап

Сабақтың көрнекілігі : слайд, компьютер –проектор, градустық кесте, кеспе қағаз

Сабақтың барысы:

І  Ұйымдастыру кезеңі

Журнал бойынша оқушыларды түгендеу

ІІ Үй тапсырмасын сұрау 

Үйге берілген есептің дұрыстығын тексеру


ІІІ. Жаңа сабақ. Көбейтінді түрінде берілген тригонометриялық функцияларды қосынды және айырым түріне келтіру формулаларын мысал келтіре отырып түсіндіремін.


IV. Жаңа сабақты бекіту.

1)Тақтаға есеп шығару.

2)Өзіндік жұмыс


V. Қорытынды. Түсінбеген сұрақтар бойынша жұмыс жасау, жаңа сабаққа қысқаша тоқталу. Оқушыларды бағалау.


VI.Үйге тапсырма

Тақырыпқа тест кітапшаларынан есеп шығарып келу




9 – сыныптан белгілі екі аргументтің қосындысының, айырымының синустарының және косинустарының қосу формулаларын жазайық.

Shape1

(1) мен (2) формулаларды мүшелеп қосамыз.


3

О сы теңдіктен өрнегін табамыз.






Аргументтері әр түрлі синус және косинус функцияларының көбейтіндісі

осы аргументтердің қосындысы мен айырымының синустарының қосындысының жартысына тең.





(3) пен (4) формулаларын мүшелеп қосамыз.




О сыдан өрнегін анықтаймыз.






Мысал: көбейтіндісінің мәнін табайық.


Ш ешуі:










М ысал: көбейтіндісінің мәнін табайық.

Шешуі:










1 есеп:





тепе - теңдігін дәлелдеңдер.

Шешуі:

Дәлелдеуі. Тепе-теңдікті дәлелдеу үшін сол жағындағы бірінші көбейткішті келесі түрге келтіреміз:





Осыдан кейін синустың қос бұышының формуласын қолдана

отырып, көбейту амалдарын тізбектей орындаймыз:


















Әдіскер З.Исаева


















Есеп шығару:

93 ә) өрнегінің мәнін есептеңдер.

Шешуі: Өрнектің мәнін табу үшін формуласын қолданамыз. Сонда Бөлшектің алымы мен бөлімінің мәнін есептейік. Сонда

б) өрнегінің мәнін есептеңдер.

Шешуі: Өрнектің мәнін табу үшін және формулаларын қолданамыз.

Сонда в) өрнегінің мәнін есептеңдер.

Шешуі: Өрнектің мәнін табу үшін формуласын қолданамыз.

Сонда

96 а) өрнегінің мәнін есептеңдер.

Шешуі: Өрнектің мәнін табу үшін қосу формуласын, содан соң кері тригонометриялық функциялардың қасиеттерін қолданамыз. Сонда

ә) өрнегінің мәнін табыңдар.

Шешуі: Екі аргументтің қосындысының формуласын қолданамыз. Сонда

Алдымен және мәндерін есептеп, кейін осы аргументтер-дің синустарының мәнін табамыз. Ол үшін және бұрыш-тарының I ширекке тиісті мәндерін және формуласын қолданамыз. Сонда

онда ;

Табылған мәндерді ескеріп, келесі есептеуді аламыз:

.




Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
21.12.2017
299
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі